پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » سلامت » گلی که قاتل سرطان است

گلی که قاتل سرطان است

سلامت | ۱۵ مرداد۱۳۹۸ | 740 بازدید | نظرات

عکس, گلی که قاتل سرطان است
صد‌ها سال است که از گل بابونه به عنوان داروی سنتی برای درمان میگرن و درد‌های دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد، هرچند که سودمند بودن آن در این رابطه محل پرسش است.
دانشمندان به تازگی کشف کرده‌اند که گل بابونه گاوی دارای یک ترکیب ضد سرطان است.
بابونه گاوی در نواحی مرتفع ایران از جمله در بلندی‌های بالای ۲۵۰۰ متر در استان کهگیلویه و بویراحمد و در روستای لیند سوادکوه با ارتفاع ۲۰۰۰ متر در استان مازندران می‌روید.
عصاره به دست آمده از این گیاه دارویی، از سرشاخه‌های گلدار آن به دست می‌آید. ماده مؤثر موجود در این عصاره «پارتنولید» است که تأثیرات ضد التهابی، ضد اسپاسمی و ضد میگرنی دارد و اکنون نیز خاصیت ضد سرطانی آن کشف شده است.
گل بابونه گاوی یا مخلصه (Feverfew) یک گل رایج با فراوانی بالا است که به راحتی در همه جا از یک باغچه خانگی گرفته تا گلدان‌های فروشگاه‌ها دیده می‌شود. یک ترکیب از برگ‌های این گیاه را مهندسی کرده‌اند که ممکن است یک قاتل بالقوه و نیرومند سرطان باشد. ترکیب مورد نظر «پارتنولید» (parthenolide) نام دارد و سالهاست که این نوع تحقیقات در مورد آن در حال انجام است. دانشمندان دنبال اثبات ضد سرطان بودن این ماده بودند و موفق هم شدند، اما در نهایت دریافتند که تهیه مقادیر مفید از این ترکیب سخت و گران بود.
بابونه گاوی و گیاهان مرتبط با آن دارای پارتنولید زیادی هستند، بنابراین به دنبال یافتن بهترین کاندیدای استخراج این ترکیب افتاد و پس از چند آزمایش دریافت که بهترین میزبان این ترکیب خود بابونه گاوی است که دارای بالاترین سطح از این ماده است. سپس محققان موفق به استخراج این ترکیب از این گل، تصفیه آن و تبدیل آن به مشتقات جدیدی شدند که کاندیدا‌های خوبی برای دارو‌های ضد سرطان هستند. از میان ۷۶ نسخه‌ای که استخراج شد، سرانجام این گروه یکی از مواردی را ارائه داد که سازگاری زیستی خوبی دارد، به این معنی که می‌تواند با سلول‌های زنده واکنش نشان دهد و از نظر دارویی از بسیاری از خصوصیات بهتری برخوردار باشد.
این ترکیب برای مقابله با نوعی سرطان به نام لوسمی مزمن لنفاوی (CLL) به کار گرفته شد و در آزمایشاتی که بر روی سلول‌ های سرطانی کشت شده، به نظر مؤثر می‌رسد. لوسمی مزمن لنفاوی یکی از انواع سرطان خون است. این نوع لوسمی، سلول‌های لنفاوی یا لنفوسیت‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد که بافت‌های لنفاوی را می‌سازند و روندی مزمن دارد. این ترکیب با بالا بردن سطح گونه‌های واکنشی اکسیژن (ROS)، مولکول‌های ناپایداری را که می‌توانند برای سلول‌ها سمی باشند، ناپایدار می‌کنند. گونه‌های واکنشی اکسیژن همچنین به عنوان عوامل بالقوه ضد باکتریایی مورد بررسی هستند و از آنجا که در حال حاضر مقادیر آن‌ها در بافت سرطانی نسبت به سلول‌های سالم بیشتر است، این ترکیب بر آن فشار می‌آورد.

مراحل بعدی آزمایش این ترکیب در حیوانات زنده و در نهایت روی انسان خواهد بود. بابونه گاوی با نام علمی «Tanacetum parthenium» یک گونه از سرده مینا و از گیاهان دارویی است که در درمان میگرن و بعضی بیماری‌ های التهابی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این گل فوق‌العاده تب‌بٌر است و برای رفع سردرد خوب است.


مطالب پربازدید

امروز چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰

نظرات