پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » سينمايی » گزارش کاملی از برگزاری جشن سینمایی تلوزیونی حافظ

گزارش کاملی از برگزاری جشن سینمایی تلوزیونی حافظ

سينمايی | ۳ مرداد۱۳۹۵ | 694 بازدید | نظرات

عکس, گزارش کاملی از برگزاری جشن سینمایی تلوزیونی حافظ

مراسم جشن حافظ با دو ساعت تاخیر آغاز شد و این در حالی است که خبرنگاران برای نشستن در سالن با مشکل روبرو شده‌ بودند و گرمای سالن برخی از حاضران در سالن را به ستوده آورد.

پیش از آغاز مراسم ترافیک شدیدی برای ورود به تالار وحدت وجود داشت و از نکات جالب مراسم تا این لحظه حضور هنرمندان در کنار تابلویی با عنوان «اگه توی گوگل پیداش کردی به این معنی نیست که مجانیه» برای صیانت از محصول فرهنگی تهیه‌کنندگان و صاحبان آثار بود.

مراسم بالاخره با تاخیر فراوان با خوشامدگویی آزاده صمدی آغاز شد و علی معلم نیز در سرآغاز برنامه گفت: خوشحالم که با وجود همه تنگ نظری ها، کوته بینی ها و بغض ها توانستیم با حضور پر ثمر شما جشن حافظ را برگزار کنیم. و در ادامه گفت اگر سینما و موسیقی نبود نمی توانستیم مشکلات را هضم کنیم. کیارستمی از کارگردانانی بود که عاشق زندگی بود و همواره کوشید تا سینمای ایران را جهانی کند، او جز ۱۰۰ فیلمساز تاثیر گزار تاریخ سینما است، او هیچگاه اهل شکایت و نق زدن نبود.

حجت اشرف زاده در ادامه مراسم دو قطعه موسیقی که یکی از آنها را بیاد رفتگان و درگذشتگان اهالی هنر اجرا کرد.

کلیپی از آثار کیارستمی به همت امیر پوریا آماده شده بود که برای حاضران به نمایش گذاشته شد.

مسعود کیمیایی روی سن آمد و گفت: هم‌نسلان من روزهای بدی را سپری می‌کنند و همه سیاه پوشیم برای کیارستمی و ارجمند و این روزها در سالگرد کوه دانستگی احمد شاملو هستیم. عباس کیارستمی فیلمی را سینما کرد با بچه ها کار کرد و با انسانها و در کوچه ها سینمای جهان او را پذیرفت که کار بسیار سختی بود قلبم گریه می کند در نبود کیارستمی، و پس از آن علی معلم نشان کیارستمی را به شهرام مکری اهدا کرد.

شهرام مکری: تصور میکردم در بخش فیلمنامه که کاندیدا بودم اتفاقی افتاده است. از بابت این نشان خیلی خوشحالم و فکر می کنم اسم کیارستمی همیشه اعتبار بوده و اسم شان به من، جشن حافظ و سینمای ایران اعتبار می دهد و خوشحالم این جایزه فقط در سینمای ایران باقی نمی ماند.

در ادامه مراسم افخمی و جیرانی روی صحنه آمدند و جیرانی از علی معلم بخاطر گذاشتن عکس فروزان در بین درگذشتگان سینما تشکر کرد.

* تندیس حافظ بهترین مستند به آرش لاهوتی کارگردان «راننده و روباه» و «لقمان خالدی» بابت فیلم ” فصل هرس” اهدا شد لقمان خالدی پس از دریافت تندیس گفت: در مقطعی افخمی فیلم مرا شست و کنار گذاشت و امروز بمن جایزه داد و افخمی نیز در ادامه گفت : احتمالا خواسته ام ادای فراستی را در بیاورم.

* جمشید گرگین و سروش صحت برای اهدا جایزه بهترین چهره تلویزیونی روی سن آمدند که جایزه بهترین چهره تلویزیونی به مهران مدیری برای برنامه «دور همی» اهدا شد. مدیری در ادامه گفت: تب و لرز دارم و از علی معلم، خانم معماریان، سروش صحت و جمشید گرگین خیلی متشکرم.

* الهام حمیدی و نیوشا ضیغمی برای بهترین دستاورد هنری روی سن آمدند و حمید گفت این جشن امیدی برای همه هست می توانیم دیدار تازه کنیم و ضیغمی نیز گفت: خرسندم که در جشن دنیای تصویر حضور دارم و امیدوارم یک روز این جایزه را دریافت کنم. جایزه بهترین دستاورد هنری به بهرام دهقانی برای تدوین فیلم ابد و یک روز رسید و گفت به جای حرف زدن مجبورم از معلم و همه دوستانم در فیلم سینمایی «ابد و یک روز »تشکر کنم.

در ادامه مراسم سپند امیر سلیمانی بیاد مرتضی احمدی ترانه تهران قدیم را اجرا کرد.

داریوش ارجمند دست نصیریان را بوسید

* برای اهدای جایزه بهترین بازیگر مرد تلویزیونی از داریوش ارجمند و ایرج راد برای حضور روی سن دعوت شد. داریوش ارجمند گفت : در طی این سالها شاهد مشکلات برگزاری جشن حافظ بودم که بخاطر مسایل کم اهمیت او را به دادگاه کشاندند و اذیتش کردند و از پایمردی معلم تشکر می‌کنم و در ادامه خاطره ای از ناصر تقوایی ذکر کرده که ناخدا خورشید و خانه دوست کجاست همزمان با هم اکران شده بود که تقوایی بمن گفت برو این فیلم را ببین گفتم چرا: گفت کیارستمی تنها فیلمسازی است که مشابه ندارد.  ایرج راد نیز گفت: جایزه دادن کار پسندیده ای است و جایزه گرفتن نیز لذت بخش اسیت. جایزه بهترین بازیگر مرد درام به علی نصیریان برای بازی در سریال شهرزاد رسید و ارجمند دست نصیریان را بوسید.

علی نصیریان گفت: تمام اتفاقات خوب در حوزه فرهنگ و هنر بدست مردم رخ داده است این جشن نیز اینگونه است و اگر انیقدر مورد استقبال قرار گرفته بخاطر زحمات معلم است من قصد قیاس قبل و بعد از انقلاب را ندارم، در آن زمان هم توجه کافی به هنر و فرهنگ نمی‌شد. انسانها و نسل ها در این حوزه خلاقیت می کنند. فرهنگ مثل آب نشت می کند و هیچ سدی نمی تواند جلوی آن را بگیرد، افتخار می کنم جایزه ام را از دست همکارانم در تئاتر می گیرم.

* در ادامه مراسم جایزه یک عمر فعالیت هنری به جمشید هاشم پور اهدا شد. این جایزه را فرامرز قریبیان و سعید راد اهدا کردند. تندیس حافظ جمشید هاشم پور را ارشیا اقدسی با اجرای نمایش ویژه ای روی سن آورد.جمشید هاشم پور بعد از دریافت جایزه اش از کارگردانان سینمای ایران که با آنها همکاری کرده یاد کرد و گفت من دو فیلم کار کردم، کانیمانگا که به هزینه امروز می شود ۳۹ میلیارد و عقاب ها به هزینه امروز می شود ۵۲ میلیارد، جمع کردن این جشن بسیار سخت است و زحمات ایشان قابل تقدیر.

فرامرز قریبیان نیز گفت: تندیس حافظ معتبرترین جایزه سینمای ایران است چون جهت گیری ندارد

برای اهدای جایزه بهترین فیلمنامه صمدی و الوند روی صحنه آمدند و الوند گفت: جشن خیلی خوب کارگردانی شده و اشراف به سینما در ان وجود دارد فیلمنامه تنها شاخه هنری است که خلق در آن رخ دهد. سینمای ما هر زمان یک ستاره دارد یکبار کیمیایی یکبار مخملباف یکبار روستایی  و صمدی نیز گفت: خوشحالم که در کنار الوند جایزه می دهم.

* جایزه بهترین فیلمنامه به سعید روستایی رسید. سعید روستایی پس از دریافت جایزه گفت: با احترام به مهرجویی هدیه را روح کیارستمی اهدا میکنم. 

کورش تهامی در ادامه برنامه به اجرا پرداخت و رضا یزدانی در حالی آماده اجرای موسیقی می شود که ساعت از نیمه شب گذشته و عده ای از حاضران سالن را به دلیل دیر وقت بودن ترک کرده اند.

* مریم معصومی و شیلا خداداد برای اهدای جایزه بهترین فیلمنامه تلویزیونی روی سن آمدند. جایزه بهترین فیلمنامه تلویزیونی به مسعود بهبهانی برای نگارش فیلمنامه کیمیا رسید

* مهران غفوریان و کمند امیرسلیمانی برای اهدای جایزه بهترین موسیقی متن روی سن آمدند و مهران غفوریان ابراز امیدواری کرد مشکل فیلم عبدالرضا کاهانی زودتر حل شود. تندیس حافظ بهترین موسیقی متن جشن حافظ به کریستف رضاعی برای موسیقی متن «در دنیای تو ساعت چنده» رسید.

* رضا عطاران و دانیال حکیمی برای اهدای جایزه ویژه هیئت داوران روی سن آمدند و جایزه ویژه هیئت داوران به سامان مقدم برای تهیه کنندگی نهنگ عنبر رسید.

* شهرزاد طبق پیش بینی ها به جایزه بهترین مجموعه تلویزیونی دست یافت، عبدالله اسکندری و بهنوش طباطبایی برای اهدای جایزه بهترین مجموعه تلویزیونی رو سن آمدند.

* تندیس بهترین بازیگر کمدی مرد تلویزیونی به احمد مهرانفر اهدا شد و میلاد کی مرام و لیلا اوتادی برای اهدای جایزه بهترین بازیگر کمدی روی سن آمدند.

* تندیس بهترین بازیگر زن تلویزیونی«شانزدهمین جشن حافظ» به نسرین نصرتی برای پایتخت ۴ اهدا شد که این جایزه را مرجانه گلچین و الیکا عبدالرزاقی اهدا کردند.

* آنا نعمتی و مسعود رایگان برای اهدای جایزه بهترین بازیگر زن روی سن آمدند مهتاب کرامتی بهترین بازیگر زن سینمایی برای بازی در عصر یخبندان شد.

* سریال «معمای شاه» هم در جشن حافظ بی نصیب نماند، محمد سریر و افشین یداللهی برای اهدای جایزه بهترین ترانه روی سن آمدند و تندیس حافظ بهترین ترانه به سالار عقیلی برای ترانه معمای شاه رسید.

* فیلم ابد و یک روز یکی از خوش اقبال ترین فیلم‌های جشن حافظ امسال بود و پریناز ایزدیار برنده تندیس بهترین بازیگر زن سینما در شانزدهمین جشن حافظ برای بازی در این فیلم شد.

* دندون طلا دومین فیلم شبکه نمایش خانگی بود که از شانزدهیم جشن حافظ صاحب جایزه شد. پرستو گلستانی، نفیسه روشن برای اهدای بهترین بازیگر زن درام تلویزیونی روی سن آمدند و جایزه بهترین بازیگر زن درام را به ستاره اسکندری برای بازی در سریال دندون طلا اهدا کردند.

* پوریا پورسرخ و لیندا کیانی برای اهدای جایزه بهترین بازیگر مرد سینما روی سن آمدند. جایزه بهترین بازیگر مرد سینما مشترکا به فرهاد اصلانی برای بازی در «کوچه بی نام» و «دوران عاشقی» و نوید محمدزاده برای بازی در «ابد و یک روز» رسید. نوید محمدزاده گفت: سالها در انتظار کسب این جایزه بودم، بزرگ ترین افسوس‌هایم همکاری نکردن با حمید سمندریان و خسرو شکیبایی است.

* حسن فتحی برای کارگردانی شهرزاد بهترین کارگردان تلویزیونی تندیس حافظ گرفت، حسام نواب صفوی و سارا ننجزی جایزه بهترین کارگردانی را به فتحی اهدا کردند و او نیز گفت: امیدوارم فصل ۲ شهرزاد به موفقیت فصل اول باشد

* افسانه بایگان و آزاده زارعی برای اهدای جایزه بهترین کارگردان سینما روی سن آمدند و علیرضا رییسیان برای کارگردانی دوران عاشقی شایسته کسب این عنوان شناخته شد.

در شانزدهمین جشن حافظ هنرمندانی از جمله: افسانه بایگان، جمشید مشایخی، جمشید هاشم پور، کمند امیرسلیمانی، سودابه بیضایی، پولاد کیمیایی، افخمی، شهرام مکری، شیلا خداداد، ارشادی، صمدی، پریناز ایزدیار، محسن افشانی، رامبد شکرابی، حدیث فولادوند، فقیه سلطانی، محمدرضا عباسیان، ارسلان قاسمی، جمشید گرگین، محمدرضا شفیعی، یغماگلرویی، نیوشا ضیغمی، ستوده، مرجان شیرمحمدی، احسان کرمی، مهتاب کرامتی، رئیسیان، لیلا اوتادی، نامداری، میلاد کی مرام، امیر علی دانایی، آنا نعمتی، مهران غفوریان،سالور، لیلا بلوکات، نگار عابدی، ستاره اسکندری، امیریل ارجمند، داریوش ارجمند، حمیرا ریاضی، علی اوسیوند، علی قربانزاده، جواد طوسی، بهرام عظیمی، دانیال حکیمی، لیندا کیانی، سپیده خداوردی، الهام حمیدی، مهرانفر، حجت الاسلام زم، فریدون جیرانی، ترلان پروانه، عبدالرزاقی و رضا ناجی در مراسم حضور داشتند.


مطالب پربازدید

امروز شنبه ۳ مهر ۱۴۰۰

نظرات