پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » خواندنی ها » چگونه کودک خود را خوش حال کنیم؟

چگونه کودک خود را خوش حال کنیم؟

خواندنی ها | 1400-11-18 | ۴۷۴ بازدید | نظرات

عکس, چگونه کودک خود را خوش حال کنیم؟

۱.خودتان خوشحال باشید
خودتان خوشحال باشید تا کودکی شاد و خوشحال داشته باشید. کودکان چیزهایی که در اطرافشان می بینند و می شنوند چه خوب و چه بد را یاد می گیرند. بهتر است پدر و مادر خودشان در زندگی شاد باشند و از ناراحتی و عصبانیت دور باشند تا کودک هم با دیدن رفتارهای پدر و مادر،مانند آنها رفتار کند .در واقع اگر والدین در تربیت یک کودک شاد روابط محبت آمیز و خوبی با یک دیگر داشته باشد این رفتار به طور قطعی در شاد بودن کودک تان تاثیر می گذارد زیرا او هم رفتار های آنها را دنبال می کند. پدر و مادر باید امکانات و بستر مناسب برای خوشبختی و شاد زیستن فرزند را فراهم کند.
۲.به هیچ وجه آن ها را نادیده نگیرید
بچه ها و به ویژه کودکان به همراهی و مصاحبت با والدینشان بسیار متکی هستند. از آن جایی که آن ها نمی توانند نیازهای خود را خودشان برآورده کنند، به طور مداوم به دنبال مراقبت کنندگان خود هستند و اگر بیش از حد تنها بمانند، ممکن است احساس ناامنی، نیازمندی و ناراحتی کنند. مصاحبت و همدم بودن با آن ها به کودکان کمک خواهد کرد تا رشد ذهنی و عاطفی خوبی داشته باشند.
۳.اجازه موفقیت و شکست به او بدهید
اگر می خواهید کودک شاد و خوشحالی داشته باشید، اجازه دهید او موفق شود و حتی در بعضی امور شکست را تجربه کند. اگر می خواهید اعتماد به نفس کودک را افزایش دهید دست از تعریف و تمجید زیاد بردارید و برای او موقعیت های زیادی فراهم کنید که بتواند مهارت های مختلف را یاد بگیرد.

البته بهتر است از تاثیر تعریف و تمجید در تربیت یک کودک شاد غافل نشوید،اما اجازه دهید خودشان کارهایشان را انجام دهند. خودشان غذا بخورند، لباس بپوشند،راه بروند. بزرگترین اشتباه والدین این است که هر کاری از دستشان بر بیاید برای کودک شان انجام می دهند و به آن ها کمک می کنند.

اگرچه برای پدر و مادر سخت است که ببیند کودکشان با چیزی کلنجار می رود،اما تا زمانی که این اجازه را به او ندهید که خطر شکست را بچشد او هرگز طعم واقعی لذت کشف مهارت و موفقیت را نمی تواند بچشد. بعضی راه حل ها به آسانی در تلاش های اولیه به دست می آید. اما رسیدن به ترقی فقط به تلاش و تمرین نیاز دارد. با قرار گرفتن مداوم در انجام این کارها تجربه ی بیشتری کسب می کند و یک رفتار خود اتکایی در او بوجود می آید که ( من از پس این کار بر می آیم ) به آن ها اجازه می دهد که با میل و رغبت به سمت چالش های زندگی شان بروند. همین حس، باعث خوشحالی و شادی کودک می شود.
برای خوشحال کردن کودک با او قرار بگذارید و یک صبح یا عصر او را به پارک ببرید تا با کودکان دیگر بازی کند.با آنها به طبیعت بروید و چیز هایی مثل سنگ، میوه کاج، برگ هایی با اشکال مختلف و… پیدا کرده و با آبرنگ، گواش و یا رنگ های انگشتی آن ها را رنگ کنید. گاهی هم در فضای باز سر و صورت یکدیگر را با رنگ های قابل شستشو نقاشی کنید.

۴.مقررات منصفانه وضع منید و به آنها پایبند باشید :
کودکان کم سن سال با احساس امنیت ،‌شاد می شوند . فرض کنید که در بالای آبشار مرتفعی ایستاده اید درصورتی از ایستادن در آنجا لذت خواهید برد که حفاظی در برابرتان باشد ، در غیر این صورت دچار اضطراب و خواهید شد . کودکان هم اینگونه اند . وقتی که چارچوب محکمی برای رفتارهایش وجود داشته باشد ،‌آنها پیشرفت می کنند . در حقیقت کودکان در جستجوی ساختارند .
برای خوشحال کردن بچه ها با کمک آنها کاردستی درست کنید، مثلا بادبادک درست کرده و با کمک بچه ها آن را تزیین کرده و هوا کنید.

با کمک خود بچه ها، از شربت ها و آبمیوه های خانگی مورد علاقه شان، بستنی یخی درست کرده و با هم میل کنید.

کتاب های زمان کودکی خودتان را برای فرزندانتان بخوانید.

اجازه دهید کودکتان مرتکب اشتباه شود. اگر همه کار‌ها را به طور کامل و بی‌نقص انجام دهد، هرگز برای کشف و گسترش یک استعداد، خطر نخواهد کرد.

با کمک بچه ها و با استفاده از کاغذ های رنگی برای اتاقشان آویزهایی به شکل های مورد علاقه شان درست کنید.

پدر و مادر باید به کودک خود اجازه دهند علائق خود را کشف کند. به بازی‌ها و فعالیتهایی که او انتخاب می‌کند توجه نشان دهند. این گونه بازی‌ها می‌تواند اطلاعات بسیاری درباره استعدادهای نهفته فرزندان در اختیار آنهاقرار دهد.

برای فرزند خود امکانات مناسب را فراهم کنید و او را روی طیف وسیعی از تجارب قرار دهید. این کار باعث می شود استعدادهای نهفته کودک فعال شود. فکر نکنید چون او علاقه‌ای نشان نمی‌دهد، بنابراین استعدادی هم در آن زمینه ندارد.

کودک را مجبور به یادگیری نکنید. این امید که برای پیشرفت و رشد دادن استعدادهای کودکان، باید هر روز درسهای خاصی را به آنان آموخت، ممکن است آنان را مضطرب یا دلزده سازد. در واقع این کارها از شادی و خوشحالی کودک می کاهد.

کودک خود را با برچسب زدن به او محدود نکنید. این برچسب‌ها ممکن است شرایطی را به او تحمیل کند که با استعدادهای ذاتی‌اش همخوانی ندارند.

بچه ها را به نانوایی ببرید تا با تنور و مراحل پخت نان آشنا شوند.در واقع بهتر است آنها را با انواع شغل ها آشنا کنید. این کار شادی و خوشحالی را در کودک به وجود می آورد و کمک می کند برای آینده خود راحتتر تصمیم بگیرند.

گاهی برای خوشحال کردن کودک می توانید همه با هم شعر مورد علاقه کودک را حفظ کنید و هنگامی که در ماشین هستید همگی با هم آن را بخوانید.

هنگامی که کارهای روزمره‌ای را که به عهده فرزندتان گذاشته‌اید، با موفقیت انجام می‌دهد، حس مسئولیتش را در انجام کارهای خانه مورد قدردانی قرار دهید.

بخاطر انجام کارهای خوب و پسندیده برای او هدیه بخرید.البته توجه داشته باشید که با دادن


مطالب پربازدید

امروز پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۴۰۲

نظرات