پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » سلامت » چگونه نیش زنبور را تسکین دهیم

چگونه نیش زنبور را تسکین دهیم

سلامت | 1394-11-21 | ۸۰۴ بازدید | نظرات

نیش زنبور علائم مختلفی دارد؛ از جمله درد همراه با سوزش، برجستگی سرخ با بخش سفیدرنگ در مرکز و تورم در ناحیه موردنظر. این علائم خفیف محسوب می‌شوند و ممکن است چند روز ادامه داشته باشند. با این حال علائم شدیدتر ممکن است ۵ الی ۱۰ روز ادامه یابند.
اگر فکر می‌کنید زنبور نیشتان زده اقدامات زیر را انجام دهید:
۱. نیش را از پوست خارج کنید
با استفاده از یک موچین یا دست نیش را به آرامی از پوست خارج کنید. سپس محل موردنظر را با آب و صابون ضدباکتری بشویید. شما می‌توانید پس از خشک کردن محل موردنظر، کمی پماد ضدعفونی‌کننده مانند لوسیون کالامین را روی محل نیش بمالید تا خارش و تورم را کاهش دهد.
۲. روی محل نیش یخ بگذارید
چند تکه یخ را داخل یک حوله کوچک بپیچید و آن را به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه روی محل نیش بگذارید. این کار را هر چند ساعت یک‌بار انجام دهید.
۳. از جوش‌شیرین استفاده کنید
از آنجا که جوش‌شیرین یک ماده قلیایی است به خنثی‌سازی سم اسیدی نیش زنبور کمک می‌کند. یک قاشق چای‌خوری جوش‌شیرین را با کمی آب ترکیب کنید تا خمیری به دست آورید. این خمیر را به مدت ۵ الی ۱۰ دقیقه روی محل نیش بگذارید. سپس با آب ولرم بشویید.
۴. سرکه سیب
یک تکه پنبه را به سرکه سیب آغشته کنید و پنبه را به مدت ۵ الی ۱۰ دقیقه روی محل نیش قرار دهید. شما می‌توانید از سرکه سفید نیز برای این کار استفاده کنید.
۵. عسل
کمی عسل روی محل نیش بمالید و اجازه دهید خشک شود. سپس با آب ولرم بشویید. این کار را چند بار در روز انجام دهید.
۶. آلوئه‌ورا
برگ آلوئه‌ورا را بشویید. سپس با کمک چاقو لای آن را باز کنید تا به ژل آلوئه‌ورا دسترسی پیدا کنید. این ژل را روی محل موردنظر بمالید.
۷. نعناع فلفلی
۱ یا ۲ قطره عصاره نعناع فلفلی را مستقیم روی محل نیش بگذارید. این کار را چندبار در روز تکرار کنید. همچنین می‌توانید آب برگ‌های نعناع فلفلی را خارج کرده و آن را روی محل موردنظر بمالید. سپس اجازه دهید خشک شود، بعد با آب سرد بشویید.
۸. آسپیرین
یک قرص آسپیرین عادی را پودر کنید. چند قطره آب روی آن بریزید تا خمیری به دست آید. این خمیر را روی ناحیه موردنظر بمالید و چند دقیقه منتظر بمانید. سپس با آب ولرم بشویید.
۹. خمیردندان سفید
کمی خمیردندان سفیدرنگ روی ناحیه موردنظر بمالید. چند ساعتی منتظر بمانید. سپس با یک دستمال نم آن را تمیز کنید.


مطالب پربازدید

نظرات