پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » سلامت » چگونه درد دندان درآوردن را در کودکمان کاهش دهیم

چگونه درد دندان درآوردن را در کودکمان کاهش دهیم

سلامت | 1397-05-21 | ۱۶۱۶ بازدید | نظرات

چگونه درد دندان درآوردن را در کودک و نوزادمان کاهش دهیم؟در این مطلب  چند راه برای کمتر کردن درد دندان در آوردن کودک ارائه شده است:

از حلقه و اسباب بازیهای دندانی استفاده کنید:

حلقه دندانی بخرید که برای گاز گرفته شدن طراحی شده اند ؛ مدلی را انتخاب کنید که مناسب سن کودک شماست. حلقه و اسباب بازی را بخرید که یک تکه باشد و قسمت جداشونده، نداشته باشد تا از خطر خفگی جلوگیری کنید. آن ها را هر روز بشویید تا روی آنها میکروب تجمع نکند. سیلیکون های نرم و لاستیک بهترین مواد برای ساخت حلقه و اسباب بازی دندانی است.

آماده کردن یک حوله کوچک که درآب سرد خیس شده است:

شما همچنین می توانید یک حوله کوچک که با آب سرد خیس شده است را به کودک بدهید ؛ این یک درمان خانگی راحت برای آرام کردن درد است .به خاطر داشته باشید که از حوله ی جدید و تمیز استفاده کنید و بعد از هر بار استفاده تمیز بشویید.

ماساژ دادن لثه ها:

دستهایتان را بشویید و به آرامی لثه ی دردناک کودکتان را بمالید.به صورت علمی ثابت شده است که ماساژ لثه، درد ناشی از رویش دندان را کاهش میدهد.

عکس, چگونه درد دندان درآوردن را در کودکمان کاهش دهیم

به کودک مایعات سرد بدهید:

به کودک نوپا چند جرعه آب سرد بدهید ؛ همچنین می توانید به او پوره یا سوپ آبکی سرد نیز بدهید. این مایعات کمک می کنند تا خارش لثه کمتر شود. به خاطر داشته باشید که تنها مایعات سرد و غیر یخی بدهید تا باعث بی حسی بیش از حد دهان نشود.

از مسکن ها فقط بعد از تجویز دکتر استفاده کنید:

اگر کودک خیلی از درد رویش دندان ناراحت است ، می توانید به او استامینوفن ، پاراستامول، ایبوپروفن بدهید. داروها باید آخرین مرحله باشند و فقط وقتی استفاده شوند که درد سایر کارهای طبیعی مانند غذا خوردن و خوابیدن را مختل کرده باشد. قبل از مصرف با متخصص کودکان مشورت کنید.

در حالی که روش های بالا به شما کمک می کنند که کودک احساس بهتری داشته باشد، برخی دیگر کار را بدتر می کنند و باید از آنها اجتناب کنید.

 

چه چیزهایی نباید برای کودک نوپایی که درحال دندان درآوردن است استفاده شود؟
شما هرگز نباید این موارد را برای آرام کردن درد رویش دندان کودکتان انجام دهید:

گردنبندهای دندانی برای دندان درآوردن کودک:
والدین اغلب یک گردنبند دندانی کهربایی به گردن کودک آویزان میکنند تا آویزهای گردنبند را گاز بزند. اگرچه ،گردنبند یک عامل بالقوه خفگی است و میتواند منجر به خفگی تصادفی شود. در حقیقت آکادمی آمریکایی کودکان شدیدا توصیه میکند که از این گردنبندها استفاده نشود زیرا خطر خفگی را افزایش میدهند.

دندان درآوردن کودک و حلقه ها دندانی یخ زده:
این حلقه های یخ زده می توانند به جای آرام کردن درد، بدتر موجب آسیب شوند. زیرا باعث میشوند که دهان بی حس شود و کودک متوجه نشود چه چیزی داخل دهان است. و باعث افزایش خطر گاز گرفتگی هنگام غذا خوردن میشوند.

ژلهای بی حس کننده برای دندان درآوردن کودک:
ژل های دندانپزشکی زیادی در فروشگاهها به عنوان بی حس کننده موضعی برای کنترل درد عمل میکنند. اگرچه برای کودکان خوب نیستند و نباید استفاده شوند. این ژلها اغلب حاوی ترکیبی به اسم بنزوکایین هستند. که می تواند باعث ایجاد اثرات جانبی شود که سطح اکسیژن خون از حد میانگین پایین تر می آید.

به همین دلیل سازمان غذا و داروی آمریکا استفاده از این ژل را برای کودکان زیر دو سال پیشنهاد نمیدهد.

ژل و کرمهای هومیوپاتی برای دندان درآوردن کودک:
برخی تحقیقات اعلام کرده اند که ژل و کرمهای هومیوپاتی می توانند اثرات جانبی شدیدی داشته باشند و حتی در کودکان منجر به مرگ شوند. متخصصین کودکان مخالف استفاده از آن هستند.

چه غذاهایی به کودکانی که در حال دندان درآوردن هستند، بدهید؟
این ها لیستی از بهترین غذاها هستند:

غذاهای نرم شده:

هویج و سیب زمینی نرم شده از آنجایی که زیاد احتیاج به جویده شدن ندارند بهترین گزینه هستند. هر گونه سبزیجات و میوه ای را بپزید و له کنید تا غذا خوردن برای کودکان راحتتر شود.

غذاهای کوچک نرم و جویدنی:

بروکلی و سیب بخارپز غذای نرمی است که هنوز احتیاج به جویدن دارد و باعث میشود کودک با جویدن آن حس بهتری داشته باشد.

همه ی انواع پوره ها:

پوره ها خیلی برای کودکانی که در حال دندان درآوردن هستند خوب هستند. هر میوه ای که دوست دارید را پوره کنید تا راحت تر خورده شوند.

غذای مقوی برای دندان

غذاهای مخصوص دندان درآوردن کودک
پاستا و آش:

به دلیل اینکه حبوبات برای لثه ی کودک سفت است ، می توانید آن ها را به صورت خمیر یا آش دربیاورید تا راحت تر خورده شوند.

ماست:

ماست را با هر میوه ای مخلوط کنید تا بچه ها مشتاق تر شوند. ماست احتیاجی به جویدن ندارد و اگر خنک باشد، به آرام کردن درد نیز کمک میکند.

سوپ های آبکی:

آیا کودک از یک نوع گوشت در طی دندان درآوردن محروم بوده است؟ پس میتوانید سوپ گوشت بپزید ، همراه با غذای مناسب، مراقبت منظم می تواند به رشد دندان کودک در زمان حال و در آینده کمک کند.

چگونه از دندان های جدید کودک مراقبت کنیم؟
این فعالیت ها کمک میکنند تا دندانهای کودکتان سالم بمانند.

دندان ها را مرتب مسواک بزنید:

دندان های کودک را دوبار در روز مسواک بزنید. تنها چیزی که نیاز دارید مسواک و خمیردندان مناسب کودک است. مسواک زدن از تجمع باکتری و درنتیجه کرم خوردگی دندان جلوگیری میکند.

اجازه ندهید کودک با شیشه ی شیر بخوابد:

همیشه زمان خواب شیشه ی شیر را از او بگیرید. اگر زمان شیردهی خوابش برد آرام سینه را از دهانش خارج کنید.

نوشیدنی های گازدار شیرین ندهید:

هرگز به کودکتان نوشیدنی هایی مثل سودا و آب میوه که قند زیادی دارند ندهید. این نوشیدنی ها باعث پوسیدگی دندان میشوند و خوراکی مناسبی نیستند.

دندان درآوردن در کودکان نوپا نسبت به زمان نوزادی متفاوت است. در این مرحله تغییرات زیادی رخ میدهد ، به یاد داشته باشید که درد تا درآمدن دندان ادامه دارد و زمانی که از لثه بیرون می آیند کودک به حالت نرمال بازمیگردد.

 


مطالب پربازدید

نظرات