پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » خواندنی ها » چه کارهایی میگرن را بدتر میکند؟

چه کارهایی میگرن را بدتر میکند؟

خواندنی ها | 1397-07-21 | ۱۴۲۴ بازدید | نظرات

در این مطلب با برخی عادات شایع که می توانند موجب تشدید میگرن شوند، بیشتر آشنا می شویم.

میگرن و استرس
استرس یک عامل کلیدی بزرگ و اغلب به عنوان محرکی شایع برای میگرن شناخته می شود. ساعات کار طولانی یا انجام فعالیتی که موجب استرس در شما می شود، ممکن است محرک یا تشدید کننده یک سردرد باشند.

برای بسیاری از مبتلایان به میگرن، استرس به عنوان محرک شماره یک بروز این شرایط محسوب می شود.

داروهای ضد افسردگی و صحبت درمانی گاهی اوقات می توانند به کاهش استرس، و پیرو آن، تعداد سردردهایی که تجربه می کنید، کمک کنند، اما فراگیری چگونگی مدیریت استرس و واکنش بدن شما به آن گزینه ای کاربردی‌تر نسبت به تلاش برای خلاص شدن از آن محسوب می شود. شما می توانید فعالیت های تسکین دهنده استرس مانند مدیتیشن ذهن آگاه، یوگا، تصویرسازی ذهنی هدایت شده، و تکنیک های تن‌آرامی را امتحان کنید.

نادیده گرفتن رژیم غذایی و بدتر شدن میگرن
برخی مواد غذایی مانند مونوسدیم گلوتامات، طعم دهنده ای که بیشتر در سوپ ها و دیگر غذاهای پردازش شده یافت می شود، کافئین، شکلات، سویا، پنیرهای کهنه، گوشت های پردازش شده، و شیرین کننده های غیرمغذی مانند آسپارتام، می توانند محرک میگرن باشند.

شما باید مواد غذایی محرک مشکوک را از رژیم غذایی خود کنار گذاشته و شرایط را بررسی کنید که آیا تغییری در بروز میگرن ها حاصل می شود یا خیر. البته، کارشناسان نسبت به حذف بیش از حد مواد غذایی به طور همزمان هشدار داده اند. هدف شما باید شناسایی محرک های خاص باشد و به ناگاه نباید بسیاری از مواد غذایی را از رژیم غذایی خود کنار بگذارید.

نوشیدنی های الکلی، به طور ویژه شراب قرمز، نیز برای افراد بسیاری یک محرک برای میگرن محسوب می شود. البته این شرایط به میزان حساسیت هر فرد به الکل بستگی دارد.

میگرن و جا انداختن وعده های غذایی و عدم مصرف مایعات کافی
هیپوگلیسمی یا قند خون پایین می تواند زمانی که بسیار گرسنه هستید، رخ داده و موجب انبساط یا انقباض رگ های خونی شود که این شرایط می تواند محرک یک میگرن باشد. افزون بر این، گرسنگی به سطح استرس بدن اضافه می کند.

کم آبی بدن نیز می تواند موجب فشار خون پایین شود که محرکی برای میگرن است، از این رو، نوشیدن آب به میزان کافی در طول روز اهمیت دارد. تامین آب مورد نیاز بدن می تواند به مبارزه با خستگی نیز کمک کند که حین یا پس از یک میگرن شایع است.

سردرد میگرنی و حضور در محیطی با نور زیاد، سر و صدای بلند، و روایح قوی
افرادی که مستعد ابتلا به میگرن هستند، ممکن است حساسیت خاصی به بو، صدا، و نور از قبیل دود، روایح شیمیایی در عطرها و لوسیون ها، و سیستم روشنایی پر نور اداره خود داشته باشند.

برخی افراد پس از ورود به یک فروشگاه بزرگ و در مواجهه با نور و غرفه های عطرفروشی نیاز به ترک محل را در خود احساس می کنند. اگر این قبیل شرایط محرک علائم میگرن هستند، بهترین گزینه پرهیز از آنها محسوب می شود.

وقت گذرانی بیش از حد در برابر نمایشگرها و بروز میگرن
نوری که از نمایشگر دستگاه های الکترونیکی منتشر می شود می تواند افراد مبتلا به میگرن را آزار دهد. برای کار با این دستگاه ها، نور نمایشگر را کاهش دهید یا از فیلترهای نور آبی استفاده کنید.

اما این تنها نور نیست که مشکل آفرین محسوب می شود. گاهی اوقات وضع اندامی نامناسب افراد هنگام استفاده از این دستگاه ها نیز می تواند به بروز مشکل منجر شود. تا حد امکان نمایشگر را هم سطح با چشمان خود نگه داشته و از نگاه کردن به سمت پایین پرهیز کنید.

گاهی اوقات مشکلات گردن و شانه محرک اصلی سردرد افراد محسوب می شوند.

تحریک میگرن با خواب نامنظم
خواب بیش از حد کم یا زیاد می تواند محرک میگرن باشد. افرادی که یک برنامه خواب منظم حتی در روزهای آخر هفته را دنبال می کنند، می توانند احتمال بروز میگرن ناشی از شرایط نامناسب خواب را کاهش دهند.

کیفیت خواب نیز اهمیت دارد. متاسفانه، اگر میگرن بر کیفیت خواب شما تاثیر می گذارد، این شرایط می تواند خطر میگرن های بیشتر را افزایش دهد.

یک گزینه برای بهبود کیفیت خواب عدم استفاده از نمایشگرها مانند تلویزیون یا گوشی هوشمند پیش از خواب است زیرا نور می تواند شما را بیدار نگه دارد.

تحریک میگرن با دندان قروچه
اختلالات مفصل گیجگاهی‌زیرواره‌ای (TMJ) و دندان قروچه می توانند موجب فک درد و محرک تنش یا سردردهای میگرنی باشد. گاهی اوقات، افراد اختلالات مفصل گیجگاهی‌زیرواره‌ای را در نتیجه استرس تجربه می کنند.

اگر به دندان قروچه چه هنگام خواب یا طی روز به عنوان محرکی برای میگرن مشکوک هستید با پزشک خود مشورت کنید.

چه زمانی کمک اضطراری دریافت کنیم؟
در شرایطی که میگرن ها دردناک هستند و می توانند زندگی روزانه شما را تحت تاثیر قرار دهند، اگر با سردردی شدید که همانند موارد دیگر نیست یا در زندگی شما اختلال ایجاد می کند، مواجه هستید، ممکن است به توجه پزشکی فوری نیاز داشته باشید. این قبیل سردردها گاهی اوقات می توانند به شرایطی جدی‌تر مانند سکته مغزی یا مننژیت اشاره داشته باشند.

در ادامه ۴ روش موثر برای درمان میگرن را به شما آموزش میدهیم:

اگر مبتلا به میگرن باشید می دانید که درد میگر چقدر تحمل ناپذیر است، احساس فشار به سر، سردرد هایی که با افزایش نور یا بعضی بوها افزایش پیا می کند و حتی گاهی منجر به تهوع و استفراغ میشود.

معمولا زنان ۳ برابر بیشتر از مردان به میگرن مبتلا می شوند. روش هایی کاملا موثر برای کم شدن و کنترل درد میگرن وجود دارد. به توصیه دکتر لورن ناتبونی Lauren Natbony استادیار بخش مغز و اعصاب و سردرد بیمارستان مونت سینا موثر ترین روش هایی که برای کنترل میگرن می توانید استفاده کنید این ۴ گزینه است.

درمان میگرن با مصرف مکمل منیزیم
بیماران مبتلا به میگرن معمولا سطوح منیزم در بدنشان کم است که منجر به سیگنال درد در مغزشان می شود. برای کاهش تکرار و شدت سردرد می توانید روزانه یک مکمل ۴۰۰ – ۵۰۰ گرمی منیزیم استفاده کنید که بعد از ۶ هفته می توانید تاثیر آن را مشاهده نمایید.

درمان میگرن با فشار نقاط خاص
فشار بین انگشت شصت و اشاره

با فشار نقاط خاص که ماشه ایجاد درد هستند می توانید میگرن را کنترل کنید. نقاطی خاص در گردن یا شقیقه ها که برای تسکین درد باید چند دقیقه فشار دهید. یکی از نقاط موثر برای کاهش سردرد بین انگشت شصت و اشاره است که با فشردن آن می توانید درد میگرن را کاهش دهید.

پرس غضروف وسط گوش

پرس عضروف داخلی گوش برای برخی از افراد اثر گذار است البته مطالعه علمی در این باره انجام نشده است ولی طرفداران زیادی دارد.

عکس, چه کارهایی میگرن را بدتر میکند؟

داروهای مناسب میگرن
داروهای مخصوص میگرن وجود دارد که می توانید استفاده کنید ولی هیچ دارویی وجود ندارد که برای همه اثر گذار باشد بنابرین باید داروهای مختلف را امتحان کنید تا داروی مناسب خود را پیدا کنید.

درمان میگرن با بوتاکس
این معجزه ضد چروک برای جلوگیری از میگرن های مزمن واقعا تاثیر گذار است حتی برای افرادی که روزانه ۱۵ بار یا بیشتر دچار میگرن می شوند. برای پیشگیری از میگرن با بوتاکس هر ۱۲ هفته یک متخصص ماهر به ۳۱ نقطه حساس عصبی مرکزی بوتاکس تزریق می کند و ضمن از بین رفتن چین و چروک های پوستتان، میگرنتان هم از بین می رود.


مطالب پربازدید

نظرات