پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » سلامت » چه وسایل و موادی در خانه به ریه ها آسیب میزند؟

چه وسایل و موادی در خانه به ریه ها آسیب میزند؟

سلامت | 1397-03-13 | ۱۴۴۶ بازدید | نظرات

بعضی از مواد و وسایلی که در خانه هست میتونه به ریه آسیب بزنه ومتاسفانه مردم زیاد به این آسیبها آشنایی ندارند.لذا در ادامه برخی اقلام خانگی که می توانند برای ریه های شما مشکل آفرین باشن رو معرفی کردیم

فرش

عکس, چه وسایل و موادی در خانه به ریه ها آسیب میزند؟

فرش ها و قالیچه ها نسبت به کفپوش های سخت گرد و غبار بیشتری را به خود جذب می کنند. نتایج یک پژوهش نشان داد خانواده هایی که با گرد و غبار بیشتر در خانه خود مواجه بودند، موارد بیشتری از خس خس سینه و آسم را گزارش کردند. هنگامی که روی فرش راه می روید ذرات موجود در آن به هوا برخاسته و بار دیگر روی آن فرود می آیند. افرادی با ریه ها فوق حساس در نتیجه ابتلا به آسم یا بیماری مزمن انسدادری ریه در مواجهه با فرش غبارآلود دچار سرفه می شوند، اما این اتفاق برای افراد عادی کمتر رخ می دهد. اما اگر فرزندان کوچک شما دوست دارند روی زمین بازی کنند، گرد و غبار جمع شده در فرش می تواند موجب ناراحتی ریه های آنها شود.

جارو برقی

عکس, چه وسایل و موادی در خانه به ریه ها آسیب میزند؟

هنگامی که سطوح غبارآلود را تمیز می کنید باید مراقب خود باشید زیرا استفاده از جاروبرقی یا جاروی دستی می تواند گرد و غبار بیشتری را در هوا منتشر کند. گرد و غبار موجود در هوا می تواند موجب بروز علائمی در افراد مبتلا به آلرژی های بینی شود. این یک مشکل پزشکی حاد نیست، اما شرایطی آزاردهنده است و می تواند ناتوان کننده باشد. در همین راستا، گردگیری با کمک آب به جای جاروکشی خشک و استفاده از جاروبرقی های مجهز به فیلتر HEPA که سطح گرد و غبار را کاهش می دهد، توصیه می شود.

سینک حمام

عکس, چه وسایل و موادی در خانه به ریه ها آسیب میزند؟

رشد قارچ در خانه می تواند زمینه ساز بروز علائمی در افراد مبتلا به آلرژی یا آسم شود یا به شکل گیری این شرایط در افرادی که هرگز آن را تجربه نکرده اند، منجر شود. رشد قارچ و کپک به طور ویژه در مناطقی با رطوبت زیاد مانند زیر سینک، اطراف پنجره ها و دیوارهای حمام، و فرشی که در معرض آب بوده شایع است. در وهله نخست توصیه می شود منبع رطوبت شناسایی و برطرف شود، سپس مناطقی که با قارچ آلوده شده اند شناسایی و پاکسازی شوند.

آفت کش ها

عکس, چه وسایل و موادی در خانه به ریه ها آسیب میزند؟

اگر از دستورالعمل استفاده از اسپری هایی که برای نابودی سوسک ها یا حشرات دیگر طراحی شده اند به خوبی پیروی نشود، آنها می توانند موجب بروز مشکلات ریوی شوند. هنگام استفاده از این محصولات تهویه مناسب اتاق را فراموش نکنید. البته نیازی نیست برای این کار همه پنجره ها را باز کنید. تهویه خللی در مقابله با حشرات مزاحم ایجاد نمی کند و در برخی موارد می تواند از بروز مشکلات جدی در زمینه سلامت نیز پیشگیری کند.

رنگ ها

عکس, چه وسایل و موادی در خانه به ریه ها آسیب میزند؟

اگر قصد دارید دیوارهای اتاق یا بخشی از مبلمان خانه خود را رنگ کنید، از گردش هوای تازه اطمینان حاصل کنید. زمانی که درب قوطی رنگ ها را باز می کنید یا هنگام خشک شدن آن روی دیوار، اغلب مواد شیمیایی بالقوه مضر به نام ترکیبات آلی فرار (VOCs) منتشر می کنند. این مواد از محرک های خفیف تا مواردی که به عنوان سرطان‌زا دسته بندی می شوند، مانند فرمالدئید، را شامل می شوند.

بخاری های چوب‌سوز

عکس, چه وسایل و موادی در خانه به ریه ها آسیب میزند؟

بخاری های چوب‌سوز شاید از نظر ظاهری زیبایی های خاص خود را داشته باشند، اما منبعی برای آلودگی نیز محسوب می شوند. آتش می تواند مواد شیمیایی مانند اکسید نیتروژن و فرمالدئید را منتشر کند که به همراه دود خارج شده از دودکش بر افراد دیگر اثرگذار خواهند بود. در مدل های جدید به طور قابل توجهی از آلایندگی بخاری های چوب‌سوز کاسته شده و گاز طبیعی نیز حتی گزینه ای پاک‌تر محسوب می شود.

عایق

عکس, چه وسایل و موادی در خانه به ریه ها آسیب میزند؟

خانه های قدیمی ممکن است حاوی آزبست باشند. پیش از ممنوعیت استفاده از این ماده در داخل خانه در سال ۱۹۷۳ به واسطه نقش آن در ابتلا به فیبروز ریوی و مزوتلیوم، سرطان بافت پوشش داخلی ریه و اندام های دیگر، آزبست به طور گسترده برای عایق کاری استفاده می شد. در صورتی که عایق کاری در شرایط خوبی قرار داشته باشد یا به طور کامل با لایه ای ضخیم از رنگ پوشیده شده باشد، مشکل آفرین نیست، اما اگر آسیب دیده است باید جانب احتیاط را رعایت کرده و آزمایش وجود آزبست انجام شود.

سفیدکننده

عکس, چه وسایل و موادی در خانه به ریه ها آسیب میزند؟

ضدعفونی کننده های قوی مانند سفیدکننده، کلر و آمونیاک می توانند برای افراد مبتلا به بیماری های ریه، مانند آسم و بیماری مزمن انسدادی ریه، تحریک کننده باشند و همچنین موجب ابتلا به آسم در افرادی شوند که هرگز این شرایط را تجربه نکرده اند. به گفته دکتر جورج فریدمن خیمنز، استادیار دانشگاه نیویورک، در بیشتر موارد می توانید آب و صابون ملایم را جایگزین این محصولات پاک کننده قوی و مضر کنید. مردم اغلب فکر می کنند که برای نابودی میکروب های خانه نیازمند ضدعفونی کننده ها هستند، اما آب و صابون یا حتی آب به تنهایی نیز می تواند بخش قابل توجهی از باکتری ها و ویروس ها را از بین ببرد. اگر قصد از بین بردن عفونت خاصی را دارید، محلول پاک کننده خود را رقیق کنید. بیشتر مردم از محلولی بیش از حد غلیظ و قوی استفاده می کنند.

 

زیرزمین خانه

عکس, چه وسایل و موادی در خانه به ریه ها آسیب میزند؟

سنگ و خاک زیر خانه شما می تواند حاوی رادون باشد که یک گاز طبیعی بی بو و رادیواکتیو است. اگر رادون راه خود را به درون خانه باز کند در معرض ترکیبات سمی رادیواکتیو قرار می گیرید. قرار گرفتن در معرض رادون دلیل شماره یک ابتلا به سرطان ریه بین افراد غیر سیگاری در آمریکاست. بهترین کاری که می توانید برای مقابله با این شرایط انجام دهید سرمایه گذاری روی یک سیستم تهویه مطبوع کارآمد است.

 


مطالب پربازدید

امروز چهارشنبه ۹ فروردین ۱۴۰۲

نظرات