پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » خواندنی ها » چه غذاهایی با چه داروهایی تداخل دارند؟

چه غذاهایی با چه داروهایی تداخل دارند؟

خواندنی ها | 1397-07-12 | ۱۱۶۲ بازدید | نظرات

برخی داروها، به ویژه نمونه های خوراکی می توانند با برخی مواد غذایی و نوشیدنی ها تداخل داشته باشند.

عکس, چه غذاهایی با چه داروهایی تداخل دارند؟

این تداخلات می توانند جزئی باشند. به عنوان مثال، برخی مواد غذایی ممکن است بر روش جذب دارو تاثیرگذار باشند. اما بسیاری از تداخلات دارویی و غذایی جدی هستند. برخی داروها در تعامل با برخی مواد غذایی می توانند عوارض جانبی خطرناک و حتی تهدید کننده زندگی را موجب شوند. برخی داروها در حضور برخی ترکیبات غذایی ممکن است جذب نشوند و از این رو، بیمار در معرض خطر قرار می گیرد.

در صورت تجویز داروی جدید، شما باید با پزشک خود درباره اقدامات احتیاطی برای پرهیز از بروز هر گونه مشکل صحبت کنید. در همین راستا، ممکن است به پرهیز از برخی مواد غذایی، تغییر در برخی عادات سبک زندگی، یا برخی اقدامات پیشگیرانه برای پرهیز از مواجهه با عوارض جانبی نیاز باشد. در ادامه با برخی مواد غذایی و نوشیدنی هایی که در صورت تعامل با برخی داروها می توانند مشکل آفرین باشند، بیشتر آشنا می شویم.

زغال فعال

عکس, چه غذاهایی با چه داروهایی تداخل دارند؟

این ترکیب پودری در هر چیزی از پنیر تا مرغ سرخ شده استفاده می شود و رنگی سیاه به آن می بخشد. برخی افراد ممکن است زغال فعال را به همراه غذای خود مصرف کنند و برخی دیگر از قرص های آن استفاده می کنند. اگرچه زغال فعال محصولی محبوب است، اما باید در مصرف آن جانب احتیاط را رعایت کرد. زغال فعال یک جاذب قوی محسوب می شود و بر همین اساس است که به عنوان یک عامل پاک کننده برای افرادی که در پی سمزدایی رژیم غذایی یا پوست خود هستند، استفاده می شود. اما زغال فعال بین ترکیباتی که جذب می کند، تمایزی قائل نمی شود، از این رو مصرف آن به همراه داروها ممکن است از جذب آنها توسط بدن جلوگیری کند. برخی مطالعات نشان داده اند که زغال فعال می تواند کارایی داروهای ضد بارداری خوراکی را کاهش دهد.

الکل

عکس, چه غذاهایی با چه داروهایی تداخل دارند؟

الکل چه پیش، پس یا همراه با دارو می تواند روش عملکرد داروها را به طور قابل توجهی تغییر دهد. این به دلیل تاثیر الکل بر گوارش، گردش خون، و عملکرد مغز انسان رخ می دهد. بسیاری از دارو ها، از جمله برخی داروهای بدون نسخه، زمانی که نوشیدنی الکلی مصرف می کنید تحت تاثیر قرار می گیرند.

موز

عکس, چه غذاهایی با چه داروهایی تداخل دارند؟

مهارکننده های آنزیم مبدل آنژیوتانسین اغلب برای درمان پرفشاری خون و نارسایی قلبی تجویز می شوند. بیمارانی که این دارو برای آنها تجویز می شود باید از مصرف بیش از حد پتاسیم پرهیز کنند. مهارکننده های آنزیم مبدل آنژیوتانسین می توانند مقدار پتاسیم موجود در بدن شما را افزایش دهند. اگر سطوح پتاسیم بیش از حد افزایش یابد، قلب در معرض خطر قرار می گیرد. موز از محتوای پتاسیم زیاد برخوردار است و در شرایطی که مصرف یک موز در روز می تواند برای فشار خون شما مفید باشد، اما در صورت مصرف این دارو حد اعتدال را باید در مصرف موز حفظ کنید.

شیرین بیان سیاه

عکس, چه غذاهایی با چه داروهایی تداخل دارند؟

دیگوکسین، دارویی است که برای کمک به بیماران مبتلا به نارسایی قلبی تجویز می شود. این دارو زمانی که بدن از پتاسیم تهی می شود، اثر قوی‌تری به همراه دارد که می تواند موجب ضربان قلب نامنظم و عوارض دیگر شود. یک ترکیب طبیعی به نام گلیسیریزا که در تهیه برخی انواع شیرین بیان سیاه استفاده می شود می تواند افزایش احتباس سدیم و کاهش پتاسیم در خون را به همراه داشته باشد. شیرین بیان سیاه آب نبات مورد علاقه همه نیست، اما اگر یکی از طرفداران آن هستید و دیگوکسین مصرف می کنید، اعتدال را رعایت کنید.

پنیر

عکس, چه غذاهایی با چه داروهایی تداخل دارند؟

پنیر حاوی مواد مغذی مختلف است و فواید سلامت مختلفی را ارائه می کند که از آن جمله می توان به کاهش خطر بیماری های مرتبط با قلب و سکته مغزی اشاره کرد. با این وجود، پنیر حاوی مقدار زیادی تیرامین است که مقادیر بیش از حد این اسید آمینه می تواند موجب افزایش خطرناک فشار خون شود. برخی داروهای ضد باکتری و داروهای ضد افسردگی می توانند تجزیه تیرامین را سرکوب کنند و افزایش تراکم آن در خون را موجب شوند. این افزایش تراکم می تواند فرد را در معرض خطر بیشتری برای پرفشاری خون قرار دهد.

شکلات

عکس, چه غذاهایی با چه داروهایی تداخل دارند؟

شکلات نیز از تراکم زیاد تیرامین برخوردار است. در شرایطی که شکلات تلخ فواید سلامت بسیاری ارائه می کند، اما در خودن آن به ویژه اگر برخی داروها را مصرف می کنید، نباید زیاده‌روی کنید.

قهوه

عکس, چه غذاهایی با چه داروهایی تداخل دارند؟

قهوه منبعی طبیعی برای کافئین است که برای انسان مفید است. با این وجود، کافئین یک ماده مخدر است و می تواند با برخی داروها در بدن شما تداخل ایجاد کند. آنتی بیوتیک ها، بازکننده های برونش، برخی داروهای ضد افسردگی، داروهای روان‌پزشکی برخی نمونه هایی هستند که نباید با کافئین بیش از حد همراه شوند. دلیل خطر با توجه به هر دارو متفاوت است. کافئین می تواند خطر عوارض جانبی را افزایش دهد، فشار خون شما را در معرض خطر قرار دهد، یا اثر برخی داروها را تقویت کند.

آب کرنبری

عکس, چه غذاهایی با چه داروهایی تداخل دارند؟

اگر داروهای رقیق کننده خون مصرف می کنید نباید به میزان زیاد آب کرنبری یا برخی محصولات دیگر که از این میوه تهیه می شوند را مصرف کنید. ترکیباتی که در این ماده غذایی یافت می شوند می توانند با داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین تداخل ایجاد کنند.

کالباس

عکس, چه غذاهایی با چه داروهایی تداخل دارند؟

کالباس یک ماده غذایی به شدت پردازش شده و حاوی نیترات و تیرامین زیاد است. از آنجایی که تیرامین می تواند شما را در معرض فشار خون بالا قرار دهد، بهتر است از مصرف بیش از حد این ماده غذایی همراه با داروهایی که می توانند در چگونگی پردازش اسید آمینه توسط بدن تداخل ایجاد کنند، پرهیز کنید.

نوشیدنی های انرژی‌زا

عکس, چه غذاهایی با چه داروهایی تداخل دارند؟

سطوح بالای کافئین می تواند به همراه داروهایی مانند آنتی بیوتیک ها یا برخی داروهای ضد افسردگی خطرناک باشد. در صورت مصرف این قبیل داروها از مصرف بیش از حد نوشیدنی های انرژی‌زا پرهیز کنید و شاید بهتر باشد به طور کامل از آنها پرهیز کنید.

باقلا

عکس, چه غذاهایی با چه داروهایی تداخل دارند؟

باقلا منبع عالی برای فیبر و همچنین بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی است. اما از مصرف بیش از حد این ماده غذایی به همراه داروهایی مانند آنتی بیوتیک ها، داروهای روان‌پزشکی، و برخی داروهای ضد افسردگی باید پرهیز کرد. باقلا از تراکم بالای تیرامین برخوردار است. در مورد احتمال تداخل داروها و تیرامین با پزشک خود صحبت کنید.

غذاهای تخمیر شده

عکس, چه غذاهایی با چه داروهایی تداخل دارند؟

تیرامین اغلب در غذاهای تخمیر شده نیز یافت می شود. از جمله این غذاها می توان به کیمچی، کلم ترش، کفیر، و کامبوچا اشاره کرد. پروبیوتیک های موجود در این غذاها سالم هستند، اما درباره ریسک تداخل این قبیل غذاها با داروها با پزشک خود مشورت کنید.

آب گریپ فروت

عکس, چه غذاهایی با چه داروهایی تداخل دارند؟

گریپ فروت می تواند با برخی انواع داروها اختلال ایجاد کند. استاتین ها، نوعی داروی کاهنده کلسترول، زمانی که با گریپ فروت همراه شود می تواند فعالیت خود را افزایش دهند. این می تواند به تشدید عوارض جانبی، از جمله ماهیچه درد و ناهنجاری های کبدی منجر شود. مسدودکننده های کانال کلسیم که برای بیماران مبتلا به فشار خون بالا تجویز می شود می تواند با آب گریپ فروت واکنش نشان دهد. این میوه می تواند تراکم دارو در خون را افزایش داده و به تشدید عوارض جانبی منجر شود.

سبزی های برگدار

عکس, چه غذاهایی با چه داروهایی تداخل دارند؟

سبزی های برگدار مانند کیل، اسفناج، و دیگر نمونه های سرشار از ویتامین K می توانند در تعامل با برخی داروها مشکل آفرین باشند. داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین نباید با میزان بیش از حد از این سبزی ها همراه شوند. این اقدام می تواند به کاهش تاثیرگذاری دارو منجر شده و بیمار در معرض خطر لخته شدن خون قرار بگیرد.

ترشی ها

عکس, چه غذاهایی با چه داروهایی تداخل دارند؟

ترشی ها مانند خیارشور ممکن است حاوی تیرامین – ترکیبی مشابه که در پنیر، شکلات، و دیگر مواد غذایی یافت می شود و با برخی داروها تداخل ایجاد می کند – هستند. مصرف کم خیارشور احتمالا آسیب چندانی به شما نمی رساند، اما حد اعتدال باید رعایت شود.

غذاهای دریایی

عکس, چه غذاهایی با چه داروهایی تداخل دارند؟

غذاهای دریایی و جلبک دریایی هر دو حاوی سطوح بالای ید هستند که این ماده معدنی برای کارکرد تیروئید نیاز است. اما برخی داروهای افراد مبتلا به پرکاری تیروئید ممکن است برای پیشگیری از جذب ید در بدن تجویز شده باشند. مصرف بیش از حد ید ممکن است نیاز به دوزهای بالاتر دارو را موجب شود.

گردو

عکس, چه غذاهایی با چه داروهایی تداخل دارند؟

اگر لووتیروکسین سدیم، نوعی داروی تیروئید، مصرف می کنید، آگاه باشید که گردو ممکن است با جذب این دارو تداخل ایجاد کند. اگر این دارو را مصرف نمی کنید، افزودن گردو به رژیم غذایی ایده بسیار خوبی است زیرا فواید مختلفی، از جمله بهبود سلامت و عملکرد مغز را ارائه می کند.


مطالب پربازدید

نظرات

  1. فروشگاه اینترنتی گفت:

    رعایت نمودن مصرف داروها و غذاهایی که با هم تداخل دارند و باید رعایت شود تا نتواند مشکل خاصی را به وجود بیاورد.. اطلاعات سایت واقعا مفید واقع شدند
    https://www.baneh.com
    باتشکر