پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » اخبار » چرا رتبه تیم وزنه برداری ایران این همه افت کرده است

چرا رتبه تیم وزنه برداری ایران این همه افت کرده است

اخبار | ۹ آذر۱۳۹۴ | 779 بازدید | نظرات

تیم ملی وزنه برداری در شرایطی راهی رقابت های جهانی آمریکا شد که بهداد سلیمی، سعید محمدپور و سهراب مرادی را در ترکیب اصلی نداشت، همین موضوع توجیهی بود تا تیم به لحاظ روانی برهم بریزد و نتواند با اعتماد به نفس کافی راهی این مسابقات شود، از این نظر شاید بتوان تا حدی نتایج بدست آمده را توجیه کرد و بطور سطحی از آن گذشت.

با نگاهی به گذشته و مقایسه نتایج بدست آمده در دوره های قبل، از نظر فنی به نکات مبهمی می رسیم که نمی توان به توجیه روانی اکتفا کرد و از آن به سادگی گذشت. سه وزنه بردار در رقابت های حساس جهانی اوت کردند و یکی از نماینده های تیم ملی هم در یک وزن، بیست و هفتم شد ( عسگری) و در دسته فوق سنگین که ایران از سال ۱۹۹۸ با درخشش حسین رضازاده، سعید علی حسینی، بهداد سلیمی و بهادر مولایی همیشه یکی از مدعیان بوده است این بار نتوانست موفق پیش رود و بهادر مولایی پانزدهم شد. در رده بندی تیمی هم با افت فاحشی مواجه هستیم، ایران در سال ۲۰۱۱ در مسابقات جهانی در سکوی سوم ایستاد و در سال ۲۰۱۳ با در اختیار داشتن یک تیم جوان عنوان سومی جهان را از آن خود کرد و در سال ۲۰۱۴ ششم شد اما در رقابت های جهانی ۲۰۱۵ رتبه پانزدهم دنیا را از آن خود کرد، این درحالی است که در رده بندی مدالی نخستین بار هیچ مدال طلایی بدست نیامد و در ادامه هم از ۶ سهمیه المپیک به چهار سهمیه بسنده کردیم.

درباره افت شدید تیم ملی در نتایج کسب شده سوالاتی مطرح است که از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد: علل اوت کردن سه وزنه بردار چه بود و چرا مجید عسگری ۴۰ روز قبل از مسابقات در مجموع ۳۰۴ کیلو وزنه می زند و در رقابت های جهانی با ۳۰ کیلو افت در مجموع ۲۷۴ کیلو را ثبت می کند و در جایگاه بیست و هفتمی جهان قرار می گیرد؟ علت اینکه وزنه برداران ایرانی به آمادگی جسمانی لازم برای حضور در رقابت های جهانی دست نیافتند و سرمربی مجبور به دریافت رکورد ورودی گروه (ب) می شود را باید در کجا جستجو کرد. بطور قطع شیوه تمرینی وزنه برداران و مراحلی که آنان برای کسب آمادگی جسمانی در این مدت سپری کرده اند، تاثیر زیادی در عملکردشان داشته و نتایج آنان را در جام جهانی تحت الشعاع قرار داده است. 

هرچند که کمیته فنی فدراسیون موظف به آسیب شناسی است اما نمی توان توانایی های فنی سرمربی تیم را در هدایت وزنه برداران در طول یکسال گذشته نادیده گرفت. نکته قابل تامل این است که تا آغاز بازی های المپیک زمان زیادی باقی نمانده و افت فنی ملی پوشان نگرانی های تازه ای را پیرامون تیم ملی ایجاد کرده است که نمی توان با علل روانی آن را توجیه کرد.

*** باید به فکر کسب مدال در المپیک باشیم

رضا پورعالی کارشناس وزنه برداری در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما گفت: تیم ملی وزنه برداری با ترکیب ناقص راهی رقابت های جهانی آمریکا شد و با غیبت ستاره های اصلی که شانس مسلم کسب مدال بودند تیم ملی را با بد شانسی عجیبی روبرو کرد که در گذشته سابقه نداشت. او افزود: نبود بهداد سلیمی، سعید محمدپور و سهراب مرادی در تیم ملی به شدت احساس می شد و عملا دست سرمربی تیم ملی برای کسب موفقیت خالی بود. پورعالی گفت: دیگر باید پرونده رقابت های جهانی آمریکا را ببندیم و از امروز به فکر کسب مدال در رقابت های المپیک باشیم و برای این موضوع برنامه ریزی کنیم. او افزود: رقابت های قهرمانی آسیا و جام فجر فرصتی است تا بتوانیم هر ۶ سهمیه کامل را کسب کنیم، ملی پوشان ایرانی همگی وزنه برداران بزرگی هستند که در گذشته نتایج درخشانی کسب کرده اند و می توانند دوباره این نتایج را تکرار کنند.

*** بضاعت تیم ملی همین اندازه بود

اصغر ابراهیمی دارنده مدال نقره آسیا در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما هم گفت: متاسفانه تیمی دست و پا شکسته راهی رقابت های جهانی شد سطح فنی مسابقات هم بسیار بالا بود و همین موضوع فشار زیادی را بر روی ملی پوشان تحمیل کرد. او افزود: هر چند که انتظارات از تیم ملی وزنه برداری زیاد است و همه توقع داشتند که تیم ملی سهمیه کامل المپیک را کسب می کرد اما با توجه به شرایط موجود فکر می کنم که کسب ۴ سهمیه المپیک قابل قبول باشد. ابراهیمی گفت: نمی توان به راحتی عملکرد سرمربی تیم ملی را زیر سوال برده و او را مقصر اصلی قلمداد کرد، فقط کمیته فنی با در نظر گرفتن عملکرد ۶ ماهه ملی پوشان در تمرینات می تواند نظر فنی و دقیقی ارائه دهد و برای چند ماه آینده برنامه ریزی داشته باشد.

در هر حال رقابت های جهانی وزنه برداری به پایان رسید و این درحالی است که شمارش معکوس تا آغاز بازی های المپیک آغاز شده است، نکته این است که مسئولان فدراسیون وزنه برداری با در نظر گرفتن تمهیدات لازم بستر مورد نظر را برای کسب آرامش ملی پوشان فراهم کنند تا آنان بتوانند با آسودگی از تجربیاتی که در این رقابت ها بدست آمد در جهت افزایش توان فنی خود گام برداشته و در شرایط آرمانی راهی بازی های المپیک شوند.


مطالب پربازدید

نظرات