پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » خواندنی ها » چرا بیشتر وقتها حالت تهوع دارم؟

چرا بیشتر وقتها حالت تهوع دارم؟

خواندنی ها | 1397-05-08 | ۴۵۵۰ بازدید | نظرات

گاهی پیش میاید که دچار حالت تهوع میشوید.شاید برایتان این سوال پیش آمده باشد که دلیل حالت تهوعی که پیدا کرده اید چیست؟در این مطلب دلایل اصلی حالت تهوع گفته شده است:

مضطرب هستید

اضطراب می تواند فعالیت سیستم عصبی خودمختار، به ویژه واکنش جنگ یا گریز، را افزایش دهد. زمانی که این اتفاق رخ می دهد، جریان خون به سمت عضلات افزایش یافته و خون کمتری به اندام های تشکیل دهنده دستگاه گوارش ارسال می شود که می تواند موجب بروز حالت تهوع شود.

هورمون های استرس مانند کورتیزول، اپی‌نفرین و موارد دیگر نیز در جریان خون ترشح می شوند که تعداد انقباض های معده را افزایش داده و موجب حالت تهوع می شود.

بهترین کاری که می توانید برای پیشگیری از بروز حالت تهوع در آینده انجام دهید، یافتن روشی برای مدیریت اضطراب است. این می تواند به معنای انجام تمرینات خودآرامی، دریافت مشاوره، ورزش، یا مصرف داروهای تجویز شده توسط پزشک باشد.

عکس, چرا بیشتر وقتها حالت تهوع دارم؟

با کم آبی بدن مواجه هستید

کم آبی بدن زمانی رخ می دهد که بدن برای انجام فرآیندهای عادی خود به میزان کافی آب در اختیار ندارد، به این معنی که علائمی فراتر از احساس تشنگی شدید شکل می گیرند.

زمانی که با کمبود مایع در بدن خود مواجه هستید، بدن ارسال مایع و خون به اندام ها را اولویت بندی کرده و مهم‌ترین اندام ها شامل مغز و قلب در صدر فهرست قرار می گیرند. این می تواند جریان خون به سمت اندام های تشکیل دهنده دستگاه گوارش را کاهش داده و موجب بروز حالت تهوع و درد شکمی شود.

مصرف مایعات به میزان کافی عاملی کلیدی برای پیشگیری از این شرایط است. اگرچه میزان آب مورد نیاز بدن از فردی به فرد دیگر متفاوت است اما بیشتر بزرگسالان باید روزانه ۱۱ تا ۱۶ فنجان آب مصرف کنند. شاید زیاد به نظر برسد، اما چای، قهوه، میوه ها و سبزیجاتی مانند خیار، گوجه فرنگی، و هندوانه همگی می توانند در تامین آب مورد نیاز بدن نقش داشته باشند.

در معرض تجربه میگرن قرار دارید

این که چرا میگرن ها رخ می دهند، همچنان به طور دقیق مشخص نشده است. اما آنها اغلب با حالت تهوع، استفراغ، و حساسیت به نور و صدا همراه هستند. نظریه های مختلفی درباره این که چرا میگرن موجب حالت تهوع می شود، وجود دارند.

کارشناسان بر این باورند که سروتونین، از مواد شیمیایی مغز، در این زمینه نقش دارد. سروتونین سیگنال هایی را به رگ های خونی در مغز ارسال می کند که بزرگتر شدن آنها را در پی دارد که این شرایط گاهی اوقات می تواند موجب فعال شدن بخشی از مغز شود که مسئولیت کنترل حالت تهوع و استفراغ را بر عهده دارد.

نظریه ای دیگر به این موضوع اشاره دارد که میگرن ها بر بخشی از مغز که با اختلال گوش داخلی پیوند خورده است، تاثیر می گذارند، از این رو ارتباطی قوی با سرگیجه و حالت تهوع وجود دارد.

برای پیشگیری از میگرن شما باید از محرک های رایج که موجب این شرایط می شوند، از جمله استرس عاطفی، نورهای روشن، روایح قوی، کمبود خواب و غذا نخوردن پرهیز کنید.

به بیماری بازگشت اسید معده مبتلا هستید

بیماری بازگشت اسید معده می تواند موجب حالت تهوع شود زیرا اسید معده به بخش پایینی مری، لوله ای که دهان را به معده متصل کرده است، وارد می شود.

این اسید می تواند به دیواره داخلی مری آسیب برساند که در بروز حالت تهوع نقش دارد. از دیگر علائم شایع بازگشت اسید معده می توان به سینه درد، سوزش سردل، دشواری در بلع غذا، یا احساس وجود یک توده در گلو اشاره کرد.

برای پیشگیری از این شرایط از پرخوری، سیگار کشیدن، مصرف بیش از حد کافئین یا الکل و خوردن غذاهای تند، چرب یا اسیدی پرهیز کنید. این موارد می توانند علائم مرتبط با بازگشت اسید معده را تشدید کنند.

دراز نکشیدن به مدت حداقل ۳۰ دقیقه پس از وعده های غذایی نیز می تواند مفید باشد. دارویی هایی مانند زانتاک یا نکسیوم نیز برای تسکین سوزش سردل موثر هستند.

ممکن است به اولسر پپتیک مبتلا باشید

اولسرهای پپتیک زمانی رخ می دهند که اسید به دیواره مخاطی معده نفوذ کرده و موجب بروز یک زخم باز می شود. این می تواند به شکل گیری معده درد سوزناک، نفخ، سوزش سردل، و حالت تهوع منجر شود.

پزشک برای درمان اولسرها به طور معمول آنتی بیوتیک ها یا داروهایی را برای کاهش تولید اسید معده تجویز می کند. همچنین، ممکن است به پرهیز از مصرف داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن و ناپروکسن و استروئیدها نیاز باشد زیرا آنها می توانند خطر اولسرهای پپتیک را افزایش دهند. نوشیدن الکل، سیگار کشیدن و مصرف غذاهای تند می توانند علائم بیماری را تشدید کنند.

آلرژی ها در پس پرده قرار دارند

در کنار آبریزش چشم، خارش گلو، و عطسه مداوم، آلرژی های فصلی می توانند موجب ترشح پشت بینی شوند، به این معنی که مخاط اضافی در بینی به جای ورود به مسیرهای بینی وارد گلو می شود. این شرایط به راحتی می تواند گلو را تحریک کرده یا موجب سرفه شود، اما زمانی که مخاط مسیر خود به سمت پایین مری را ادامه داده و وارد معده شود ممکن است حالت تهوع شکل بگیرد.

برای پیشگیری از این شرایط از هر چیزی که ممکن است محرکی برای آلرژی ها باشد، پرهیز کنید. با کمک برخی داروهای ضد آلرژی بدون نسخه میزان ترشح مخاط را زیر کنترل بگیرید. اگر شرایط آلرژی شما غیر قابل تحمل شده است به پزشک مراجعه کنید تا داروی مناسب برای مقابله با این شرایط تجویز شود.

با معده خالی قرص مصرف کرده اید

حالت تهوع یکی از عوارض جانبی بسیاری از داروها، از جمله داروهای ضد افسردگی، داروهای فشار خون، داروهای ضد بارداری، داروهای ضد درد، آنتی بیوتیک ها، و بسیاری موارد دیگر است. معده با ترشح اسید غذا را پردازش می کند، از این رو زمانی که با معده خالی قرص مصرف می کنید این اسید همچنان ترشح شده و موجب تحریک یا حالت تهوع می شود.

داروهای خود را به همراه غذا مصرف کنید و بررسی کنید آیا تغییری حاصل می شود یا خیر. اگر خود دارو موجب شکل گیری حالت تهوع می شود با پزشک خود درباره تغییر دوز یا در صورت امکان تجویز داروی دیگر صحبت کنید. همچنین، ممکن است به قطع مصرف داروها و مکمل های غیر ضروری دیگر نیاز باشد.

قند خون شما بیش از حد پایین است

هورمون ها در تنظیم سطوح قند خون بدن انسان نقش دارند. اما اگر قند خون شما بیش از حد پایین باشد، سطوح برخی هورمون ها مانند گلوکاگون و اپی‌نفرین برای کمک به بدن در تولید گلوکز بیشتر افزایش می یابند. زمانی که این اتفاق رخ می دهد، معده افزایش سیگنال هایی را تجربه می کند که می تواند موجب شکل گیری حالت تهوع شود.

قند خون پایین می تواند بر سیستم عصبی خودمختار انسان نیز اثرگذار باشد، همانند مکانیزمی که در حالت تهوع مرتبط با اضطراب شاهد بودیم.

برای کمک به حفظ سطوح پایدار قند خون مواد غذایی که از شاخص گلیسمی پایین برخوردار هستند را مصرف کنید. بیشتر میوه ها، سبزیجات غیر نشاسته ای، حبوبات، و جو دوسر گزینه های خوبی هستند.

زمانبندی وعده های غذایی نیز اهمیت دارد. با مصرف وعده های غذایی کوچکتر، اما با تکرار بیشتر در طول روز می توان از هیپوگلیسمی پیشگیری کرد. به اندازه وعده های غذایی خود توجه داشه باشید و در آنها از پروتئین بدون چربی، چربی های مفید، و کربوهیدارت هایی با شاخص گلیسمی پایین استفاده کنید و هر سه تا چهار ساعت یک بار غذا بخورید.

روشهای طبیعی برای درمان حالت تهوع

 

۱-استفاده از پروبیوتیک ها

بر طبق برخی مطالعات، پروبیوتیک می تواند باعث داشتن سیستم ایمنی قوی و هضم بهتر شوند، زیرا مانع از بروز مشکلات مربوط به غذاهای منع شده در دستگاه گوارش می شود که منجر به تهوع می شود. پروبیوتیک ها در برخی از غذاها مانند ماست، کلم، کرفس، کیمچی و مکمل ها یافت می شود، که از روده شما محافظت می کند و التهاب را کاهش می دهد.تقریبا ۸۰% از سیستم ایمنی بدن ما در روده است، بنابراین خیلی مهم است که روده خود را آرام نگه داریم و برای محافظت از او، حس خوبی به او بدهیم.

۲-نوشابه خنک گاهی اوقات راه چاره است (برای زنان بارداری با احتیاط مصرف شود)

وقتی شما نمی توانید چیزی مصرف کنید نوشابه خنک می تواند به شما کمک کند ولی نوشابه قند بالایی دارد اما اگر شما برای تسکین معده می نوشید قبل از هر بار مصرف تکان دهید تا گاز آن خارج شود.

۳-چیپس سیب زمینی

در واقع، چیپس سیب زمینی خوراکی مورد علاقه بسیاری از مردم است. اگر شما هم ،اینگونه هستید، می توانید از این میان وعده برای درمان بیماری صبحگاهی خود استفاده کنید. در واقع، مصرف چیپس سیب زمینی باعث کاهش احساس استفراغ می شود، زیرا این میان وعده به آرامش معده کمک می کند. علاوه بر این، هنگامی که حالت تهوع را تجربه می کنید، بزاق اغلب بیش از حد تولید می شود که منجر به حالت تهوع می شود.همچنین نمک در برگه های چیپس سیب زمینی باعث خشک شدن بزاق می شود.

۴-تمشک قرمز

تمشک قرمز، نیز در داروهای خانگی برای بیماری صبحگاهی در دوران بارداری ذکر شده است همچنین برای تسکین عضلات رحم نیز مفید است و بدن شما را آماده می کند تا کودک را پرورش دهید علاوه بر این، مصرف چای تمشک قرمز می تواند به بهبود گردش خون و تقویت سیستم ایمنی زنان باردار کمک کند،که برای مبارزه با هر گونه بیماری در دوران بارداری سودمند است.

دستورالعمل:

ابتدا، ۱ قاشق چایخوری از برگ تمشک قرمز خشک شده را بشورید و سپس آنها را در یک کاسه بریزید.پس از آن، ظرف را روی گاز بگذارید و برای ۱۰-۱۲ دقیقه اجازه دهید تا بجوشد و سپس مخلوط را فشار دهید تا آب و میوه ها جدا شوند.در نهایت، چای را به آرامی مصرف کنید، تا احساس تهوع شما را به سرعت از بین ببرد.

۵- سعی کنید مقداری فلفل چیلی (قرمز و تند) مصرف نمایید

معمولا غذاهای ادویه دار تهوع را بدتر می کنند و استثناء مهم فلفل تند است فلفل تند حاوی ماده ای شناخته شده به عنوان کپسایسین است که باعث تحریک ماده P که درست مثل یک دارو برای تهوع عمل می کند بسیاری از غذاها که حاوی فلفل تند هستند می توانند برای سرکوب کردن حالت تهوع مورد استفاده قرار گیرد.

۶-برگ های گیاه کاری

گرفتن آب مقداری از برگ های تازه کاری، زمانی که با آب لیمو و شکر مخلوط می شود، یکی از داروهای خانگی آیورودا برای بیماری صبحگاهی میشود.

طرز تهیه:

در ابتدا، مقداری کم از برگ های کاری را برداشته و فشار دهید تا عصاره اش گرفته شودسپس ۲ قاشق چای خوری آب لیمو و ۱ قاشق چای خوری شکر یا عسل اضافه کنید و آنها را خوب مخلوط کنید، در نهایت، این مخلوط را ۲ تا ۳ بار در روز بنوشید.

۷-لیمو و چای نعناع

در نظر داشته باشید، تا وقتی که سوزش سر دل داشته باشید، می توانید، از این مخلوط استفاده کنید و برای هر قوری، از ۱-۲ قاشق چای خوری از گیاه استفاده کنید.

۸- چای زنجبیل

حدود ۳۰-۴۰ گرم ریشه خشک زنجبیل راتهیه کنید،که همیشه در فروشگاه ها وجود دارند و همچنین هم آب جوش.ابتدا آب را در یک قوری که قبلا تکه های زنجبیل را در آن ریخته اید، بریزید.حدود ۲۰ دقیقه بگذارید،تا بماند و سپس بنوشید.

۹-دانه های رازیانه

دانه های معطر رازیانه ،می توانند برای خنک کردن معده استفاده شوند و باعث تسکین سریع حالت تهوع شود علاوه بر این، اجزای تشکیل دهنده رازیانه به بهبود حالت تهوع کمک می کند.

دستورالعمل:

بعد از هر وعده غذایی که نیاز به کمک در هضم دارند، ۱ قاشق چایخوری رازیانه را بجوید یا، می توانید از چای رازیانه استفاده کنید.۱ قاشق چای خوری از دانه های رازیانه خرد شده را ،به ۱ فنجان آب جوش اضافه کنیدسپس آن را برای چند دقیقه قبل از خوردن تکان دهید.حالا، چند قطره آب لیمو و ۱ قاشق چای خوری عسل قبل از خوردن به آن اضافه کنید.

۱۰-نعناع

نعناع حاوی داروی بی حس کننده است که می تواند باعث آرامش معده و کاهش تهوع شود.

دستورالعمل ها:

ابتدا یک چای نعناع را به این صورت تهیه کنید.۱ قاشق برگ نعناع را به یک فنجان آب جوش اضافه کنیدسپس، اجازه دهید برای ۱۰ دقیقه بماند.در صورت تمایل، قند یا عسل را به آن اضافه کنید.این چای را به آرامی بنوشید یا، می توانید چند قطره روغن روغن نعناع را روی یک پارچه بریزید و سپس آن را بو کنید یا، میتوانید آبنبات نعناعی را میک بزنید که بسیار موثر است.

۱۱-گل میخک

گل میخک با خواص ضدعفونی کننده و بیهوشی، غنی شده است که برای هضم خوب و درمان استفراغ و حالت تهوع مفید است

دستورالعمل:

فقط ۲ یا ۳ میخک را بعد از غذا بجوید، یا یک چای را با ۴ میخک تهیه کنید و سپس آن را شیرین کنید و بخورید یا، مخلوطی از پودر گل میخک پخته شده و عسل را آماده کنید و آن را به صورت منظم مصرف کنید تا حالت تهوع را برطرف کند و هضم را بهبود بخشد.

۱۲- زیره

زیره سبز، یکی از داروهای خانگی عالی برای درمان حالت تهوع در افراد و بیماری صبحگاهی در دوران بارداری است

دستورالعمل:

فقط ۱/۲ قاشق غذاخوری از پودر زیره سبز را در ۱ لیتر آب گرم بریزید سپس چای را بشوییدیا، می توانید یک لیتر آب را جوشانده و سپس کمی جوزهندی و ۱ قاشق غذاخوری زیره را به آن اضافه کنید.

اجازه دهید مخلوط به مدت ۵ دقیقه بماندسپس، زمانی که برای تسکین سریع نیاز دارید، چای را بنوشید.به طور متناوب، ۱/۲ قاشق چایخوری پودر زیره سبز و ۱/۴ قاشق چایخوری پودر هل را باهم مخلوط کنیدسپس، عسل را به آن اضافه کنید و آن را به آرامی برای کاهش بیماری صبحگاهی بخورید.

۱۳-سرکه سیب

سطح PH سرکه سیب خنثی است، بنابراین می تواند به خنثی کردن اسیدیته موجود در معده شما کمک کند.

دستورالعمل:

۱ قاشق غذاخوری عسل با ۱ قاشق غذاخوری سرکه سیب در یک فنجان آب سرد، مخلوط کنید و سپس آن را قبل از خواب بنوشید.۲ یا ۳ قاشق چایخوری از سرکه سیب را در یک فنجان آب گرم بریزید و سپس آن را صبح زود به عنوان اولین چیزی که میخورید، مصرف کنید.۱ قاشق چایخوری سرکه سیب در ۱/۲ فنجان آب بریزید و مخلوط کنید و سپس از این محلول به عنوان دهانشویه پس از استفراغ استفاده کنید.

این کار کمک می کند تا نفس خود را تازه تر کنید، زیرا بوی ناخوشایند استفراغ ممکن است حال شما را بدتر کند.یک رژیم متعادل، آرامش، مصرف ویتامین، وعده های غذایی کوچک و مکرر، غذاهای تازه، دمنوش های گیاهی، درمان های سنتی و ورزش، کارهای کلیدی هستند برای فرار از حالات استفراغ و تهوع. استفاده از برخی از این درمان های طبیعی خانگی برای بیماری صبحگاهی به شما کمک می کنند، تا نگرانی خود را در مورد این موضوع در اوایل دوره بارداری خود کاهش دهید.

 


مطالب پربازدید

نظرات