پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » سلامت » چرا بعضی زنها مکرر جنین خود را سقط میکنند

چرا بعضی زنها مکرر جنین خود را سقط میکنند

سلامت | 1394-10-25 | ۷۲۵ بازدید | نظرات

رییس اولین کنگره چالش‌های بالینی در زنان، مامایی و نازایی میزان شیوع سقط مکرر را سه تا چهار درصد کل بارداری‌ها اعلام کرد.

دکتر مریم حسینی در تعریف سقط مکرر گفت: به سه سقط پشت سر هم، سقط مکرر گفته می‌شود که به دو دسته سقط مکرر اولیه و ثانویه تقسیم می‌شود.

وی افزود: سقط مکرر اولیه به سه بار سقط پشت سر هم بدون هیچ تولد زنده و سقط مکرر ثانویه به سقط‌هایی که بعد از یک بارداری موفق و تولد زنده صورت می‌گیرد، گفته می‌شود.

حسینی درباره دلایل سقط مکرر نیز توضیح داد: یکی از این عوامل، ژنتیکی است که عامل بروز ۵ تا ۱۰ درصد سقط‌های مکرر و ۶۰ تا ۷۰ درصد کل سقط‌ها محسوب می‌شوند. علل آناتومیک که مربوط به ساختار رحم است، علل هورمونال، بیماری‌های خودایمنی مانند لوپوس، اختلالات انعقادی اکتسابی یا ارثی و بیماری‌های آناتومیکی و اختلالات رحم که یکی از آنها نارسایی دهانه رحم است از دیگر علل سقط مکرر به شمار می‌رود.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، سقط مکرر ناشی از نارسایی دهانه رحم را قابل پیشگیری عنوان کرد و گفت: به دلیل اهمیت این موضوع، یکی از مباحث کنگره چالش‌های بالینی در زنان، مامایی و نازایی بررسی لزوم یا عدم لزوم غربالگری همه زنان از نظر ابتلا به این تارسایی قبل از بارداری است.

وی ادامه داد: بیماری‌های زمینه‌ای مادر مانند بیماری‌های خود ایمنی و سندرم آنتی فوسفولیتید که طی آن بدن بر علیه خود موادی می‌سازد که منجر به دفع جنین می‌شود از دیگر علل سقط مکرراست که با انجام یک آزمایش خون قابل تشخیص و با درمان دارویی قابل درمان است.

حسینی، اختلالات هورمونی که عمده علل آن مربوط به نارسایی تخمدان‌ها است را قابل تشخیص دانست که می‌توان با تجویز هورمون‌های لازم آن را درمان کرد.

وی با بیان اینکه در زنانی که تخمدان پلی‌کیستیک دارند، میزان سقط بیشتر است، افزود: اختلالات انعقادی که در اثر کمبود برخی فاکتورهایی که در لخته شدن خون دخیل هستند، بروز می‌یابد قابل تشخیص و پیشگیری است.


مطالب پربازدید

امروز سه شنبه ۸ فروردین ۱۴۰۲

نظرات