پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » اخبار » چرا آرای نماینده زن اصفهان باطل شد؟

چرا آرای نماینده زن اصفهان باطل شد؟

اخبار | 1395-01-14 | ۱۱۰۹ بازدید | نظرات

عکس, چرا آرای نماینده زن اصفهان باطل شد؟

 

مینو خالقی، کاندیدای فهرست اصلاح‌طلبان اصفهان که توانسته بود به‌عنوان نفر سوم در جمع پنج نماینده منتخب مردم این شهر به مجلس دهم راه یابد، در نخستین روزهای سال جدید به سوژه روز اخبار کشور تبدیل شد. ماجرا از این قرار بود که شامگاه روز دوم فروردین‌ماه اولین زمزمه‌ها مبنی بر احتمال «رد‌صلاحیت» یا «حذف» یکی از زنان منتخب مجلس دهم از برخی منابع غیر رسمی شنیده شد. زمزمه‌هایی که یک روز بعد به عنوان خبر رسمی اعلام و مشخص شد که منتخب مورد‌نظر، مینو خالقی، نفر سوم انتخابات اصفهان بوده است. رسول زرگرپور، استاندار اصفهان، با اعلام این خبر، گفت: «ما از وزیر کشور خواستیم تا علت ابطال آرای منتخب سوم اعلام شود که این موضوع اکنون در حال پیگیری است و باید منتظر نتایج بمانیم». در اولین روز‌های اعلام خبر، آنچه بیش از همه چیز سؤال می‌شد، این موضوع بود که آیا بررسی صلاحیت نمایندگان تا بعد از انتخابات و اعلام نتایج نیز می‌تواند ادامه داشته باشد یا آ‌ن‌طور که برخی حقوق‌دانان تأکید دارند، بعد از برگزاری انتخابات، موارد مربوط به صلاحیت‌نداشتن منتخبان باید در بررسی اعتبارنامه‌ها مطرح شود. این در حالی بود که سیامک ره‌پیک، سخنگوی هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات شورای نگهبان، در توضیح این ماجرا، «رد‌صلاحیت» را منتفی دانسته و گفته بود: «مطابق برسی‌های ما از پنج منتخبی که در اصفهان حداکثر آرا را به دست آورده بودند، آرای چهار نفر تأیید و آرای یکی از آنها «ابطال» شد».
پس از اعلام این خبر، بار دیگر درباره موضوع سخنان نادر قاضی‌پور، درباره فضای مجلس، رفتارهای نمایندگان،  مسائل موهنی که درباره زنان مطرح کرده بود و… نیز سؤال شد؛ چرا که این سخنان که هم باعث شکایت برخی از نمایندگان فعلی و قبلی مجلس شد و هم مواردی از آن مغایر با امنیت ملی و مصالح ملی بود، از سوی شورای نگهبان با واکنشی همراه نشد و در نهایت نیز گفته شد که پس از تأیید انتخابات یک حوزه، بررسی چنین مواردی در زمان رسیدگی به اعتبارنامه نمایندگان امکان‌پذیر است؛ اما حالا بدون آنکه دلیلی ذکر شود، سخن از ابطال آرای یکی از منتخبان در حالی منتشر شد که هم‌زمان با این خبر، بقیه آرای آن حوزه انتخابیه تأیید شده بود.
استاندار اصفهان در‌این‌باره گفته بود: «من در روز اول فروردین دراین‌باره با وزیر کشور صحبتی را مطرح کردم و درباره اعتراض منتخب سوم انتخابات نیز مسائل عنوان‌شده را به وزیر بیان کردم. ما از وزیر خواستیم تا علت ابطال آرای منتخب سوم اعلام شود که این موضوع اکنون در حال پیگیری است و باید منتظر نتایج بمانیم». اما این موضع شورای نگهبان هم با انتقاداتی همراه شد؛ از‌جمله اینکه به اعتقاد حقوق‌دانان، از آنجا که دلایل ابطال آرا در قانون مشخص شده و مشمول مواردی نظیر آرای سفید یا آرای مهر‌نشده که از صندوق استخراج شده باشد یا آرای حاوی اسامی افرادی که تأیید‌ صلاحیت نشده باشند یا ناخوانا باشد، آرایی که با شناسنامه افراد مرده اخذ شده باشد یا بیش از تعداد تعرفه‌ها و یا با تقلب و تزویر جمع‌آوری شده باشد و… می‌شوند؛ با این شرایط، اگر بنا به ابطال آرا بود، باید آرای برخی از صندوق‌ها یا کل حوزه انتخابیه ابطال می‌شد و اینکه گفته شود تنها آرای یکی از منتخبان مشمول ابطال شده و بقیه تأیید شده‌اند، امری بوده که بی‌سابقه به نظر می‌رسد.
اما به‌جز اصل ابطال آرای منتخب مردم اصفهان که هنوز هم دلیلی برای آن ذکر نشده، موضوع دیگر مربوط به نحوه انتخاب نفر جایگزین برای این منتخب مردم است. زرگرپور، استاندار اصفهان، در‌این‌باره گفته که براساس آرا، نفر ششم ۲۶٫۲ درصد آرا را به خود اختصاص داده؛ ما پیشنهاد می‌کنیم که نفر ششم جایگزین شود؛ اما در‌این‌باره هرچه از سوی شورای نگهبان اعلام شود، باید اجرا شود؛ اما ره‌پیک، سخنگوی هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات، نظر شورای نگهبان را این‌گونه اعلام کرد: «انتخابات مجلس در اصفهان برای انتخاب این فرد به انتخابات میان‌دوره‌ای انتقال یافت».
واکنش منتخب حذف‌شده
هم‌زمان با این اخبار، مینو خالقی، نماینده منتخب و حذف‌شده اصفهان در بیانیه‌ای از مسئولان خواست نسبت به شایعات ایجاد‌شده که بازی با آبروی افراد است، برخورد شود. او در این نامه به ساختن شایعاتی که باعث هتک حرمت و حیثیت او شده، اشاره کرد و نوشت: «من به عنوان کاندیدای تأیید‌صلاحیت‌شده از سوی شورای محترم نگهبان و همچنین منتخب مردم شریف اصفهان در مجلس شورای اسلامی با ١٩٣هزار‌و ٣٩٩ رأی صحیح مأخوذه (بنا بر اعلام رسمی فرمانداری اصفهان و نهادهای نظارتی) که تاکنون هیچ ابلاغی مبنی بر تخلفات تبلیغاتی یا دیگر مواردی درباره رد‌صلاحیت دریافت نکرده و پس از شروع تبلیغات انتخاباتی تاکنون هیچ جلسه‌ای با اعضای محترم شورای نگهبان و هیأت نظارت نداشته‌ام، به استحضار می‌رسانم: شایعات، فضاسازی و بی‌اخلاقی‌های بی‌حد و اندازه‌ای نسبت به این‌جانب روا داشته شده و مواردی را به این‌جانب منتسب کرده‌‌اند که هر‌یک به‌تنهایی به منزله به‌چالش‌کشیدن شخصیت و آبروی یک مسلمان است و بعضا دارای حدود شرعی است و نیازمند برخورد سریع و قوی مسئولان امر و مسئولان انتظامی و قضائی در یک جامعه اسلامی است … . مسلما در این میان مسئله آرای مردم به عنوان حق‌الناس که مورد تأکید مقام معظم رهبری (مدظله العالی) است و حق اینجانب به عنوان شهروندی که با انواع افترا مورد هجمه واقع شده است، مطرح بوده و دقت نظر مسئولان امر و درنظرگرفتن ادله قطعیه شرعیه و قانونی از نهادهای نظارتی که بنا بر پیکره نظام مقدس اسلامی و قانون اساسی شکل گرفته‌‌اند مورد انتظار است».
اختلاف نظر وزارت کشور و شورای نگهبان
دراین‌بین و با وجود اینکه هم استاندار اصفهان همه‌چیز را موکول به اعلام نظر وزارت کشور کرده بود و هم خود مینو خالقی خواستار صیانت مسئولان دولتی از آرای مردم اصفهان شده بود، روز نهم فروردین و در حاشیه مراسم ترحیم مادر رئیس‌جمهوری، حسینعلی ‌امیری، قائم‌‌مقام وزیر کشور در جمع خبرنگاران با بیان اینکه  این موضوع در دست پیگیری است، درباره علت باطل‌شدن آرای منتخب سوم این شهر گفت: «این را از شورای نگهبان بپرسید». امیری درباره اینکه آیا شورای نگهبان دلایل این ابطال را به وزارت کشور اعلام کرده است یا خیر؟ گفت: «به وزارت کشور چیزی اعلام نشده است». او همچنین توضیح داد: «برداشت و استنباط حقوقی ما با استنباط شورای نگهبان در خصوص ابطال آرای منتخب سوم اصفهان متفاوت است. در این مورد اختلاف نظر حقوقی وجود دارد، نظر شورای نگهبان ابطال آراست که اعلام شده است». به گزارش ایرنا، امیری همچنین در پاسخ به این پرسش که نظر وزارت کشور در این مورد چیست نیز گفت: «باید صبر کنیم».
همچنین در همان روز و در حاشیه همان مراسم، محمدحسین مقیمی، معاون سیاسی وزارت کشور و رئیس ستاد انتخابات کشور نیز در جمع خبرنگاران و در پاسخ به سؤالی درباره آخرین وضعیت مینو خالقی، گفت: «انتخابات اصفهان برگزار شد و شورای نگهبان در ارتباط با انتخابات در این حوزه نظراتی را مطرح کرد و وزارت کشور این مسائل را بررسی کرده و به‌زودی دیدگاهش را اعلام خواهد کرد». معاون سیاسی وزیر کشور تصریح کرد: «نظر شورای نگهبان و حوزه سیاسی وزارت کشور در ارتباطات با انتخابات اصفهان از منظر حقوقی متفاوت است؛ شورای نگهبان علت ابطال آرای خانم خالقی را به وی اعلام کرده است».
به امید تدبیر دولت
این اما پایان ماجرا نبود و درحالی‌که مقیمی در جمع خبرنگاران اعلام کرده بود که دلایل ابطال آرا به مینو خالقی اطلاع داده شده و امیری هم گفته بود که شورای نگهبان این دلایل را به وزارت کشور اعلام نکرده، خالقی روز دوازدهم فروردین در کانال تلگرامی خود با انتشار پیامی به مناسبت روز جمهوری اسلامی، درباره موضوع ابطال آرا نوشت: «به استحضار تمام بزرگوارانی که پس از مصاحبه‌های منتشر شده از سوی برخی مقامات، در ارتباط با اعلام دلایل «ابطال انتخابات اینجانب» پرسش می‌کنند، می‌رساند: فارغ از بحث ابطال انتخابات یک نفر، در زمان تأیید صحت انتخابات کل حوزه که مسلما نیازمند مداقه حقوقی است، تا این لحظه از سوی شورای محترم نگهبان یا وزارت کشور، دلایلی مبنی بر علل ابطال، به این‌جانب ارائه نشده که دفاعیه‌ای تقدیم سروران شود. مسلما در یک جامعه اسلامی انتظار می‌رود مبنای نظرات و نظارت‌های صورت‌گرفته از سوی نهادهای سیاسی، بر اصل حاکمیت قانون استوار باشد». به‌این‌ترتیب تعطیلات نوروزی که با خبر رد صلاحیت نفر سوم منتخبان اصفهان آغاز شده بود، روز گذشته در حالی به پایان رسید که هنوز نه‌تنها دلیل این ابطال آرا اعلام نشده، بلکه نظر وزارت کشور نیز دراین‌باره اعلام نشده و اصلاح‌طلبان و اعتدالیون منتظر نقش‌آفرینی دولت در صیانت از آرای مردم هستند. ازجمله آنکه شورای هماهنگی جبهه اصلاحات استان اصفهان نیز در دو نامه خطاب به روحانی از او خواستار پیگیری موضوع شده و در نامه دوم که هم‌زمان با روز جمهوری اسلامی نوشته شده، آورده است: «با احترام پیرو نامه قبلی شورای هماهنگی جبهه اصلاحات استان اصفهان در اعتراض به ردصلاحیت سرکار خانم مینو خالقی منتخب سوم مردم اصفهان جهت نمایندگی مجلس شورای اسلامی که در اقدامی نادر و غیرقابل‌قبول و بدون توجه به اعتراضات گروه‌های مردمی و منتخب مذکور از سوی شورای نگهبان انجام شد متأسفانه تاکنون درخصوص اقدامات انجام‌شده از سوی دولت محترم و ستاد انتخابات کشور اعلام نشده است و اصلاح‌طلبان اصفهان به صورت مداوم از سوی همشهریان و دیگر هم‌وطنان در اقصی‌نقاط کشور در این باره مورد سؤال قرار می‌گیرند. سخنگوی هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات طی مصاحبه‌ای تعیین تکلیف نماینده حوزه را به انتخابات میان دوره‌ای موکول کرده است که این مطلب نیز خود محل اعتراض است؛ زیرا بر اساس رویه‌های جاری بایستی نفر بعدی جایگزین شود که این موضوع نیز مورد توجه قرار نگرفته و در مجموع این نوع اقدام شائبه برخورد حذفی را در اذهان عمومی ایجاد کرده است. اینک در آستانه ١٢ فروردین روز جمهوری اسلامی ایران که نماد عدالت‌محوری و احقاق حقوق عامه مردم است، مجددا از محضر جنابعالی درخواست می‌شود درباره رعایت امانت مردم و حفظ حقوق شهروندی دستور لازم صادر و مردم اصفهان را در پشتیبانی از نظام مقدس جمهوری اسلامی و دولت منتخب مردم دلگرم‌تر فرمایید».
نقش کاندیدای رقیب در ابطال آرای خالقی
در این میان، سید علی نکویی، رئیس شورای هماهنگی جبهه اصلاحات در استان اصفهان نیز در گفت‌وگو با ایلنا، به صورت تلویحی از عکس‌های خانوادگی مینو خالقی و رساندن این تصاویر به شورای نگهبان توسط یکی از کاندیداهای رقیب سخن به میان آورد و گفت: «از نظر اخلاق دینی، سرک‌کشیدن به زندگی خصوصی و واکاوی آلبوم‌های خانوادگی افراد کار درستی نیست و در این مورد خود شخص باید پاسخ‌گو باشد، اما ما به دنبال احقاق حقوق مردمی هستیم که آنها را پای صندوق رأی دعوت کردیم و باید حق مردم بی‌گناه را پیگیری کنیم، چراکه این دست از حرکات موجب ناامیدی جامعه می‌شود». رئیس شورای هماهنگی جبهه اصلاحات استان اصفهان تأکید کرد: «خانم خالقی فردی جوان، باانگیزه و خوش‌بیان و قرآن‌پژوه است و واقعا متأسفم که در روزهای گذشته نسبت به او بداخلاقی‌های آبرویی انجام شده است، چراکه او فرزند پدری است که ۵٠ سال چهره فرهنگی و مذهبی این شهر بوده و مدت‌ها مسئولیت هیأت نظارت شورای نگهبان شهر اصفهان را داشته است و عموی ایشان نیز یکی از وزرای پرتلاش دولت اصلاحات بوده و با همه این توصیفات، امروز آرای ١٩٣ هزار نفر از شهروندان اصفهانی باطل می‌شود». نکوئی با بیان اینکه علت ابطال آرای خانم خالقی به خود ایشان گفته شده و علت سکوت استاندار اصفهان درباره چرایی این رویداد نیز به دلیل محدودیت قانونی و حفظ حرمت و کرامت افراد بوده است، تصریح کرد: «گفته می‌شود فردی از کاندیداهای جناح رقیب با ارتباطاتی که چیستی و چگونگی آنها معلوم نیست، اسناد و مدارکی علیه خانم خالقی به شورای نگهبان تسلیم کرده و این اسناد اکنون محل استناد این شورا برای ابطال آرای منتخب سوم شهرستان اصفهان شده است». او در واکنش به اینکه گفته می‌شود شخص منتخب سوم مستندات شورای نگهبان علیه خود را تأیید کرده است، افزود: «براساس شنیده‌ها خانم خالقی در واکنش به اسناد و مدارکی که شورای نگهبان براساس آنها آرای او را باطل اعلام کرده با استناد به فرموده امام خمینی (ره) از عبارت «میزان حال فعلی افراد است» استفاده کرده و شورای نگهبان نیز از این جمله این‌گونه استنباط کرده است که خانم خالقی وجود این اسناد را تأیید کرده و به این ترتیب حکم خود را به صورت رسمی و رسانه‌ای به اطلاع عموم رسانده است».
نکوئی تصریح کرد: «مجموعه اصلاحات، منتخب سوم اصفهان را مبرا و منزه از همه این گفته‌ها و شنیده‌ها می‌داند و تصور می‌کند همه این مباحث فقط نشئت‌گرفته از یک شیطنت گروهی است با وجود این در صورت وجود لغزش یا خطا از سوی منتخب، رویه ابطال آرا حق مردم اصفهان نیست». او اضافه کرد: «سخنگوی شورای نگهبان ابتدا خانم خالقی را رد صلاحیت و چندی بعد اعلام می‌کند که آرای این منتخب ابطال شده است. همه این موضوعات را اگر کنار بگذاریم، چرا شورای نگهبان درباره تک‌منتخب باقی‌مانده اصفهانی، بحث انتخابات میان‌دوره‌ای را پیش کشیده است؛ این موضوع جای اعتراض و شبهه دارد. اگر هیأت نظارت و شورای نگهبان مدارک و اسنادی علیه خانم خالقی داشت چرا در مرحله نخست ایشان را نیز مانند هزاران اصلاح‌طلب دیگر از گردونه انتخابات خارج نکرد؟ چرا این شورا حکم به تأیید صلاحیت این منتخب داد؟ و چرا پس از اتمام انتخابات، شمارش آرا و بعد از تأیید انتخابات اصفهان از سوی هیأت اجرائی و مجموعه استانداری اصفهان، شورای نگهبان به این جمع‌بندی درباره خانم خالقی رسید؟» رئیس شورای هماهنگی جبهه اصلاحات استان اصفهان اضافه کرد: «ابطال آرای یک منتخب باید براساس ضوابط قانونی مندرج در قانون انتخابات انجام شود؛ آیا خرید و فروش رأیی صورت گرفته بود؟ آیا این منتخب دست به تعویض صندوق‌های رأی زده بود؟ این در حالی است که در پروسه انتخابات هیچ‌گونه گزارشی از تخلف کاندیداهای منتسب به اصلاحات به شورای هماهنگی جبهه اصلاحات نرسید». نکوئی ادامه داد: «چگونگی تغییر ناگهانی آرای منتخب پنجم و ششم شهرستان اصفهان در دقیقه ٩٠ پیش از اعلام نتایج انتخابات اصفهان در ١٠ اسفند مورد اعتراض ما قرار گرفت و در دیدار نوروزی به استاندار اصفهان اعلام شد که استاندار اصفهان هم نپذیرفت».


مطالب پربازدید

نظرات