پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » تکنولوژی » پیشرفته ترین جت های جنگی دنیا

پیشرفته ترین جت های جنگی دنیا

تکنولوژی | 1395-10-16 | ۱۶۸۸ بازدید | نظرات

در این مقاله، به ۱۰ جت جنگنده برتر حال حاضر جهان می‌پردازیم.

عکس, پیشرفته ترین جت های جنگی دنیا

F-16 Fighting Falcon

عکس, پیشرفته ترین جت های جنگی دنیا

شاهین جنگنده اف-۱۶ به نام جنرال دینامیک هم شناخته می‌شود. علتش هم این است که این جت را شرکت جنرال دینامیک برای نیروی هوایی ایالات متحده ساخته است. این جت جنگنده تک موتوره مافوق صوت چندمنظوره قادر است در هر آب و هوایی، عملکردی تحسین‌برانگیز به نمایش بگذارد. موفقیت این جت چنان بوده که بیش از ۴۵۰۰ فروند از آن ساخته شده است. بتازگی نسخه ارتقایافته آن را ایالات متحده صادر می‌کند. دامنه مسافتی که این جت می‌تواند طی کند تا ۴۲۲۰ کیلومتر، نیروی پیشرانه ۰۹۵/۱، ظرفیت بارگیری بال ۴۳۰ کیلوگرم در مترمربع و سرعت اوجگیری آن ۲۵۴ متر بر ثانیه است. نهایت سرعت آن در ارتفاع بالا نیز ۲۴۱۴ کیلومتر بر ساعت است.

F15 Eagle

عکس, پیشرفته ترین جت های جنگی دنیا

جت F-15 عقاب از مک‌دانل داگلاس، جت جنگی دو موتوره دیگری است که از حیث رزم‌آوری می‌توان آن را یک هواپیمای چندمنظوره تمام‌عیار دانست. این جت که توسط مک‌دانل داگلاس به نیت حفظ برتری هوایی تولید شده، اولین بار سال ۱۳۴۶/ ۱۹۶۷ طراحی شد، اما اولین پروازش را سال ۱۳۵۱/ ۱۹۷۲ انجام داد و از سال ۱۳۵۵/ ۱۹۷۶ در ارتش ایالات متحده به کار گرفته شد. با وجود آن که عمرش تقریبا به سر آمده، هنوز به عنوان موفق‌ترین جت جنگی دنیا شناخته می‌شود و کشورهای بسیاری ازجمله عربستان سعودی و ژاپن تعدادی از آن را خریده‌اند. نیروی پیشرانه آن ۳۰/۱، ظرفیت بارگیری بالش ۳۸۵ کیلوگرم در مترمربع، سرعت اوج‌گیری‌اش ۲۵۴ متر بر ثانیه و نهایت سرعت آن ۲۶۵۵ کیلومتر بر ساعت است.

Saab JAS 39 Gripen

عکس, پیشرفته ترین جت های جنگی دنیا

ساب جِی.اِی.اِس ۳۹ گریپن، یک جت جنگی تک‌موتوره چندمنظوره سبک است که توسط شرکت هوافضای معروف سوئدی، یعنی ساب تولید شده است. اهمیت آن به خاطر تولیدش برای جایگزینی ۳۷ ویگن و ساب ۳۵ دراگون در نیروی هوایی سوئد است. اولین پروازش را سال ۱۳۷۷/ ۱۹۹۸ تجربه کرده، اما نخستین رونمایی جهانی‌اش در سال ۱۳۷۶/ ۱۹۹۷ بوده است. عملکرد ممتازش آن را به نماد برتری هوایی تبدیل کرده و هزینه عملیاتی به نسبت بسیار پایین‌تر آن در قیاس با جت‌های دیگر نیروی هوایی سوئد به زیبندگی‌اش افزوده است. این جت از طراحی سبک کانارد یا مرغابی بهره می‌گیرد؛ یعنی بالچه‌های کوچکی نیز جلوتر از بال اصلی هواپیما یا دو طرف دماغه نصب شده است. این طراحی، پایداری خوبی به آن بخشیده و کنترل آن را ساده‌تر می‌کند. طبق گزارش‌ها، تاکنون بیش از ۲۵۰ فروند از این جت تولید شده است.

MiG 35

عکس, پیشرفته ترین جت های جنگی دنیا

ام.آی.جی ۳۵ میکویان را باید نماد دیگری از برتری هوایی دانست. این جت تولید روسیه، مبنای تولید جت‌های جنگنده جدیدتری مانند MiG-29K/KUB و MiG-29M/M2 بوده است.

این جت اکنون در نسل ۴++ خود قرار دارد. البته هنوز تا معرفی علنی آن زمان باقی است و این جت که هنوز مراحل آزمایشی را طی می‌کند، قرار است سال ۱۳۹۷/ ۲۰۱۸ معرفی شود. این جت را می‌توان نسخه متعالی سری MiG 27 Fulcrum دانست. گذشته از سامانه‌های هدایتی و تسلیحاتی ممتازی که این جت به آنها مجهز است، سرعت اوج‌گیری آن ۳۳۰ متر بر ثانیه، نیروی پیشرانه‌اش ۰۳/۱، دامنه پرواز آن ۲۰۰۰ کیلومتر و حداکثر سرعتش حدودا ۲۴۰۰ کیلومتر بر ساعت است.

J-10

عکس, پیشرفته ترین جت های جنگی دنیا

چِنگدو جِی-۱۰ یک جت جنگی چندمنظوره چینی است که می‌تواند در هر آب و هوایی به انجام عملیات بپردازد.

این جت نیز وزن به نسبت سبکی داشته و با طراحی کانارد و بال دلتا (حالت بال سه‌گوش) کار شده است. این جت را شرکت هواپیمایی چنگدو (CAC) در جمهوری خلق چین به منظور استفاده در نیروی هوایی ارتش ساخته شده است. از ۱۵ سال پیش کاربرد نظامی دارد و ۴۰۰ نمونه از آن تولید شده است.

حداکثر سرعت آن در ارتفاع بالا ۲/۲ ماخ و در سطح دریا ۲/۱ ماخ است و می‌تواند موشک‌ها و بمب‌هایی با وزن ۱۸۱۴ کیلوگرم را حمل کند. این جت ابتدا برای کاربرد تک‌منظوره تولید شد، اما بعدها با هدف چندمنظوره مورد استفاده قرار گرفت.

Sukhoi Su-35

عکس, پیشرفته ترین جت های جنگی دنیا

سوخوی سو- ۳۵، یک جت خارق‌العاده روسی است. این جت، نسخه ارتقا یافته فِلَنکر یا پهلوشکنِ سو-۲۷ است. این جت دو موتوره چندمنظوره که توسط سوخو طراحی و توسط اتحادیه تولیدات هوایی کوموسومولسک ـ آن ـ آمور تولید شده، قابلیت مانور فوق‌العاده‌ای دارد. اولین جت از این سری در مقطع دهه ۱۳۶۰/ ۱۹۸۰ با نام سو-۲۷ تولید شد، اما به مرور به جت فعلی رسیدیم. این جت مسافت بیشتری را پوشش داده، موارد زیادی از آن بهبود یافته، موتوری تقویت‌شده دارد و آویونیک (ویژگی‌های پرواز و تجهیزات الکترونیکی) آن نیز ارتقا یافته است. ویژگی‌های این جت از این قرار است: نیروی پیشرانه ۱۴/۱، سرعت اوج‌گیری ۱۶هزار و ۷۰۰ کیلومتر بر ثانیه، مسافت قابل پیمایش ۳۶۰۰ کیلومتر با حداکثر سرعت ۲۴۱۰ کیلومتر بر ساعت. این جت جنگی در نیروی هوایی روسیه به کار گرفته می‌شود.

Dassault Rafale

عکس, پیشرفته ترین جت های جنگی دنیا

داسو رافال از جت‌های بسیار پیشرفته و تولید فرانسه است. این جت جنگنده چندمنظوره با دو موتور و بال دلتای کانارد، توسط شرکت هواپیمایی داسو تولید شده و قادر است انواع تسلیحات را با خود حمل کند. دلیلش هم کاربرد آن در پشتیبانی هوا به زمین، حملات دقیق و حفظ برتری هوایی، ارعاب هسته‌ای و ضد کشتی است.

از این جهات از آن به عنوان با قابلیت‌ترین هواپیمای نیروی هوایی فرانسه یاد می‌شود. قابلیت‌های آن‌چنان بالاست که چند کشور دیگر نیز ازجمله مصر، هند و قطر آن را به خدمت گرفته‌اند.

حداکثر سرعت آن تا ۲۰۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد و مسافت قابل پیمایش آن بالغ بر ۳۷۰۰ کیلومتر است.

F 35 Lightning 2

عکس, پیشرفته ترین جت های جنگی دنیا

جت آمریکایی اف- ۳۵ آذرخشِ دو لاکهید، جتی چندمنظوره، تک‌موتوره، از خانواده تسلیحات نهانی، قابل استفاده در هر آب و هوا و تک‌سرنشین است. ایالات متحده و بسیاری از کشورهای متحد آن از این جت استفاده می‌کنند.

این جت نسل پنجمی، مخصوصا برای عملیات دفاع هوایی و حملات هوا به زمین ساخته شده است. این جت سه مدل دارد که نمونه ذکر شده ـ که تازه‌ترین مدل آن است ـ همین امسال معرفی شده است، اما اف- ۳۵ در اصل از سال ۱۳۸۵/ ۲۰۰۶ مورد استفاده قرار گرفته است.

آمریکا قصد دارد ۲۴۰۰ نمونه از این جت بسازد که البته تا امروز، ساخت ۱۷۱ مورد آن انجام شده. مسافت قابل پیمایش آن بالغ بر ۲۲۰۰ کیلومتر بوده و حداکثر سرعت آن ۲۰۰۰ کیلومتر بر ساعت است.

Eurofighter Typhoon

عکس, پیشرفته ترین جت های جنگی دنیا

تایفون یوروفایتر، نماد ممتازی در طراحی جت جنگی است. این جت جنگی چندمنظوره با بال دلتای کانارد و موتور دوقلو از سال ۱۳۶۳/ ۱۹۸۴ تا ۱۳۷۳/ ۱۹۹۴ در دست تولید بود، اما اولین بار سال ۱۳۸۲/ ۲۰۰۳ معرفی و علنی شد و از آن پس در نیروی هوایی کشورهای متعددی ازجمله آلمان، بریتانیا، اسپانیا و ایتالیا به کار گرفته شده است.

این جت چالاکی بسیار و تاثیر بالا در نبردهای هوایی دارد و در نسل پنجم خود قرار دارد. مسافت پیمایش آن ۲۹۰۰ کیلومتر، سرعت اوج‌گیری‌اش ۳۱۵ متر بر ثانیه، حداکثر سرعتش در ارتفاع بالا تا ۲۵۰۰ کیلومتر و در ارتفاع کم حدود ۱۴۷۰ کیلومتر بر ساعت است.

F-22 Raptor

عکس, پیشرفته ترین جت های جنگی دنیا

جت رپتور اف-۲۲ لاکهید مارتین، دوموتوره، تاکتیکی، قابل مانور در هر هوا و تک‌سرنشین است. طراحی و ساخت آن توسط نیروی هوایی ایالات متحده انجام شده و قابلیت‌های عدیده‌ای در جنگ الکترونیک، جنگ هوا به زمین، شنود الکترونیک و از همه مهم‌تر نبرد و کسب برتری هوایی دارد.

این جت سال ۱۳۸۴/ ۲۰۰۵ ساخته شده و قدرت حمل موتورهای سنگین و پیشرفته را دارد. از همین رو به آن لقب شاه جت‌های جنگنده را داده‌اند. از خصایص آن می‌توان به نیروی پیشرانه ۰۸/۱، مسافت قابل پیمایش ۳۲۱۹ کیلومتر و حداکثر سرعت ۲۴۱۰ کیلومتر بر ساعت در ارتفاع بالا و ۱۹۶۳ کیلومتر بر ساعت در ارتفاع پایین اشاره کرد. از همه مهم‌تر این جت می‌تواند از دید رادارها محفوظ بماند.


مطالب پربازدید

نظرات