پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » سلامت » پر کردن دندان باعث پوسیدگی دندانهای کناری خواهد شد

پر کردن دندان باعث پوسیدگی دندانهای کناری خواهد شد

سلامت | 1394-08-06 | ۷۵۹ بازدید | نظرات

دندانپزشکان معتقدند که پر کردن یک دندان باعث می‌شود دندان‌های مجاور آن نیز در معرض پوسیدگی قرار گیرند.

به گزارش ایسنا، مطالعات نشان می‌دهد که ضربه و آسیب ناشی از پر کردن اولیه ممکن است بخشی از علت پوسیده شدن دندان‌های مجاورِ دندان پر شده باشد.

دندانپزشکان نروژی سطح ۷۵۰ دندان را که در تماس با دندان تازه پر شده بوده‌اند بررسی کردند و دریافتند به طور میانگین پس از گذشت چهار سال و ۹ ماه سطح ۳۴ درصد از دندان‌های مجاور در ناحیه مینای دندان دچار پوسیدگی شد و این پوسیدگی در ناحیه عاج دندان ۲۷٫۲ درصد بوده است.

همچنین افرادی که اقدام به پر کردن دندان خود می‌کنند اما مراقبت‌های بهداشتی ضعیفی از آن دارند با گذشت زمان بیشتر در معرض پوسیدگی بیشتر و وسیع‌تر دندان‌ها هستند.

بنابراین دندانپزشکان باید از این وضعیت آگاهی داشته باشند و هنگام پر کردن دندان بیمار، اقدامات پیشگیرانه و مراقبتی لازم را انجام دهند.

به گزارش وب ام دی، در صورتی که دندان‌هایتان پوسیده هستند در واقع پر کردن آنها تنها گزینه است اما با رعایت نکاتی همچون مسواک کردن آنها دو نوبت در روز با خمیر دندان حاوی فلوراید، استفاده از شوینده‌های حاوی فلوراید و استفاده مرتب از نخ دندان در کنار داشتن سبک زندگی سالم و عادات غذایی مناسب و معاینه مرتب دندان‌ها می‌توان از پوسیدگی‌های بیشتر جلوگیری کرد.


مطالب پربازدید

امروز سه شنبه ۸ فروردین ۱۴۰۲

نظرات