پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » سلامت » پرو کردن لباس در فروشگاه ها خطرناک است

پرو کردن لباس در فروشگاه ها خطرناک است

سلامت | 1395-05-02 | ۱۳۹۶ بازدید | نظرات

عکس, پرو کردن لباس در فروشگاه ها خطرناک است

 

یک متخصص پوست گفت: برخی بیماری‌های خاص پوستی از طریق لباس‌های پرو شده و یا دست دوم قابل انتقال است.

شهلا نوروزی اظهار کرد: بیماری‌ها پوستی که ممکن است از طریق پرو لباس منتقل شوند به دسته‌های مختلف تقسیم می‌شوند که مهم‌ترین آن‌ها اگزما است، که همراه با بثورات پوستی خارش دار و کهیر بروز پیدا می‌کند.

وی با بیان اینکه دسته دوم، بیماری‌ها عفونی است، ادامه داد: این بیماری‌ها به گروه‌های مختلف تقسیم می‌شود که شامل بیماری‌ها عفونی باکتریایی، ویروسی و انگلی است، مهم‌ترین بیماری عفونی پوستی باکتریایی که از طریق لباس‌ها پرو منتقل می‌شود، عفونت زرد زخم (اَمپتیکو) است که علائم آن تب و لرز، درد در محل زخم است و در صورت عدم رسیدگی، زخم‌ها گسترش پیدا می‌کند و ضایعات پوستی در سایر اعضا بدن ایجاد می‌شود.

این متخصص پوست با بیان اینکه بیماری‌ها مقاربتی از دیگر عفونت‌های باکتریایی است که ممکن است از طریق پرو لباس‌ها منتقل شود، افزود: بیماری‌های مقاربتی طیف گسترده ای از بیماری‌ها را شامل می‌شود، زگیل‌های پوستی مانند زگیل‌های تناسلی یکی از بیماری‌های ‌شایع است که احتمال دارد بر اثر استفاده از لباس‌های زیر پرو شده منتقل شود، درمان این نوع زگیل‌ها بسیار سخت است بنابراین توصیه می‌شود اجازه پرو لباس زیر به مشتریان داده نشود.

نوروزی با اشاره به اینکه بیماری‌های انگلی پوستی دسته دیگر بیماری‌هایی است که از طریق لباس‌های دست دوم و یا پرو لباس منتقل می‌شود، خاطر نشان کرد: یکی از بیماری‌ها شایع انگلی گال (اسکیبیس) است که می‌تواند از طریق پروی لباس و مایوهای شنا منتقل شود، این بیماری می‌تواند به تمام افراد خانواده منتقل شود بنابراین درمان آن نیز سخت است.

وی ادامه داد: علائم بیماری گال التهاب خارش دار است که شب‌ها شدت پیدا می کند و بیمار نمی‌تواند آن را تحمل کند، طول بیماری از شروع آن هفت تا ده روز است و تمام افراد خانواده باید درمان شوند.

این متخصص پوست با اشاره به اینکه بیماری انگلی شایع دیگر که از طریق لباس‌های آلوده قابل انتقال است شپش (پدیکولوزیس) است، خاطر نشان کرد: شپش سر از طریق روسری، شال و… آلوده منتقل می‌شود و شپش تنه نیز از طریق لباس‌های آلوده و تماس آن با پوست قابل انتقال است، درمان پدیکولوزیس تنه بسیار سخت است و در حال حاضر یکی از بیماری‌های شایع در جامعه است.

نوروزی با بیان اینکه بیماری‌های قارچی از دیگر بیماری‌هایی است که از طریق لباس‌های چندین بار پرو شده منتقل می‌شود، اظهار کرد: بیماری‌های قارچی نیز می‌تواند از طریق پوست و لباس‌ها آلوده منتقل شود و بیشتر در ناحیه دستگاه تناسلی ایجاد می‌شود و درمان آن‌ها سخت است، هم‌چنین قارچ‌ نیز ممکن است با استفاده از رو سری، کلاه و شال آلوده منتقل شود.

وی تصریح کرد: قارچ‌ کف پا، ناخن و انگشتان پای افراد بیمارمی تواند از طریق کفش آلوده منتقل شود به عنوان نمونه در استخرها استفاده از دمپایی آلوده می‌تواند سبب ابتلا افراد به قارچ پا شود.

این متخصص پوست با بیان اینکه بیماری شایع استان اصفهان شپش است، تصریح کرد: مراجعات با بیماری شپش در حال افزایش است و بیشتر مراجعان از طریق استفاده از روسری آلوده دچار این بیماری می‌شوند.

نوروزی با بیان اینکه بهتر است از لباس‌های دست دوم استفاده نشود، تصریح کرد: در صورت استفاده از لباس‌ها دست دوم ابتدا باید آن‌ها را در آب جوش با دما ۶۰ درجه سانتی گراد یا ماشین لباس شویی با مواد تمیز کننده شست، در آفتاب خشک و سپس اتو کرد.


مطالب پربازدید

امروز چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰

نظرات