پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » تکنولوژی » پراید بهتر است یا تیبا؟

پراید بهتر است یا تیبا؟

تکنولوژی | 1396-01-18 | ۱۷۶۳ بازدید | نظرات

این دسته از محصولات شرکت سایپا خودروهایی هستند که عموماً بدنه‌هایی سبک و شتاب متوسط دارند. شرکت سایپا، پراید ۱۳۱ را در سال ۱۳۸۹ و خودروی تیبا را در سال ۱۳۸۸ به بازار معرفی کرد.

عکس, پراید بهتر است یا تیبا؟

خودروی پراید ۱۳۱ که تقریباً همان پراید صبا با اندکی تغییر بود، چهره جدیدی را عرضه نکرد و تیبا نیز با کپی‌برداری از چند خودرو خارجی، توانست صورت جدیدی را به نمایش بگذارد. تفاوت بهای این دو خودرو در حدود ۵ میلیون تومان است.

تیبا که پیشرانه‌ای با حجم ۱۵۰۰ سی‌سی را در دل خود جای‌داده است، شتاب نسبتاً خوبی را تولید می‌کند. این خودرو می‌تواند در ۵۳۰۰ دور در دقیقه نیرویی معادل ۸۷ اسب بخار را تولید کند. گشتاور تولیدی نیز ۱۲۸ نیوتن متر برای ۴۰۰۰ دور در دقیقه است. تیبا، با توجه به حجم بیشتر پیشرانه و جثه تقریباً یکسان با پراید، شتاب و توان بهتری را به نمایش می‌گذارد.

پراید ۱۳۱ هم مجهز به پیشرانه‌ای قدیمی و آشنا با ۱۳۰۰ سی‌سی است که می‌تواند تا ۷۱ اسب بخار را در ۵۲۵۰ دور در دقیقه تولید کند. همچنین گشتاور تولید این خودرو ۱۰۸ نیوتون متر در ۲۷۵۰ دور در دقیقه است که ۲۰ نیوتون متر از تیبا کمتر است و نشان از شتاب درحرکت کمتر این خودرو نسبت به تیبا دارد.

شرکت سایپا، پس از انتقادات فراوان مردم نسبت به بدنه پراید صبا که منجر به تصادفات رانندگی در جاده‌ها می‌شد، اقدام به مقاوم‌کردن نسبی بدنه خودروی ۱۳۱ کرد که با توجه به تغییر نکردن قوای محرکه خودرو، شتاب آن کاهش یافت.

مصرف سوخت پراید، از قدیم مشهور بود. این خودرو به‌واسطه مصرف بنزین پایین در مصارف شهری وارد شد. پراید ۱۳۱ با مصرف سیکل ترکیبی ۶٫۴۴ لیتر در هر ۱۰۰ متر، جزو کم‌مصرف‌ترین خودروها قرار دارد که در جایگاه بهتری از مصرف سوخت ترکیبی ۶٫۹۵ لیتری خودروی تیبا قرار دارد.

قیمت خودرو پراید ۱۳۱ در کارخانه معادل ۲۰٫۸۳۷٫۰۰۰ تومان و همین خودرو به‌صورت صفر، در بازار با قیمت ۲۱٫۰۰۰٫۰۰۰ معامله می‌شود که تفاوت آن تنها حدود ۲۰۰٫۰۰۰ تومانی است. همچنین قیمت خودروی تیبا نیز در کارخانه ۲۴٫۹۶۸٫۰۰۰ تومان است که در بازار با ۲۰۰٫۰۰۰ تومان افزایش بدست مشتریان می‌رسد.

نتیجه‌گیری

با توجه به اینکه در حجم پیشرانه و امکانات دو خودرو تفاوت چندانی وجود ندارد، خرید خودروی پراید نظر به قیمت و مصرف سوخت پایین‌تر و همچنین بازار دست دوم مطلوب عاقلانه‌تر است.


مطالب پربازدید

نظرات