پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » خواندنی ها » پایان دادن دعوای زن و شوهری با انجام پنج گام

پایان دادن دعوای زن و شوهری با انجام پنج گام

خواندنی ها | 1398-06-09 | ۷۵۶ بازدید | نظرات

اگر در طول هفته دست‌کم در ۳ موقعیت از موقعیت‌های ذیل قرار می‌گیرید، یعنی زندگی شما سرشار از تعارض است:
_ نمی‌توانید با همسرتان درباره موضوعی خاص با آرامش صحبت کنید.
_ درباره هر موضوع اختلافی فریاد می‌زنید و به یکدیگر توهین می‌کنید.
_ در بیشتر اوقات روز ترشرویی می‌کنید و با همدیگر حرف نمی‌زنید.
_ به‌طور مداوم از یکدیگر عصبانی می‌شوید و بی‌دلیل و طولانی‌مدت با هم صحبت نمی‌کنید.
با بکار گرفتن ۵ ترفند زیر می توانید ناسازگاری در روابط بین خود و همسرتان را به صورتی معقول حل کنید:
عکس, پایان دادن دعوای زن و شوهری با انجام پنج گام
۱- مرحله توقف
وقتی مشاجره و درگیری بالا می‌گیرد، یکی از همسران باید ادامه بحث را متوقف کند و هر دو فضای مشترکشان را ترک کنند و به اتاق جداگانه‌ای بروند.
۲- مرحله تایم اوت
توقف درگیری به معنای حل‌وفصل مشکل نیست، بلکه مهلتی است تا طرفین آرام شوند و به حالت عادی بازگردند. زن‌وشوهر‌، در حین مشاجره هیجان‌زده می‌شوند. وقتی این اتفاق می‌افتد، میزان ضربان قلب، تنفس، نبض و هورمون آدرنالین خون افزایش می‌یابد. یکی از اهداف این مرحله، آرام‌کردن افراد است. هر فرد به اتاقی می‌رود و ۱۵-۱۰ دقیقه بی‌سروصدا می‌نشیند. در این فرصت، دست‌تان را روی شکم بگذارید و نفس بکشید. کم‌کم سرعت نفس کشیدنتان را کم کنید و عمیق‌تر نفس بکشید. پس از چند لحظه آرام خواهید شد.
۳- مرحله بازگشت
وقتی آرام شدید، بازگردید و آرام درباره مشکل پیش‌آمده با همسرتان صحبت کنید. اگر هنوز احساس آرامش نمی‌کنید، بحث درباره مشکل را به زمان دیگری موکول کنید.
۴- مرحله گوش‌ دادن فعال
برای اینکه با نیازها و نگرانی‌های همسرتان درباره مشکل پیش‌آمده آشنا شوید، باید با ‌دقت به صحبت‌هایش گوش کنید و با طرح سوال‌های گوناگون، مطمئن شوید منظور وی را درک کرده‌اید. حرف‌هایش را قطع نکنید. نیازها و نگرانی‌هایش را یادداشت کنید. خلاصه‌ای از نگرانی‌ها و نیازهای همسرتان را بازگو کنید تا متوجه شود به حرف‌هایش گوش‌ داده‌اید.
۵- مرحله گفت‌ و گوی محترمانه
پس از گوش‌دادن به همه حرف‌های همسرتان، از نیازها، نگرانی‌ها و مسائلی که باعث ناراحتی شما شده، با آرامش و احترام سخن بگویید. همسرتان را سرزنش نکنید. در جست‌وجوی راه‌حلی باشید. از او بخواهید خلاصه حرف‌های شما را بازگو کند. او نیز باید به نیازها و نگرانی‌های شما توجه کند و آن‌ها را به یاد بسپارد.گاهی در شرایطی که رسیدن به توافق دشوار است، درخواست کمک از فرد سوم سودمند است.


مطالب پربازدید

نظرات