پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » سلامت » هورمون استرس با بدن شما چه می کند

هورمون استرس با بدن شما چه می کند

سلامت | ۲۵ آبان۱۳۹۴ | 700 بازدید | نظرات

افرادی که در شب سطح هورمون کورتیزول آنان به طور غیرعادی بالاست، مغز کوچکتری دارند و در نتیجه در تست‌های شناختی هم امتیاز خوبی به دست نمی‌آورند. متخصصان همچنین در حال بررسی ارتباط این هورمون با خطر بیماری قلبی و وزن هستند. در واقع این هورمون روی کل بدن تاثیر می‌گذارد اما متخصصان به دنبال درک این اثرات هستند.

متخصصان با بیان اینکه سطح روزانه هورمون کورتیزول یعنی بالا یا پایین بودن آن بر وضعیت کلی سلامت اثرات متفاوت دارد،‌ تاکید کردند که هنوز اطلاعات کافی در پاسخ به این موضوع وجود ندارد.

در این بررسی متخصصان، سطح کورتیزول صبحگاهی و عصرگاهی را در بزاق ۴۲۴۴ فرد بزرگسال تست کردند. در افرادی که سطح هورمون کورتیزول عصرگاهی بیشتر از معمول بود حجم مغز کوچکتر و عملکرد آن ضعیف‌تر بود در حالی که بالاتر بودن سطح کورتیزول صبحگاهی با عملکرد بهتر مغز ارتباط داشته است.

اما متخصصان نتوانسته‌اند به این پرسش پاسخ دهند که ابتدا بالا رفتن سطح کورتیزول موجب کاهش اندازه مغز می‌شود یا اینکه کوچکی مغز عامل افزایش سطح کورتیزول است؟

همچنین این نگرانی وجود دارد که هورمون کورتیزول موجب افزایش وزن می‌شود اما لازم است ابتدا به این پرسش پاسخ دهیم که افزایش وزن، سطح این هورمون را بالا می‌برد یا بالا رفتن کورتیزول منجر به اضافه وزن می‌شود؟

هورمون کورتیزول علاوه بر آن با استرس در ارتباط است در تنظیم سطح قندخون، سوخت و ساز بدن، فشارخون و واکنش‌های ایمنی نقش دارد. همچنین الکترولیت‌ها را متعادل ساخته و در دوران بارداری هم به زنان کمک می‌کند.

به گزارش وب‌ ام‌دی، در شرایط استرس‌زا هورمون کورتیزول وارد جریان خون می‌شود و به منابع انرژی اجازه می‌دهد که در دسترس باشند و بدن را برای شرایط استرس آماده کنند. زمانی که این هورمون به درستی عملکرد خود را داشته باشد سیگنال‌های مغز پس از به پایان رسیدن خطر، تولید کورتیزول را کم می‌کنند اما اگر این استرس دائمی شود نگران‌کننده است. با این حال برای بررسی دقیق‌تر اثرات بلندمدت این هورمون بر بدن انجام مطالعات بیشتر ضروری است.


مطالب پربازدید

نظرات