پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » سلامت » همه چیز درباره عوارض خطرناک قرصهای ضد بارداری

همه چیز درباره عوارض خطرناک قرصهای ضد بارداری

سلامت | 1397-03-26 | ۴۳۲۴ بازدید | نظرات

ایا قرص های ضد بارداری عوارض دارند؟عوارض جانبی رایج، قرص های ضد بارداری، عبارتند از:

۱. لکه بینی میان دوره :

خونریزی واژینال ،یک اتفاق شایع و معمول است این اتفاق ،معمولا با ۳ ماه از شروع قرص، حل می شود در طول لکه بینی، قرص هنوز هم موثر است، تا زمانی که به درستی مصرف شوند و نباید قرصی جا بمانند. هر فردی که خونریزی بیش از ۵ روزه را در طول مصرف قرص ها تجربه میکنند، حتما باید به متخصص مراقبت های بهداشتی مراجعه کنند این خونریزی، ممکن است به این دلیل اتفاق بیفتد، زیرا که رحم با داشتن یک پوشش اندومتری نازک تنظیم می شود، و یا به دلیل اینکه بدن به وسیله میزان هورمون های مختلفی تنظیم می شود.

عکس, همه چیز درباره عوارض خطرناک قرصهای ضد بارداری

۲. حالت تهوع :

هنگامی که اولین بار است که این قرص ها را مصرف می کنید، برخی افراد ممکن است حالت تهوع خفیفی را تجربه کنند، اما علائم معمولا بعد از مدتی از بین می روند مصرف قرص، همراه با غذا یا در هنگام خوابیدن ،ممکن است کمک کند اگر حالت تهوع شدید باشد یا بیش از ۳ ماه ادامه یابد، باید به پزشک مراجعه کنید.

۳. حساسیت های سینه:

قرصهای کنترل بارداری ،ممکن است باعث بزرگی سینه یا حساسیت آنها شود این ها به طور معمول ،چند هفته پس از شروع مصرف این قرص ها حل می شوند هر کسی که یک غده در سینه اش پیدا کند، یا درد مداوم و یا حساسیت یا درد شدید سینه داشته باشد، باید برای کمک به پزشک مراجعه کند.راهنمایی برای از بین بردن حساسیت سینه، شامل کاهش مصرف کافئین و نمک و پوشیدن سینه بند است.

۴. سردرد و میگرن:

زنانی که دارای حالت تهوع هستند برخی افراد عوارض جانبی ناشی از مصرف این قرص را دارند، مانند پریودهای نامنظم، حالت تهوع، سردرد و یا تغییر در وزن ، هورمون های قرص های کنترل بارداری، می توانند احتمال ابتلا به سردرد و میگرن را افزایش دهند. این قرص ها با انواع مختلف و دوزهای هورمونی متفاوت، ممکن است نشانه های مختلفی را ایجاد کنند استفاده از یک قرص ،با دوز پایین ممکن است میزان بروز سردرد را کاهش دهد. علائم ،معمولا در طول زمان بهبود می یابند، اما اگر سردردهای شدید از مصرف این قرص ها شروع شوند، باید به پزشک مراجعه کنید.

۵.افزایش وزن:

مطالعات بالینی، ارتباطی سازگارانه ، را بین استفاده از قرص های ضد بارداری و نوسانات وزن پیدا نکرده است ؛ با این حال، انباشتگی مایعات ممکن است اتفاق بیافتد، به خصوص در اطراف سینه ها و باسن. طبق یک بررسی، اغلب مطالعات نشان می دهند ،که در طول ۶ یا ۱۲ ماه اول، افزایش وزن بدن حدود ۴.۴ پوند (۲ کیلوگرم) خواهد بود ؛ مطالعات روی قرص های ضدبارداری دیگری نیز،همین میزان افزایش وزن را نشان داده است.برخی از انواع هورمون های ضد بارداری، با کاهش وزن بدن ارتباط دارند.

۶.تغییرات خلق و خوی :

مطالعات ،نشان می دهد که قرص های ضد بارداری خوراکی، ممکن است بر خلق و خوی افراد تأثیر بگذارد و خطر افسردگی یا سایر تغییرات احساسی را افزایش دهد هر کسی که در طول استفاده از قرص ها، تغییرات خلقی را تجربه کند ،باید به پزشک خود مراجعه کنند.

۷. پریودهای جامانده یا همان عقب افتادگی قاعدگی:

حتی با استفاده از قرص های مناسب، ممکن است گاهی اوقات یه دوره پریودی اتفاق نیفتد ؛ عواملی که می توانند بر آن تأثیر بگذارند، عبارتند از استرس، بیماری و اختلالات هورمونی یا تیروئیدی. اگر در هنگام استفاده از قرص ها، یک دوره پریودی را از دست دادید یا بسیار سبک باشد، قبل از شروع بسته بعدی آزمایش بارداری توصیه می شود این روند، بسیار غیرمعمول نیست، که این دو اتفاق باهم رخ دهند در صورت نگرانی، به مشاوره پزشک مراجعه کنید.

۸.کاهش میل جنسی:

هورمون یا هورمونهای قرص ضد بارداری ،ممکن است در بعضی از افراد باعث ایجاد اختلال جنسی یا میل جنسی شود اگرمیل جنسی کاهش یابد یا ناراحت کننده شود، حتما باید به مشاوره با پزشک خود بروید در بعضی موارد، قرصهای کنترل بارداری، میتوانند میل جنسی را افزایش دهند، به عنوان مثال، با حذف نگرانی در مورد حاملگی و کاهش علائم دردناک دوره قاعدگی، سندرم پیش از قاعدگی، اندومتریوز و فیبروئیدی.

۹.ترشحات واژن:

تغییراتی در ترشحات واژنی، در هنگام مصرف قرص ممکن است رخ دهد میتواند باعث افزایش یا کاهش در روانی واژینال یا تغییر در ترشحاتش باشد اگر واژن خشک شود، استفاده از روان کننده ها ،برای رابطه جنسی راحت تر، میتواند کمک باشد.این تغییرات، معمولا مضر نیستند، اما تغییرات در رنگ یا بوی آنها می تواند عفونت را نشان دهد هر کسی که در مورد چنین تغییراتی نگران است، باید با پزشک خود مشورت کند.

۱۰. تغییرات چشمی:

تغییرات هورمونیٍ ناشی از قرصهای کنترل بارداری با ضخیم شدن قرنیه چشم مرتبط هستند استفاده از پیشگیری کننده های بارداری خوراکی، با افزایش خطر ابتلا به بیماری های چشمی ارتباطی ندارند، اما ممکن است به این معنی باشد، که استفاده از لنزهای تماسی دیگر راحت نباشند. ممکن است، مصرف کنندگان لنزهای تماسی ،در صورت استفاده از این قرص ها، تغییراتی در دیدشان و یا تحمل لنز خود را تجربه کنند.

خطرات :

قرص های ترکیبی، می توانند خطر مشکلات قلبی عروقی، مانند لخته شدن خون، ترومبوز عمیق وریدی (DVT)، لخته شدن در ریه، سکته مغزی یا حمله قلبی را افزایش دهند قرصهای کنترل کننده بارداری نیز، با افزایش فشار خون، تومورهای خوش خیم کبد و برخی از انواع سرطان مرتبط هستند.

افرادی که نباید انواع قرص های ال دی و ضد بارداری مصرف کنند

این قرص، نباید توسط این افراد مصرف شوند:

زنان باردار.
افراد سیگاری بالاتر از ۳۵ سال،یا افرادی که در سال گذشته سیگار را ترک کرده اند و بیش از ۳۵ سال دارند .
افراد مبتلا به چاقی بیش از حد.
افرادی که داروهای خاصی را مصرف می کنند .
افرادی که دارای ترومبوز، سکته مغزی، یا مشکل قلبی بوده اند و یا قبل از ۴۵ سالگی لخته خونی داشته اند.
افرادی که دارای میگرن شدید هستند.
هر فردی که سرطان سینه یا بیماری کبد یا کیسه صفرایی داشته اند.
هر فردی که حداقل ۲۰ سال مبتلا به دیابت بوده و یا به عوارض دیابت مبتلا است.
قرص ضد حاملگی

موراد نگران کننده بعد از مصرف قرص ضد بارداری
اگر هر کدام از موارد زیر را دارید، باید یک پزشک مراجعه کنید.

درد شکم یا درد بطنی شکمی.
درد سینه، تنگی نفس یا هر دو.
سردرد شدید
مشکلات چشمی ،مانند تاری چشم و یا از دست دادن بینایی.
تورم یا درد در پاها و ران ها.
قرمزی، تورم یا درد در ساق پا یا ران پا که آنها ،ممکن است حتی شرایط جدی تری را نشان دهند.
عوارض و اثرات بلند مدت قرص ضد بارداری
استفاده از قرص های کنترل کننده بارداری ،ممکن است خطر مشکلات سلامتی درازمدت را افزایش دهد.

مشکلات قلبی عروقی:
یک زن در هنگام درد، قفسه سینه خود را محکم میگیرند افرادی که سابقه لختگی خون، حملات قلبی یا سکته مغزی دارند، توصیه نمیشود ،که از قرص های ضدبارداری ترکیبی استفاده کنند. قرص های ترکیبی ،می تواند باعث کمی افزایش ریسک در بیماری های قلبی عروقی ،مانند؛ حمله قلبی، سکته مغزی و لخته شدن خون شود همه اینها می تواند مرگبار باشند. این خطرات، در برخی از قرص ها بیشتر است یک پزشک، می تواند در گزینه های مناسبی ،مشاوره بدهد.هر فردی که فشار خون بالا یا سابقه شخصی یا خانوادگی از لخته خون، حمله قلبی یا سکته مغزی دارند، باید برای استفاده از این روش و قرص ها با پزشک خود مشورت کنند.

خطر سرطان:
هورمونهای زنانه ،که به طور طبیعی وجود دارند، مانند استروژن، بر خطر ابتلا به انواع سرطان تأثیر می گذارند بنابراین ،ممکن است که استفاده از یک روش و قرص های مبتنی بر هورمون ها، همین اثر مشابه را داشته باشند.

سرطان تخمدان و آندومتر:
این خطر، در میان زنانی که از این قرص ها استفاده می کنند، بسیار کم است .

 

سرطان سینه:
به نظر می رسد، احتمال بیشتری برای ابتلا به سرطان سینه در زنانی که اخیرا از قرص ضد بارداری استفاده می کنند، وجود دارد به ویژه افرادی که در طول سال های نوجوانی خود، شروع به استفاده از آن کرده اند. با این حال، خطر ابتلا به این مشکلات، در افرادی که ۱۰ سال از این قرص ها استفاده نکرده اند، مساوی با افرادی است که هرگز از این قرص ها استفاده نکرده اند. عوامل دیگر نیز ،میتوانند نقش هایی را ایفا کنند، مانند سن زن در شروع بلوغ و یائسگی، سن او در اولین بارداری و اینکه آیا او قبلا صاحب فرزندی بوده است یا نه.

سرطان دهانه رحم:
استفاده طولانی مدت از این قرص ها، به علت خطر بالای سرطان دهانه رحم، در مقایسه با افرادی که از آن استفاده نکرده اند، مرتبط است با این حال، انواع سرطان دهانه رحم ها، ناشی از ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) است. اینکه آیا HPV، با استفاده از قرص های ضد بارداری مرتبط است یا نه، هنوز معلوم است و تایید نشده است.

سرطان کبد:
قرص های پیشگیری از بارداری ، با افزایش احتمال تومور خوش خیم کبدی ارتباط دارد، اما به ندرت سرطان اتفاق می افتد برخی مطالعات ،پیشنهاد کرده اند که خطر ابتلا به سرطان کبد بعد از استفاده حداقل ۵ سال از قرص های ضد بارداری بیشتر می شود، اما مطالعات دیگر نتایج مشابهی را نشان نمی دهند..


مطالب پربازدید

نظرات