پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » خواندنی ها » همه چیز درباره شربت افرا

همه چیز درباره شربت افرا

خواندنی ها | 1397-06-03 | ۲۲۳۰ بازدید | نظرات

از افرا شیره ای استخراج میشه که خواص بی نظیری داره. این شیره به درمان آلزایمر کمک می کنه، خاصیت ضد اکسیدانی و ضد التهابی داره، برای درمان سرطان و دیابت مفیده و به ترمیم سلول های عصبی هم کمک می کنه.همچنین مقوامت بدن را در برابر باکتریها بیشتر میکنه.شیره افرا می‌تواند بدن را قادر به مبارزه با عفونت‌های باکتریایی کند و با این خاصیت چشمگیر، اتکای بدن به آنتی‌بیوتیک‌ها را کاهش دهد.

خواص آنتی اکسیدانی
شربت افرا ۲۴ آنتی اکسیدان مختلف دارد. رادیکال های آزاد مولکول هایی که باعث صدمه به سلول های سالم شده، در نتیجه پیری و بیماری بوجود می آورد آنتی اکسیدان ها از آسیب رادیکال های آزاد جلوگیری میکند مطالعات نشان داده اند که شربت افرا حاوی مقدار مناسبی از آنتی اکسیدان ها است.

مواد معدنی
شربت افرا همچنین حاوی مقدار کمی از مواد معدنی، مانند منگنز و روی است. تنها مشکل این است که آن نیز دارای درصد قند بالایی است(حدود ۶۷ درصد).

ضد پیری
خواص آنتی اکسیدانی شربت افرا به مبارزه با پیری کمک میکند. این یک آنتی اکسیدان موضعی است، آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد و آلاینده را کاهش میدهد. با مقداری شیر، شربت افرا و جو را باهم مخلوط و یک اسکراب خانگی صورت درست کنید. به آرامی صورت را ماساژ دهید، ۱۵ دقیقه، بعد آبکشی کرده و لوسیون بزنید

بهبود هضم
قند موجود در شربت افرا زمانی که طبخ می شود احتمال کمتری دارد که باعث سوء هاضمه، گاز و نفخ شود.

درمان سرماخوردگی
یک مطالعه توسط محققان در دانشگاه ایالتی وین در دیترویت انجام یافت که شربت افرا حاوی مواد معدنی ضروری مانند روی و منگنز، که می تواند به جلوگیری از بیماری کمک کند.
روی از سلول های سفید خون مراقبت کرده، برای دفاع از بدن در برابر عفونت ضروری است. منگنز سلولها را از التهاب و آسیب محافظت می کند.

شیره افرا خواص دیگری برای سلامتی نیز دارد که در این‌جا آن‌ها را توضیح می‌دهیم.

۱. خواص شیره افرا برای محافظت از قلب
بیماری قلبی یک قاتل خاموش است و دلیل اصلی مرگ و میر در دنیا محسوب می‌شود. شیره افرای خالص دارای زینک و پتاسیم است که برای حفظ سلامت قلب مفید هستند. پتاسیم به عنوان ماده معدنی ضروری شناخته شده است که از ضربان قلب طبیعی محافظت می‌کند و زینک نیز می‌تواند از عضله قلب و رگ‌های خونی محافظت کند.

۲. تقویت سیستم ایمنی
سیستم ایمنی بدن با بیماری‌ها مبارزه کرده و بدن را در برابر بیماری مصون می‌کند. سیستم ایمنی اندام‌ها و سلول‌های متعددی دارد که باهم کار می‌کنند تا از آسیب مواد خطرناک به بدن جلوگیری کنند. آنتی اکسیدان، عاملی است که می‌تواند عملکرد سیستم ایمنی را تقویت کند. مصرف شیره افرا که سرشار از آنتی اکسیدان به ویژه زینک است می‌تواند سیستم ایمنی را تقویت کرده و از بیماری جلوگیری ‌کند.

۳. جلوگیری از سرطان
همه می‌دانند که سرطان یک بیماری خطرناک است و می‌تواند هر کسی را مبتلا کند. درمان خاصی برای سرطان وجود ندارد و به همین دلیل به اقدامات پیشگیرانه برای پیشگیری از سرطان نیاز است. سرطان به دلیل آسیب DNA که ناشی از رادیکال‌های آزاد است به وجود می‌آید.

با استناد به تحقیق دانشگاه رود آیلند، شیره افرا حاوی ۵۴ ماده است که مانند آنتی اکسیدان‌هایی از جمله فنولیک اسید عمل می‌کند. یک تحقیق دیگر که توسط Legault انجام شد نشان داد که شیره افرای خالص می‌تواند از رشد سلول‌های سرطانی جلوگیری کند. خوردن خوراکی‌هایی که حاوی قند افرا هستند می‌تواند آنتی اکسیدان‌ها را برای بدن شما فراهم کند که با رادیکال‌های آزاد مبارزه کرده و از سرطان جلوگیری می‌کنند.

۴. حفظ قند خون طبیعی
شیره افرا برخلاف قند نیشکر، شاخص گلیسمی پایینی دارد (شاخصی که نشان می‌دهد خوراکی چگونه بر سطح قند خون تاثیر می‌گذارد). GI یا شاخص گلیسمی شیره افرا ۵۴ بوده و کمتر از عسل (۸۷) و قند (۵۸) است. خوراکی که GI پایین‌تر از ۵۵ دارد، خوراکی سالم محسوب می‌شود.

۵. جلوگیری از دیابت
شیره افرا نه تنها قند خون سالم بدن را حفظ می‌کند بلکه دارای موادی مانند ابسسیزیک اسید نیز هست که می‌تواند از دیابت به ویژه دیابت نوع ۲ جلوگیری کند. دیابت به دلیل عملکرد نادرست انسولین (هورمونی که قند خون را کنترل می‌کند) به وجود می‌آید. با استناد به مطالعه انجام شده توسط گوری و همکارانش که در ۲۰۰۷ در مجله Clinical به چاپ رسید، ابسسیزیک اسید موجود در شیره افرا می‌تواند حساسیت به انسولین را افزایش داده و سلول‌های پانکراس را به تولید انسولین بیشتر تحریک کند. خبر خوبی برای بیماران دیابتی نیست؟

۶. خواص شیره افرا برای بهبود عملکرد دستگاه تولید مثل
شیره افرا از سلامت دستگاه تولید مثل – به ویژه در مردان – محافظت می‌کند. زینک یکی از مواد معدنی مهم برای حفظ سلامت پروستات است. کمبود زینک می‌تواند به سرطان پروستات بینجامد. شیره افرا حاوی مقداری زینک است که می‌تواند سطح زینک پروستات را حفظ کند. این شیره حاوی منگنز نیز هست که در تولید هورمون‌های جنسی نقش دارد.

۷. خواص شیره افرا برای بهبود سلامت گوارش
شیره افرا عامل تامین پروبیوتیک محسوب می‌شود. پروبیوتیک مفهومی رایج است که برای خوراکی‌هایی که رشد باکتری‌های مفید در روده را افزایش می‌دهند به کار می‌رود. این باکتری‌ها فوایدی برای لوله گوارش دارند و به فرآیند دفع مدفوع در لوله بزرگ کمک می‌کنند.

۸. جلوگیری از کم‌خونی
خوردن وافل و پنکیک با شیره افرا نه تنها خوشمزه است بلکه می‌تواند از کم‌خونی (وضعیتی که در آن بدن با کمبود سلول‌های قرمز خون و در نتیجه اکسیژن‌رسانی ضعیف مواجه است) نیز جلوگیری کند. کم‌خونی می‌تواند شدید نیز باشد که در این صورت به ضعف و غش منجر می‌شود.

۹. خواص شیره افرا برای حفظ جوانی پوست
شیره افرای خالص – مانند عسل خالص – که سرشار از آنتی اکسیدان است می‌تواند به حفظ زیبایی پوست کمک کند. برخی افراد ترجیح می‌دهند برای جوانی و شادابی پوست، از شیره افرا به عنوان ماسک صورت استفاده کنند. آنتی اکسیدان موجود در شیر افرا به مبارزه با پیری شهرت دارد و از ایجاد چین و چروک و دیگر تاثیرات رادیکال‌های آزاد بر پوست جلوگیری می‌کند.

۱۰. درمان آکنه
آکنه صورت بسیار آزاردهنده است. شیره افرا علاوه بر خواص آنتی اکسیدانی، خواص ضد التهابی نیز دارد که می‌تواند از التهابی که در صورت به وجود می‌آید – به ویژه آکنه – جلوگیری ‌کند. مقداری شیره افرا را به مدت ۱۵ دقیقه بر قسمت‌هایی از پوست که دچار آکنه است بگذارید، سپس با آب ولرم بشویید.

۱۱. حفظ عملکرد طبیعی مغز
تقریبا تمام مواد مغذی حیاتی در شیره افرا وجود دارند. این ماده حاوی مواد مغذی متعددی است – به ویژه منگنز – که می‌توانند در برابر آسیب از سلول‌های مغزی محافظت ‌کنند. با مصرف ۲۸ گرم شیره افرا می‌توانید ۲۲٪ نیاز روزانه به منگنز را تامین کنید.

۱۲. افزایش متابولیسم
شیره افرا به دلیل سرشار بودن از ویتامین و مواد معدنی، می‌تواند فرایند متابولیک را تقویت کند. این ویتامین‌ها و مواد معدنی مانند عامل کلیدی برخی از آنزم‌های متابولیکی عمل می‌کنند که نقش مهمی در فرآیند متابولیسم یا تولید انرژی در سلول ایفا می‌کنند.

۱۳. حفظ قدرت استخوان‌ها
با این‌که کلسیم موجود در شیره افرا بسیار بالا نیست اما باز هم می‌تواند در محافظت از توده استخوانی به بدن کمک کند. اضافه کردن کلسیم بیشتر به بدن می‌تواند از از دست دادن توده استخوان و همچنین بروز پوکی استخوان که در پیری رخ می‌دهد جلوگیری کند.

۱۴. خواص شیره افرا برای تامین انرژی
شیره افرا حاوی کالری است که می‌تواند انرژی شما را در حین فالیت‌ها حفظ کند. ۶۴ میلی‌لیتر شیره افرا، ۵۴ کالری دارد، بنابراین زمانی که آن را با خوراکی دیگری مانند پنکیک می‌خورید انرژی بیشتری دریافت می‌کنید.

۱۵. خواص شیره افرا برای کاهش استرس و افسردگی
استرس و افسردگی، بیماری‌های ذهنی هستند که افراد زیادی در دنیای امروز به دلیل مشغله زیاد و سبک زندگی به آن‌ها دچار می‌شوند. شیره افرا دارای منگنز و آنتی اکسیدان است که می‌تواند اعصاب را آرام کرده و استرس و افسردگی را کاهش دهد. نوشیدن شیره افرا با آب گرم قبل از خواب، خواب را بهبود داده و شما را در روز بعد سرحال و شاداب می‌کند.

۱۶. خواص شیره افرا برای حفظ وزن سالم
مصرف زیاد قند نیشکر یا قند تصفیه شده برای سلامتی خوب نیست و باعث اضافه وزن و چاقی می‌شود. شیره افرا یکی از شیرین کننده‌های سالم و طبیعی است که نسبت به دیگر انواع شکر و عسل، قند و GI پایین‌تری دارد. این خاصیت، شیره افرا را به یک شیرینی و تزیین عالی برای دسرها یا غذا تبدیل می‌کند و جای نگرانی درمورد افزایش وزن وجود ندارد.

عکس, همه چیز درباره شربت افرا

نکات مصرف شیره افرا
انتخاب شیره افرا به عنوان جایگزینی برای شکر تصفیه شده تصمیم درستی است اما استفاده بیش از اندازه از چیزی باعث بروز مشکل می‌شود. مصرف زیاد قند از جمله شیره افرا می‌تواند باعث بروز مشکلاتی مانند پوسیدگی دندان و آکنه شود.

استفاده بیش از حد شیره افرا می‌تواند باعث تهوع و دهیدراته شدن بدن شود. برخی افراد قصد گرفتن رژیم غذایی دارند و از شیره افرا به عنوان ماده سم‌زدایی استفاده می‌کنند که رژیم غذایی کاهش وزن سریع نام دارد. این رژیم، سالم است اما اگر شیره افرا با دیگر خوراکی‌های سالم ترکیب نشود می‌تواند باعث ایجاد مشکلات جدی شود.

در صورتی که قصد خرید، نگه‌داری و مصرف شیره افرا را دارید، برای جلوگیری از تاثیرات منفی، نکات زیر را مطالعه کنید.
– زمانی که آن را از فروشگاه می‌خرید، برچسب آن را نگاه کنید و فقط شیره افرای خالص بخرید. می‌توانید برندهای معتبر که برچسب سازمان غذا و دارو یا برچسب‌های قانوی خوراکی دارند را انتخاب کنید. همچنین می‌توانید درجه مناسب شیره افرا را خریداری کنید.

– شیره افرا را در دمای اتاق نگه‌داری کنید. می‌توانید آن را در یخچال نیز بگذارید.

– شیره افرا را جایگزین قندی که در غذا می‌ریزید کنید. نه تنها غذا را خوشمزه‌تر، بلکه سالم‌تر نیز می‌کند.

– می‌توان شیره افرا را برای روی برخی دسرها مانند وافل، پنکیک، بستنی و دیگر دسرهای شیرین استفاده کنید اما محدود به مصرف شیره افرا نیستید.

– شیره افرا می‌تواند برای مزه‌دار کردن مرغ و گوشت کبابی و همچنین طعم دار کردن غذاهای ترش به کار رود.

این‌ها خواص شیره افرا هستند که با مصرف منظم آن می‌توانید از آن‌ها بهره‌مند شوید. اگر به استفاده از آن علاقه دارید، آن را در فروشگاه محل خود بیابید.

نحوه خرید

هنگام خرید شربت افرای خالص بخرید چون برخی اوقات شربت افرا را با شربت ذرت و یا شکر مخلوط میکنند. گریدهای مختلف شربت افرا به خالص بودن و رنگ آن بستگی دارد بهترین شربت افرا درجه B است


مطالب پربازدید

نظرات