پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » سلامت » هفت عادت اشتباهی که باعث گردن درد میشه

هفت عادت اشتباهی که باعث گردن درد میشه

سلامت | 1397-06-11 | ۱۱۱۵ بازدید | نظرات

بسیاری از عادت های به ظاهر بی ضرر ما باعث میشه به مرور زمان دچار گردن درد بشیم. این دردها از صدمه ای حکایت دارد که به گردن وارد شده، بنابراین با ترک این عادت ها سلامت خود را حفظ کنید.

۱- از گوشی و کامپیوتر اشتباه استفاده می کنید

 

نامناسب بودن حالت بدن در زمان نشستن و ایستادن یکی از اصلی ترین دلایل گردن درد است. هر چه زمان بیشتری سر خود را به جلو یا عقب نگه دارید (یعنی همان وضعیتی که هنگام استفاده از تلفن همراه، مدت زیادی در آن قرار می گیرید) کار بیشتری از مهره های پشت گردن تان می کشید. به علاوه، در این حالت عضلات ناحیه ی فوقانی پشت تان سعی می کنند تعادل سرتان را حفظ کنند و در نتیجه به این عضلات هم فشار وارد می شود.

سعی کنید تلفن همراه را تا جایی که ممکن است نزدیک به ارتفاع نگاه مستقیم تان نگه دارید تا از گردن درد جلوگیری کنید. این مسأله در مورد کار با کامپیوتر پشت میز هم صدق می کند. وقتی پشت میز می نشینید، مستقیم به جلو نگاه کنید. نگاه شما باید به بالای صفحه ی مانیتور برسد. اگر لازم است، از چند کتاب یا یک جعبه برای بالا بردن ارتفاع مانیتور استفاده کنید.

۲- اضطراب شدیدی دارید

اضطراب به صورت درد در گردن بروز پیدا می کند. یکی از واکنش های بدن به اضطراب های روزانه، فشار به عضلات است. به تأثیرات اضطراب بر بدن تان بی توجه نباشید و تلاش کنید خود را آرام کنید. کلاس یوگا بروید، مدیتیشن یا ورزش کنید. انرژی مثبت را استشمام کنید و اضطراب را بیرون بدهید. روش های زیادی برای دور کردن اضطراب وجود دارد.

۳- سیگار می کشید

 

مصرف سیگار بیماری دژنراتیو دیسک را تسریع می کند. در اثر این بیماری دیسک های بین مهره ای ستون فقرات تضعیف و تخریب می شوند. مواد شیمیایی درون سیگار عروق خونی را سفت می کند، به همین دلیل خون کمتری به استخوان ها و دیسک ها می رسد و در نتیجه استخوان های گردن از مواد مغذی محروم می شوند.

۴- اشتباه می خوابید

برای آنکه صبح ها بدون گردن درد از خواب بیدار شوید، باید شب ها گردن خود را تا جایی که ممکن است بی حالت نگه دارید. نباید به شکلی بخوابید که سرتان خیلی جلو یا خیلی عقب باشد و یا به یک طرف خم شود.

به ویژه کسانی که به شکم می خوابند دچار گردن درد می شوند چون در این حالت، سر به طور خودکار به یک طرف می چرخد. اگر مستعد گردن درد هستید، سعی کنید به پشت بخوایبد چون در این حالت می توانید بالش خود را تکیه گاه سر و گردن تان کنید. همچنین می توانید از بالش هایی استفاده کنید که از جنس فوم هوشمند هستند. این بالش ها به شکل گردن تان در می آیند و کمک می کنند ستون فقرات تان هم تراز باقی بماند.

۵- زیاد ورزش می کنید

گردن دردی که حین بلند کردن وزنه سراغ تان می آید، معمولا وقتی در پایان ست تصمیم می گیرید چند حرکت بیشتر بزنید به وجود می آید. هرگز این کار را نکنید چون به راحتی می توانید به بافت اطراف رباط های گردن تان صدمه برنید و خود را گرفتار گرفتگی عضلانی کنید. کشش استخوان های کتف با انجام حرکات کششی قبل از شروع ورزش می تواند به کم شدن فشار روی ناحیه ی فوقانی پشت تان کمک کند، اما بهترین کار توجه به خواسته ی بدن تان است، بنابراین هر زمان که احساس نیاز کردید، به خودتان استراحت دهید.

۶- کیف تان سنگین است

 

اغلب مردم نمی دانند کیف های سنگین شان تا چه حد می تواند به عضلات کتف و گردن شان صدمه بزند. اگر یک بار کیف تان را وزن کنید متوجه خواهید شد هر بار چه فشار زیادی به بدن تان وارد می کنید. بدن با تغییر حرکات طبیعی اش، خود را با این وزن اضافه تطبیق می دهد. در این حالت، دستی که تکیه گاه کیف تان است حرکت طبیعی اش را ندارد، بنابراین دست دیگرتان برای جبران این مسأله بیشتر تاب می خورد.

این عدم تعادل می تواند به گردن و پشت تان صدمه بزند. برای آنکه متقارن تر راه بروید، سعی کنید از کیف هایی استفاده کنید که دسته های پهن تری دارند و شانه ی حمل کیف را گهگاه عوض کنید تا تعادل بدن تان حفظ شود.

۷- زیاد آدامس می جوید

اگرچه جویدن آدامس به کم شدن اضطراب کمک می کند، حرکت دائم و شدید فک می تواند منجر به گردن درد و سردرد شود. جویدن آدامس به محل اتصال فک به جمجمه فشار وارد می کند و می تواند به عضلات درون سر و گردن صدمه بزند. اگر قصد ندارید این عادت را ترک کنید، گهگاه سمتی از دهان که با آن آدامس را می جوید عوض کنید. فک هم مانند هر عضله ی دیگری، باید فعالیت متعادلی داشته باشد.

عکس, هفت عادت اشتباهی که باعث گردن درد میشه

. برای درمان گردن درد خود روش‌های گفته شده در این مقاله را امتحان کنید.

یکی از راه‌های درمانی گردن درد گذاشتن کیسه پر از یخ بر روی گردن می‌باشد.

درد گردن، چه بخاطر بد خوابیدن باشد چه وضعیت و فرم بد بدن و یا یک چرخش و حرکت ناگهانی گردن یا استرس زیاد، یکی از شکایت‌های همیشگی است. تحقیقات نشان می‌دهد که برای جلوگیری از گردن درد، تمرینات تقویت‌کننده گردن بسیار مهم‌ است.

ستون مهره های ناحیه گردن یکی ازساختارهای شگفت انگیز و پیچیده دربدن است و می تواند وزن سررا درحدود ۱۵ پوند یا ۶ کیلوگرم یا بیشتر را هنگام حرکت در جهات مختلف پشتیبانی کند. هیچ کدام از نواحی ستون مهره ها چنین آزادی را درانجام حرکات ندارند، وجود این حرکات و پیچیدگی مفصل گردن می تواند باعث ایجاد آسیب دیدگی و گردن درد شود.
بیشترین علت گردن درد ناشی از سه بیماری شایع آرتروز ستون فقرات ، فتق دیسک گردن و سندرم های عضلانی است که در صورت وجود درد در ناحیه گردن و انتشار آن به دست ها حتی در مراحل اولیه آن بایستی به پزشک مراجعه کرد تا تشخیص قطعی و درمان گردن درد در مراحل اولیه صورت گیرد.

گردن درد بیماری وخیمی است که باعث می شود نتوانید کارهای روزمره خود را به راحتی انجام دهید. این بیماری باعث کاهش دامنه حرکتی شما در گردن می شود و همچنین منبع درد در شانه، بازو یا دست است.

گردن درد ناگهانی
گردن دردهای ناگهانی ممکن است به علل زیر ایجاد شود:

کشش عضلات گردن: وقتی فشار زیادی به گردن خود وارد می کنید ( یکی از علل شایع آن قرار دادن سر و گردن در یک وضعیت نامناسب به مدت طولانی است) عضلات و لیگامان های اطراف ستون مهره ای گردن شما تحت کشش زیادی قرار می گیرد و به دنبال آن ممکن است پارگی های میکروسکوپی در آنها ایجاد شود.

بدنبال آن در این بافت ها تورم و درد ایجاد میشود که شما آن را به صورت درد و خشکی گردن احساس می کنید. این محدودیت حرکت قدری به علت درد و قدری به علت انقباض عضلات اطراف ستون مهره است که خارج از اراده شما صورت می گیرد و به آن اسپاسم هم می گویند. این نوع درد معمولاً با چند روز استراحت خوب می شود.
ضربه: گردن بین سر و تنه، بدون حامی و در معرض آسیب های خارجی است. این عوامل موجب می شوند تا گردن بشدت نسبت به ضربات آسیب پذیر باشد. تصادفات وسایل نقلیه، ورزش هایی مثل شیرجه و یا ورزش های رزمی و سقوط از ارتفاع میتوانند به راحتی به گردن صدمه بزنند.بستن کمربند تا حد زیادی میتواند مانع آسیب های خطرناک به گردن در حین رانندگی شود. البته اگر اتومبیل از پشت ضربه بخورد کمربند ایمنی کمکی نمی کند.

در این مواقع پشت سری که در روی پشتی صندلی اتومبیل وجود دارد میتواند تا حد زیادی گردن را حمایت کند. درد بدنبال اکثر ضربات شدیدی که به گردن وارد می شوند به علت آسیب به عضلات و یا لیگامان های اطراف سون مهره ای گردنی است. وقتی شدت ضربه بالا است ممکن است موجب شکستگی مهره های گردنی شود.

گردن درد عصبی
علت درد های گردن که به شانه، بازو، ساعد یا دست انتشار پیدا می کنند در بسیاری اوقات تحریک ریشه های عصبی است که از نخاع گردنی خارج می شوند.

به این عارضه رادیکولوپاتی گردنی Cervical radiculopathy می گویند و شروع این بیماری با پیر شدن دیسک بین مهره ای است. ریشه های عصبی در ناحه گردن به علل مختلفی ممکن است تحت فشار قرار بگیرد و این فشار موجب بروز علائمی مانند درد و اختلال حسی و حرکتی شود.
با افزایش سن، دیسک بین مهره ای محتوای آب خود را از دست داده و چروکیده و کوچک میشود. کاهش ارتفاع دیسک موجب میشود مهره ها به یکدیگر نزدیک تر شوند. این نزدیک شدن مهره ها موجب میشود سوراخ یا دهانه ای که بین دو مهره مجاور هم و در دو طرف آنها قرار دارد تنگ میشود. این دهانه ها محل خروج ریشه های عصبی از نخاع هستند. پس به این اعصاب فشار وارد میشود.

آرتروز گردن
شایع ترین علت گردن درد ، اسپوندیلوز (آرتروز گردن) است. آرتروز گردن‌ عبارت‌ است‌ از تغییرات‌ تخریبی‌ استخوان‌های‌ گردن‌ که‌ موجب‌ وارد آمدن‌ فشار به‌ اعصابی‌ می‌شود که‌ به‌ دست‌ها، پاها، و مثانه‌ می‌روند. این‌ مشکل‌ در مردان‌ ۴۰ سال‌ به‌ بالا شایع‌تر است‌ و شیوع‌ آن‌ پس‌ از ۶۰ سالگی‌ افزایش‌ می‌یابد و علائم شایع آن به شرح زیر است:
درد، سوزش و صدای مهره های گردن
بی حسی بین شانه و انگشت ها
سفت و خشک شدن گردن هنگام چرخاندن سر
میگرن های پشت سر
سرگیجه در حین حرکت های شدید
مشکل در بلع غذا(در آرتروز گردن پیشرفته)
روشهایی برای کاهش عوارض آرتروز گردن و گردن درد

از یک بسته یخ یا یک کیسه آب جوش بر روی گردن برای مدت ۱۵ دقیقه روز استفاده کنید.
سعی کنید دوش آب گرم گرفته و به این ترتیب به آزاد شدن عضلات گردن و ریلکس شدن آنها کمک کنید.
عضلات گردن را با چرخاندن آرام گردن به سمت راست و چپ و نیز به سمت بالا و پایین تحت کشش قرار دهید.
نقاط دردناک روی گردن را مالش دهید تا به این ترتیب به کاهش گرفتگی عضلات گردن کمک نمایید.
قرار دادن گردن در وضعیت صحیح: سعی کنید گردن خود را در حالت مناسب قرار دهید.
این شرایط را بطور خاص در زمانی که پشت یک کامپیوتر برای تمام روز نشسته اید، در نظر بگیرید. در این حالت لازم است پشت خود را به صندلی تکیه داده و مطمئن شوید مانیتور کامپیوتر در سطح چشم های شما قرار گرفته باشد.

درمان دارویی گردن درد
– مصرف داروهای ضد التهاب

– استفاده از داروهای شل کننده عضلات و حتی داروهای ضد افسردگی، بسته به منبع ایجاد درد

– پزشک ممکن است از تزریق داروهای کورتیکو استروئید در عضلات گردن برای کمک به کاهش درد بیمار استفاده کند.

– در این حالت می توان داروهای بی حس کننده همچون لیدوکائین را برای کاهش درد بیمار به عضلات گردن تزریق کرد.

– مواقعی که ریشه اعصاب و نخاع باعث ایجاد درد می شوند، انجام اعمال جراحی لازم است.


مطالب پربازدید

نظرات