پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » خواندنی ها » هزینه نگهداری کودک این روزها چقدر میشه؟

هزینه نگهداری کودک این روزها چقدر میشه؟

خواندنی ها | ۱۷ شهریور۱۳۹۷ | 808 بازدید | نظرات

مادری می گوید دست خودم نیست. بدم نمی آید جنس ارزان تر بخرم اما واقعا بچه به پوشک خارجی عادت کرده و اگر نوع دیگری را امتحان کنیم، بلافاصله عرق سوز می شود.  هر بسته پوشک ایرانی را ۲۰ تا ۲۴ هزار تومان می خرند. این تازه قیمت پوشک های معمولی است و پدر و مادرهایی که اصرار دارند حتما از مدل های خارجی استفاده کنند، گاهی برای هر بسته ۷۰ تا ۹۰ هزار تومان خرج می کنند.می گوییم زیادی سخت می گیرید، از داخل کیسه خرید شامپویی را بیرون می آورد و نشان مان می دهد و می گوید، پارسال همین شامپوی خارجی را ۳۵ هزار خریده اند ولی امروز بعد از کلی جست و جو موفق شده همان را با قیمت ۱۵۰ هزار تومان پیدا کند. لبخندی به لب می آورد و می گوید باز خوشبختانه اندازه شامپو طوری است که برای یک سال بچه جواب می دهد. ولی کرم سوختگی را که ۴۵ تومان می خریدیم، شده ۹۰ هزار تومان.

خوشبختانه در مورد شیر خشک لازم نیست خیلی وسواس به خرج بدهیم اما همین را هم باید دو سه تا قوطی در ماه خرید که الان هر قوطی آن شده ۲۲ تا ۲۵ هزار تومان اما شربت تقویتی که ۴۵ هزار تومان بود را امروز ۸۰ هزار تومان خریدم. اینها را که می شنوید حتما توی دل تان خدا را شکر می کنید که لازم نیست در وضعیت فعلی نگران خرج و مخارج بچه شیرخوار و نوزاد باشید ولی وضع برای پدر و مادرها فرق می کند. درست مثل کسی که ۳۷ روز پیش پسر کاکل زری اش به دنیا آمده است. بچه را محکم توی بغل می گیرد و می گوید، حاضر نیست هیچ چیز دیگری را با بوی تن بچه اش عوض کند. لبخند به لب دارد و به جای تف بچه روی لباسش اشاره می کند. احتمالا دارد بابت هر کدام از این لحظه ها خدا را شکر می کند و قند توی دلش آب می شود. موقع رفتن می گوید گور بابای پوشک بچه!

اوضاع بازار چطور است؟

نگهداری بچه ها بازار مخصوص خودش را دارد. جدای از وسایلی مثل تخت بچه و کالسکه که جزو سیسمونی محسوب می شوند، خرج های روزانه بچه جای خودش را دارد. از پوشک و شیر خشک گرفته تا پستانک و پودر بچه. میزان خرجی که هر کدام از اینها روی دست مان می گذارند، بازه تقریبا بزرگی را شامل می شود چرا که خیلی مهم است شما طرفدار محصولات داخلی هستید یا وسواس زیادی روی خرید محصولات خارجی دارید.

۱) همین شیشه شیر معمولی بچه از انواع ۱۰ هزار تومانی پیدا می شود تا شیشه شیرهای مخصوص ۲۰۰ هزار تومانی. تازه ست های ۸۰۰ هزار تومانی با انواع کوچک و بزرگ شیشه شیر با سری های مختلف جای خودش را دارد. جدای از اینها اکثر شیشه شیرهایی که خانواده ها برای نوزادشان می خرند، حدود ۵۰ هزار تا ۸۰ هزار تومان قیمت دارند.

۲) پوشک بچه بسته به سایز یک تا پنج، قیمت های مختلف دارد. بعضی برندها سایز شش هم تولید می کنند که مشتریان کمتری دارد. نوزاد هر چه بزرگتر می شود، خرج پوشکش هم بیشتر می شود. مخصوصا که این روزها خبرهایی در فضای مجازی منتشر شده که از گران شدن پوشک بچه می گفتند و احتکار پوشک در انبارهای مخفی. صرف انتشار خبر نایاب شدن یک کالا کافی است قیمت آن سیر صعودی خودش را آغاز کند و مردم از ترس این که مبادا دیگر پوشک گیرشان نیاید، بروند سراغ خرید محصولات با تعداد بالا و اصطلاحا با مصرف مجازی باعث گران شدن پوشک شوند. مثلا پوشک پمبرز، سایز یک در بسته های ۲۲ تایی به قیمت ۱۶ هزار تومان فروخته می شود و سایز پنج همین پوشک در بسته های ۲۳ تایی، ۵۶ هزار تومان دارد.

البته کودکان بعضا تا سایز چهار پوشک لازم دارند و بعد از آن به نپوشیدن پوشک عادت داده می شوند. بسته های ۴۶ تایی سایز سه پوشک مولفیکس با بسته های ۴۰ تایی سایز چهار و بسته های ۳۴ تایی سایز پنج تقریبا هم قیمت اند و خرید آنها ۴۶ هزار تومان خرج روی دست پدر و مادر می گذارد.

۳) هنگام تعویض پوشک بچه، کرم ها مختلفی برای جلوگیری از عرق سوز شدن کودک استفاده می شوند. نمونه های خارجی این کرم ها در بسته بندی های ۵۰ میلی لیتری، ۴۰ هزار تومان فروخته می شوند. از طرف دیگر، کرم سوختگی پای کودک چائوبیبی در حجم ۱۰۰ میلی لیتری ۲۰ هزار تومان قیمت دارد. کرم سوختگی والاکید هم در حجم ۲۰۰ میلی لیتری، به قیمت ۵۰ هزار تومان پیدا می شود.

در کنار کرم های سوختگی، لوسیون برای مرطوب و نرم نگه داشتن پوست کودک استفاده می شود و از خشکی پوست و عرق سوز شدن جلوگیری می کند. نمونه خارجی لوسیون کودک بورن توبایو در حجم ۵۰۰ میلی لیتری ۱۱۱ هزار تومان قیمت دارد در حالی که نمونه ایرانی آن که لوسیون بدن کودک فیروز باشد، در حجم ۲۵۰ میلی لیتری به قیمت ۹ هزار تومان فروخته می شود.

۴) سرگرم کردن بچه وقتی که شروع به گریه می کند، کار هر کسی نیست. اما ساده ترین و پیش پا افتاده ترین راه آرام کردن شان این است که یک پستانک در دهان شان بگذاریم. پستانک بچه را اگر از سوپرمارکت بخرید احتمالا هشت هزار تومان برای تان تمام شود. ولی تجربه ثابت کرده هر کودک با پستانک و سری مخصوص به خودش اخت می شود و آرام می گیرد. برای همین پستانک های ارتودنسی که در داروخانه ها به فروش می رسند برای بچه ها لازم است که قیمت آنها نهایتا به ۲۸ هزار تومان می رسد. البته اگر ست های برند ۸۰ هزار تومانی را در نظر نگیریم.

۵) شیر خشک بچه این روزها در داروخانه ها بین ۲۰ هزار تومان تا ۳۰ هزار تومان قیمت دارد. مثلا شیر خشک آپتامیل را می توان با ۲۵ هزار تومان خریداری کرد. ارزان تر از آپتامیل، شیر خشک های ببلاک ۲۲ هزار تومان و گیگوز نستله ۲۰ هزار تومان قیمت دارند. انواع گران تر شیر خشک بعضا تا ۵۰ هزار تومان هم قیمت دارند و نمونه آن شیر خشک سیمیلاک ۴۰ هزار تومان یاست. در کنار شیر خشک مکمل های غذایی کودک برای رشدشان لازم است.

مکمل های غذایی که در طعم های مختلف تولید می شوند و بین ۱۶ هزار تومان تا ۲۵ هزار تومان قیمت دارند. به طور مثال انواع مکمل های غذایی سرلاک با طعم های مختلف، ۱۶ هزار و ۵۰۰ تومان فروخته می شود. هر نوزاد به یکی از طعم ها عادت می کند و تجربه ثابت کرده بچه ها زیاد اهل تجربه طعم های جدید نیستند و به جز طعمی که به آن عادت کرده اند، طعم های دیگر را پس می زنند. هر چند انواع گران تر آن هم برای خانواده هایی که وسواس زیادی روی روند رشد فرزندشان دارند، پیدا می شود. نمونه آن پودر پپتامیل جونیرو نستله است که هر قوطی آن ۱۵۰ هزار تومان قیمت دارد. در کنار مکمل های پودری، مکمل های غذای به صورت شربت، فرص و قرص های جویدنی هم عرضه می شوند که قیمت خیلی بالاتری دارند و بعضا تا ۱۲۰ هزار تومان برای پدر و مادر خرج به جا می گذارند. مثلا قرص های جویدنی پروپولید ۱۱۴ هزار تومان قیمت دارند و شربت های بایوکل ۳۷ هزار تومان فروخته می شوند.

۶) شستشوی کودک نیازمند شامپو و صابون مخصوص نوزاد است. شامپوهای ۲۰۰ میلی لیتری کودکان را می توان بین پنج هزار تومان تا ۱۲ هزار تومان پیدا کرد. مثلا شامپو کودک جانسون هشت هزار و ۵۰۰ تومان قیمت دارد و شامپوهای وی کر، سانوسان ۱۲ هزار تومان فروخته می شوند. قیمت برندهای خارجی شامپوبچه خیلی بیشتر از اینها تمام می شود. مثلا شامپو سر و بدن کودک در موستلا در حجم ۲۰۰ میلی لیتری، ۷۰ هزار تومان قیمت دارد و شامپوهای جکلون بیبی، ۶۲ هزار تومان فروخته می شوند.

از آن طرف شامپو ملایم سر اوریاژ، ۷۰ هزار تومان قیمت خورده است. قیمت برندهای خارجی به همین ارقام منتهی نمی شود و ژل شستشوی سر و بدن کودک ۵۰۰ میلی لیتری موستلا ۱۵۰ هزار تومان قیمت خورده است. شامپو بدن کودک برندهای ایرانی را با یک دهم این قیمت هم می توان خرید. به طور مثال شامپو بدن فیروز ۴۵۰ میلی لیتری، ۱۵ هزار تومان قیمت دارد و شامپو حمام جانسون ۲۰۰ میلی لیتری را با ۱۳ هزار تومان می توان تهیه کرد. اسپری و ژل نرم کننده هم علاوه بر شامپو از محصولاتی است که برای شستشوی نوزاد لازم است. اسپری های ۲۰۰ میلی لیتری تقریبا ۲۰ هزار تومان و ژل های ۵۰۰ میلی لیتری، ۱۵۰ هزار تومان خرج روی دست پدر و مادر می گذارند.

image هزینه نگهداری کودک این روزها چقدر میشه؟

۷) بعد از حمام، حوله مخصوص کودک لازم است. آن هم بسته به برندشان که ایرانی یا خارجی باشند از ۲۰ هزار تومان تا ۱۵۰ هزار تومان قیمت دارند. دستمال مرطوب کودک هم جزو خرج های بهداشت کودک به حساب می آید. حتما می دانید که پوست لطیف بچه را نمی شود با دستمال کاغذی های معمولی تمیز کرد و حتما دستمال مرطوب لازم است. بسته های ۷۰ تایی ایرانی دستمال مرطوب کودک حدود هفت تا ۱۰ هزار تومان پیدا می شوند. اما قیمت برندهای خارجی آن تا ۴۰ هزار تومان هم می رسد.


مطالب پربازدید

نظرات