پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » سلامت » نکات مهمی درباره حساسیت عاج دندان

نکات مهمی درباره حساسیت عاج دندان

سلامت | ۹ دی۱۳۹۵ | 441 بازدید | نظرات

فرناز مهدی سیر با اشاره به اینکه در حساسیت‌های دندانی یا به طور اختصاصی حساسیت‌های عاجی یک درد کاملا مشخص و تیز داریم که بیمار کاملا تشخیص می‌دهد این درد بر روی کدام دندان است، اظهار داشت: ولی در بعضی از دردهای دیگر بیمار نمی‌تواند به طور دقیق نقطه درد دندان را تشخیص دهد.

این متخصص دندانپزشک ترمیمی از جمله علائم شایع در حساسیت‌های عاجی را برخورد هوای سرد با دندان یا تغییرات دمای ناشی از غذاهای سرد و گرم نام برد و افزود: برای مثال وقتی مسواک می‌زنیم و احساس درد می‌کنیم و یا زمانی که ناخن روی دندان می‌کشیم و احساس درد دارد، ناشی از حساسیت‌های عاجی است.

عکس, نکات مهمی درباره حساسیت عاج دندان

وی همچنین به تحریکات شیمیایی ناشی از ترکیبات شیرین و ترش در بروز درد دندان اشاره کرد و گفت: این قبیل تحریکات نیز منجر به ایجاد درد مشخص در دندان می شود.

استادیار بخش ترمیمی دانشگاه آزاد، افزود: حساسیت عاجی در تمام سنین ممکن است مشاهده شود اما بیشتر در بین افراد ۲۰ تا ۵۰ سال دیده می شود، بطوریکه ۴۰ درصد افراد بزرگسال از این مشکل رنج می برند.

مهدی سیر تاکید کرد: اگر بخواهیم حساسیت‌های عاجی را دقیق تر تشریح کنیم، عریان شدن عاج دندان به محیط دهان، این نوع حساسیت را ایجاد می‌کند.

وی ادامه داد: از نخستین عوامل بروز چنین دردهای دندانی، می‌توان به مسائل آناتومیک که یک جزو ژنتیک است اشاره کرد و از موارد دیگر، سایش دندان‌ها است که به دلیل افزایش سن و عادت بد غذا خوردن و استفاده از مسواک زبر و خمیر دندان‌های ساینده، استفاده از مواد شیمیایی و…، موجب تخریب مینای دندان و حساسیت می‌شود.

عضو انجمن متخصصین دندانپزشکی ترمیمی ایران، گفت: اگر بخواهیم درمانی برای این قبیل دردهای دندانی ناشی از حساسیت عاجی انجام دهیم ابتدا باید عامل را حذف کنیم.

وی توضیح داد: دندانپزشک اول باید یک تاریخچه از بیمار بگیرد تا مشخص شود مشکل چیست، زیرا یکی از موارد شایع بد مسواک زدن به خصوص در افراد دچار وسواس است. همچنین استفاده از مسواک های زبر که ابتدا باید روش صحیح مسواک زدن را به این افراد آموزش داد تا بیش از حد به دندان های خود فشار نیاورند و زمانی که مسواک می زنند از خمیر دندان‌های ساینده استفاده نکنند.


مطالب پربازدید

امروز سه شنبه ۶ مهر ۱۴۰۰

نظرات