پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » سلامت » نکات مهمی برای سلامت رگها

نکات مهمی برای سلامت رگها

سلامت | 1395-11-02 | ۵۴۰ بازدید | نظرات

اگر در مسیر مشکلی پیش بیاید رگ‌ها سفت شده و با تشکیل کوچک‌ترین لخته ای جریان خون مختل می شود و سلامتی به خطر می افتد. یکی از مشکلاتی که در این جاده بروز می کند و شایع است بیماری عروقی محیطی است. در این نوع بیماری آسیب های وارده به رگ‌ها و انسدادهای به وجود آمده در رگ‌هایی که از قلب دورتر هستند بروز می کند و مشکلاتی مانند رگ‌های واریسی به وجود می آید که باید از بروز آن پیشگیری کرد. در این مطلب چند توصیه غذایی داریم تا بتوانید از بروز چنین مشکلاتی در پاها پیشگیری کنید. لطفاً با ما همراه باشید.

از همین امروز مراقب سلامت رگ‌هایتان باشید
شما در طول روز چند ساعت را در حالت نشسته به سر می برید؟ خیلی از ما به واسطه شغلمان مجبور هستیم که ساعات طولانی را روی صندلی بنشینیم و کار کنیم. در این صورت لازم است که در ساعات غیراداری نباید بی تحرک باشید. در این مواقع باید از نشستن زیاد خودداری کنید تا قلبتان به تحرک وادار شود. بی تحرکی، رژیم های غذایی نادرست، چاقی و عوامل ژنتیکی از جمله عوامل مؤثر در بروز اختلال جریان خون در پاها و بروز رگ‌های واریسی محسوب می شوند.
اگر از التهاب ورید یا دیگر بیماری های عروقی رنج می برید باید به متخصص مراجعه کنید تا از بروز ترومبوزهای احتمالی پیشگیری شود. خبر خوب این است که می توان در صورت داشتن زمینه های ژنتیکی، رگ‌های عنکبوتی یا واریس های جزئی با رعایت اصولی کیفیت زندگی را ارتقا داد و از بروز یا تشدید آن‌ها جلوگیری کرد. کافی است در زندگی و رژیم غذایی تان تغییراتی ایجاد کنید.

برای صبحانه آب گوجه فرنگی بنوشید
دانه های گوجه فرنگی خواص ضدانعقادی دارند و به همین دلیل نیز باعث بهبود جریان خون در رگ‌ها می شوند. برای بهره مندی از خواص بی نظیر گوجه فرنگی می توانید به مدت چند دقیقه یک برش گوجه فرنگی را به طور موضعی روی واریس ها و رگ‌های عنکبوتی قرار دهید. زمانی که احساس سوزش یا خارش داشتید پوستتان را با آب سرد شستشو دهید.
علاوه بر این لازم است که روزتان را با نوشیدن یک لیوان آب گوجه فرنگی طبیعی و خانگی شروع کنید. هیچ چیز مانند این نوشیدنی نمی تواند جریان خون را تحریک و فعال کند. فراموش نکنید که گوجه فرنگی کالری بسیار اندکی دارد. این ماده غذایی مفید همچنین ادرارآور است و باعث فعال شدن سوخت و ساز بدن برای چربی سوزی می شود. آب گوجه فرنگی طبیعی به کاهش مایعات اضافه بدن و دفع سمومی که التهاب و ورم ایجاد می کنند کمک کرده و احساس خستگی و سنگینی در پاها را از بین می برد.

آلوئه ورا و عسل برای بهبود جریان خون و تسکین درد
برای مراقبت از سلامت عروق می توانید به سراغ دو ماده غذایی فوق العاده بروید. آلوئه ورا و عسل ترکیبی به دست می دهند که برای کاهش التهاب واریس ها مؤثر عمل می کند. مصرف این ترکیب باعث تحریک بازگشت خون و مقابله با احساس درد و ادم (ورم) در پاها می شود. برای تهیه این ترکیب نیاز به یک قاشق غذاخوری عسل، یک قاشق (۱۵ گرم) ژل آلوئه ورا و یک لیوان ۲۰۰ میلی لیتری آب نیاز دارید. کافی است آب را گرم کنید و زمانی که به جوش آمد آلوئه ورا و عسل را به آن اضافه کنید. مواد را هم بزنید و هر روز بعد از یک وعده اصلی میل کنید.
به رژیمی سرشار از فیبر سلام کنید
برای تحریک جریان خون در بدن و پاها لازم است که تغییراتی در برنامه غذایی تان بدهید. داشتن یک رژیم غذایی سرشار از فیبر، میوه ها، سبزیجات و غلات برای مراقبت از رگ‌ها لازم و ضروری است. در عین حال لازم است که مصرف نمک را کاهش دهید تا احتباس آب و ورم بدنتان کاهش پیدا کند. برای دریافت فیبر بیشتر توصیه می شود دانه هایی مانند تخم شربتی، تخمه آفتاب‌گردان، غلاتی مانند جوی دو سر، گندم سیاه، نان جو، پاستاهای تهیه شده از آرد کامل، سبزیجاتی مانند مارچوبه، کدو، چغندر، آرتیشو، بروکلی، عدس، میوه های خشک، پسته، گردو، میوه هایی مانند سیب، آناناس، توت فرنگی و غیره را افزایش دهید.

چند توصیه کلی برای بهبود جریان خون در پاها
* توصیه می کنیم هر روز صبح و شب پاها و پشت ساق پایتان را آب سرد بگیرید. با این کار باعث تسریع جریان خون می شوید. برای این کار می‌توانید آب ولرم با دمای ۳۶ تا ۳۸ درجه را به مدت ۵ تا ۶ ثانیه روی پاهایتان بگیرید. سپس به مدت ۶ ثانیه دیگر آب سرد روی پاها بگیرید.
* توصیه دیگر برای بهبود جریان خون در این نواحی خودداری از بی تحرکی و خانه نشینی است. علاوه بر این لازم است که در حین خوابیدن در وضعیتی باشید که پاهایتان اندکی بلندتر قرار گیرد. اگر در محل کارتان ساعت ها روی صندلی می نشینید هر از گاهی از جایتان بلند شوید و پاهایتان را تکان دهید. در موقع خوابیدن بالش کوچکی زیر پاهایتان قرار دهید. کافی است که پاهایتان ۱۵ سانتی متر از سرتان بالاتر قرار گیرد.
* در نهایت اینکه باید بدانید در صورت التهاب شدید رگ‌ها و واریس های متورم و دردناک تنها راه باقیمانده جراحی است. با این حال می شود با رعایت این اصول ساده نیز از بروز این اختلالات پیشگیری کرد.


مطالب پربازدید

نظرات