پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » سلامت » نشانه های تبخال چشمی و راههای درمان آن

نشانه های تبخال چشمی و راههای درمان آن

سلامت | 1397-05-27 | ۲۱۶۶ بازدید | نظرات

بیشتر افرا تبخال در گوشه لب یا دهان خود را تجربه کرده اند ولی در مواردی فعالیت دوباره ویروس تبخال  سبب ایجاد تبخال چشم می شود که به طور معمول پلک، ملتحمه و قرنیه را گرفتار می کند. التهاب قرنیه اولین علامت این بیماری می باشد و لایه های سطحی قرنیه را درگیر می کند. اگر عفونت ایجاد شده از این ویروس به لایه های عمیق تر منتقل شود احتمال ماندگاری محل زخم در قرنیه چشم افزایش می یابد. در موارد بسیار نادر این ویروس موجب تخریب وسیع شبکیه می گردد.

عفونت چشمی که از ویروس تبخال ایجاد می شود معمولا یک طرفه است و تنها یک چشم را درگیر می کند که نشانه های زیر را به همراه دارد:

احساس درد
قرمزی در اطراف قرنیه چشم
ریزش اشک
حساسیت به نور
کاهش دید و بینایی

عکس, نشانه های تبخال چشمی و راههای درمان آن

درد، قرمزی چشم، ترس یا حساسیت نور، کاهش دید و ریزش اشک نشانه هایی هستند که باید آنها را به خاطر بسپارید و زمانی که با چنین علایمی مواجه شدید به پزشک متخصص مراجعه کنید. البته کدورت، رگ دار و نازک شدن قرنیه هم نشانه هایی هستند که نباید از آنها غافل شد، حواستان باشد این عارضه حتی می تواند، موجب پارگی قرنیه شود. اگر می خواهید به محض ابتلا به تبخال چشمی از آن مطلع شوید و مشکلاتی را که می تواند با خود به دنبال داشته باشد، به حداقل برسانید، حواستان به لبه های پلکتان باشد. به طور حتم می پرسید یعنی چه؟ پاسخ شما این است که تبخال چشمی می تواند همان علایمی را که روی لب ایجاد می کند در لبه های پلکتان نیز ایجاد کند، از سوی دیگر می تواند سطح چشم را درگیر کند و تنها موجب قرمزی آن شود.
تشخیص عفونت تبخال چشمی:
عفونت تبخال چشم را به وسیله slit lamp انجام می دهند. این امکان که برای تشخیص دقیق تر پزشک از قطره های چشمی هم استفاده کند، وجود دارد. در این عفونت یک زخم بسیار کوچک به شکل شاخه شاخه در چشم دیده می شود.

راه های درمان عفونت تبخال چشمی:
برای درمان تبخال چشم، بسته به شدت آن راه های متفاوتی وجود دارد. عفونت های اولیه ناشی از این ویروس به وسیله قطره ها، پماد های چشمی و گاهی داروهای ضد ویروسی خوراکی درمان می شود. همچنین امکان دارد پزشک با استفاده از یک اپلیکاتور که انتهای آن از کتان است، نواحی آسیب دیده را از روی چشم بردارد.

در اشخاصی که به طور مکرر به این عارضه دچار می شوند، قرنیه شفافیت خود را از دست می دهد و کدر می شود که امکان دارد برای بهبود دید مجبور به انجام عمل پیوند قرنیه بشوند.

اگر لایه های عمقی قرنیه دچار این ویروس و بیماری شده باشند امکان دارد پزشک از قطره های کورتیکواستروئیدی استفاده کند. لازم به ذکر است که استفاده از این قطره ها تنها تحت نظر پزشک مجاز بوده و استفاده سرخود آسیب های جدی به همراه دارد.

توجه داشته باشید که اگر ویروس تبخال سالی یک بار یا بیشتر عود می کند، پزشک توصیه به مصرف روزانه دو عدد قرص ضد ویروس خوراکی می کند. عده ای نیز اظهار داشته اند که قرار گرفتن در مقابل نور آفتاب سبب عود ویروس تبخال چشم می شود که استفاده از عینک آفتابی برای این افراد ضروری است.

اگر هر یک از علائم ذکر شده در این متن را در چشم خود مشاهده کردید، قبل از آسیب جدی به لایه های عمیق قرنیه برای درمان به چشم پزشک مراجعه کنید.

چگونه پیشگیری کنیم

اما چگونه فرد مبتلا به این بیماری می شود و تبخال در چشمانش جا خوش می کند؟ پاسخ این پرسش این است که ویروس این عارضه چشمی از فرد مبتلا، به راحتی به فرد دیگر منتقل می شود بنابراین یادتان باشد باید از مواجهه با بیمارانی که دارای ضایعات فعال تبخال روی پوست خود هستند، اجتناب کنید. علاوه بر این یادتان باشد، برای پیشگیری حداقل باید این نکته را رعایت کنید؛ با دستی که به ضایعات آلوده روی لب خود زده اید، چشمتان را لمس نکنید.

اگر فردی یک بار به تبخال چشمی مبتلا شده با علایم آن آشناست، در حملات بعدی می تواند متوجه بازگشت آن شود. در چنین شرایطی باید به سرعت به پزشک مراجعه کند و تحت درمان قرار گیرد، زیرا همانطور که گفته شد در عود های بعدی بینایی فرد بیشتر در معرض تهدید قرار دارد و با توجه به اینکه بیمار چند بار دچار بازگشت این عارضه شده، ابتلا به این عارضه چقدر درگیری چشمی ایجاد کرده است یا نوع آن چیست؟ پزشک متخصص درمان را که به وسیله قطره یا پمادهای موضعی آغاز می کند. علاوه بر این در صورت نیاز باتوجه به شرایط قرص های ضد تبخال نیز برای فرد تجویز می شود.
سن هم مهم است. به گفته متخصصان این رشته، هنگامی که سیستم ایمنی بدن یک فرد تضعیف شود احتمال مبتلا شدن به این عارضه هم افزایش می یابد. هر چند که جنس نقشی در شانس ابتلا به تبخال چشمی ندارد، اما سن می تواند تا حدی تاثیر داشته باشد. به طور مثال افرادی که بیش از ۵۰ سال دارند، بیشتر در معرض ابتلا به تبخال چشمی نوع ۲ که دلیل آن زوناست، قرار دارند.
اما تبخال نوع یک بیشتر در سنین میان سالی دیده می شود، همچنین دچار شدن به بیماری های دیگر ماننند سرماخوردگی شدید و سوء تغدیه هم در این امر نقش دارند.


مطالب پربازدید

نظرات