پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » خواندني ها » نجات کوالاها از آتش سوزی جنگلی در استرالیا

نجات کوالاها از آتش سوزی جنگلی در استرالیا

خواندني ها | ۲ بهمن۱۳۹۸ | 673 بازدید | نظرات

نجات کوالاها از آتش سوزی جنگلی در استرالیا

در هفته‌های گذشته با آتس سوزی جنگل‌های استرالیا رو به رو شده ایم و علاوه بر از بین رفتن حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار جنگل دچار آتش سوزی شده است.

آتش سوزی جنگل‌های استرالیا به ۶ ایالت گسترش یافته و جان بیش از نیم میلیارد جانور را گرفته و با وجود بارش باران در چند روز اخیر آتش همچنان جولان می‌دهد.

استرالیا با اکو سیستم خاصش، ۲۴۴ گونه جانوری از جمله کوالا‌ها را در خود جای داده که در هیچ کجای دیگری از جهان یافت نمی‌شوند. آتش سوزی اخیر که ۶ میلیون هکتار از استرالیا را در بر گرفته، نیم میلیارد جانور را به نابودی کشانده است و به نظر نمی‌رسد به این زودی‌های تمام شود.

در این آتش سوزی محیط زیست شاهد یکی از تلخ‌ترین  روز‌های تارخ خود است؛ از بین رفتن کوالاها، در این آتش سوزی وضعیت کوالا‌ها بحرانی شده و گفته می‌شود بیش از ۱۰۰۰ کوالا در این آتش سوزی کشته شده اند. تصاویر دردناکی که این روز‌ها به دست ما می‌رسد دل هر انسانی را به درد آورده است. گزارش‌ها حاکی از آن است که حدود نیم میلیارد حیوان و بیش از ۱۲ میلیون هکتار جنگل، به طور کامل از میان رفت

اما در گزارشی که در ars TECHNICA منتشر شده گفته شده است که آنچه باعث شده این آتش سوزی تا این حد شدید باشد به سه عامل مرتبط است؛ گرما، خشکی و باد. این عوامل در نتیجه روند‌های طولانی مدت و نیز کوتاه مدت گرمایش به وجود آمده اند. در سال گذشته رکورد گرم‌ترین و خشک‌ترین سال استرالیا ثبت شد؛ موضوعی که افزایش تبخیر و در نتیجه خشکسالی را به دنبال داشت. حتی در ۱۸ دسامبر ۲۰۱۹ با میانگین دمای ۴۲ درجه سانتیگراد گرم‌ترین روز استرالیا سپری شد. به نظر می‌رسد اطلاعات دقیقی در مورد روند کاهش بارش در استرالیا وجود ندارد، اما گفته می‌شود که در برخی مناطق، به دنبال تغییرات اقلیمی میزان بارش کاهش یافته است.

باران کمی آتش را در استرالیا فرو نشاند
بارش باران در نوار ساحلی شرقی استرالیا که دوشنبه آغاز شد تا حدودی از بحران موجود کم کرد. این بارش‌ها که در برخی مناطق نیوساوث ولز، سیل آسا گزارش شده است موجی از امیدواری را در میان طرفداران محیط زیست ایجاد کرد با این همه هنوز دودآلودگی هوا زیاد و خطرناک است. گالری ملی و دانشگاه ملی استرالیا در کانبرا برای پیشگیری از «هر نوع خطری برای عموم، کارکنان و آثار هنری» تعطیل شده‌اند. در ساحل شرقی استرالیا از ملبورن تا سیدنی نیز باران دوده باریده است.

کوالا یکی از حیواناتی است که نماد کشور استرالیا است و اکنون در حال سوختن و شاهد این مدعا را می‌توان در دیپلماسی حیوانات ورق زد. شاید آن روزی که قربانقلی بردی محمداف، رئیس جمهور ترکمنستان یک سگ را به پوتین هدیه داد، این نوع هدیه دادن از سوی مقامات سیاسی کمی عجیب به نظر می‌رسید، اما واقعیت این است که در عرصه دیپلماسی، هدیه دادن حیوانات امری متدوال و در برخی کشور‌ها محبوب هم هست. سابقه حضور حیوانات در مراسمات سیاسی به روم باستان بر می‌گردد؛ جایی که حیوانات خطرناکی مانند شیر و ببر وارد زمین گلادیاتور‌ها می‌شدند و پادشاهان از دیدن مبارزه آن‌ها لذت می‌بردند.

استرالیا در سال ۲۰۱۴ و پیش از نشست رهبران جهان برای حضور در مراسم سران گروه ۲۰، کوآلا یکی از مشهورترین نماد‌های این کشور را مهمان مراسم کرد تا به نوعی دیپلماسی کوآلای خود را کلید زده باشد.

کوالا‌ها معروف به حیواناتی هستند که آب نمی‌خورند، ولی در آتش سوزی‌های اخیر شاهد عکس‌هایی هستیم که انسان‌ها کوالا‌های نجات یافته از آتش را آب می‌دهند.

میزان زیادی آن‌ها را در معرض خطر قرار می‌دهد. بیل الیس از موسسه کوالای استرالیا معتقد است که نگرانی از انقراض کوالا‌ها به هیچ وجه بدبینانه نیست.

به گفته او در مناطقی از استرالیا، به خصوص در ایالت نیوساوث ویلز مواردی وجود داشته که به رغم توجه اهالی، باز هم نسل کوالا‌ها به صورت محلی منقرض شده است. فعالان حفاظت از گونه‌های جانوری خواسته اند تا کوالا که سمبلی برای کشور استرالیا است در فهرست حیوانات در حال انقراض قرار گیرد.

اما کمیته حیوانات در خطر انقراض که زیر نظر دولت استرالیا فعالیت می‌کند اعلام کرده که محبوبیت بسیار زیادی کوالا در کشور استرالیا تاثیری بر تصمیم این کمیته نخواهد داشت و یک سخنگوی این کمیته گفته است که احساسات مبنای تصمیم گیری این کمیته نیست و وضعیت کوالا‌ها هم مثل بقیه حیوانات بررسی خواهد شد.

محبوبیت زیاد کوالا‌ها در استرالیا به حدی است که از بین رفتن آن‌ها مساوی با از بین رفتن یکی از نماد‌های جانوری استرالیاست که از محبوبیت زیادی در بین مردم برخوردار هستند.

image نجات کوالاها از آتش سوزی جنگلی در استرالیا

image نجات کوالاها از آتش سوزی جنگلی در استرالیا

image نجات کوالاها از آتش سوزی جنگلی در استرالیا


مطالب پربازدید

نظرات