پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » خواندنی ها » مواد شوینده ای که هرگز نباید با هم ترکیب کنید

مواد شوینده ای که هرگز نباید با هم ترکیب کنید

خواندنی ها | 1397-05-06 | ۵۵۹۹ بازدید | نظرات

هرگز بعضی از مواد تمیز کننده را نباید با هم مخلوط کنید چون گازهای خطرناکی تولید میکند که به شدت برای سلامتی خطرناک بوده و اسیبهای جدی به ریه ها و سیستم بدن میزند.روی دستورالعمل تمام مواد شوینده نوشته شده آنها را با هم ترکیب نکنید ترکیبات این مواد سبب ایجاد گازهای خطرناک می شوند.

آیا میدانید که برخی از مواد شیمیایی را نباید به هیچ وجه با هم مخلوط کرد؟ همه دوست داریم که از مواد پاک کننده طبیعی استفاده کنیم اما لازم است بدانیم که همه ی این مواد با هم جواب درستی نمیدهند. در واقع یک ترکیب اشتباه میتواند کشنده باشد ؛ حتی استفاده از یک ماده ، درست بعد از دیگری بدون شستشوی ماده قبلی و زمان کافی برای خشک شدن آن میتواند مسبب نتیج سمی مهلکی شود.

عکس, مواد شوینده ای که هرگز نباید با هم ترکیب کنید

پس از ترکیب آنها کاملا خودداری کنید !! این هشدار که نباید برخی از مواد را با هم ترکیب کرد بدین معناست :آن ها را در یک بطری مخلوط و تکان ندهید، در برخی موارد استفاده یکی پس از دیگری خوب است اما بایداجازه داد تا ماده قبلی کاملا شسته و خشک شود. همیشه برچسب محصولات شیمایی را پیش از استفاده آن ها با یکدیگر بررسی کنید، بعنوان مثال اگر چاله توالت را با وایتکس تمیز کرده باشید ، استفاده از سرکه یا پاک کننده های بر پایه آمونیاک برای تمیز کردن صندلی و تانک میتوانید منجر به ایجاد ابری از سم و مواد آسیب زا شود.

بهترین روش ها برای حفظ پوست در استفاده مواد شیمیایی
ممکن است از مواد تشکیل دهنده پاک کننده ها بی اطلاع باشید، چرا که بسیاری از تولید کنندگان مواد آن را افشا نمیکنند ؛ همیشه از شستشوی ناحیه مورد نظر اطمینان حاصل کنید، وقبلا از استفاده از هرگونه مواد دیگری، اجازه دهید خشک شود. همیشه پنکه حمام را در هنگام استفاده از مواد پاک کننده روشن کنید. پنکه نمیتواند مواد کشنده را مهار کند، اما میتواند به ایمن نگه داشتن ترکیبات و از تبدیل و تحریک آن ها کمک کند. به علاوه ، این یک راهکار عالی جهت کاهش جرم های حمام است.

با پوشیدن دستکش های پاک کننده قابل استفاده مجدد، هنگام استفاده از هرگونه پاک کننده های خانگی ، از پوست خود محافظت کنید.

دستکش های لاتکس یا لاستیکی از جذب مواد توسط پوست جلوگیری کرده و پوست شما را از تماس با با برخی از باکتری های نا مطبوع که بر روی سطوح خانگی رشد میکنند محافظت میکند.

این مواد شیمیایی و شوینده ها را هرگز با هم ترکیب نکنید
۱. مایع سفید کننده وایتکس + سرکه = گاز کلر

کلر در وایتکس سفید با اسید سیتریک در سرکه واکنش نشان میدهد و در نتیجه ، گاز کلر، ترکیب قدرتمندی خواهد شد که در جنگ شیمیایی نقش وحشتناکی را ایفا میکند. حتی با قرار گرفتن کوتاه مدت این مواد در معرض یکدیگر میتواند موجب تحریک عبور هوا و چشم ها شود. در سطوح بالاتری از تماس ، نیز میتواند منجر به درد قفسه سینه، تورم و تاول در گلو، ریه چشم و پوست شود.

۲. وایتکس + آمونیاک = گاز کلر

گاز کلراین باعث ایجاد بسیاری از مشکلات تنفسی و تورم می شود و حداقل ورود یکی از آن ها موجب آسیب شدید به ریه می شود اگرچه هر دو ماده به تنهایی قدرتمند هستند ، اما نباید بدون استفاده از تهویه هوای مناسب استفاده شوند. ترکیب آن ها هرگز نباید مورد استفاده قرار گیرد.

۳. وایتکس + ایزوپروپیل الکل = کلروفرم

وایتکس حاوی هیپوکلریت سدیم است. ایزوپروپیل الکل نیز حاوی اتانل ایزوپروپیل الکل است.ترکیب آن ها موجب تولید کلروفرم می شود. بله، همان ماده ای که آدم ربا ها از آن برای ربودن قربانیان خود استفاده میکنند. کلروفرم هم از طریق پوست و هم از راه استنشاق جذب می شود و میتواند به سیستم عصبی ، چشم ، ریه ، پوست، کبد، کلیه و سایر اعضای بدن آسیب برساند.

۴. پراکسید هیدروژن + سرکه = اسید پراتیک

ترکیب این دو میتواند سفید کننده طبیعی ایجاد کند و خاصیت تمیز کنندگی بالایی دارد. این ماده در مواد شوینده به صورت کنترل شده استفاده می شود. اما استفاده از آن ریسک کوچکی نیست، اسید پراتیک به راحتی توسط پوست جذب شده و یک ترکیب بسیار سمی است که میتواند غشای مخاطی دهان ، گلو و مری را از بین ببرد.

۵. برخی از حشره کش ها + آب = گاز فسفین

همه ی افراد از دیدن عنبکبوت و حشرات دیگر در خانه خود متنفر هستند. و همچنین همه ی ما از حشره کش های طبیعی و تجاری برای از بین بردن آن ها استفاده کرده ایم. حتی ممکن است فکر کنید حشره کش های تجاری قوی تر از بقیه عمل کنند. احتمالا فکر میکنید شستشوی این مواد پس از، نابود کردن حشرات ، خانواده را از مواد مضر آن مصون نگه میدارد. اما خیر؛ ترکیب برخی از این حشره کس ها با آب موجب تولید گاز فسفین می شود.

۶. جرم گیر + جرمگیر = انفجار

بعضی از پاک کننده ها اسیدی و برخی قلیایی هستند، هنگامی که یکی خوب پاک نکرد ممکن است وسوسه شوید که از جرمگیر دیگری استفاده کنید اما نه این کار را نباید بکنید. اولین جرمگیر هنوز در لوله است و هنوز هم فعال است بنابراین ضافه کرد جرمگیر دوم میتواند منجر به واکنش شیمیایی شود. اگر اولین پاک کننده جواب نداد با یک متخصص تماس بگیرید.

۷. جوش شیرین و سرکه

ترکیب سرکه و جوش شیرین باعث کف کردن جوش شیرین می شود و اگر ترکیب این دو در ظرف بسته نگه داری شود باعث انفجار می شود.

۸ . لوله باز کن و لوله باز کن قوی تر
چنانچه شما گرفتار شده اید و به فکر این هستید که لوله بازکن هایتان را با هم ترکیب کنید تا اثر بهتر و بیشتری داشته باشند مراقب سینک آشپزخانه باشید. به دلیل داشتن فرمول های فوق العاده قوی این کار باعث می شود کلاهک سینک تان را از بین ببرد و موجب ایجاد گاز کلر می شود و ممکن است منجر به انفجار شود.

در پایان دقت کنید که  استفاده از شوینده ها در فضاهای کوچک مثل حمام یا دستشویی به علت مخلوط شدن با مخاط دهان اسید کلریدریک تولید می کند و موجب علایم شدید ناراحتی های تنفسی می شود.

ترکیب مواد شوینده یا پاک کننده ها با مواد سفیدکننده در فضای کوچکی مانند حمام یا دستشویی خطرناک است، زیرا از فعل و انفعالات شیمیایی ترکیب این مواد، گازکلر آزاد می شود و با رطوبت مخاط دهان اسید کلریدریک ایجاد می کند که بسیارقوی و سوزاننده است و استنشاق آن در فضاهای کوچک علایم شدید تنفسی ایجاد می کند.
براساس این گزارش، بدترین شکل استفاده از مواد پاک کننده و شوینده آن است که آنها را با آب گرم مخلوط کنند یا ازآنها در محیط های بسته ای که بخار آب وجود دارد، استفاده شود.

بسیاری ازمواد ضدعفونی کننده به راحتی از ماسک های کاغذی عبورمی کنند و می توانند موجب آسیب به ریه شوند.

تهویه مناسب محل، روشن کردن هواکش و بازکردن پنجره ها، استفاده نکردن از محلول های غلیظ و بستن دستمال ضخیم مرطوب بر روی دهان و بینی می تواند تا حد زیادی از بروز آلرژی ها و پیشگیری از این مشکلات کمک کند. پوشیدن دستکش و ماسک هنگام استفاده از محصولات سوزاننده ضروری است.

مواد خطرناک باید درمکانی دور از دسترس بچه ها نگهداری شوند. در محصولات شیمیایی و پاک کننده ها را محکم ببندید. در صورت جابه جا کردن مواد، بقیه ماده را در ظرف اصلی بازگردانید. فرآورده های حاوی موادشیمیایی پر خطر را در ظروف ویژه نگهداری کنید. هرگز برچسب روی ظروف موادشیمیایی را برندارید، اگر برچسب روی ظروف دچارپوسیدگی شده مجدد روی آن برچسب بزنید.

اولین و بهترین اقدام برای مسمومان ریوی، خروج سریع فرد از محل سربسته و استفاده از هوای آزاد و قرار گرفتن در معرض جریان هواست، چرا که استنشاق هوای تازه، تنفس را تسهیل می کند و باعث ایجاد آرامش می شود. استفاده از بخور، به خصوص بخور سرد بسیار کارآمد است و خودداری از صحبت کردن، مفید است. ارجاع هر چه سریعتربه پزشک یا تماس با اورژانس ضروری است .

*آسیب ناشی از مواد شوینده بر چشم
این گزارش حاکی است، انواع مواد شیمیایی می توانند به چشم آسیب برسانند، مواد شوینده و رنگبر از جمله خطرناکترین مواد برای چشم به شمار می روند و در صورت تماس با چشم به سرعت قرنیه را زخم می کند و حتی در موارد شدیدتر می توانند به سوراخ شدن کره چشم منجر شوند.
مواد شوینده همچنین می توانند موجب ایجاد زخم های شدید در پلک شده، چسبندگی های کره چشم و پلک را به همراه داشته باشند. آسیب ناشی از این مواد ممکن است آن قدر جدی باشد که بینایی به طور کامل از بین برود. بنابراین استفاده از عینک حفاظتی برای کاهش آسیب چشم ها توصیه می شود.

*اگر کودکان با مواد شوینده مسموم شدن، چه کار کنیم؟
کودکان به علت کنجکاوی ممکن است در تماس با این مواد قرارگیرند، بی دقتی و سهل انگاری در استفاده، نگهداری یا جابه جا کردن مواد پاک کننده و سفیدکننده کودکان را درمعرض خطر قرارمی دهد. مصرف اتفاقی این مواد به التهاب و سوختگی دستگاه گوارش منجر می شود و عمل بلع را با مشکل مواجه می کند.
محصولات شیمیایی و شوینده را همیشه در ظرف اصلی آن نگهداری کنید. هیچگاه این مواد را در ظروف مواد خوراکی (مانند بطری نوشابه ) نگهداری نکنید. این عمل سبب خورده شدن اشتباهی این مواد توسط کودکان می شود.
والدین درصورت مسمومیت خوراکی فرزندان، آنها را وادار به استفراغ نکنند، زیرا این کار موجب آسیب دیدگی و سوختگی بیشتر دستگاه گوارش می شود. بلافاصله دهان کودک را شست و شو داده، کودک آب نخورد چون وقتی ماده شوینده با آب ترکیب می شود، جذب آن سریعترمی شود وو ضعیت بدتر می شود. بهتر است تا رساندن مصدوم به بیمارستان یا مراکز درمانی با خوراندن شیر عمل رقیق سازی انجام شود.


مطالب پربازدید

نظرات