پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » خواندنی ها » مهم ترین نکات برای جلوگیری از سقط جنین

مهم ترین نکات برای جلوگیری از سقط جنین

خواندنی ها | 1397-04-27 | ۲۷۶۹ بازدید | نظرات

اکثر زنان باردار بعلت ترس از سقط جنین  اغلب دچار استرس و ترس هستند.شاید رعایت بعضی نکات ساده مانع از سقط جنین گردد.

مطابق با برآوردها، میزان سقط جنین در سه ماهه‌ی اول بارداری می‌تواند تا ۱۵٪ باشد. برای زنان باردار، مهم است که داروهای خانگی برای جلوگیری از گرفتگی و درد و همچنین بهترین راه‌های پیشگیری از سقط جنین را بدانند.

بهترین درمان های خانگی
در طی ۳ ماه اول بارداری، زنان می‌توانند با خطر سقط جنین مواجه باشند. مهم است که شما علائم اصلی سقط جنین را مانند خونریزی واژینال، درد و گرفتگی در قسمت پایین شکم بدانید. اگر این نشانه‌های سقط جنین را تجربه کردید، باید با ماما یا پزشک معالج‌تان تماس بگیرید. با این حال، باید این نکته را نیز بدانید که خونریزی واژینال در سه ماهه‌ی اول بارداری شایع است. این بدان معنا است که اگر خونریزی واژینال را در ۱۲ هفته‌ی بارداری تجربه کنید، نمی‌توان با اطمینان گفت که جنین را سقط خواهید کرد.

علل دقیق سقط جنین مشخص نشده‌است؛ با این حال، برخی دلایل وجود دارند که می‌توانند خطر سقط جنین را افزایش دهند.
مطالعات نشان داده‌اند که بیش‌تر حوادث حاملگی ناشی از تولید غیرطبیعی کروموزوم در نوزاد نابالغ است. کروموزوم‌ها به عنوان “بلوک‌های ساختمانی” در نظر گرفته می‌شوند که نقش مهمی در هدایت رشد کودک در بدن مادر دارند. کروموزوم ناکافی یا بیش از حد، رشد مناسب کودک را با مشکل مواجه می‌کنند. با این حال، سقط جنین یا پایان بارداری بین هفته‌های ۱۴ و ۲۶ بارداری (سه ماهه‌ی دوم) نیز می‌تواند رخ دهد. در این صورت، سقط جنین ناشی از اختلالات سلامتی زن باردار است.

علاوه بر این، سبک زندگی ناسالم، استرس و عوارض داروها برخی از دلایل پنهانی سقط جنین هستند، اما میزان سقط جنین در سال‌های اخیر به طور قابل‌توجهی افزایش یافته‌است و در بسیاری از این موارد علت این اتفاق مشخص نشده‌است.

به طور معمول، نمی‌توان برای جلوگیری از سقط جنین کاری کرد. اگر یک زن باردار بیش از سه سقط جنین را تجربه کند، تحت مراقبتِ یک متخصص قرار خواهد گرفت و باید در طول حاملگی برخی داروهای تجویزی مصرف کند. با این حال، چیزهای زیادی وجود دارد که ما می‌توانیم برای کاهش خطر و جلوگیری از سقط جنین و کمک به رشد مناسب جنین انجام بدهیم. اگر می‌خواهید بیش‌تر در مورد داروهای خانگی طبیعی برای سقط جنین و درد ناشی از آن بدانید، باید این مقاله را بخوانید.

۱. کرم پروژسترون
قبلا هم قید کردیم که سقط جنین می‌تواند در اثر تعدادی از عوامل مختلف ایجاد شود. ضعیف بودن گردن رحم و افتادگی رحم، علل شایع بروز سقط جنین هستند. علاوه بر این، پایین بودن سطح پروژسترون نیز منجر به سقط جنین می‌شود. زنان بارداری که سطح پروژسترون پایینی دارند، نمی‌توانند جنین را در بدن‌شان حفظ کنند. پروژسترون هورمون مهمی در دوران بارداری است زیرا می‌تواند محیطی سالم و سودمند را برای محافظت از جنین و تغذیه‌ی آن در رحم ایجاد کند.

اگر پروژسترون کمی داشته باشید، کرم پروژسترون یکی از معجزات اصلی برای رفع این مشکل است که باید بدانید. توصیه می‌شود از کرم پروژسترون بلافاصله پس از تخمک‌گذاری استفاده شود و مصرف آن را تا زمان قاعدگی‌تان ادامه بدهید. اگر از کرم پروژسترون برای بارداری استفاده می‌کنید، باید استفاده از آن را ادامه بدهید. با این حال، باید تحت راهنمایی و مشاوره‌ی دکتر قرار داشته باشید تا مطمئن شوید که بهترین نتیجه را خواهید گرفت. مهم است که یک بسته‌ی اضافی از کرم پروژسترون را نگه دارید تا در صورت نیاز در دسترس داشته باشید. قطع استفاده از کرم پروژسترون می‌تواند سطح پروژسترون را در بدن شما کاهش دهد. در نتیجه، ادامه یافتن بارداری دشوار خواهد بود.

۲. برگ تمشک قرمز
اگر در جستجوی داروهای خانگی برای جلوگیری از سقط جنین و مشکلات مرتبط با بارداری هستید، نباید از برگ تمشک قرمز چشم‌پوشی کنید. برگ تمشک قرمز اغلب برای تهیه‌ی چای استفاده می‌شود. این چای گیاهی فوق‌العاده به دلیل قدرتی که در بهبود سلامت دستگاه گوارش و رحم، حمایت از تنفس، جلوگیری از مشکلات مربوط به بارداری و جلوگیری از سقط جنین دارد، شناخته شده‌است.

توصیه می‌شود این چای گیاهی را در دوران بارداری مصرف کنید و همچنین سال‌های بچه‌آوری مصرف کنید. چای تمشک قرمز در جلوگیری از سقط جنین موثر است زیرا می‌تواند عضلات رحم و ناحیه‌ی لگن را تقویت کند و تضمین کند که جنین در رحم به طور مناسبی رشد می‌کند. بنابراین، برگ تمشک قرمز به عنوان یک گیاه دارویی بسیار عالی برای زنان محسوب می‌شود. این گیاه دارویی علاوه بر جلوگیری از سقط جنین ، برای کاهش عوارض قاعدگی، متعادل کردن هورمون‌ها برای افزایش باروری و احتمال لانه‌گزینی مفید است.

۳. به سفرهای طولانی نروید
هنگام بارداری به خصوص در طی سه ماهه‌ی اول، یکی از روش های جلوگیری از سقط جنین جلوگیری از سفرهای طولانی است. در طول سه ماهه‌ی اول و دوم بارداری، جنین به طور کامل توسعه نیافته‌است. در این زمان، جنین در رحم مادر ناپایدار و ضعیف است. به همین دلیل است که سفر در مسافت‌های طولانی در اولین ماه‌های بارداری ممکن است خطر سقط جنین را افزایش دهد. هنگام سفر، قدم زدن یا انجام کارهای سنگین، باید توجه زیادی به خودتان داشته باشید.

اگر قبلا سقط جنین، یا علائم دیگر مرتبط با سقط جنین را تجربه کرده‌اید، باید خیلی زود به پزشکی مراجعه کنید که مجرب و ماهر باشد. پزشک می‌داند که برای جلوگیری از بروز سقط جنین دقیقا چه کاری باید انجام بدهد. در برخی موارد، زنان حامله باید در طول بارداری به طور کامل بدون حرکت باشند تا از سقط احتمالی جنین جلوگیری شود.

۴. ایمن‌سازی را فراموش نکنید
نه فقط کودکان بلکه زنان باردار نیز باید با واکسن‌های لازمی که در دوران بارداری توصیه می‌شود، ایمن شوند. ایمن‌سازی به طور منظم می‌تواند از بروز اختلالات بهداشتی که می‌توانند بر رشد طبیعی نوزاد در رحم تاثیر گذارد جلوگیری کند و خطر سقط جنین را کاهش دهد. قبل از برنامه‌ریزی برای باردار شدن، توصیه می‌شود که ایمن‌سازی را به طور کامل رعایت کنید. دوران بارداری کاملا سالم چیزی است که اکثر زنان می‌خواهند.

۵. از تنش و استرس دور بمانید
آیا می‌دانستید که تنش و استرس می‌تواند خطر سقط جنین را در طول حاملگی افزایش دهد؟ بنابراین، اگر باردار هستید، باید از استرس، اضطراب و افسردگی تا جایی که ممکن است، دوری کنید. اختلاف‌نظر در خانواده علت شایع بروز استرس و افسردگی است. یادتان باشد که نباید درگیر نزاع و اختلاف خانوادگی شوید. شما و شوهرتان باید به همه‌ی اعضای خانواده‌تان بگوید که یک محیط راحت در خانه ایجاد کنند تا نسبت به رشد درست و مناسب کودک اطمینان داشته باشید. هنگامی که موضوعی در شما استرس ایجاد می‌کند، می‌توانید آن را با بهترین دوستان‌تان در میان بگذارید.

۶. ریشه‌ی گیاه دارویی مشعل شیطان
اگر سابقه‌ی سقط جنین یا مشکلات مرتبط با بارداری دارید، باید بلافاصله و به طور مکرر در دوران بارداری ریشه‌ی مشعل شیطان را مصرف کنید. ریشه‌ی مشعل شیطان در فهرست داروهای خانگی برای جلوگیری از سقط جنین قرار دارد مشعل شیطان یک داروی گیاهی است که از قدیم‌الایام برای درمان بسیاری از بیماری‌ها و اختلالات مورد استفاده قرار گرفته‌است. بسیاری از انواع داروها از ریشه‌ و ساقه‌ی زیرزمینی مشعل شیطان ساخته شده‌اند. زنان برای اهداف مختلفی مانند درمان کیست تخمدان، کاهش علائم یائسگی، کاهش درد قاعدگی، درمان ناباروری و کاهش حالت تهوع صبحگاهی در دوران بارداری، از این گیاه دارویی استفاده می‌کنند. علاوه بر این، مشعل شیطان همچنین برای متعادل کردن هورمون‌ها استفاده می‌شود.

حالا که صحبت از مزایای مشعل شیطان است، باید آن را به عنوان یکی از درمان‌های خانگی طبیعی سقط جنین نام ببریم. تاثیر این گیاه به دلیل ترکیبات فعالی است که دارد. علاوه بر این، اگر ریشه‌ی مشعل شیطان قبل از لقاح مصرف شود، می‌تواند شانس بارداری را افزایش دهد. ریشه‌ی مشعل شیطان در جلوگیری از سقط جنین ناشی از ضعف رحم یا افتادگی رحم مفید است زیرا می‌تواند عضلات رحم را تقویت کند. توصیه می‌شود هر ساعت یک بار یک فنجان از دمنوش این گیاه دارویی را بخورید تا مانع سقط جنین شوید.

۷. ترکیب مشعل شیطان و لبلیا
ترکیب مشعل شیطان و لبلیا در بهبود سیستم تولید مثل موثر است. به علاوه، هر دو داروی گیاهی می‌توانند هورمون‌های بدن شما را که نقش مهمی در حفظ بارداری و جلوگیری از سقط جنین دارند، تامین کنند.

آیا می‌خواهید برای جلوگیری از سقط جنین از مشعل شیطان و لبلیا استفاده کنید؟

مواد لازم
– ۱ قسمت سیاه ولیک
– ۳ قسمت ریشه‌ی مشعل شیطان
– ۱ قسمت لبلیا

روش انجام کار
– تمام این مواد را با هم مخلوط کنید
– ترکیب حاصل را در یک و نیم لیتر آب به مدت حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بجوشانید
– یک قاشق غذا خوری از این محلول را بنوشید

ممکن است مصرف این محلول برای شما دشوار باشد. می‌توانید آن را همراه با آب به راحتی مصرف کنید. توصیه می‌شود این ترکیب گیاهی را دست کم ۳ یا ۴ بار در روز مصرف کنید تا به طور موثر از سقط جنین جلوگیری شود.

۸. ماکا یا جینسنگ پرویی
ریشه‌ی ماکا یا جینسنگ پرویی یک گیاه دارویی فوق‌العاده ‌است که می‌تواند برای جلوگیری از سقط جنین مناسب باشد. این گیاه دارویی، در تغذیه کردن هورمون‌های کلیدی بدن که نقش مهمی در حفظ بارداری دارند، بسیار موثر است. علاوه بر این، ماکا به عنوان یک تونیک محسوب می‌شود که برای کل سیستم هورمونی زنان مفید است. ماکا در تغذیه غده‌ی هیپوفیز موثر است. مصرف ماکا همچنین برای افزایش سطح استروژن در بدن فایده دارد. به منظور حفظ حاملگی، استروژن در بدن زنان باید به سطح خاصی برسد.

ریشه‌ی ماکا می‌تواند به حفظ حاملگی کمک کند.
هیچ کس نمی‌تواند منکر چنین چیزی شود. با این حال، مزایای ماکا بیش‌تر از این‌ها است. کارشناسان توصیه می‌کنند ماکا را مصرف کنید زیرا می‌تواند علائم یائسگی را کاهش دهد، عملکرد جنسی را بهبود دهد، میل جنسی را افزایش دهد، خلق و خوی ررا بهبود دهد‌، ناباروری را درمان کند، انرژی را بالا ببرد و تراکم استخوان را افزایش دهد. ماکا به دلیل مزایای فوق‌العاده‌ای که برای سلامتی دارد، به عنوان یکی از گیاهان دارویی عالی در جهان محسوب می‌شود.

ماکا به شکل پودر یا کپسول موجود است. پودر ماکا ارزان‌تر از کپسول آن است. شما می‌توانید این پودر را با قهوه یا اسموتی‌ها مخلوط کنید و سپس آن را هر روز و هر زمانی در طول روز مصرف کنید.

قبل از مصرف کپسول ماکا، باید با پزشک‌تان مشورت کنید.

۹. گیاه دارویی پنج‌انگشت
گیاه دارویی پنج‌انگشت درختچه‌ای است بومی یونان و ایتالیا. این توت زیبا قرن‌ها به عنوان داروی گیاهی مورد استفاده قرار گرفته‌است. علاوه بر این، در اروپا و همچنین کشورهای غربی دیگر، پنج‌انگشت به خاطر توانایی که در حمایت از تنظیم اختلالات زنان دارد، شناخته شده‌است. با توجه به تحقیقات بالینی مدرن، پنج‌انگشت در تنظیم تعادل هورمون‌های باروری بسیار سودمند است. بنابراین، پنج‌انگشت یکی از شگفت‌انگیزترین گیاهان باروری است که باید شناخته شود.

علاوه بر این، یکی دیگر از مزایای گیاه دارویی پنج‌انگشت حمایت از غده‌ی هیپوفیز و تنظیم آن است. مطالعات همچنین نشان داده‌اند که مصرف پنج‌انگشت می‌تواند فاز لوتئال را طولانی‌تر کند. گرچه پنج‌انگشت حاوی هورمون نیست، اما می‌تواند به بدن شما کمک کند که تولید هورمون لوتئینه‌کننده را که نقش مهمی در ارتقای تخمک‌گذاری دارد، افزایش دهد. در عین حال، سطح پروژسترون را در بدن افزایش می‌دهد تا سطح خاصی که بتواند حاملگی را حفظ کند. از آن‌جایی که پنج‌انگشت می‌تواند سطوح پروژسترون را در بدن افزایش دهد، در فهرست داروهای خانگی برای جلوگیری از سقط جنین قرار می‌گیرد. پنج‌انگشت در افزایش یا تنظیم مقادیر پروژسترون موثر است.

مطلب مرتبط: ۲۰ بهترین خوراکی برای تغذیه دوران بارداری که علم توصیه می‌کند
بنابراین، تعجب‌آور نیست که به عنوان یک گیاه رایج که می‌تواند از سقط جنین جلوگیری کند، استفاده شود. اگر چه هیچ گزارشی از اثرات جانبی یا خطرات ناخواسته‌ی مصرف این گیاه در دوران بارداری وجود ندارد، اما قبل از استفاده از آن در دوران بارداری، مهم است که با پزشک یا متخصص مراقبت‌های بهداشتی مشورت کنید. اگر خطر ابتلا به سقط جنین ناشی از سطح پایین پروژسترون در بدن باشد، توصیه می‌شود از گیاه دارویی پنج‌انگشت همراه با کرم پروژسترون برای رسیدن به بهترین نتیجه‌ی ممکن استفاده کنید. شما باید پنج‌انگشت را قبل از باردار شدن به مدت سه یا چهار ماه استفاده کنید و پس از باردار شدن به منظور حفظ سطح پروژسترون در بدن‌تان، استفاده از کرم پروژسترون را شروع کنید.

پنج‌انگشت علاوه بر جلوگیری از سقط جنین ، می‌تواند به افزایش تولید شیر در مادران کمک کند. بنابراین، توصیه می‌شود از پنج‌انگشت به مدت دست کم ۱۰ روز پس از تولد استفاده کنید.
کارشناسان توصیه می‌کنند برای رسیدن به نتیجه‌ی مطلوب از گیاه دارویی پنج‌انگشت در دراز مدت استفاده کنید. با توجه به تحقیقات بالینی، پنج‌انگشت در عرض ۱۰ روز تاثیر خود را می‌گذارد. هرچند ممکن است تا ۶ ماه یا حتی بیش‌تر تفاوت قابل‌توجهی نشان داده نشود. نتایج به دست آمده در مرحله‌ی دوم قاعدگی دیده می‌شود اگر همه چیز به طور نرمال پیش برود. در موارد نادر، اگر ناپایداری کماکان وجود داشته باشد، باید پنج‌انگشت را تا یک سال مصرف کنید.

برای رسیدن به بهترین نتیجه‌ی ممکن و مزایای بهینه‌ی این گیاه، توصیه می‌شود آن را یک بار صبح با معده خالی مصرف کنید. بعد از یک ساعت می‌توانید صبحانه بخورید. پنج‌انگشت را می‌توان به شکل‌های زیادی مانند کپسول، تنتور، چای و پودر پیدا کرد. مردم اغلب تنتور و کپسول پنج‌انگشت را مصرف می‌کنند به دلیل نتایج مناسبی که این دو دارند. قبل از مصرف پنج‌انگشت، باید با پزشک‌تان مشورت کنید.

۱۰. از مصرف گیاهانی که باعث سقط جنین می‌شوند،‌ پرهیز کنید
همه‌ی گیاهان دارویی برای زنان باردار مناسب نیستند. برخی از گیاهان سمی در نظر گرفته می‌شوند و مصرف این گیاهان می‌تواند موجب سقط جنین شود. این گیاهان عبارتند از کوهوش آبی، کوهوش سیاه، پونه، ریشه کرفس، دکمه طلایی، نارون قرمز، بومادران معمولی، زنجبیل، انجدان، سداب، وج، جینسنگ، میوه‌ی ارس، خوک طلایی، مر حجازی، روغن ساسافراس، دم شیر، برنجاسف جنوی، گل جعفری، سنبل ختایی، کرف. اگر باردار هستید، باید از مصرف این گیاهان پرهیز کنید تا به این ترتیب از ریسک سقط جنین و سقط جنین جلوگیری شود.

۱۱. از کشیدن سیگار و نوشیدن الکل پرهیز کنید
همه‌ی ما می‌دانیم که سیگار کشیدن و نوشیدن الکل عادات بدی برای سلامتی هستند. و البته این دو هنگامی که حامله هستید، اثرات مضرتری دارند. وقتی باردار شدید، مهم‌ترین کاری که بلافاصله باید انجام دهید این است که سیگار و الکل را کنار بگذارید. اگر در دوران بارداری سیگار بکشید یا الکل مصرف کنید، موقعیت جنین ناپایدار و ضعیف می‌شود. در نتیجه، جنین به اندازه کافی قوی نخواهد بود، و همین منجر به افزایش خطر سقط جنین می‌شود.

علاوه بر این، مطالعات نشان داده‌اند که کودک متولد شده از زنانی که مشروبات الکلی مصرف می‌کنند و در دوران بارداری سیگار می‌کشند، ممکن است مشکلات زیادی مرتبط با رشد مغز، قلب و هوش داشته باشد. سیگار و الکل ممکن است کودک را تحت تاثیر قرار دهد و منجر به عقب ماندگی ذهنی جنین شود. آیا می‌خواهید بارداری سالم‌تری داشته باشید و از سقط جنین جلوگیری کنید؟ پس باید عادت بد سیگار کشیدن و نوشیدن الکل را متوقف کنید. بوی تنباکو و دود آن منجر به رشد غیرطبیعی نوزاد می‌شود. بنابراین، مهم است که شما حتی در نزدیکی یا اطراف افرادی که سیگار می‌کشند نباشید. از آن‌ها مودبانه بخواهید که در خانه‌ی خودشان سیگار بکشند.

۱۲. در دوران بارداری به طور منظم معاینه شوید
هر چیزی از سقط جنین گرفته تا مشکلات دیگر می‌تواند در دوران بارداری رخ دهد. مراقبت‌های طبق برنامه که به عنوان معاینات بارداری شناخته می‌شوند می‌توانند به کاهش این خطرات کمک کنند. بنابراین، قرار ملاقات‌های قبل از زایمان به عنوان یکی از روش‌های مهم برای جلوگیری از سقط جنین و مشکلات دیگر محسوب می‌شود. اگر باردار هستید، باید به طور منظم معاینه شوید. به خاطر داشته باشید که با یک پزشک حرفه‌ای در مورد سابقه‌ی بیماری، مشکلات یا اختلالاتی که باعث ترس بروز سقط جنین در شما می‌شوند صحبت کنید. توصیه می‌شود زنان باردار هر ماه یک بار به پزشک مراجعه کنند.

زنان بارداری که قبلا زایمان زودرس یا سقط جنین را تجربه کرده‌اند، بیش از بقیه به این ویزیت‌های منظم نیاز دارند. در این قرار ملاقات‌ها، پزشک می‌تواند هم سلامت مادر و هم سلامت کودک را تحت نظر داشته باشد.

۱۳. در صورتی که حالت تهوع داشتید، از انجام تمرینات ورزشی جلوگیری کنید
چنان‌چه در بالا قید کردم، یوگا و همچنین تمرینات دیگر که مخصوص بارداری طراحی شده‌اند برای زنان باردار و جنین‌شان مناسب است. بسیاری از پزشکان و متخصصان همیشه به زنان باردار توصیه می‌کنند که برای داشتن یک بارداری نرمال و تسکین استرس به طور منظم تمرینات ورزشی مخصوص خود را انجام بدهند. فقط ۱۵ یا ۲۰ دقیقه ورزش به طور روزانه می‌تواند مزایایی بیش‌تر از آن‌چه که تصور می‌کنید، برای‌تان داشته باشد.

بسیاری از مطالعات همچنین نشان داده‌اند که انجام تمرینات منظم ورزشی برای سلامتی زنان باردار و نوزادان‌شان مفید است. با این حال، زمانی که حالت تهوع دارید، جریان متفاوت است. اگر در حین حالت تهوع، ورزش کنید، ممکن است مشکل شما بدتر شود و حتی منجر به سقط جنین شود. بنابراین، هنگامی که حالت تهوع یا سرگیجه دارید، باید فعالیت‌های بدنی را متوقف کنید و تا زمانی که نشانه‌های ناراحت کننده ناپدید نشده‌اند، ریلکس کنید. لازم نیست نگران شوید زیرا حالت تهوع و سرگیجه هنگام بارداری شایع است.

هیچ کس نمی‌تواند با مزایایی که ورزش برای سلامت زنان باردار و نوزادان متولد نشده دارد، مخالف باشد. با این حال، برای شما مهم است بدانید که چگونه باید ورزش کنید و چه زمانی باید به درستی تمرین کنید.
ورزش به شیوه‌ی اشتباه می‌تواند با افزایش خطر سقط جنین، بر سلامت خودتان و فرزندتان تاثیر بگذارد. هنگامی که برای ورزش برنامه‌ریزی می‌کنید، لطفا این کار را با ذهنی آرام، بدون هر گونه استرس و فشار به بدن و ذهن‌تان به عنوان یک نوع درمان خانگی برای جلوگیری از سقط جنین انجام دهید.

۱۴. از حمام داغ یا سونا اجتناب کنید
زنان باردار باید با آب ولرم حمام کنند. این هم یکی از نکات مهم برای جلوگیری از سقط جنین است که باید بدانید. حمام داغ یا سونا بدترین گزینه برای زنان باردار است. بسیاری از مطالعات نشان‌ داده‌اند که حمام داغ و سونا ممکن است شما را در معرض خطر بروز اختلال در رشد عصب‌های جنین و سقط جنین قرار دهد.

وقتی زنان باردار با آب داغ حمام کنند یا در وان آب داغ غوطه‌ور شوند، ممکن است احساس سرگیجه و فشار خون پایین را تجربه کنند. غوطه‌ور شدن در حمام داغ یا رفتن به سونا منجر به سقط جنین می‌شود زیرا جریان خون را

به جنین کاهش می‌دهد. کاهش دمای بدن مادر ناشی از قرار گرفتن در معرض آب گرم و بخار برای جنین مضر است؛ بنابراین، باید از این دو اجتناب کنید. دمای توصیه‌شده برای زنان باردار ۳۷ درجه یا کم‌تر است.

۱۵. از کسانی که به آنفولانزا، آبله مرغان و دیگر بیماری‌های عفونی مبتلا هستند،‌ دوری کنید
هر گونه مشکل بهداشتی که زنان باردار از آن رنج می‌برند، ممکن است بر روی رشد طبیعی نوزاد تاثیر بگذارد و خطر سقط جنین را افزایش دهد. بنابراین، به عنوان یکی از روش‌های خانگی برای جلوگیری از سقط جنین، باید از بدن‌تان در برابر مشکلات سلامتی محافظت کنید و از بیماران مبتلا به آنفولانزا، آبله مرغان و سایر بیماری‌های عفونی دوری کنید.

به عنوان مثال، اگر زنان باردار توسط ویروس آبله مرغان مورد حمله قرار بگیرند، نه تنها اوضاع سلامتی‌شان به هم می‌ریزد، بلکه خطر رخ دادن ناهنجاری‌های جنین نیز افزایش می‌یابد. وقتی زنان باردار به آبله مرغان مبتلا شوند، نمی‌توانند دارو مصرف کنند زیرا آن‌ها از عوارض جانبی ناخواسته‌ای که توسط این داروها ایجاد می‌شود، واهمه دارند. و اگر این بیماری درمان نشود، به راحتی می‌تواند به بیماری‌های ریوی منجر شود.

زنان باردار باید از تماس با افراد مبتلا به سرماخوردگی، آبله مرغان یا آنفولانزا جلوگیری کنند. هر کسی می‌تواند این موضوع را درک کند زیرا زنان باردار و نوزادشان به راحتی توسط ویروس‌هایی که در هوا هستند، آلوده می‌شوند. بنابراین، به عنوان یکی از درمان‌های خانگی برای جلوگیری از بروز سقط جنین، باید از تماس با بیماران مبتلا به بیماری‌های عفونی جلوگیری کنید.

۱۶. یک رژیم غذایی سالم داشته باشید
بیش‌تر زنان باردار به این فکر می‌کنند که چه تفاوتی باید بین رژیم غذایی معمول‌شان و رژیم غذایی مخصوص بارداری وجود داشته باشد. این موضوع به آدم‌های مختلف و رژیم غذایی که به آن عادت دارند، بستگی دارد. اگر آن‌ها از قبل هم یک رژیم غذایی سالم دشاته باشند، فقط لازم است تغییر کوچکی در رژیم غذایی خود بدهند. با این حال، اگر رژیم غذایی قبلی آن‌ها شامل غذاهای آماده، شکلات و چیپس باشد، زمان آن است که تغییرات زیادی در رژیم غذایی‌تان اعمال کنید تا یک بارداری سالم داشته باشید. ما نمی‌توانیم اهمیت رژیم غذایی سالم در دوران بارداری را نادیده بگیریم به این دلیل که رژیم غذایی نامناسب می‌تواند منجر به سقط جنین و همچنین مشکلات دیگر مربوط به رشد و توسعه‌ی نوزاد در رحم شود.

مهم است که تمام مواد مغذی را که خودتان و نوزادتان نیاز دارید، دریافت کنید. یک رژیم سالم برای زنان باردار شامل موارد زیر است
الف. میوه‌ها و سبزیجات
پزشکان و متخصصان تغذیه همیشه به زنان باردار توصیه می‌کنند که روزانه ۵ تا ۷ وعده سبزیجات و میوه‌های تازه را مصرف کنند. شما باید سبزیجات را بیش‌تر از میوه‌ها بخورید. اگر میوه‌های تازه و سبزیجات همیشه در دسترس‌تان نیستند، می‌توانید سبزیجات و میوه‌های کنسروی، یخ‌زده و خشک را خریداری کنید. با این وجود، مهم است که انتخابی عالی داشته باشید و محصولات بدون شکر و نمک را تهیه کنید. شکر و نمک برای سلامتی و رشد کودک شما مناسب نیست.

قند نه تنها می‌تواند به دندان‌های شما آسیب برساند، بلکه باعث افزایش سطح قند خون‌تان نیز می‌شود و همین منجر به رشد غیرطبیعی نوزاد در رحم می‌شود. اسموتی‌ها و آبمیوه‌های حاضری همیشه حاوی مقادیر زیادی قند هستند. بنابراین، هنگامی که باردار هستید، باید از مصرف این نوشیدنی‌ها اجتناب کنید یا خوردن آن‌ها را محدود کنید.

ب. غذاهای غنی از پروتئین
اگر به دنبال روش‌های خانگی برای جلوگیری از سقط جنین هستید برای این‌که اطمینان حاصل کنید کودک‌تان به خوبی در رحم شما رشد می‌کند، مواد غذایی غنی از پروتئین را نادیده نگیرید. این غذاها ماهی، مرغ، عدس، لوبیا و تخم‌مرغ را شامل می‌شوند. پروتئین نقش مهمی در رشد و نمو نوزادان دارد و باعث می‌شود جنین قوی باشد. مطالعات نشان داده‌اند احتمال رخ دادن سقط جنین در زنان بارداری که به طور منظم غذاهای غنی از پروتئین مصرف می‌کنند، کم‌تر است.

آیا می‌دانید که ماهی نه تنها برای بزرگسالان بلکه برای کودکان نیز یک غذای سالم است؟ به زنان باردار نیز همیشه توصیه می‌شود که دست کم دو بار در هفته ماهی بخورند. ماهی منبع عالی پروتئین و در عین حال حاوی اسیدهای چرب امگا ۳ است. اعتقاد بر این است که اسیدهای چرب امگا ۳ برای رشد مغز و هوش نوزاد بسیار مفید هستند.

پ. غذاهای نشاسته‌ای
اضافه کردن سبزیجات ریشه‌ای و نشاسته‌دار به رژیم غذایی‌نان مانند سیب‌زمینی، یم و موز سبز و غلات کامل از جمله چاودار و برنج قهوه‌ای یک ایده‌ی بسیار عالی است. علاوه بر این، زنان باردار همچنین به عنوان یکی از روش‌های خانگی برای پیشگیری از سقط جنین، باید از پاستا، کراکر، نان و غلات صبحانه نیز استفاده کنند.

ت. غذاهای لبنی
غذاهای لبنی مانند پنیر، شیر و ماست منبع عالی کلسیم هستند. همه می‌دانند که کلسیم نقش مهمی در توسعه‌ی استخوان‌های سالم ایفا می‌کند. اگر دوست دارید کودک‌تان کامل و درست در رحم رشد کند، باید با خوردن غذاهای غنی از کلسیم، میزان دریافت کلسیم‌تان را افزایش دهید. هنگامی که شما فرآورده‌ّهای لبنی را خریداری می‌کنید، باید مواد تشکیل‌دهنده‌ی ذکر شده روی برچسب را به دقت بخوانید تا مطمئن شوید که آن‌ها چربی و قند کمی دارند.

۱۷. کالری بیش‌تر مصرف کنید و به طور مکرر غذا بخورید
هنگامی که باردار می‌شوید، نباید به بهانه‌ی لاغر ماندن کم‌تر بخورید. در طول بارداری، بدن‌تان انرژی را از مواد غذایی که می‌خورید، می‌گیرد. زنان باردار که روی سایز بدن‌شان و زیبایی اندام‌شان حساسیت به خرج می‌دهند، همیشه با خطر سقط جنین روبرو هستند. علاوه بر این، نوزاد نیز به علت کمبود مواد مغذی نمی‌تواند رشد کاملی داشته باشد. برای کاهش خطر سقط جنین و حمایت از رشد و نمو کودک، باید کمی بیش‌تر غذا بخورید.

مهم است که صبحانه بخورید زیرا به این ترتیب بعد از یک خواب طولانی مدت می‌توانید انرژی کافی را برای بدن‌تان فراهم کنید. گزینه‌های زیادی برای صبحانه وجود دارد که می‌توانید انتخاب کنید مانند:

– دو عدد نان کماج همراه با آووکادوی له‌شده روی آن
– نان سبوسدار تست شده همراه با دو یا سه قاشق غذاخوری حمص
– یک تکه‌ی متوسط ​​ نان غله‌ی کامل و یک کاسه لوبیای پخته‌شده

اشتهای شما ممکن است در دوران بارداری تغییر کند. در چند هفته‌ی اول حاملگی، اگر به خاطر ناخوشی و حالت تهوع، تمایلی به خوردن چیزی نداشتید، خوردن غذاهای کم ادویه و نشاسته‌دار مانند کراکرهای ساده، انتخاب خوبی برای شما است. این کراکرها کالری و انرژی لازم را برای شما فراهم می‌کنند و در عین حال ناخوشی و حالت تهوع را نیز تسکین می‌دهد.
اگر دچار سوزش سر دل شدید و احساس سیری کردید، یادتان باشد که لازم است مواد مغذی مناسب را برای نوزادتان فراهم کنید. پیشنهاد ما این است که وعده‌های غذایی کوچک را به طور مکرر بخورید. زنان باردار باید روزانه پنج یا شش وعده غذا بخورند.

هر زمانی که گرسنه هستید، باید غذاهای خوب و مغذی بخورید. به عنوان یکی از روش‌های خانگی برای جلوگیری از سقط جنین و یک راه طبیعی برای اطمینان از رشد طبیعی کودک، باید یک رژیم غذایی متعادل را به طور روزانه داشته باشید. ممکن است وزن‌تان به طور چشمگیری افزایش بیابد، اما این برای رشد کودک شما لازم است.

۱۸. مکمل‌های ویتامین مصرف کنید
علیرغم رژیم غذایی سالمی که دنبال می‌کنید، باید از مکمل‌های ویتامین نیز استفاده کنید. مطابق با سرویس سلامت همگانی (NHS)، دو مکمل مهم وجود دارند که زنان باردار حتما باید مصرف کنند.

– فولیک اسید: ۴۰۰ میکروگرم به طور روزانه در طی ۱۲ هفته‌ی حاملگی
– ویتامین D: به میزان ۱۰ میکروگرم به طور روزانه و طی دوران بارداری

مزایای بسیاری وجود دارد که می‌توانید با مصرف روزانه‌ی مکمل‌های ویتامین دریافت کنید. یکی از مزایای آن‌ها کاهش خطر سقط جنین است. مصرف مکمل‌های ویتامین به میزان کافی می‌تواند به شما اطمینان بدهد که کودکی را به دنیا خواهید آورد که به خوبی رشد کرده‌است.

اگر شما نمی‌خواهید سقط جنین یا هر گونه عوارض دیگری را در طول بارداری تجربه کنید، ویتامین D و اسید فولیک ویتامین‌های لازمی هستند که در این دوراه واقعا نیاز دارید. با این حال، بعضی از مادران مکمل‌های مولتی‌ویتامین را انتخاب می‌کنند که حاوی ویتامین‌هایی نظیر کلسیم، آهن، روی و ویتامین C هستند.
وقتی تصمیم به مصرف مکمل‌های ویتامین دارید، مهم است اطمینان حاصل کنید که همه‌ی ویتامین‌ها برای شما و نوزادتان مفید هستند. بعضی از مولتی‌ویتامین‌ها که حاوی رتینول هستند، برای نوزاد به دنیا نیامده سمی هستند. هنگامی که به فروشگاه‌های بهداشتی می‌روید تا مکمل‌های مولتی‌ویتامین را خریداری کنید، باید از فروشندگان مولتی‌ویتامین بارداری را بخواهید که دارای کاروتن هستند، نوعی ویتامین A. کاروتن برای خانم‌های باردار و نوزاد آن‌ها مفید است. اگرچه سقط جنین معمولا در سه ماهه‌ی اول و دوم مشاهده می‌شود، اما در موارد نادر، در سه ماهه‌ی سوم نیز ممکن است رخ بدهد.

فقدان آهن یکی از علل این اتفاق است. مهم است یادتان باشد که در سه ماهه‌ی سوم، شما باید آهن را سه برابر بیش‌تر از قبل مصرف کنید. زنان باردار باید غذاهای غنی از آهن را بخورند و مکمل‌های آهن را برای جلوگیری از کم‌خونی فقر آهن، که یک بیماری شایع در دوران بارداری است، استفاده کنند.

هنگامی که برای ویزیت ماهانه‌تان به پزشک مراجعه می‌کنید، او سطح آهن شما را بررسی می‌کند. اگر سطح آهن پایین باشد، ممکن است مکمل آهن برای‌تان تجویز کند.
با این حال، اگر شما کم‌خونی فقر آهن ندارید، نیازی به مکمل آهن نیست. زنان باردار در صورت مصرف انواع غذاهای غنی از آهن مانند ماهی، گوشت قرمز، لوبیا، سبزیجات برگ سبز، غلات غنی‌شده و آجیل، آهن مورد نیاز بدن‌شان را دریافت می‌کنند.

بعضی افراد ممکن است بر این اعتقاد باشند که زنان باردار باید مکمل‌های ید را به عنوان یکی از داروهای خانگی برای جلوگیری از سقط جنین به طور روزانه مصرف کنند. برخی مطالعات نشان داده‌اند که ید برای رشد و تکامل کودک مفید است. با این حال، انگلستان مصرف مکمل‌های ید را در طول حاملگی توصیه نمی‌کند. مصرف بیش از حد ید ممکن است به مشکلات تیروئید منجر شود. بنابراین، قبل از مصرف آن‌ها، باید با ماما یا پزشک‌تان مشورت کنید.

۱۹. مصرف کافئین را­ کاهش دهید
اگر باردار هستید، لازم است که مصرف کافئین را کاهش دهید. شما نباید بیش از ۲۰۰ میلی‌گرم کافئین، حدود ۲ فنجان قهوه، در روز مصرف کنید. مصرف بیش از حد کافئین با تأثیر بر سطح هورمون‌ها ممکن است موجب سقط جنین شود. علاوه بر این، مصرف بیش از حد کافئین، برای سلامتی خوب نیست.

۲۰. فیبر بیش‌تری به غذای روزانه‌تان اضافه کنید
هنگامی که به دنبال درمان‌های خانگی برای جلوگیری از سقط جنین و سایر مشکلات در دوران بارداری هستید، باید بدانید که مصرف فیبر نیز نقش مهمی دارد. فیبر می‌تواند به تنظیم هورمون‌ها و کنترل سطح قند خون کمک کند. علاوه بر این، فیبر به فرایند هضم نیز کمک می‌کند. زنان باردار باید از طریق خوردن غذاهای غنی از فیبر مانند سبزیجات تیره، میوه‌های فیبری، سبزیجات، لوبیا و غلات کامل، فیبر را در رژیم غذایی‌شان بگنجانند.

۲۱. میزان مصرف شکرتان را کاهش دهید
به عنوان یکی از نکات مرتبط با رژیم غذایی برای زنان باردار، محدود کردن مصرف قند در رژیم غذایی، خطر سقط جنین را کاهش می‌دهد و رشد مناسب و درست جنین را تضمین می‌کند. قند نه فقط برای شما بلکه برای کودک‌تان نیز ناسالم و مضر است، زیرا سطح قند خون را افزایش می‌دهد و سیستم ایمنی بدن را تضعیف می‌کند. خوردن مقدار زیادی قند می‌تواند باعث شود که در مقابل ویروس‌ها و باکتری‌ها آسیب‌پذیرتر باشید و احتمال بروز اختلالات و بیماری‌ها در شما بالا می‌رود.

آیا می‌دانید بسیاری از موارد سقط جنین ناشی از اختلالات سلامتی مادر در دوران بارداری است؟ اگر می‌خواهید سالم‌ترین دوران بارداری را داشته باشید، از مصرف آبمیوه‌های آماده، بستنی یخی و دسر‌های بسته‌بندی که به میزان فراوانی شکر دارند، ‌پرهیز کنید. به جای خوردن غذاهای ناسالم و پر از شکر، چرا یک میان‌وعده‌ی سالم مانند میوه و سبزیجات که برای بارداری مفید هستند را انتخاب نمی‌کنید؟

۲۲. بیش از هشت لیوان آب در روز بنوشید
زنان به طور نرمال باید هشت لیوان آب در روز بنوشند. هنگام بارداری، باید بیش‌تر از این میزان آب بخورید. علاوه بر این، توصیه می‌شود آب تصفیه‌شده بخورید و از نوشیدن آب شیر پرهیز کنید. چنین توصیه‌ای به این دلیل است که آب شیر حاوی مواد معدنی ناخواسته است.

عکس, مهم ترین نکات برای جلوگیری از سقط جنین

کلام آخر
به این ترتیب با ۲۲ درمان خانگی برای جلوگیری از سقط جنین و درد آشنا شدیم. اگر با وجود استفاده از داروهای طبیعی خانگی برای سقط جنین، همچنان در معرض گرفتگی و درد عضلات هستید، باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. برای تشخیص علل پنهان، انجام برخی از آزمایشات ضرورت دارد و دکترتان می‌تواند به شما برای درمان این مشکلات کمک کند. برای این‌که یک زایمان خوب داشته باشید، باید در مورد تمام علائم و نشانه‌های مشکوک با پزشک‌تان صحبت کنید.

برخی از گیاهان برای جلوگیری از سقط جنین توصیه می‌شوند. با این حال، قبل از استفاده از هر گونه داروی گیاهی، باید با پزشک‌تان مشورت کنید. علاوه بر این، هنگامی که شما باردار هستید، باید مطمئن شوید که همیشه خلق و خوی‌تان خوب است. خلق و خوی شما می‌تواند بر جنین و رشد او تاثیر بگذارد. اگر در رابطه با این مقاله نظر یا تجربه‌ای دارید، لطفا آن را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.


مطالب پربازدید

امروز جمعه ۱۱ فروردین ۱۴۰۲

نظرات