پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » خواندنی ها » مهم ترین خبرهای سال ۲۰۱۵ از دیدگاه بی بی سی

مهم ترین خبرهای سال ۲۰۱۵ از دیدگاه بی بی سی

خواندنی ها | 1394-10-07 | ۸۲۶ بازدید | نظرات

پایگاه اینترنتی بی بی سی در گزارشی به قلم “جان سیمپسون،” ویراستار امور بین الملل، نوشت: سال ۲۰۱۵ با حوادث دردناک و اتفاقات ناگواری همراه بود. در سالی که گذشت بحران مهاجرت و تهدیدات تروریستی داعش بیش از همه جامعه بین الملل را تحت تاثیر خود قرار داد. از دیگر اخبار جنجالی این سال، قدرت نمایی بی‌سابقه “ولادیمیر پوتین،” رئیس جمهور روسیه، بود که نمی‌توان از آن چشم پوشی کرد. 

اخبار جنجالی سال ۲۰۱۵ از نگاه بی بی سی:

*هزاران پناهجو از خاورمیانه و شمال آفریقا به امید یافتن زندگی در صلح و امنیت سوار بر قایق‌های قاچاقچیان انسان شدند تا با به خطر انداختن جانشان راهی اروپا شوند. در سال ۲۰۱۵ دست‌کم ۷۰۰ پناهجو جان خود را در این راه از دست دادند.

عکس, مهم ترین خبرهای سال ۲۰۱۵ از دیدگاه بی بی سی

*شهر رمادی در ۱۰۰ کیلومتری بغداد، پایتخت عراق، به اشغال تروریست‌های داعش درآمد. رمادی دارای موقعیت استراتژیک ویژه‌ای است و اشغال آن بوسیله تروریست‌ها، یک شکست بزرگ برای ارتش عراق بود.

*طالبان بار دیگر در افغانستان قدرت گرفت و علاوه بر اشغال ولایت هلمند، به شهرهای دیگر این کشور نیز نفوذ کرد. طالبان فعالیت‌های نظامی خود را در افغانستان از سر گرفت و بارها اعلام کرد ارتباطی با گروه تروریستی داعش ندارد و از آن فرمانبرداری نمی‌کند.

*تقسیم لیبی میان دو دولت که یکی در طرابلس و دیگری در طبرق مستقر است، اوضاع سیاسی این کشور را کاملا متزلزل کرد بطوریکه داعش فرصت یافت بخش‌هایی از لیبی را به پایگاه جدید خود تبدیل کند.

*”ولادیمیر پوتین،” رئیس جمهور روسیه، قدرت نظامی خود را به رخ جامعه جهانی به ویژه رقبای غربی کشید. روسیه در ماه‌های نخست سال ۲۰۱۵ حضور نظامی در اوکراین و در ماه‌های پایانی سال نیز حملات موشکی علیه داعش را در سوریه آغاز کرد. الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه و حمایت چند کشور اروپایی از حملات موشکی روسیه در سوریه موجب شد، پوتین نسبت به قدرت قرفتن مجدد امپراتوری روسیه اطمینان پیدا کند.

* پس از نزدیک به ۱۳ سال مذاکرات هسته‌ای، سرانجام ایران و قدرت‌های غربی توانستند به یک توافق جامع درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران و لغو تحریم‌های اقتصادی غرب دست یابند. این توافق فصل جدیدی از حضور در عرصه بین الملل را پیش روی ایران گشود.

عکس, مهم ترین خبرهای سال ۲۰۱۵ از دیدگاه بی بی سی

*زلزله نپال یکی از بدترین حوادث طبیعی سال ۲۰۱۵ بود. نپال ۲۵ آوریل با شدت ۷٫۹ ریشتر لرزید و بیش از ۷۳۰۰ کشته بر جای گذاشت.

*سقوط هواپیمای مسافربری روسیه و حملات تروریستی پاریس، نفوذ داعش به خارج از مرزهای سوریه و عراق را نشان داد و ترس عمیقی میان شهروندان اروپایی و آمریکایی بوجود آورد.

عکس, مهم ترین خبرهای سال ۲۰۱۵ از دیدگاه بی بی سی

عکس, مهم ترین خبرهای سال ۲۰۱۵ از دیدگاه بی بی سی

انتهای پیام/


مطالب پربازدید

امروز شنبه ۸ بهمن ۱۴۰۱

نظرات