پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » خواندنی ها » منشا دعای زیارت عاشورا و دعای کمیل از چه زمانی بوده است

منشا دعای زیارت عاشورا و دعای کمیل از چه زمانی بوده است

خواندنی ها | ۲۶ آبان۱۳۹۴ | 1420 بازدید | نظرات

واژه دعا ، به معنای درخواست کردن و طلب کردن است. و در قرآن نیزبه همین معنا به کار گرفته شده است : ادعونی(۲) از من بخواهید ـ دعا حقیقتی است فطری، به گونه ای که هر کس خواه مسلمان ـ خواه کافر ـ خواه انسان و یا- حتی- موجودات دیگر،‌ همگی دست نیاز به سوی وجود بی نیاز دراز می کنند.

اما درباره پاسخ به پرسش باید گفت: دعاهایی که از طریق معصومین به دست ما رسیده است همراه با هبوط حضرت آدم ـ علیه السلام ـ از بهشت به زمین خاکی بوده است ،آنگاه که از کرده خویش ‌ پشیمان گشت و دست به دعا برداشت.

فتلقی آدم من ربه کلمات فتاب علیه انه هو التواب الرحیم(۳) و یا دقیقتر آن است که بگوئیم، همه این دعاها،پیش از خلقت انسان در لوح محفوظ بوده است،‌ اما دسترسی عموم مردم به این گونه ادعیه ‌ از زمان پیامبر ـ صلی الله علیه و آله ـ و ائمه اطهار ـ علیهم السلام ـ بوده است.

به عنوان مثال زیارت عاشورا، از امام محمد باقر ـ علیه السلام ـ نقل شده است، اما در اصل یک کلام قدسی می باشد، به این گونه که وقتی پیامبر اکرم ـ صلی الله علیه و آله ـ به معراج رفتند در آسمان چهارم، کلمات زیارت عاشورا بر قلب پیامبر اکرم ـ صلی الله علیه و آله ـ الهام گردید ، لیکن از آن رو که هنوز واقعه عاشورا در روی زمین رخ نداده بود ، تا زمان امام محمد باقر ـ علیه السلام ـ مخفی ماند و پس از این دوران در دسترس شیعیان قرار گرفت.(۴)

و یا دعای کمیل از زمان حضرت خضر ـ علیه السلام ـ بوده است و منسوب به آن حضرت است. سپس سینه به سینه به امیرالمومنین ـ علیه السلام ـ انتقال یافته و آن حضرت، این دعا را به کمیل بن زیاد نخعی که از اصحاب نزدیکشان بود،‌ تعلیم فرمود.(۵)

پس اگر مطلق دعا را در نظر بگیریم از زمان حضرت آدم بوده و اگر دعاهایی مثل توسل یا زیارت عاشورا را ملاحظه کنیم بعد از حضرت آدم ـ علیه السلام ـ و از زمان ائمه ـ علیهم السلام ـ به دست ما رسیده است.


مطالب پربازدید

نظرات