پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » خواندنی ها » معرفی کامل خواندنی ترین رمانهای دنیا

معرفی کامل خواندنی ترین رمانهای دنیا

خواندنی ها | 1397-07-21 | ۷۳۲ بازدید | نظرات

این شما و این ۵۰ تا از  بهترین کتاب داستان های تاریخ که شاهکارهای واقعی هستند.

۱. دون کیشوت اثر میگِل سِروانتِس ساآوِدرا
داستان جذاب شوالیه‌ای نجیب و مهربان و خدمتکارش سانچو پانزا که قرن‌ها است خوانندگان را شیفته‌ی خود کرده است. این اثر از قدیمی‌ترین رمان‌ها در زبان‌های نوین اروپایی است. بسیاری آن را بهترین کتابِ نوشته‌شده به زبان اسپانیایی و از برجسته‌ترین نمونه‌های رمان پیکارِسک می‌دانند.

سروانتس بخش اول دن کیشوت را در زندان نوشت. این بخش نخستین بار در سال ۱۶۰۵ و بخش دوم در سال ۱۶۱۵ چاپ شد. بخش اولِ رمان دن کیشوت در سال ۱۶۰۵ در مادرید منتشر شد و بخش دوم آن ده سال بعد، در ۱۶۱۵ به چاپ رسید. به راستی که این کتاب به خوبی در راس فهرست معروف ترین رمان های جهان جای گرفته است.

۲. سیر و سلوک زائر اثر جان بانیان
موضوع این کتاب درباره‌ی یک نفر است که با یک خواب شروع می‌شود و می‌فهمد که باید از شهری که در آن هست (شهر فنا) سفر کند به شهر آسمانی که تمام ماجراها که بسیار معنوی و دقیق است در این راه برای او مشکلاتی ایجاد می‌شود؛ در ضمن در این داستان به جای آنکه اسم معمولی به افراد بدهد آن‌ها را با لقب صدا می‌زند.

۳. رابینسون کروزوئه اثر دانیل دفو
این کتاب اولین رمان زبان انگلیسی است که به «پدر رمان انگلیسی» شهرت پیدا کرده است. این کتاب به نثر انگلیسی قرن هفدهم نگاشته شده و دقت و فضاسازی‌های رئالیستی و شخصیت پردازی‌های استادانه مرسوم در رمان‌های مدرن آن روزگار با ضرباهنگ پرشتاب و درون کاوی در رمان‌های ماجراجویانه اسپانیائی آن دوران ترکیب شده‌است و در فهرست معروف ترین رمان های جهان قرار گرفته است.

۴. سفرهای گالیور اثر جاناتان سوئیفت
اثری هجو و خارق‌العاده که هنوز هم، به رغم نگرش بی‌رحمانه‌ی سوئیفت همچنان برای تمام سنین مختلف جالب و خواندنی است. کتاب به‌شیوه‌ی کتاب‌های آن روزگار با شرح مختصری از زندگی شخصیت و معرفی او آغاز می‌شود و با شرح سفرهای او ادامه می‌یابد.

۵. تام جونز اثر هنری فیلدینگ
این کتاب داستان ماجراجویی‌های پسربچه‌ای یتیم و جسور است: کتاب تام جونز ماجرای کودکی نامشروع و سر راهی است و بیانگر حوادث و ماجراهایی است که بر او می‌گذرد، گسترش داستان در صفحات ابتدایی تا حدودی به دلیل معرفی شخصیت‌های قصه کمی کُند است اما بعد از آن همه چیز ساده و روان می‌گردد.

۶. کلاریسا اثر ساموئل ریچاردسون
یکی از طولانی‌ترین رمان‌ها و معروف ترین رمان های جهان در زبان انگلیسی است، اما وقتی آن را به دست بگیرید محال است به راحتی کتاب را زمین بگذارید!

۷. تریسترام شندی اثر لارنس استرن
این کتاب داستان زندگی و عقاید نجیب‌زاده‌ای به نام تریسترام شندی است. نویسنده در این رمان شیوه‌ای را به کار می‌گیرد که ادامه‌ی سنت فرانسوا رابله در داستان‌گویی است. داستان تریسترام شندی پر است از اظهارنظرها و عقاید راوی که به شکلی نامنظم و پراکنده به خواننده ارائه می‌شوند و نویسنده با کلک‌بازی‌های فراوان اصل داستان را مرتب به تأخیر می‌اندازد.

۸. روابط خطرناک اثر شودرلو دو لاکلو
«مارکیز دو مرتوی» و «ویکونت دو و المونت»، اشراف زاده‌هایی که سابقاً دل باخته یکدیگر بودند، اینک اوقات شان را صرف نقشه‌های اغواگرانه و تلافی جویانه می‌کنند…

معروف ترین رمان های جهان ۹: اِما اثر جین آستن
این رمان درباره‌ی برداشت نادرست از دلباختگی نوشته شده است. این کتاب نخستین بار در دسامبر ۱۸۱۵ میلادی (برابر با آذر یا دی ۱۱۹۴ خورشیدی) به چاپ رسید. مانند سایر رمان‌هایش، آستن در این داستان هم به درگیری‌ها و دلبستگی‌های زنان در دوره جورجی انگلستان می‌پردازد از معروف ترین رمان های جهان است.

۱۰. فرانکنشتاین اثر مری شلی
فرانکنشتاین دانشمند جوان و جاه طلبی است که با استفاده از کنار هم قرار دادن تکه‌های بدن مردگان و اعمال نیروی الکتریکی جانوری زنده به شکل یک انسان و با ابعادی اندکی بزرگ‌تر از یک انسان معمولی می‌سازد. موجودی با صورتی مخوف و ترسناک که بر همه جای بدنش رد بخیه‌های ناشی از دوختن به چشم می‌خورد. این موجود تا بدان حد وحشتناک است که همگان، حتی خالقش از دست شرارت‌های او فرار می‌کنند. هیولایی که خالقش نیز نمی‌تواند آن را کنترل کند و خود مقهور آن می‌شود.

۱۱. صومعه‌ی کابوس اثر توماس لاو پیکاک
یک اثر مینیاتوری کلاسیک: هجوی درخشان در مورد رمان‌های عاشقانه.

۱۲. گوسفند سیاه اثر انوره دو بالزاک
در این کتاب که از معروف ترین رمان های جهان است دو رقیب بر سر عشق زنی افسونگر با هم می‌جنگند.

۱۳. صومعه‌ی پارم اثرا استاندال
این کتاب که از معروف ترین رمان های جهان است شرح حالی نافذ و گیرا از زندگی در حیاطی در ایتالیا در فرانسه‌ی پس از دوران ناپلئون است.

۱۴. کنت مونت کریستو اثر الکساندر دوما
ادموند دانتس، دریانوردی زندانی و مسافری مرموز با چندین چهره، می‌خواهد با ثروت‌های افسانه‌وار خود طبقه اشراف پاریس را به هم بریزد. دانتس در ۱۸۱۵، در روز ازدواجش، به اتهام دروغین طرفداری از ناپلئون در بندر مارسی زندانی می‌شود و بر اثر سعایت رقیب عشقی‌اش، فرنان، و رقیب تجاری‌اش، دانگلار، مدت چهارده سال محبوس می‌ماند و این واقعه، در عین حال، به نفع مقاصد سیاسی یک قاضی جوان و جاه‌طلب به نام ویلفور است که در زندانی‌شدن او دست دارد…

۱۵. سیبل اثر بنجامین دیزرائیلی
از اصلی‌ترین ویژگی‌های این رمان سیاسی می‌توان به تعادل موجود در آن اشاره کرد. بسیاری از منتقدان بر این باورند که رمان‌های سیاسی دوره بیش از حد طولانی و خسته کننده بودند ولی این دیزرائیلی بود که توانست طولانی بودن و خسته‌کننده بودن آثاری همچون ماری بارتون (اثر خانم گسکل) و یا Yeast اثر چارلز کینگزلی را برطرف کرده و رمانی جذاب برای خوانندگان دوره بنویسد.

۱۶. دیوید کاپرفیلد اثر چارلز دیکنز
این رمانِ کاملا خودشرح‌حالی یکی از آثاری است که خود نویسنده علاقه‌ی زیادی به آن داشت. شخصیت اصلی این داستان، دیوید کاپرفیلد، کودک مورد علاقه خود دیکنز نیز می‌باشد. «دیوید کاپرفیلد» به دوران پختگی و کمال هنری دیکنز تعلق دارد. حجم انتقاد صریح اجتماعی در این رمان کمتر از نوشته‌های دیگر او است. این کتاب از معروف ترین رمان های جهان است.

۱۷. بلندی‌های بادگیر اثر امیلی برونته
رمانی است نوشته‌ی امیلی برونته، شاعر و نویسنده‌ی انگلیسی که بارها توسط مترجم‌های مختلف از جمله مهدی سجودی مقدم، رضا رضایی، نوشین ابراهیمی و جهانپور ملکی به زبان فارسی ترجمه و منتشر شده ‌است. وادِرینگ هایتس در این داستان نام عمارت خانوادگی ارنشاو است و به معنی خانه‌ای است که روی تپه و در معرض باد ساخته شده‌است.

۱۸. جِین ایر اثر شارلوت برونته
این رمان درباره‌ی زندگی دختری به نام جین است که در کودکی مادر و پدر خود را از دست می‌دهد و پس از ناملایماتی که از بستگان نزدیکش می‌بیند به پرورشگاه سپرده می‌شود و در محیط خشک و خشن پرورشگاه بزرگ می‌شود. او سپس با سمت معلمی به خانه‌ای اشرافی می‌رود، ارباب خانه (آقای راچستر) به تدریج به او علاقه‌مند می‌شود، ولی جین می‌فهمد که او قبلاً ازدواج کرده و همسر او که حالا دیوانه است در طبقه بالا همان خانه زندگی می‌کند…

۱۹. بازار خودفروشی اثر ویلیام تاکری
کتابی است از ویلیام تاکری نویسنده انگلیسی که برای اولین بار در سال ۱۸۴۷–۱۸۴۸ منشر شده‌است. این رمان یکی از بیست رمان بزرگ قرن نوزدهم است که سامرست موآم -داستان‌نویس و نمایشنامه‌نویس انگلیسی- برگزیده است.

۲۰. داغ ننگ اثر ناتانیل هاوثورن
رمان معروف و شاید شاهکار نویسنده آمریکایی ناتانیل هاوثورن است که در سال ۱۸۵۰ به چاپ رسید. داستان درشهر بوستون در جامعه شدیدا مذهبی ایالت ماساچوست آمریکا (نیو انگلند) در قرن هفدهم اتفاق می‌افتد. رمان در مورد زن جوانی است به نام هستر پرین که به‌ خاطر ارتکاب به گناه زنا محکوم به به تن داشتن «داغ ننگ» یا «حرف سرخ» (حرف A برنگ سرخ که روی سینه زناکاران حک می‌شده و در واقع حرف اول کلمه Adulteress به معنی زناکار است) تا پایان عمر خویش می‌شود. هاوثورن در این داستان مانند دیگر داستان‌هایش به مفهوم گناه اشاره دارد.

۲۱. موبی‌دیک اثر هرمان ملویل
رمان مشهوری از هرمان ملویل نویسنده آمریکایی است که در سال ۱۸۵۱، در دوران رنسانس آمریکایی، منتشر شد. ملوان اسماعیل داستان جستجوی دیوانه‌وار اهب، ناخدای کشتی پکوئود را می‌گوید که به دنبال انتقام از موبی‌دیک است، وال سفیدی که پیش‌تر کشتی‌اش را نابود کرده‌ و پایش را از زانو قطع کرده ‌است. کتاب تا زمان مرگ نویسنده آن در سال ۱۸۹۱ یک شکست تجاری بود امّا در قرن بیستم به عنوان یکی از معروف ترین رمان های جهان و بهترین رمان‌های آمریکایی شهرت یافت.

۲۲. مادام بواری اثر گوستاو فلوبر
نخستین اثر گوستاو فلوبر، نویسنده نامدار فرانسوی است که یکی از برجسته‌ترین آثار او به‌ شمار می‌آید. نگارش مادام بوواری از سپتامبر ۱۸۵۱ تا آوریل ۱۸۵۶ به مدت پنج سال در کرواسه طول کشید. در این مدت فلوبر روزانه بیش از چند خط نمی‌نوشت و مرتب مشغول ویرایش نوشته‌های پیشین بود و هرآنچه را بر کاغذ می‌آورد با صدای بلند برای خود می‌خواند…

۲۳. زن سفید پوش اثر ویلی کالینز
رمانی اسرارآمیز و گیرا درباره‌ی هویتی پنهان، آدم ربایی، تقلب، و خشونت ذهنی است.

۲۴. ماجراهای آلیس در سرزمین عجایب اثر لوئیس کارول
نام کتابی است که لوئیس کارول در سال ۱۸۶۵ منتشر کرد. این کتاب که برای کودکان نوشته شده ‌است داستان خیالی سفر دختری به نام آلیس را تعریف می‌کند که به دنبال خرگوش سفیدی به سوراخی در زمین می‌رود و در آنجا با ماجراهای عجیبی روبه‌رو می‌شود.

۲۵. زنان کوچک اثر لوییزا می الکات
داستان در مورد زندگی ۴ خواهر -مگی، جو، بتی و ایمی مارچ- است که با الهام از زندگی واقعی نویسنده با سه خواهرش نوشته شده ‌است. جلد اول، زنان کوچک، به اندازه‌ای موفق بود که نوشتن جلد دوم، «همسران خوب» را موجب شد که به اندازه جلد اول موفق بود. چاپ کتاب در یک نسخه اول بار در سال ۱۸۸۰ با عنوان زنان کوچک انجام شد. الکات ادامه این داستان را با دو کتاب به نام‌های مردان کوچک و پسران جو ادامه داد.

عکس, معرفی کامل خواندنی ترین رمانهای دنیا

۲۶. شیوه‌ای که اکنون زندگی می‌کنیم اثر آنتونی تروپ
این اثر آنتونی تروپ حمله‌ای خارق‌العاده و تحسین برانگیز به فساد حاکم بر جامعه‌ی انگلستان در اواخر عصر ویکتوریا است.

۲۷. آنا کارنینا اثر لئو تولستوی
این رمان در آغاز به‌صورت پاورقی از سال ۱۸۷۵ تا ۱۸۷۷ در گاهنامه‌ای به چاپ رسید. رمان آنا کارِنینا را یک داستان واقع‌گرا دانسته‌اند.

داستان آنا کارِنینا دارای شخصیت اولِ واحدی نیست. با دیدن نام آنا کارنینا، این تصور ایجاد می‌شود که این داستان حتما به‌کلی درباره‌ی اوست، اما درواقع این‌گونه نیست؛ درحالی‌که شاید بیش از نیمی از داستان درباره او باشد، بقیه داستان درباره فردی به نام «لوین» است که البته این دو شخصیت در داستان رابطه دورادوری با هم دارند.

۲۸. دانیل دروندا اثر جرج الیوت
این کتاب شرح شور و شکوهی حیرت انگیز است که عجیب و افسارگسیخته به نظر می‌رسد.

۲۹. برادران کارامازوف اثر فئودور داستایوفسکی
داستان کتاب ماجرای خانواده‌ای عجیب و شرح نحوه‌ی ارتباطی است که بین فئودور کارامازوف، پیرمرد فاسدالاخلاق و متمول با سه پسرش به نام‌های میتیا، ایوان و آلیوشا و پسر نامشروعش به نام اسمردیاکوف وجود دارد. برادران کارامازوف رمانی فلسفی است که به‌طور عمیقی به حوزه‌ی الهیات و وجود خدا، اختیار و اخلاقیات می‌پردازد. از زمان انتشار، این رمان توسط بسیاری از اندیشمندان و دانشمندان همانند آلبرت اینشتین، زیگموند فروید، مارتین هایدگر، کورت ونگات، لودویگ ویتگنشتاین و پاپ بندیکت شانزدهم مورد تحسین قرار گرفته‌است و به عنوان یکی از بهترین اثرها در ادبیات شناخته می‌شود.

۳۰. تصویر یک بانو اثر هنری جیمز
این کتاب یکی از آثار مشهور ادبی جهان است. کتاب برای اولین بار به شکل پاورقی در ماهنامه آتلانتیک و مجله مک میلان چاپ شد و سپس در سال ۱۸۸۱ به صورت کتاب مستقل منتشر شد. «تصویر یک بانو» شرح ماجرای یک زن جوان آمریکایی به اسم ایزابل آرچر است که پول هنگفتی را به ارث برده است اما قربانی نیرنگ دو تن از مهاجران آمریکایی می‌شود. این اثر مانند اغلب آثار جیمز در اروپا (عمدتاً انگلستان و ایتالیا) روایت شده است. اتفاق نظر بر این است که این کتاب شاهکار دوران آغازین جیمز است. رمان همواره در پی نشان دادن علاقه جیمز به تفاوت بین دو دنیای قدیم و مدرن است.

۳۱. ماجراهای هاکل‌بری فین اثر مارک تواین
این کتاب داستان نوجوانی است که از پدری الکلی متولد می‌شود. پدرش بعد از چند سال گم می‌شود بعد او با تام سایر دوست می‌شود . او را بدست فردی به نام بیوه می‌سپارند. او همراه با خواهرش دوشیزه واتسون زندگی می‌کند که یک برده سیاه به اسم جیم دارد. پدر هاکلبری فین بالاخره به روستایشان می آید و هاک را به کلبه‌ای در وسط جنگل می برد. هاک پس از چند روز از آنجا فرار می‌کند و …

تواین یک فکاهی نویس بود، اما این تصویر از زندگی در می‌سی‌سی‌پی به لحاظ اخلاقی از غنای عمیقی برخوردار است و همچنان اثرگذاری باورنکردنی خود را حفظ کرده است.

۳۲. مورد غیرعادی دکتر جکیل و آقای هاید اثر رابرت لوییس استیونسون
یک مطالعه‌ی کاملا نمادین و پر صلابت درباره‌ی دوگانگی انسانی توسط یک قصه‌گوی واقعی.

در این رمان دکتر جکیل، که به مبحث دوگانگی شخصیت علاقه‌مند است، دارویی برای جدا کردن جنبه‌های خوب و بد انسانیش می‌سازد. از جنبه‌های بد، فردی به نام آقای هاید پدید می‌آید که دست به اعمال جنایتکارانه و حتی قتل می‌زند. در پایان، دکتر جکیل که دیگر نه قادر به کنترل آقای هاید است و نه می‌تواند از قالب آقای هاید خارج شده و به صورت اصلی خود یعنی دکتر جکیل درآید، خودکشی می‌کند.

۳۳. سه مرد در یک قایق اثر جروم کی. جروم
یکی از تحسین شده ترین ویژگی های کتاب سه مرد در یک قایق، امروزی بودن آن برای مخاطبین جدید است به طوری که انگار، شوخی های موجود در کتاب در همین دوران نوشته شده اند و نه زمانی بیش از یک قرن پیش. این یکی از سرگرم‌کننده‌ترین و جذاب ترین کتاب‌های نوشته شده‌ی تاریخ به زبان انگلیسی است.

۳۴. تصویر دوریان گری اثر اسکار وایلد
یک ملودرام رمزنگاری شده و آمیخته با لطیفه که از احساس همجنسگرایانه‌ی رنج‌آور و پر مشقت خود او الهام گرفته است. صویر دوریان گری به سبب تازگی موضوع و شاید نیز به سبب آنکه چهره خود نویسنده را منعکس می‌کند، شهرتی عظیم یافت. وایلد با این اثر تمثیلی قصد داشته است نشان بدهد که تغییر شکلی که از هنر بر امور واقعی پدید می‌آید تا چه حد می‌تواند نیرومند و نافذ باشد.

۳۵. خاطرات هیچکس اثر جورج گروسمیث
این اثر کلاسیک مربوط به حومه‌ی ویکتوریا به خاطر کاراکتری به نام مستر پوتر همیشه در یادها و شناخته شده باقی خواهد ماند.

۳۶. جود گمنام اثر توماس هاردی
عریانی بی پروای این اثر آن را به یکی از اولین رمان‌های قرن بیستم در این حوزه تبدیل کرده است. جود فاولی، مردی است که تلاش های بی شمارش برای پیشرفت و بیرون آمدن از طبقه ی اجتماعی خود توسط جامعه و دست سرنوشت با شکست مواجه شده، و توماس هاردی با روایت داستان زندگی این شخصیت، از باارزش ترین نهادهای جامعه ی ویکتوریایی-از قبیل ازدواج، طبقه ی اجتماعی، دین و تحصیلات عالی-به سختی انتقاد کرده است.

۳۷. معمای شن‌ها اثر ارسکین چالدرز
رمان کلاسیک دیگری که داستانی جاسوسی و جذاب درباره یک سرویس مخفی آلمانی را برای مخاطب به قلم چالدرز روایت می کند. این نویسنده بر اساس ماجرایی واقعی این داستان را به رشته تحریر در آورده است. البته او به اصل داستان چندان وفادار نبوده و تخیلش را در این حوزه بکار برده است. او از موفقیت این سرویس مخفی آلمانی که در کشتی مامورتش را دنبال می‌کند داستانی جذاب روایت کرده است و هوش، هنر جاسوسی و استفاده ازتکنولوژی مدرن آن روز را عامل موفقیت این گروه نشان می‌دهد. نویسنده‌ی این رمان بعدا به خاطر نقش داشتن در شورش جمهوری خواهان ایرلند به ضرب گلوله کشته شد.

۳۸. آوای وحش اثر جک لندن
داستان سگی است که بعد از مرگ صاحبش به گله‌ی گرگ‌ها می‌پیوندد. «باک» سگی است که از محیط انسان‌ها به دنیای وحش می‌رود. جک لندن در رمان دیگر خود سپید دندان داستان سگ-گرگی را حکایت می‌کند که از میان گرگان به جهان انسان‌ها وارد می‌شود. این دو رمان را «رمان‌های سگی» جک لندن خوانده‌اند. آوای وحش با ترجمه پرویز داریوش به فارسی ترجمه شده است.

۳۹. نوسترومو اثر جوزف کنراد
شاهکار کنراد: داستان پول، عشق و سیاست‌های انقلابی است. این کتاب در حقیقت، بررسی عمیق و ظریفِ تأثیرات فاسدکننده سیاست و منافع مادی بر روابط انسان‌هاست. شخصیت‌های این رمان پنداری هر یک صاحب تاریخی مجزا و منحصر به فرد هستند…

۴۰. باد در بیدزار اثر کِنِت گراهام
کتاب معروف این نویسنده با عنوان «باد در بیدزار» در سال ۱۹۰۸ چاپ شد. پس از حادثه مرگ پسرش، گراهام افسرده و منزوی شد. او پس از درگذشتش در سال ۱۹۳۲ در آکسفورد به خاک سپرده شد. گراهام در این داستان از شخصیت‌های حیوانات استفاده کرده تا به زندگی انسان‌ها بپردازد. همین فضای سمبلیک و فانتزی این رمان را برای گروه‌های سنی مختلف جذاب کرده است. اهمیت دادن به دوستی، ازخودگذشتگی و احساس مسئولیت در برابر دیگران در این اثر اصیل و ماندنی با سبکی متفاوت مطرح می‌شود.

۴۱. در جستجوی زمان از دست رفته اثر مارسل پروست
تصویری فراموش نشدنی از پاریس در دوران زیبا (عصر طلائی) و احتمالا طولانی ترین رمان این فهرست است. این رمان در ۷ جلد نوشته شده که هرکدام نامی مستقل دارند. این رمان چندان به تشریحِ کلاسیکِ یک «داستان» نمی‌پردازد، بلکه از ورایِ داستانِ اصلی (پروست در جایی می‌گوید: «متاسفانه کتابم را با ضمیرِ «من» شروع کردم و فورا همه فکر کردند، که به جای جستجوی قوانین کلی، من در حال تجزیه و تحلیل خود، به معنای انزجارآمیز کلمه، بودم») یک تحلیل عمیق ادبی، هنری، فلسفی و اجتماعی جامعه فرانسه در اواخر قرن ۱۹ و اوایل قرن بیست میلادی (آنچه در تاریخ فرانسه جمهوری سوم نامیده می‌شود) به دست می‌دهد.

۴۲. رنگین‌کمان اثر دی. اچ. لارنس
این رمان داستان خانواده‌ی برنگون را که در مارش فارم زندگی می‌کنند طی سه نسل بازگو می‌کند و به طور ویژه بر رشد فردی و رسیدن به رضایت شخصی در چارچوب جامعه‌ی انگلیسی قرن بیستم تأکید دارد.

۴۳. سرباز خوب اثر فورد مادوکس فورد
این رمان، از یک سری فلاش‌بک با نظمی غیرزمانی بهره می‌برد. این تکنیک بخشی از نمای پیشگامانه فورد در امپرسیونیسم ادبی است. فورد همین‌طور از راوی غیرقابل اعتماد بهره می‌گیرد تا سیری از حوادث از جانب راوی، نقل شود که با آن‌چه خواننده از متن درمی‌یابد، به‌کلی متفاوت است. عنوان اصلی کتاب ابتدا، غم‌انگیزترین داستان بود اما پس از آغاز جنگ جهانی اول، ناشران از فورد خواستند تا عنوانش را تغییر دهد و او نام سرباز خوب را برای آن برگزید.

۴۴. سی و نه پله اثر جان باکن
یک داستان ماجراجویانه‌‌ی چند پسر، که با اکشن، خشونت و تعلیق همراه است. زمانی که اروپا در معرض جنگ است و همه جا پر از جاسوس‌های سازمان‌های مختلف است. ریچارد هنی تازه از رودزیا در جنوب آفریقا به لندن آمده است تا زندگی جدیدی را شروع کند؛ ولی سازمان جاسوسی بریتانیا به کمک او نیاز پیدا می‌کند تا نقشه‌های یک افسر آلمانی را خنثی کند. نام کتاب برگرفته از جمله اسرارآمیزی است که افسر آلمانی آن را اولین‌بار می‌گوید و قرار است کلید حل معما به دست ریچارد هنی باشد.

۴۵. اولیس اثر جیمز جویس
رمان معروف جیمز جویس نویسندهٔ ایرلندی است که از شاهکارهای ادبیات مدرن و از معروف ترین رمان های جهان به‌شمار می‌رود. تمام وقایع رمان اولیس در یک روز رخ می‌دهند. این کتاب که سومین اثر جیمز جویس است در سال ۱۹۲۲ در پاریس منتشر شد. داستان اولیس ریشه در اساطیر یونانی و به خصوص اودیسه‌ی هومر، شکسپیر، عهد عتیق و عهد جدید دارد. اشارات تلمیحی و بینامتنیتی، نزدیکی فرم و محتوا و ساختار پیچیده‌ی روایی از مشخصه‌های بارز ارزشِ ادبی این اثر می‌باشد. اولیس در صدر صد رمان برتر به انتخاب کتابخانه مدرن قرار دارد.

۴۶. خانم دالووی اثر ویرجینیا وولف
این رمان جایگاه وولف را به عنوان یکی از بزرگترین رمان نویسان قرن بیستم ادبیات انگلیسی تثبیت می‌کند. این اثر که به شیوه جریان سیال ذهن نوشته شده، برگرفته از داستان کوتاه «خانم دلووی در خیابان باند» و داستان ناتمام «نخست وزیر» است.

۴۷. گذری به هند اثر ادوارد مورگان فوستر
ترانه‌ی عاشقانه‌ی فوق‌العاده زیبای فوستر برای هندوستان. فورستر در این رمان که در دوره سلطه انگلیس بر هند می‌گذرد به رابطه انگلیسی‌ها و هندی‌ها و نیز تلقی دو فرهنگ از جهان و انسان می‌پردازد. گذری به هند از مطرح‌ترین آثار فورستر می‌باشد. این رمان برنده چند جایزه شده‌است. دیوید لین در سال ۱۹۸۴ فیلمی بر پایه این زمان ساخت.

۴۸. گتسبی بزرگ اثر اف. اسکات فیتزجرالد
رمانی است به قلم نویسنده آمریکایی اف. اسکات فیتزجرالد که برای اولین بار در ۱۰ آوریل ۱۹۲۵ منتشر گردید. ماجراهای این کتاب در نیویورک و لانگ آیلند و در تابستان سال ۱۹۲۲ اتفاق می‌افتند. داستان دورانی را توصیف می‌کند که فیتز جرالد خود آن را دوران موسیقی جاز یا عصر جاز می‌نامید.

۴۹. محاکمه اثر فرانتس کافکا
رمانی ناتمام از فرانتس کافکا است که اولین بار در سال ۱۹۲۵ چاپ شد. این کتاب از معروف ترین رمان های جهان و از مشهورترین آثار کافکاست و داستان مردی است که به دست حاکمی خارج از صحنه و غیرقابل دسترسی، و به جرمی که هرگز ماهیتش نه برای خواننده و نه برای خودش مشخص نمی‌شود، دستگیر و مجازات می‌شود. مانند سایر آثار کافکا محاکمه هم کامل نشد، اگرچه فصلی دارد که در آن داستان به سرانجامی می‌رسد. پس از مرگ کافکا، دوست و فعال ادبی اش ماکس برود نوشته‌ها را برای چاپ آماده کرد.

۵۰. مردان بدون زنان اثر ارنست همینگوی
نام کتابی‌است مشتمل بر مجموعه‌ای از داستان‌های کوتاه که ارنست همینگوی، نویسنده‌ی اهل ایالات متحده آمریکا، در سال ۱۹۲۷ میلادی منتشر کرد. این کتاب شامل ۱۴ داستان کوتاه است که ۱۰ داستان آن قبل از انتشار کتاب در مجلات مختلف به چاپ رسیده بود. موضوعات اصلی مطرح شده در این کتاب عبارت‌اند از: طلاق، خیانت، مرگ و گاوبازی. آدمکش‌ها، تپه‌هایی مثل فیل سفید و در کشوری دیگر، از آثار برجسته و بهترین آثار همینگوی، در این کتاب هستند. مردان بدون زنان دومین مجموعه داستان کوتاهی است که توسط ارنست همینگوی چاپ شده‌است. در ایران اسدالله امرایی این کتاب را به فارسی برگردانده‌ است.


مطالب پربازدید

نظرات