پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » خواندنی ها » مردانه شدن صدای گوینده زن مترو

مردانه شدن صدای گوینده زن مترو

خواندنی ها | 1394-12-18 | ۱۰۰۴ بازدید | نظرات

عکس, مردانه شدن صدای گوینده زن مترو

 

«چند روزی است مسافران خط ٢ متروی تهران وقتی به ایستگاه‌ها می‌رسند، صدای آشنای همیشگی نام ایستگاه را اعلام نمی‌کند. صدای همیشگی صدای یک زن بود که سال‌هاست در قطارهای زیرزمینی تهران شنیده می‌شود و حالا دست‌کم در یکی از خط‌های مترو یکی در میان شده است. کم نیستند مسافرانی که در مترو می‌پرسند چرا صدای گوینده ایستگاه‌ها تغییر کرده است؟ گروهی می‌گویند قرار است، صدای زنان را بردارند و به جای آن صدای مردان را بگذارند و گروه دیگری هم می‌گویند شاید صدای گوینده زن بلند و رسا نبوده و صدای مردان را گذاشته‌اند که مردم نام ایستگاه‌ها را بهتر بشنوند.

در شرکت راه‌آهن شهری تهران و حومه یا همان مترو اما احسان مقدم، سخنگو و مدیر روابط عمومی مترو به «شهروند» می‌گوید: همکاران ما در متروی تهران در حال اجرای یک طرح پایلوت هستند و به طور آزمایشی در یکی از خطوط مترو (خط ٢) صدای گوینده‌های مرد را هم برای اعلام ایستگاه‌ها مورد استفاده قرار دادند. این طرح در مراحل آزمایشی و پایلوت است و هنوز قرار نیست در همه ایستگاه‌های مترو اجرا شود تا نتایج بررسی‌ها مشخص شده و درباره آن تصمیم‌گیری شود.

آن طور که مقدم توضیح می‌دهد، استفاده از صدای مردان به عنوان گوینده ایستگاه‌ها در مترو بر مبنای این طرح صورت گرفته که صدای گوینده زن و مرد به ویژه برای افراد نابینا و نیز سالمندان که دقت کمتری در پیدا کردن مسیر و ایستگاه‌ها دارند، به عنوان راهنما عمل کند به این ترتیب که :«این موضوع هنوز در دست مطالعه است و تاکید می‌کنم هنوز مشخص نیست که این طرح در تمام ایستگاه‌ها اجرا شود. در واقع ما در حال آزمایش این موضوع هستیم. به این ترتیب که برای مثال در مسیر خط شرقی به غرب مسیر رفت را گوینده خانم و مسیر برگشت را گوینده آقا اعلام کند به این ترتیب که افراد زمانی که سوار یک خط می‌شوند طول مسیر رفت را با صدای گوینده آقا طی می‌کنند و مسیر برگشت را با صدای گوینده خانم و این به آنها در مسیریابی کمک می‌کند.»


مطالب پربازدید

امروز سه شنبه ۸ فروردین ۱۴۰۲

نظرات