پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » خواندنی ها » ماساژ دادن چه فوایدی دارد؟

ماساژ دادن چه فوایدی دارد؟

خواندنی ها | 1397-04-27 | ۳۴۰۸ بازدید | نظرات

هر نوع ماساژی برای برخی دردها مفید است.در این مطلب انواع ماساژها را با واید هرکدام برایتان توضیح داده ایم:

ماساژ پا ( رفلکسولوژی )
ماساژ پا احساس آرامش را در پا و کل بدن برای شما به ارمغان می آورد و باعث تنظیم متابولیسم و خون رسانی و تقویت اعضای داخلی بدن می شود. به دلیل وجود ارتباط قوی میان کف پا و سایر اعضای بدن ؛ این ماساژ تاثیر بسزایی در تنظیم متابولیسم اعضای داخلی بدن و کاهش درد های مربوط به اعضای دیگر بدن دارد
فواید ماساژ پا : کم شدن بدن دردهای مزمن ، درمان سوزش پای افراد دیابتی و رفع التهاب پا و تنظیم متابولیسم و ریلکس شدن اعضای داخلی بدن و …

ماساژ تای ( ماساژ سنتی تایلندی)
تای ماساژ یکی از شفادهنده ترین ماساژها از طب سنتی کشور تایلند می باشدو در این ماساژ با استفاده از کشش و فشار ملایم در امتداد خطوط انرژی و مسیر عضلات ؛ گرفتگی های عمیق و کوتاهی عضلات را تا حد زیادی برطرف می کند و توانایی و انعطاف پذیری عضلات را افزایش می دهد . هدف ماساژ تای درمان جسمی و روحی می باشد.
فواید ماساژ تای :
تقویت سیستم ایمنی بدن ، متعادل کردن روح و جسم واصلاح الگوی بدن و شل کردن عضلات منقبض

ماساژ و تکنیک های لاغری
تمرکز این ماساژ بر روی چربی های موضعی و فرم دهی بدن می باشد و تناسب و زیبایی اندام را به شما هدیه می دهد. با کمک تکنیک های ماساژ لاغری ، متابولیسم و سوخت و ساز اندام مورد نظر بالا رفته و موجب تسریع روند لاغری و کاهش سایز می شود
فواید ماساژ لاغری : رفع بدن درد های مزمن ناشی از چاقی و اضافه وزن ، کم کردن وزن و سایز و بالا بردن توان و کارایی بدن در کارهای روزمره

ماساژ سوئدی
این سبک ماساژ  اصولی ترین سبک ماساژ در دنیاست. این ماساژ برای کاهش درد ، افزایش گردش خون و بالا بردن ایمنی بدن کاربرد دارد و همچنین با افزایش سرعت گردش خون موجب دفع مواد زائد و سم زدایی در بدن می شود
فواید ماساژ سوئدی :
احساس آرامش ، تمدد اعصاب ، بالا بردن گردش خون ، رفع خستگی عضلات

عکس, ماساژ دادن چه فوایدی دارد؟
ماساژ و پاکسازی صورت
ماساژ و پاکسازی صورت به وسیله ی لوسیون و روغن های مخصوص انجام می شود و باعث ریلکس شدن عضلات سر و صورت و سرشانه می شود و طراوت و جوانی را به پوست هدیه می دهد.
فواید ماساژ و پاکسازی صورت :
بهبود و اصلاح عضلات صورت و گردن و سرشانه ، تسکین سردردهای مزمن و جوانسازی پوست

معمولا انواع ماساژ با یک مکانیسم مشابه بر روی بدن اثر می گذارند. زمانیکه ماهیچه بیش از حد فعالیت دارد تجمع مواد زاید از جمله اسیدلاکتیک می تواند باعث درد، گرفتگی و حتی اسپاسم عضلات شود. ماساژ بطور عام و ماساژ سوئدی به طور خاص، گردش خون و جریان لنفاوی را بهبود بخشیده ، مواد غذایی و اکسیژن تازه را به بافتهای مزبور می رساند و به خروج مواد سمی و بهبودی کمک می کند.
همچنین عضلات در حال کشش می توانند به رگهای خونی و اعصاب فشار آورده وبا محدود کردن جریان خون باعث ایجاد درد شوند .با ماساژ منطقه موردنظر ، بتدریج فشار عضله بر اعصاب درگیر کاهش یافته و درد کاهش می یابد. همین مکانیسم در بهبود عضلات آسیب دیده با ماساژ باعث سودمندی آن است.

علاوه بر این، ماساژ باعث افزایش اندروفین ها (نابود کننده های درد) و افزایش ترشح هورمون سروتونین (تعدیل کننده خلق و خوی) می شود. همچنین ثابت شده که هورمون استرس (کورتیزول) را آزاد می نماید.به همین دلیل ماساژ اغلب به عنوان یک درمان تکمیلی برای افرادی که سیستم ایمنی آنها بر اثر استرس تضعیف شده توصیه می شود.

چه تحقیقات و مطالعاتی در مورد ماساژ درمانی موجود است ؟
برای ماساژ درمانی اثرات مثبت زیادی از بهبود گردش خون تا بهبود متابولیسم بدن ذکر شده است. همچنین در کاهش درد عضلانی، کاهش استرس و بهبود ایمنی مؤثر بوده است.
مطالعات انجام شده در مورد خواص ماساژ درمانی
-بیماران بستری در بیمارستان که ماساژ دریافت کردند، افزایش در تحرک ، انرژی ، تغییرات مثبت خلقی و سرعت بهبودی از خود نشان دادند.
-بیماران مبتلا به پشت درد مزمن پس از دریافت دو جلسه درمان ۳۰ دقیقه ای در هفته برای مدت پنج هفته ، کاهش درد ، افسردگی و اضطراب و نیز بهبود خواب را گزارش کرده اند. برخی نتایج متناقض نیز گزارش شده که نیاز به بررسی های بیشتر دارد.
-کارکنان ادارات که ماساژ دریافت کردند ، هشیارتر، فعال تر و کم استرس تر از آنهایی بودند که ماساژ دریافت نکرده بودند.
-بیماران مبتلا به درد های عضلانی که دو جلسه ۳۰ دقیقه ای ماساژ درمانی در هفته به مدت ۵ هفته دریافت کردند، کاهش درد ، کوفتگی و خستگی را گزارش دادند، همچنین در تعداد شبهای کمتری اختلالات خواب داشتند. در این قسمت نیز به مطالعات بیشتری نیاز است.
-در مصدومین سوختگی ،ماساژ درمانی در کاهش اختلالات روحی(اضطراب ، تنش و افسردگی) و علایم جسمی (درد و خارش) مؤثر بوده است.

-اثرات ماساژ در کودکان نیز به خوبی بزرگسالان است. برای مثال نوزادان نارسی که ماساژ دریافت می کنند ، بیشتر وزن اضافه می کنند و سریعتر از بیمارستان مرخص می شوند. کودکان مبتلا به اوتیسم نیز با ماساژ درمانی رفتارهای غیرمعقول کمتری از خود بروز دادند.
-سایر بیماری هایی که به ماساژ درمانی خوب جواب داده اند عبارتند از: سندرم خستگی مزمن، بی خوابی،فشار در قفسه سینه،اختلالات گوارشی، لرزش بدن ،عدم تمرکز،بدن درد های پراکنده ، یبوست، کمر درد ، میگرن و سیاتیک، چرخش لگن و …

 


مطالب پربازدید

نظرات