پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » خواندنی ها » فواید جالب آدامس جویدن

فواید جالب آدامس جویدن

خواندنی ها | 1397-05-04 | ۳۶۱۶ بازدید | نظرات

آیا جویدن آدامس برای سلامتی مفید است؟جویدن زیاد آدامس چه مضراتی دارد؟

 

عکس, فواید جالب آدامس جویدن

 

فواید آدامس جویدن

از فوایدی که آدامس جویدن برای زیبایی دارد این است که به کم شدن غبغب کمک می کند و لبخندتان را زیباتر می کند.

اگر در معرض بیماری های صبحگاهی یا حرکتی هستید برای مبارزه با حالت تهوع آدامس جویدن بهتر از مصرف داروهای پزشکی است. بیایید بیشتر درباره فواید آدامس برای سلامت، پوست و زیبایی بدانیم.

آیا شما هم وقتی عصبی هستید ناخن ها را می جوید یا پاها را تکان می دهید؟ پیشنهاد می کنم به مدت ۱۴ روز روزی ۲ مرتبه آدامس بجوید. سطح استرس و اضطراب کسانی که آدامس می جوند نسبت به کسانی که آدامس نمی جوند کمتر است.

آدامس بهترین راه برای خوشبو کردن دهان است که دستگاه گوارش را تقویت می کند و سطح استرس را پایین می آورد.

از فواید دیگر آن تقویت حافظه و مبارزه با حالت تهوع است.

از نظر علمی ثابت شده است که آدامس جویدن هورمون استرس کورتیزول را کاهش می دهد و کسانی که فشار خون بالایی دارند را آرام می کند. ساده بگویم آدامس بهترین درمان برای استرس است.

چرا مدل ها آدامس می جوند؟ آدامس “بدون قند” علاوه بر این که برای سلامت دندان مفید است با ورزش دادن عضلات صورت باعث سفت شدن آن ها می شود. پس هنگام جویدن آدامس فقط به لاغر شدن گونه ها فکر نکنید بلکه بیشتر روی سفت شدن عضلات فک فکر کنید.

یکی از مهمترین محاسن جویدن آدامس سلامت دندان ها می باشد که محققان عقیده دارند این کار باعث کاهش احتمال پوسیدگی دندان می شود .
اگر این روز ها فراموشکار شده اید و نمی توانید اطلاعات تازه را به ذهن بسپرید، سراغ آدامس جویدن بروید. محققان می گویند این کار بر ضربان قلب و جریان خونتان تاثیر می گذارد و به مغزتان توان بیشتری برای به خاطرسپردن و بازیابی اطلاعات می دهد .
شاید جویدن آدامس، با حرکات اغراق شده فک و دهان، رفتاری پسندیده نباشد اما اگر بتوانید حرکات چهره تان را در زمان آدامس جویدن کنترل کنید، می توانید بدنتان را از فواید بسیاری بهره مند کنید .

اگر این روز ها فراموشکار شده اید و نمی توانید اطلاعات تازه را به ذهن بسپرید، سراغ آدامس جویدن بروید. محققان می گویند این کار بر ضربان قلب و جریان خونتان تاثیر می گذارد و به مغزتان توان بیشتری برای به خاطرسپردن و بازیابی اطلاعات می دهد. گذشته از این، محققان می گویند با جویدن آدامس می توانید هوشیاری تان را افزایش دهید و بهتر روی کارهای تان تمرکز کنید .

آرام می شوید
آدامس جویدن، راه خوبی برای کاهش اضطراب و آرام شدن است. محققان می گویند این کار، خستگی را کم می کند، سطح هورمون استرس را در بدن کاهش می دهد و از شما فردی آرام تر و صبورتر می سازد .

وزن کم می کنید
برای اینکه ترازوی خانه تان عدد کمتری را نشان دهد، آدامس بدون شکر بجوید. این کار پیامی را شبیه به آنچه که در زمان غذاخوردن در بدنتان رد و بدل می شود، به معده و مغزتان می رساند و نیازتان به خوردن هله هوله و میان وعده های پرکالری را کاهش می دهد .

تهوع نمی گیرید
اگر هرصبح، حالت تهوع دارید یا به ریفلاکس اسیدی مری دچار هستید، بعد از شستن دست و رویتان، آدامس بجوید .محققان می گویند این کار در عرض ۱۰ دقیقه، حالت تهوعتان را از بین می برد و مری و معده تان را آرام تر می کند .گذشته از این، به باور پژوهشگران، آدامس دوست ها کمتر به سوءهاضمه دچار می شوند و هضم و دفع، برای بدنشان دشوار نمی شود .

بی دندان نمی شوید
حتی دندان پزشکان هم تایید می کنند که جویدن آدامس، البته آدامس های بدون شکر، راه خوبی برای سالم نگه داشتن دندان هاست. از نظر آنها، آدامس جویدن آلودگی های بین و روی دندان ها را کمتر می کند و احتمال پوسیدگی مینای دندان را کاهش می دهد .

عوارض آدامس جویدن

آدامس های بدون شکر حاوی ماده ای هستند به نام لاکساتیو که منجر به اسهال و استرس گوارشی می شود. از طرف دیگر آدامس های حاوی قند باعث ایجاد پلاک در دهان و به مرور زمان فاسد شدن دندان ها می شوند. از دیگر عوارض آدامس می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • باعث ایجاد مشکلات و بیماری های دندان می شود.
  • باعث سردرد می شود.
  • باعث مشکلات گوارشی برای کسانی که مبتلا به سندروم روده تحریک پذیر هستند.
  • و باعث مشکلات دیگری چون مقاومت به انسولین، چاقی و دیابت می شود.

قبل از مصرف آدامس حتما احتیاط کنید و اگر مشکل یا بیماری خاصی دارید با پزشک مشورت کنید. کسانی که در سنین بالا هستند و مشکلات گوارشی دارند نباید آدامس مصرف کنند. اکنون که درباره عوارض آدامس می دانید بهتر است در مصرف آن زیاده روی نکنید.

افرادی که نباید آدامس بجوند :

– ترشح بزاق، معده را تحریک و آماده پذیرش غذا می کند. پس اگر کسی در حال اجرای رژیم لاغری است، باید بداند که جویدن آدامس موجب بروز احساس گرسنگی و میل بیشتر به خوردن غذا می شود. از همین رو باید از جویدن آدامس پرهیز کند .

– افرادی که دچار مشکل مفصل فک دهان هستند و حین جویدن، مفصل آنها دچار درد یا صدا می شود، باید تا حد امکان از تجربه شیرین جویدن آدامس پرهیز کنند .

افرادی که رژیم لاغری دارند ، همچنین کسانی که دچار مشکل فک دهان،دندان قروچه، سایش دندان ها و درد فک هستند باید از خوردن آدامس خودداری کنند.

– کسانی که دچار دندان قروچه و سایش دندان ها هستند و نیز کسانی که صبح ها، بعد از بیدار شدن از خواب، در فک خود احساس درد می کنند .

– آخرین دسته ای که باید از جویدن آدامس پرهیز کنند دانش آموزان و دانشجویانی هستند که علاقه ای به سرزنش استاد و اخراج شدن از کلاس درس ندارند !

برای انتخاب آدامسی که می جوید ۳ نکته را مدنظر قرار دهید:”جنس آدامس، اندازه آدامس، نوع قند آدامس “.


مطالب پربازدید

نظرات