پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » خواندنی ها » عکسی قدیمی و خاطره انگیز از فردین و جهان پهلوان تختی

عکسی قدیمی و خاطره انگیز از فردین و جهان پهلوان تختی

خواندنی ها | ۲۱ آذر۱۳۹۴ | 2552 بازدید | نظرات

عکس, عکسی قدیمی و خاطره انگیز از فردین و جهان پهلوان تختی

فردین و جهان‌پهلوان تختی در سال‌های دور در تیم ملی کشتی هم‌تیمی بودند.

محمد علی فردین در سال ۱۳۳۳ به تیم ملی کشتی آزاد ایران دعوت شد. او در این سال با گیوه‌چی، ملاقاسمی و تختی هم تیمی بود و در رقابت‌های جهانی توکیو موفق به کسب مدال نقره شد.

محمدعلی فردین از معدود قهرمان‌های کشتی ایران است که هم در رقابت های آزاد و هم فرنگی به عنوان قهرمانی کشور دست پیدا کرده است. او چند سال بعد به خاطر بعضی از نامهربانی‌ها مجبور به کناره گیری از دنیای ورزشی حرفه ای شد. از فردین نام نیکی به جا ماند و حالا نوه‌های او با افتخار از پدر بزرگ خود یاد می‌کنند. او پس از دوران حرفه ای کم مدت ورزش خود که طولی نیانجامید به دنیای سینما روی آورد و به یکی از بازیگران ماندگار تاریخ سینمای ایران تبدیل شد.

جهان پهلوان تختی نیاز به معرفی چندانی ندارد. او دارای سه مدال المپیک و ۴ مدال جهانی است. شهرت تختی بیش از این که مربوط به آمار فوق‌العاده اش در دنیای ورزش باشد، به مردمی بودن او باز می‌گردد. به افتخار تختی هر ساله به بهترین کشتی‌گیر ایران جایزه غلامرضا تختی اهدا می‌شود.

عکس زیر در سال ۱۳۳۳ در ساری گرفته شده است و ۴ نفر از پرافتخارترین کشتی گیران تاریخ ایران را نمایش می‌دهد. البته همه کشتی گیرها سرنوشتی مشابه با فردین و تختی نداشتند و بعضا فراموش شدند.

عکس, عکسی قدیمی و خاطره انگیز از فردین و جهان پهلوان تختی


مطالب پربازدید

امروز جمعه ۲ مهر ۱۴۰۰

نظرات