پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » سلامت » علت سرد بودن دستها حتی در هوای گرم

علت سرد بودن دستها حتی در هوای گرم

سلامت | ۹ بهمن۱۳۹۴ | 10874 بازدید | نظرات

شما هم همیشه با مکشل دست یا پاهای یخ زده درگیر هستید؟ ایا میدانید چرا حتی در هوای گرم هم دستان شما یخ زده اند؟  دمای بدن توسط هیپوتالاموس دستگاه تنظیم حرارت بدن کنترل می شود. وقتی که در معرض سرما قرار می گیرید بدن شما خون را از حوالی پوست دور کرده و به مغز نزدیک می کند. هنگامی که خون مشغول گرم کردن اعضای حیاتی بدن هستند اندام های بیرونی سرد می شوند.
گردش خون ضعیف دلیل این مشکل نیست چون اگر گردش خون شما ضعیف باشد پوستتان به قرمزی می زند. رگ های خونی که در دستان و پاها هستند تلاش می کنند که تا جای ممکن خون زیادی در این قسمت ها جریان داشته باشد. پس رگ ها کاملا منبسط هستند. یعنی رگ ها کاملا باز می شوند تا بتوانند خون بیشتری را در خود جای دهند.سرمازدگی بیش از حد اندامهای بیرونی می تواند نشانه بیماری رینود باشد. در کسانی که بیماری رینود دارند رگ های دست و پا بسته می شود و این باعث می شود که دست ها سفید و سپس آبی شوند. به محض گرم کردن احساس تیغ تیغی به شما دست می دهد. این حس بیشتر در انگشتان دست و پا اتفاق می افتد اما ممکن است گوش، لب و بینی را هم تحت تاثیر قرار دهد.اگر در پوست دستان خود تغییر رنگ، رنگ پریدگی یا بی حسی احساس کردید باید برای تست رینود به پزشک مراجعه کنید. علاوه بر این از عواملی که باعث ایجاد بیماری رینود می شود مشاغلی هستند که با وسائلی با لرزش بالا سر و کار دارند. کار کردن دائم با این وسائل به رگ های خونی آسیب زده و احساس سرما و کرختی ایجاد می کنند.

اگر در قسمتی از بدنتان بی حسی و کرختی را احساس می کنید، باید به پزشک مراجعه کنید. بی حسی ممکن دلیل عصبی داشته باشد. یا به دلیل بیماری دیابت باشد که در نتیجه آن با لمس کردنش هیچ حسی نداشته باشید. اگر در کنار بی حسی مشکلات ریزش مو و تغییرات پوستی هم داشته باشید نشانه ضعف گردش خون است. اگر در یکی از پاها یا چند تا از انگشتان احساس کرختی داشته باشید ضعف گردش خون شدیدتر است یا حتی می تواند نشانه لخته های خون هم باشد.

و اما در مقابل این بیماری ها چه کنیم؟بهترین کاری که می توان برای جلوگیری از این بیماری انجام داد این است که از هوای سرد و ابزارآلات لرزشی دوری کنید. هنگام بیرون رفتن لباس گرم زیاد بپوشید تا سرما به پوستتان نخورد. از تغییر ناگهانی دمای بدن جلوگیری گنید به عنوان مثال داخل آب سرد نروید.


مطالب پربازدید

امروز چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰

نظرات