پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » سلامت » ضرورت نوشیدن شیر برای کودکان

ضرورت نوشیدن شیر برای کودکان

سلامت | 1395-11-04 | ۷۱۳ بازدید | نظرات

افزون بر تامین انواع مختلفی از ویتامین ها، مواد معدنی، و دیگر مواد مغذی برای حفظ سلامت کودک، مصرف شیر برای شکل گیری و حفظ استخوان هایی قدرتمند بسیار مهم است.

انواع شیر

اگرچه بیشتر والدین هنگامی که به شیر فکر می کنند، شیر گاو را مد نظر قرار می دهند، اما طیف گسترده ای از انواع شیر و نوشیدنی های شیر غیر لبنی وجود دارند که می توانند به طور معمول جایگزین شیر شوند.

عکس, ضرورت نوشیدن شیر برای کودکان

از جمله انواع مختلف شیر که کودکان ممکن است مصرف کنند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

شیر کامل

شیر کم چرب (۲ درصد)، شیر کم چرب (۱ درصد)، و شیر بدون چربی

شیر ارگانیک

شیر طعم دار مانند شیر شکلات و شیر توت فرنگی

شیر برنج

شیر بادام

شیر سویا

شیر بز

شیر نارگیل

شیر تلغیظ شده

شیری که به وسیله تبخیر غلیظ شده است

شیر خام (کارشناسان مصرف شیر خام توسط کودکان را توصیه نمی کنند زیرا پاستوریزه نیست و با ویتامین D غنی نشده است.)

مواد مغذی شیر

بسیاری از کودکان به میزان کافی شیر نمی نوشند که مایه تاسف است، زیرا شیر غنی شده منبع خوبی برای بسیاری از ویتامین ها، مواد معدنی و دیگر مواد مغذی مهم است.

به طور معمول، شیر به عنوان بخشی کلیدی از یک رژیم غذایی سالم برای کودکان در نظر گرفته می شود زیرا منبع خوبی برای مواد مغذی زیر است:

ویتامین D

ویتامین A

ویتامین B12

کلسیم

پتاسیم

پروتئین

به خاطر داشته باشید، اگر به کودک خود نوشیدنی شیر غیر لبنی می دهید باید اطمینان حاصل کنید که از نمونه های غنی شده و سرشار از تمامی ویتامین ها و مواد معدنی است.

عکس, ضرورت نوشیدن شیر برای کودکان

توصیه های مربوط به شیر

به طور کلی، کودکان نوپا اگر به شیر آلرژی ندارند، می توانند پس از ۱۲ ماهگی شیر گاو کامل مصرف کنند. پس از دو سالگی آنها باید مصرف شیر کم چرب (۲ درصد چربی) را مد نظر قرار دهند. کودکان نوپا دارای اضافه وزن حتی می توانند مصرف شیر کم چرب را زودتر آغاز کنند.

به خاطر داشته باشید، کودکانی که دو تا سه بار در روز با شیر مادر یا شیر خشک تغذیه می شوند نیازی به مصرف شیر ندارند. اگر آنها با شیر مادر تغذیه می شوند و از منبع دیگری ویتامین D دریافت نمی کنند، احتمالا تنها نیازمند دریافت ویتامین D اضافی خواهند بود.

کودک شما به چه میزان شیر نیاز دارد؟

این مساله به سن کودک بستگی دارد، اما توصیه های معمول شامل موارد زیر می شوند:

کودکان ۲ تا ۸ سال دو فنجان شیر در روز

کودکان ۹ تا ۱۸ سال سه فنجان شیر در روز

البته اگر کودک شما تمایلی به مصرف شیر ندارد، می توانید چیزهای دیگری از گروه مواد غذایی لبنیات مانند پنیر و ماست یا مواد غذایی دیگر سرشار از کلسیم و ویتامین D را جایگزین آن کنید.

حتی اگر کودک شما (سن بالای ۱۲ سال) شیر مصرف می کند، احتمالا برای دستیابی به میزان توصیه شده ۶۰۰ واحد بین المللی (IU) در روز برای ویتامین D نیازمند مصرف برخی مواد غذایی دیگر سرشار از کلسیم و ویتامین D خواهد بود.

نوشیدن بیش از اندازه شیر ایده خوبی محسوب نمی شود. افزون بر کالری های اضافی، مصرف بیش از اندازه شیر خطر ابتلا به کم خونی فقر آهن را افزایش می دهد.

کالری های شیر

مصرف کالری های بیش از اندازه مشکلی است که بسیاری از کودکان دارای اضافه وزن با آن روبرو هستند. افزون بر انجام فعالیت های بدنی کافی در روز، این کودکان اغلب نیازمند کاهش اندازه وعده های غذایی خود برای کاهش کالری دریافتی هستند.

به طور معمول، حذف شیر به دلیل نگرانی از کالری موجود در این نوشیدنی ایده خوبی نیست. در مقابل، می توانید به جای شیر کامل از شیر کم چرب استفاده کنید. میزان چربی و کالری موجود در انواع شیر در هر ۸ اونس (۲۲۷ گرم) به شرح زیر است:

شیر کامل – ۱۵۰ کالری – ۸ گرم چربی

شیر ۲ درصد چربی – ۱۲۰ کالری – ۴٫۵ گرم چربی

شیر ۱ درصد چربی – ۱۰۰ کالری – ۲٫۵ گرم چربی

شیر بدون چربی – ۸۰ کالری – ۰ گرم چربی

عکس, ضرورت نوشیدن شیر برای کودکان

آلرژی به شیر

اگر کودک شما به شیر آلرژی دارد و از نوع آلرژی به پروتئین شیر است نباید این نوشیدنی یا دیگر محصولات لبنی را مصرف کند. این کودکان می توانند نشانه های آلرژی از کهیر تا موارد شدیدتر مانند خس خس سینه، استفراغ، اسهال، و حتی آنافیلاکسی را در صورت مصرف شیر نشان دهند.

کودکانی که به شیر آلرژی دارند باید از منابع غذایی غیر لبنی کلسیم و ویتامین D مورد نیاز خود را دریافت کنند.

نوع دیگری از حساسیت به شیر شامل عدم تحمل لاکتوز می شود که در آن کودکان می توانند مصرف برخی محصولات تهیه شده از شیر را تحمل کنند، اما مصرف بیش از اندازه می تواند به شکل گیری گاز، اسهال، درد شکم، تهوع، و نفخ منجر شود.

برخلاف آلرژی به شیر که کودک با پروتئین موجود در شیر مشکل دارد، کودکان مبتلا به عدم تحمل لاکتوز با گوارش لاکتوز، قند موجود در شیر، مشکل دارند. کودکان مبتلا به این شرایط می توانند به طور معمول برخی محصولات لبنی را مصرف کنند و میزان مصرف به کودک بستگی دارد. در همین راستا، کودک می تواند با مصرف یک لیوان شیر اضافی، پنیر پیتزا، یا بستنی نشانه هایی از عدم تحمل لاکتوز را نشان دهد، اما اگر شیر را با غلات صبحانه مصرف کند، مشکلی نداشته باشد.


مطالب پربازدید

امروز سه شنبه ۱ فروردین ۱۴۰۲

نظرات