پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » اخبار » صدا و سیما ۵۰۰ میلیارد تومن کسر بودجه دارد

صدا و سیما ۵۰۰ میلیارد تومن کسر بودجه دارد

اخبار | 1394-09-26 | ۹۲۲ بازدید | نظرات

سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت :در سال۹۴ باوجود انضباط اداری حاکم بر صداوسیما این سازمان فقط ۵۰۰ میلیارد تومان دربخش جاری کمبود اعتبار دارد.

غلامرضا کاتب در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با بیان اینکه امسال فقط توانستیم ۹۲۰ میلیارد تومان به صدا و سیما اعتبار دهیم گفت: ۲۷۰۰ میلیارد تومان، اعتباری است که امروز این سازمان به آن نیاز دارد.

وی افزود: البته هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان را در قانون بودجه به صدا و سیما تکلیف کرده ایم که از تبلیغات بدست آورد که این موجب دغدغه و ناراحتی مردم خواهد شد.

وی گفت: زمانی که رسانه می در بودجه جاری خود کمبود اعتبار دارد چگونه می تواند به بحث برون مرزی و مقابله با شبکه های معاند بپردازد.

وی افزود: با توجه به اینکه در حکم رهبر معظم انقلاب برای ریاست سازمان بحث برنامه های برون مرزی تأکید شده اما این موضوع امروز مغفول مانده است.

وی گفت: اکنون حدود ۱۷۰ شبکه فارسی زبان بر ضد انقلاب اسلامی تبلیغ و فعالیت می کنند.

کاتب افزود: باید در برنامه ششم توسعه، صدا و سیما مکلف به ساخت دستکم ۱۰ برنامه از مفاخر شود.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بررسی لایحه برنامه ششم توسعه به سال آینده موکول خواهد شد گفت: در حالیکه در برنامه پنجم توسعه ۲۳۶ ماده وجود داشت اما دولت این تعداد را در برنامه ششم توسعه به ۵۰ ماده کاهش داده است.

وی افزود: این ۵۰ ماده مشترک میان برنامه سوم ، چهارم و پنجم توسعه بوده اند که به احکام دائمی تبدیل شده اند.

وی گفت: از این احکام دائمی فقط یک حکم مربوط به بخش فرهنگ و هنر است که آن نیز حکم انشائی است که برنامه ای نیست.

وی افزود: در بودجه سال ۹۴ صد و ۳۰ هزار میلیارد تومان به بخش فرهنگی و اجتماعی اختصاص یافت که فقط چهار درصد در فرهنگ و هنر هزینه شد و بقیه به رفاه ، آموزش و درمان اختصاص یافت.

کاتب گفت: بر اساس خبرهای رسانه ای در ماده ۳۵ برنامه توسعه ششم به ساماندهی دستگاههای فرهنگی توجه شده و جلوی فعالیتهای موازی گرفته شده است.

وی افزود: فعالیتهای فرهنگی خارج از کشور باید از موازی کاری خارج شود زیرا اکنون ۸۰ درصد بودجه این بخش به حقوق کارکنان اختصاص می یابد و ۱۰ درصد کار فرهنگی می شود.

کاتب گفت: درباره توسعه فضای مجازی نیز در برنامه توسعه ششم هیچ حکمی دیده نمی شود.

اعتبارات وزارت فرهنگ و ارشاد یک هفدهم اعتبارات فرهنگی کشور است

حسین نوش آبادی سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این برنامه گفت: برای بخش فرهنگ در برنامه ششم توسعه ۱۹ حکم درباره سیاستهای فرهنگی ابلاغ شده است.

وی افزود: این احکام در سه محور ،‌ هشت سرفصل و ۸۰ بند تنظیم شده که زمینه سازی در موضوع اقتصاد مقاومتی ، مقاوم سازی فرهنگی و توسعه علمی و فنآوری از جمله آنهاست.

نوش آبادی گفت: همانطور که رئیس جمهور اعلام کردند در نیمه نخست دی لایحه برنامه ششم توسعه به مجلس شورای اسلامی تقدیم می شود.

وی افزود: اعتبارات وزارت فرهنگ و ارشاد یک هفدهم اعتبارات فرهنگی کشور است و این وزارتخانه فقط متولی مسئولیتهایی است که بر عهده دارد و درباره بقیه دستگاهها مسئول نیست.

وی با بیان اینکه لایحه بودجه سال ۹۵ و برنامه توسعه ششم تاکنون نهایی نشده است گفت: حمایت از آثار و محصولات فرهنگی و بهبود امنیت در تولید و نشر آثار فرهنگی از جمله ۱۹ حکمی است که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای برنامه ششم توسعه تدوین کرده است.

وی افزود: سازمانهای صدا و سیما، دولت ، قوه قضائیه و نیروی انتظامی متعهد شده اند با زمینه سازی فرهنگی و برخورد با جرایم، امنیت لازم را برای تولید و نشر آثار فرهنگی و هنری ایجاد کنند.

وی گفت: برای ارتقاء، بالندگی، پویایی، خلاقیت و حمایت از محصولات فرهنگی ، هنری و مذهبی فاخر، احیاء و گسترش ورزشهای بومی و صنایع دستی و میراث فرهنگی در نظر گرفته شده است.

وی افزود: ارتقاء جایگاه پیشکسوتان، اصحاب و نخبگان فرهنگی و هنری کشور نیز در برنامه های وزارت ارشاد برای برنامه توسعه ششم آمده است.

نوش آبادی گفت: سیاست دولت ، واگذاری حوزه فرهنگی و هنری به مردم است اما داوطلب فعالیت در این حوزه کمتر از دیگر بخشهاست.

وی افزود: در گام نخست واگذاری اماکن ورزشی و فرهنگی و در گام بعدی مشارکت بخش خصوصی در گسترش فضاهای فرهنگی را در دستور کار داریم اما ممکن است این کار ۱۰ سال زمان ببرد.

نوش آبادی گفت: با توجه به کاهش منابع و محدودیت مالی باید ایده آل فعالیت کرد و بر اساس منابع محدود کار انجام داد.

وی افزود: نیازمند برنامه ریزی برای جلوگیری از موازی کاری هستیم.

نوش آبادی گفت: نقش صدا و سیما در ارتباطات بین المللی، گسترش فضای رسانه ای و ایجاد دیپلماسی مؤثر است اما دیگر نهادها نیز می توانند در این زمینه سهیم باشند.

اکنون در محاصره رسانه ای و تبلیغات بسیار بر ضد انقلاب اسلامی هستیم

جمشید جعفرپور عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی نیز در این برنامه گفت: اختصاص تنها یک ماده از ۵۰ ماده برنامه توسعه ششم به بخش فرهنگ نادرست است.

وی افزود: به طور قطع ۱۹ حکمی را نیز که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای برنامه توسعه ششم ارائه کرده است در هیئت دولت کاهش می یابد که امیدواریم این اتفاق نیفتد.

وی گفت: سازمان صدا و سیما نیازمند اختصاص بودجه کافی است به ویژه اینکه اکنون در محاصره رسانه ای و تبلیغات بسیار بر ضد انقلاب اسلامی هستیم.

وی افزود: صدا و سیما در رویارویی با این هجوم نیاز به توجه ویژه دارد.

وی گفت: ارائه تبلیغات از طرف صدا و سیما برای تأمین بودجه موجب نارضایتی مردم می شود و توجه آنها را از برنامه های صدا و سیما کاهش می دهد.


مطالب پربازدید

امروز پنجشنبه ۳ فروردین ۱۴۰۲

نظرات