پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » خواندنی هاtitle_li=سلامت » شایع‌ترین نشانه های کمبود ید در بدن

شایع‌ترین نشانه های کمبود ید در بدن

خواندنی ها,سلامت | ۹ شهریور۱۳۹۸ | 589 بازدید | نظرات

عکس, شایع‌ترین نشانه های کمبود ید در بدن
با احساس خستگی یا افسردگی مواجه هستید
ید، یک ریزمغذی ضروری است که در هر بافت بدن یافت می شود. عملکرد شناخته شده ید ایفای نقش در تولید هورمون های تیروئید، یعنی تیروکسین و تریودوتیرونین است. در بیماری کم کاری تیروئید، بدن نمی تواند به میزان کافی هورمون های تیروئید تولید کند تا عملکرد عادی و بهینه خود را ادامه یابد. از علائم کم کاری تیروئید می توان به خستگی، یبوست، افزایش وزن و افسردگی اشاره کرد.
با خشکی پوست یا حساسیت به سرما مواجه هستید
از دیگر نشانه های کم کاری تیروئید می توان به خشکی پوست، حساسیت به سرما، و ضعف عضلانی اشاره کرد. خطر ابتلا به کم کاری تیروئید در زنان نسبت به مردان هشت برابر بیشتر است و بر همین اساس، عمدتا یک نگرانی سلامت برای زنان محسوب می شود. اگرچه زنان ممکن است در هر سنی به کم کاری تیروئید مبتلا شوند، احتمال مواجهه با این شرایط با افزایش سن، به ویژه با آغاز دوران یائسگی، بیشتر می شود.
از نظر کاری با مشکل مواجه شده اید
در بزرگسالان، کمبود خفیف تا متوسط ید می تواند در عملکرد روانی و بهره‌وری کاری اختلال ایجاد کند. اینها علائمی برای کم کاری تیروئید محسوب می شوند. به طور معمول، کمبود ید به عنوان مشکلی در کشورهای در حال توسعه در نظر گرفته می شود، اما افراد بسیاری، به ویژه زنان باردار و آنهایی که به فرزند خود شیر می دهند، در کشورهای توسعه یافته نیز ممکن است با کمبود ید مواجه شوند زیرا به طور منظم غذاهای سرشار از این ماده معدنی را مصرف نمی کنند.
با یک توده بزرگ روی گردن خود مواجه هستید
گواتر به تورم گردن به واسطه بزرگ شدن غده تیروئید گفته می شود و یکی از نشانه های قابل مشاهده کمبود ید است. تورم در قسمت جلو گردن رخ می دهد. گواتر به طور معمول از نخستین نشانه های کمبود ید است. نمکی که به غذاهای فرآوری شده تجاری اضافه می شود معمولا فاقد ید است و از آنجایی که امروزه افراد بسیاری به غذاهای فرآوری شده وابسته هستند، ممکن است به میزان کافی ید دریافت نکنند.
با احساس خفگی هنگام دراز کشیدن مواجه می شوید
یک گواتر بزرگ ممکن است تنفس و بلع را دشوار سازد. به گفته انجمن تیروئید آمریکا، زمانی که در این شرایط دراز می کشید، ممکن است با احساس خفگی مواجه شوید.
غلظت ید ادرار شما پایین است
آیا درباره سطوح ید بدن خود کنجکاو هستید؟ پزشک شما برای تعیین سطوح ید بدنتان احتمالا یک آزمایش ادرار را تجویز خواهد کرد تا میزان غلظت ید در ادرار را بررسی کند. ید از طریق ادرار از بدن دفع می شود و آزمایش ادرار می تواند به تعیین سطوح این ماده معدنی در بدن کمک کند. نتایج آزمایش مشخص خواهد کرد که با کمبود ید مواجه هستید یا خیر.
سقط جنین یا تولد نوزاد مرده را تجربه کرده اید
طی دوران بارداری، بدن به هورمون های تیروئید نیاز دارد که تولید آنها نیازمند دریافت ید کافی است. هورمون های تیروئید غلاف میلین را تولید می کنند که اطراف سلول های عصبی را فرا گرفته و از آنها محافظت می کند که به برقراری ارتباط درست به آنها کمک می کند. مادرانی که با کمبود شدید ید مواجه هستند در معرض خطر بیشتر برای سقط جنین یا به دنیا آوردن نوزاد مرده قرار دارند.
فرزند شما به اختلالات عصبی مبتلاست
کمبود ید عوارض جانبی منفی بسیاری بر رشد و نمو جنین دارد. در همین راستا، کمبود ید در دوران بارداری رشد عصبی در جنین را مختل می کند. کمبود ید در زنان باردار می تواند به آسیب مغزی غیر قابل بازگشت، از جمله عقب ماندگی ذهنی برای کودک منجر شود. در واقع، کمبود ید از دلایل اصلی عقب ماندگی ذهنی قابل پیشگیری در جهان است. افزون بر این، مصرف ناکافی ید در کودکان رشد و توسعه مغز را محدود کرده و ممکن است بر هوش آنها تاثیرگذار باشد.
فرزند شما به اختلال نقص توجه و بیش فعالی و مشکلات دیگر مبتلاست
کمبود ید طی دوران بارداری ممکن است عاملی تاثیرگذار بر مختل شدن رشد و بروز مشکلات دیگر در کودکان باشد. کمبود ید طی دوران بارداری با ابتلا به اختلال نقص توجه و بیش فعالی در کودکان پیوند خورده است. کارشناسان به زنان باردار یا مادرانی که به فرزند خود شیر می دهند و زنانی که ممکن است باردار شوند، مصرف روزانه ۱۵۰ میکروگرم پتاسیم یدید به عنوان یک مکمل را توصیه می کنند. بدن این ترکیب را بهتر جذب می کند و اغلب در مولتی ویتامین ها یافت می شود.


مطالب پربازدید

امروز سه شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰

نظرات

  1. مهری گفت:

    ایاهمسرم بامن روراست هست و عاشقم هست

  2. اشکان گفت:

    منو دوست داره