پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » سلامت » شامپوی خوب برای موهای شما چه شامپویی است

شامپوی خوب برای موهای شما چه شامپویی است

سلامت | 1394-12-04 | ۱۰۱۵۸ بازدید | نظرات

آیا شما هم فکر میکنید با عوض کردن شامپوی خود یا خرید یک شامپوی گران قیمت کمک زیادی به درمان ریزش موها کرده اید؟ تقریباً بیشتر مردم مثل شما فکر می کنند و در چنین مواقعی به فکر تغییر شامپوی مورد استفاده شان می افتند و فقط برخی می دانند که شامپو تأثیر بسیار اندکی در ریزش موهای سر دارد. انواع مختلفی از شامپوها در سطح جهان تولید و به مردم عرضه می شوند. اگر به دنبال یافتن شامپویی مناسب برای موهای تان هستید، راه های ساده ای برای اینکار وجود دارد.غده های پوست بدن انسان نوعی ماده چرب به نام سبیوم را در خود ذخیره می کنند. این مواد چرب از پوست آزاد شده و روی ساقه موها را می پوشانند و ماهیت چسبناک آنها باعث جذب هرگونه آلودگی و میکروب موجود در هوای اطراف سر می شوند. شامپوها این میکروب ها و آلودگی ها را از موها پاک می کنند و برای رسیدن به نتیجه بهتر، با استفاده از تکنولوژی و دانش جدید، به شامپوها مواد درخشان کننده می افزایند. گاهی اوقات مواد افزودنی به شامپوها، سلامت موها را به خطر می اندازند. و شما باید هنگام انتخاب شامپو، سالم ترین آنها را انتخاب کنید.شامپو نوعی محلول است که برای تمیز کردن بخش خارجی موها مورد مصرف قرار می گیرد. مواد تشکیل دهنده آن به کف سر می رسند و از آنجا به ریشه موها نیز رخنه می کنند. بهتر است هیچگاه شامپوهای مختلف را روی سر خود امتحان نکنید؛ زیرا مواد شیمیایی خاص که در انواع شامپوها وجود دارند، ممکن است با هم وارد واکنش شوند. دلیل واقعی ریزش موهای تان را بیابید و به فکر تغییر شامپو نباشید.در واقع ریزش موها نباید باعث تغییر شامپو شود. اگر موهای تان چرب است نباید از شامپوهایی که مواد پاک کننده قوی دارند، استفاده کنید؛ بلکه بهتر است شامپوهای ملایم را به کار ببرید. استفاده مرتب از شامپوهای ملایم و ساده موهای تان را از چربی ها و آلودگی ها پاک خواهند کرد. اگر موهای معمولی دارید، درصدد یافتن شامپویی باشید که از ایجاد خارش کف سر جلوگیری کند. یک شامپو با مواد پاک کننده و مرطوب کننده برای موهای حساسی که سریع دچار خارش می شوند، بهتر است. اگر موهای تان خشک هستند، از شامپویی استفاده کنید که مواد پاک کننده نداشته باشد. هرگونه شامپویی که رطوبت موهای تان را حفظ کرده و خشکی آن را تشدید نکند، برای شما مناسب تر است.

به طور کلی یک شامپوی خوب باید سه ویژگی اصلی داشته باشد: ۱) پاک کننده باشد ۲) تثبیت کننده باشد.  ۳) نرم کننده باشد. آن را امتحان کنید. یک شامپوی مناسب را که اغلب مردم تأیید می کنند، انتخاب و یک دوره از آن استفاده کنید. برای دانستن اینکه چه نوع شامپوهایی واقعاً برای موهای شما مناسبند، باید برای مدت طولانی تر از آنها استفاده کنید؛ چرا که با یک یا دو بار مصرف، تأثیر آن روی موها مشخص نمی شود. به تمام اجزای طبیعی موجود در شامپو توجه کنید. برخی از این اجزا به جای آنکه برای موها مفید باشند، بیشتر مضر هستند. از مصرف شامپوهایی که حاوی سولفات لاوریل سدیم یا SLS هستند و شامپوهایی که PEG دارند، خودداری کنید؛ زیرا ایجاد حساسیت پوستی می کنند. شامپوها باید هم به طور طبیعی موهای شما را زیباتر کنند و هم موجب سلامت آنها شوند.

اگر دچار مشکلاتی از قبیل شوره سر، تحریک پذیری پوست سر، الکتریسیته موها، خشکی و شکنندگی و برخی مشکلات دیگر هستید، می توانید از طریق انتخاب شامپوی مناسب این مشکلات را برطرف کنید؛ مثلاً افرادی که شوره سر دارند، باید از شامپو ضدشوره استفاده کنند.  افرادی که موهای شان دائم دچار الکتریسیته می شود و این حالت اذیت شان می کند، باید از شامپوهای آبکشی استفاده کنند و افرادی که موهای خشک و پوست سر حساس دارند باید از شامپوهای ملایم استفاده نمایند.  گاهی اوقات بعد از شامپو زدن موها، لازم است از نرم کننده موی سر نیز استفاده شود تا حالت دهندگی موها بیشتر و موها نرم تر شود. نرم کننده ها باعث تقویت پوست سر می شوند و یک لایه محافظتی روی پوست سر ایجاد می کنند. نرم کننده موی سر از درهم پیچیدن و گره خوردن موها در یکدیگر جلوگیری می کند و در ضمن الکتریسیته سالکن موها را از بین برده و یا کاهش می دهد.  برخی از موها بسیار شکننده و آسیب پذیرند. در چنین مواقعی باید از شامپوهای مرطوب کننده استفاده کرد. فهرست اجزای تشکیل دهنده شامپو را مورد توجه قرار دهید.

اجزای تشکیل دهنده شامپو:

پاک کننده ها که مهم ترین و اصلی ترین اجزای شامپوها به شمار می روند.
تقویت کننده ها   حالت دهنده ها   شفاف کننده ها   مواد تنظیم کننده غلظت
به گزارش آکاایران: اسانس و رنگ  موادی که از رسوب املاح سخت روی موها جلوگیری می کنند.


مطالب پربازدید

نظرات