پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » خواندنی ها » شاخه های رشته کوهنوردی را بشناسید

شاخه های رشته کوهنوردی را بشناسید

خواندنی ها | ۲۱ آبان۱۳۹۴ | 4585 بازدید | نظرات

image شاخه های رشته کوهنوردی را بشناسید

رشته کوه نوردی یکی از رشته های نا آشنای ورزشی است که کمتر از آن اطلاع داریم در این پست سعی داریم شاخه های این رشته را به شما معرفی کنیم…

سنگنوردی سنتی یا صعود با ابزار : در این شاخه صعود کنندگان با استفاده از ابزارهای متحرک و نیمه متحرک تلاش به ایجاد کارگاه ها و حمایت های میانی می کنند و همزمان با صعود آن ها را جمع آوری می کنند. اشکال هایی هم وجود دارد مثلا برای نصب کارگاه ها و حمایت ها ابزارهای خاصی وجود دارد که هم حمل آنها حین صعود مشکل است و هم باید با آن ها آشنا بود.

بولدرینگ یا سنگنوردی کوتاه: بخشی دیگر از سنگنوردی است که بر روی سنگهای کوتاه ۲ تا ۱۰ متری صورت میگیرد، که بدون ابزار و طناب است. این یک نوع سنگنوردی قدرتی و تمرینی است و عمل حمایت توسط بدن و تشک هایی انجام می شود.

 

سنگ نوردی: سنگ نوردی توضیح خاصی ندارد، اما باید بدانید که سنگنوردی به سه دسته مجزا تقسیم می شود، سنگنوردی سنتی یا صعود با ابزار، سنگنوردی ورزشی، بولدرینگ یا سنگنوردی کوتاه.

سنگنوردی ورزشی: اما اینجا از ابزاری برای کار گذاشتن حمایت های میانی استفاده نمی شود، در واقع قبلا در مسیر صعود رول ثابت ایجاد شده است. ایمنی و سرعت عمل در این رشته بالا است و نیازی به انواع ابزار گرانقیمت ( گوه – فرند – ترای کم – … ) برای کار گذاشتن میانی ها نیست و امکان صعود برای افراد بیشتری وجود دارد. در سنگنوردی ورزشی بر توانایی تکنیکی و قدرت، تاکید بیشتری دارد تا ماجراجویی، اعتماد به نفس و نشاطی که حاصل از رویارویی با خطرات دیواره نوردی است. اشکال این کار نیز از بین رفتن زیبایی سنگ است چون رول ها برای همیشه بر روی مسیر باقی می مانند.

– داخل سالن: این رشته بر روی دیواره های پیش ساخته چوبی – فلزی و یا فایبرگلاس و در داخل سالن های سرپوشیده انجام می شود و کاربرد آن بیشتر در برگزاری مسابقات و تمرین در شرایط محیطی یکسان در تمام طول سال می باشد. در این رشته امکان ابزار گزاری وجود ندارد و صعود کننده تنها اسلینگ یا آویز دست را در میانی ها و رول های از قبل نصب شده می اندازد.

– کوهنوردی: شامل مهارت های کوهنوردی است برای رسیدن به قله که سنگنوردی و یخنوردی هم در آن وجود دارد.

– یخنوردی: شکل دیگری از سنگنوردی است اما این بار باید از یخ بالا برفت. این شاخه خود به دو دسته: صعود آبهای جاری یخ زده مثل آبشار ها و سطوح برفی فشرده و شیب دار.
یخ نوردی به دو شاخه صعود از آبهای جاری یخ زده و سطوح برفی فشرده و شیب دار تقسیم میشود

– حمایت از بالا با طناب: روشی ایمن برای نفرات مبتدی و تازه کارها (جهت شرکت های توریستی و افرادی که اقدام به برگزاری تورهای دره نوردی فنی می کنند ) در این سیستم، دونفر با دو طناب وجود دارد. نفر اول فرد فرود رونده که بوسیله ابزار فرود خود بر روی طناب فرود رفته و نفر دوم که در کارگاه با یک طناب دیگر که به فرد فرود رونده متصل شده بوسیله ابزار حمایتی خود ، شخص فرود رونده را در هنگام فرود رفتن حمایت می کند.

– صعودهای مصنوعی: در صعودهای مصنوعی بیشتر بخش های صعود بصورت مصنوعی و با کمک رکاب و ابزار حمایت میانی انجام می شود، صعود با استفاده از تجهیزات.


مطالب پربازدید

نظرات