پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » خواندنی ها » سه گام موثر برای یادگیری زبان انگلیسی

سه گام موثر برای یادگیری زبان انگلیسی

خواندنی ها | ۲۶ مرداد۱۳۹۸ | 680 بازدید | نظرات

در مقاله زیر سه گام موثر و کاربردی برای یادگیری زبان انگلیسی ارائه میدهیم که میتوانید با فرا گرفتن آن زبان انگلیسی را با اعتماد به نفس بالا صحبت کنید:

عکس, سه گام موثر برای یادگیری زبان انگلیسی

گام اول
۱ – تقویت زبان انگلیسی
روزانه حتی برای مدت زمان کم انگلیسی صحبت کنید. بهترین روش یادگیری هر زبانی تنها تمرین و صحبت کردن است. اصلا مهم نیست که تنها پنج کلمه از آن زبان را می‌دانید، به راحتی صحبت کنید – بهترین شیوه برای ارتقا زبان و روان صحبت کردن، داشتن مکالمه‌ای هر چند کوتاه با فردی دیگر است.
۲ – بر روی تلفظ کلمات کار کنید
حتی اگر دستور زبان و دایره واژگان گسترده و درک قابل قبولی از زبان انگلیسی داشته باشید، باید بدانید همچنان زبان مادری شما می‌تواند در نحوه تلفظ لغات تاثیر بگذارد. تلفظ صحیح و درست یکی از موارد ضروری برای ارتقا بخشیدن به زبان انگلیسی به حساب می‌آید. به مکالمات یک بومی از نزدیک گوش دهید و سعی کنید درست همانند او کلمات را تلفظ کنید.
توجه ویژه‌ای نسبت به کلماتی که برای شما نا آشنا هستند، داشته باشید. به طور مثال برخی افراد در هنگام تلفظ “r” دچار اشتباه می‌شوند، در حالی که ممکن است برخی افراد دیگر در تلفظ “th” با دشواری مواجه باشند. به یاد داشته باشید که تلفظ برخی از واژگان انگلیسی به میزان زیادی به منطقه‌ای که در آن صحبت می‌کنید بستگی دارد. به عنوان مثال، تلفظ زبان انگلیسی کشور آمریکا بسیار متفاوت با انگلیسی کشور انگلیس است. اگر قصد دارید به یکی از کشور‌های مشخص شده سفر کنید و یا برای زندگی به آنجا مهاجرت کنید، تلفظ چیزی است که باید در هنگام یادگیری مد نظر داشته باشید.
۳ – دایره واژگان و اصطلاحات خود را گسترش دهید
هرچه دایره واژگان و اصطلاحات شما گسترده‌تر باشد، زبان انگلیسی را ساده‌تر خواهید فرا گرفت. اگرچه تماشا برنامه‌های انگلیسی و گوش دادن به اخبار نیز برای تقویت انگلیسی بسیار سودمند است. هنگامی که یک کلمه یا عبارت جدید آموخته اید، باید تلاش کنید تا از کلمه در عبارات و جملات روزمره خود استفاده کنید – این بهترین راه برای به خاطر سپردن کلمه در حافظه است. یکی دیگر از روش‌های مرسوم برای یادگیری لغات جدید، ایجاد برچسب‌هایی بر روی اقلام و لوازم خانگی است، آن‌ها را در هر قسمت و دیوار خانه خود قرار دهید به عنوان نمونه، بر روی آینه، درب یخچال و بسیاری موارد دیگر. همچنین باید یک دفترچه از اصطلاحات انگلیسی و لغات مرسومی که در زبان انگلیسی بسیار استفاده می‌شوند، تهیه کنید. سپس سعی کنید از این اصطلاحات استفاده کنید تا سطح زبان خود را به خوبی ارتقا ببخشید.
۴ – در کلاس‌های بحث آزاد شرکت کنید
شرکت در کلاس یک راه عالی برای بالا بردن تمرکز بر روی برخی از جنبه‌های زبان انگلیسی است. حضور در چنین کلاسی برای شما این فرصت را فراهم می‌آورد تا استدلال و ساختاری درست را فرا بگیرید، به طور کلی کلاس‌ها رویکرد ساختار یافته‌ای از زبان را برای یادگیری ارائه می‌دهند. شرکت در بحث‌های آزاد گروهی بیشتر تاکید اش بر ایجاد ارتباط است تا استفاده از زبان انگلیسی صحیح. داشتن سخنرانی کوتاه در این زمینه می‌تواند به شما برای راحت‌تر صحبت کردن در مقابل دیگران کمک کند. هر دو شیوه یادگیری زبان انگلیسی مزایا و معایب خود را دارد، بنابراین شاید بهتر باشد هر دو را در کنار هم دنبال کنید!
۵ – همیشه یک دیکشنری همراه خود داشته باشید
همراه داشتن یک فرهنگ لغت انگلیسی در هر زمان (حال چه به عنوان یک برنامه بر روی گوشی همراه و چه به عنوان کتاب) می‌تواند بسیار مفید باشد. همراه داشتن دیکشنری به این معناست که شما هرگز بر روی معنی یک کلمه گیر نخواهید کرد. این مسئله می‌تواند در هنگام یک سخنرانی که کلمه‌ای را به یاد نمی‌آورید به شما کمک کند – تنها چیزی که به آن نیاز دارید، نگاهی کوتاه به دیکشنری است! استفاده از دیکشنری در مواقع ضروری نه تنها شما را از خجالت زندگی که ممکن است حاصل از نتایج نامطلوب باشد، نجات می‌دهد بلکه می‌تواند در به حافظه سپردن واژگان نیز موثر باشد.با بهره وری از این تکنیک می‌توانید روزانه ۲۰ تا ۳۰ کلمه انگلیسی یاد بگیرید!
گام دوم
۱ – مهارت‌های نوشتار، خواندن و شنیداری را ارتقا ببخشید
• روزانه تلاش کنید حداقل ۳۰ دقیقه را برای گوش دادن به پادکست‌ها اختصاص دهید. آن‌ها را می‌توانید در هنگام ورزش، رفت و آمد به محل کار و یا حتی در حین کار با کامپیوتر خود، گوش دهید.
• تلاش کنید تا دریابید که گوینده چه چیزی را عنوان کرده است، نه اینکه تنها گوش دهید و بگذرید. حتی اگر خیلی سریع صحبت می‌کند، سعی کنید کلمات کلیدی را بیابید تا ایده کلی موضوع را درک کنید.
• اگر می‌توانید از هر کلمه یا عبارتی که متوجه شده اید یادداشت بردارید و سپس معنی آن را جستجو کنید و سپس دوباره به پادکست گوش دهید و کلمات یا عبارات جدید دیگر را بنویسید.
۲ – تماشای برنامه‌های تلویزیون به زبان انگلیسی
سعی کنید فیلم و برنامه تلویزیونی که تماشا می‌کنید، از آن لذت ببرید – این عمل تمرین کردن را بسیار راحت‌تر می‌کند. در صورت امکان، فیلم و یا انیمیشنی را که قبلا دیده اید را دوباره بگذایرد که ببینید. اگر موضوع داستان اصلی را بدانید، درک زبان آن بسیار ساده‌تر خواهد شد. البته باید از تماشای فیلم با زیر نویس زبان مادری خود اجتناب کنید – آن‌ها تنها تمرکز شما را مختل می‌کنند و درک موضوع را دشوار‌تر می‌کنند.
۳ – یک کتاب انگلیسی، روزنامه و مجله بخوانید.
چیزی را که واقعا علاقه‌مند هستید دنبال کنید – رمان انگلیسی محبوب، نیویورک تایمز یا داستان‌های کوتاه انگلیسی، از طریق آن‌ها تمرین را آغاز کنید. اگر محتوای خسته کننده‌ای پیدا کردید، مطمئنا تمایل کمتری برای دنبال کردن آن از خود نشان می‌دهید. در اینجا نیز بهتر است چیزی را که می‌خوانید، درک کنید، نه اینکه تنها این عمل را انجام دهید. هر کلمه یا عبارتی که نمی‌توانید به خوبی متوجه شوید مشخص کنید و سپس ریشه آن را در فرهنگ لغت انگلیسی جستجو کنید.
اگر تنها هستید می‌توانید خواندن با صدای بلند را امتحان کنید – این کار امکان این را فراهم می‌آورد تا درک مقاله خوانده شده برای شما راحت و ساده‌تر باشد و همچنین از طرفی دیگر تلفظ خود را ارتقا بخشید.
۴ – دفتر خاطره روزانه به زبان انگلیسی برای خود اتخاذ کنید.
در کنار تقویت مهارت شنوایی و خواندن، بهتر است مدت زمانی را بر روی یادداشت امور روزانه به انگلیسی اختصاص دهید. این ممکن است یکی از سخت‌ترین مهارت‌های یادگیری زبان باشد و همچنین از اهمیت ویژه‌ای بر خوردار است. اما به انگلیسی نوشتن شما کمک می‌کند تا بر دستور زبان، ساختار و املای کلمات تسلط پیدا کنید. سعی کنید یک دفترچه یاداشت انگلیسی داشته باشید که چند جمله از امورات روزانه خود را در آن یادداشت کنید. لازم نیست مسائل شخصی یاد داشت کنید – شما می‌توانید در مورد آب و هوا، آنچه که در روز خورده اید و یا چه برنامه‌های برای روز آینده دارید را بنویسید.
گام سوم
۱ – با انگیزه بمانید.
به اهداف خود در رابطه با یادگیری زبان متعهد باشید و با یادآوری اهداف بلند مدت به خود انگیزه دهید. از همه تجربیات و فرصت‌های شگفت انگیزی که برای تسلط یابی بر زبان نیاز دارید، بهره بگیرید. شما در سراسر جهان با یادگیری زبان انگلیسی قادر به گفتگو، ایجاد روابط جدید هستید، می‌توانید با زبان انگلیسی مانند هر زمان دیگری با تمامی افراد ارتباط بگیرید و به طور بالقوه به نتیجه دلخواهی که برای یادگیری زبان در نظر داشتید دست یابید.
۲ – هر روز تمرین کنید.
یادگیری زبان دیگر بر تمرین روزانه استوار است، بنا براین اگر بین هر جلسه تمرین خود وقفه‌های طولانی مدت ایجاد کنید، این امکان وجود دارد که تمامی موارد خوانده شده را فراموش کنید و تنها زمان را از دست بدهید و یادگیری را به تعویق بیندازید.
۳ – سعی کنید به انگلیسی فکر کنید.
یکی از شیوه‌های عالی برای یادگیری زبان انگلیسی و ارتقا سطح زبان، تمرین دادن مغز برای به انگلیسی فکر کردن است. ترجمه جملات از زبان مادری به انگلیسی با صرف انرژی و زمان همراه است. هر زبان دارای تفاوت‌های ظریف و ویژه‌ای است که باعث می‌شود در موارد خاص به طور دقیق از یک زبان به زبان دیگر ترجمه شود.
در نتیجه می‌توان بیان داشت، صحبت کردن و یا حتی نوشتن شما به انگلیسی می‌تواند به طور طبیعی صحبت کردن شما را تقویت کند و راحت‌تر ذهن را از زبانی به زبانی دیگر سوئیچ کنید – وقت آن رسیده به انگلیسی صحبت کنید!
۴ – با افراد انگلیسی زبان، رابطه دوستانه بر قرار کنید.
یکی از بهترین روش‌های سنجش سطح دانش زبان یک فرد، قرار دادن او در یک اتاق با تعداد زیادی از افراد که انگلیسی، زبان مادری شان است می‌باشد، اینکه آیا می‌توانند به راحتی با آن‌ها وارد بحث شوند و یا به آن‌ها کمک کنند.
۵ – نگران نباشید، اشتباه کنید.
بزرگ‌ترین مانع در یادگیری یک زبان جدید، ترس از بروز خطا‌ها و اشتباهات است. این ترس هیچ هدف خاصی را دنبال نمی‌کند – تنها مانعی است که باعث عدم دستیابی به هدف مورد نظر و روان صحبت کردن در زبان انگلیسی می‌شود. نگران اشتباهات خود نباشید و خجالت زده نشوید! در ابتدا نمی‌توانید یک زبان جدید را کاملا بدون هیچ اشتباهی صحبت کنید. سعی کنید سخن خود را با هر سختی شده به مخاطبان خود انتقال دهید. به یاد داشته باشید که هر فردی که زبان جدیدی را یاد می‌گیرد، ممکن است اشتباه کند!


مطالب پربازدید

امروز چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰

نظرات