پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » سلامت » سرطان در مردان بیشتر از زنان

سرطان در مردان بیشتر از زنان

سلامت | 1394-08-09 | ۸۰۱ بازدید | نظرات

در ایران مردها کمی بیشتر نسبت به زنان به این بیماری مبتلا می‌شوند. این رقم خیلی بالا نیست. حتی از آسیا و اقیانوسیه هم کمتر است و در برخی کشورها نیز پنج برابر این رقم است. سرطان پستان بین زنان و سرطان معده بین مردان از سرطان‌های شایع است.

۱۰ هزار مورد سرطان پستان در سال داریم که حدود ۲۵ درصد از آن منجر به مرگ می‌شود. ۷۵ درصد از مبتلایان به آن نیز حداقل شانس پنج سال زندگی را دارند. سرعت ابتلا به سرطان در کشور بالا است. در ۱۵ سال آینده این سرعت، گرفتاری‌ بزرگی می‌شود و نگران کننده است.شایع‌ترین عوامل سرطان سن است. کشور ما در اوایل انقلاب حدود ۵۶ سال امید به زندگی داشت و الان این عدد حدود ۷۴ سال است و این فاصله شرایط را برای ابتلا به سرطان ایجاد کرده است. کشور ما در حال مسن شدن است. نرخ جمعیت بالای ۶۰ سال در ایران ۸٫۵ درصد است. به محض اینکه به بالای ۱۰ درصد برسیم، یعنی پیر شده‌ایم. سن ۷۰ درصد عامل ایجاد خطر سرطان است و برای آن خیلی نمی‌شود کاری کرد.

یکی دیگر از این عوامل خطر پروتئین و چربی حیوانی مانده مانند سوسیس و کالباس است و به عنوان ریسک فاکتور محسوب می‌شود. سازمان بهداشت جهانی این ماده را خط اول ایجاد سرطان اعلام کرده است.

کسی که سوسیس و کالباس می‌خورد ممکن است سرطان نگیرد اما باید مطمئن باشد این خطر حتما در جایی بروز می‌کند. ما در قبال آیندگان خود مسئولیت داریم. کسی حق ندارد بگوید من برای خودم آزاد هستم. باید مراقب باشیم؛ چرا که این بیماری می‌تواند به بچه‌ها و حتی چند نسل بعد ما نیز منتقل شود.


مطالب پربازدید

امروز پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۴۰۲

نظرات