پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » اخبار » زائرین اربعین ۹۴ حتما حتما بخوانند

زائرین اربعین ۹۴ حتما حتما بخوانند

اخبار | ۲۸ آبان۱۳۹۴ | 24104 بازدید | نظرات

اگر شما هم امسال سعادت زیارت حرم امام حسین (ع) را در اربعین به دست آورده اید و عازم کربلا هستید حتما حتما این مطلب را تا انتها بخوانید:شکل روبه رو شوند زیرا مقامات عراقی ابتدا تاکید داشتند تمامی زائران باید روادید را با مبلغ مشخص از دفاتر ویژه تهیه کنند، اما چند روز بعد اعلام کردند زائران در نقاط صفر مرزی می توانند ویزای یک دلاری بگیرند و بعد نیز اعلام شد نیازی به اخذ ویزا نیست به همین دلیل ازدحام زائران در نقاط صفر مرزی تردد آنها را با مشکل روبه رو کرد.
این در حالی است که امسال پلیس و سازمان حج و زیارت تاکید دارند حضور در مراسم اربعین منوط به تهیه گذرنامه و ویزا است، بنابراین افرادی که قصد حضور دراین مراسم را دارند باید از هم اکنون به فکر تهیه گذرنامه باشند، ضمن این که گذرنامه زائران باید دست کم شش ماه اعتبار داشته باشد.
علاوه بر این سخنگوی وزارت خارجه عراق نیز در گفت وگوی اختصاصی با خبرگزاری صداوسیما اعلام کرد: ورود به عراق و حضور در مراسم اربعین فقط با گذرنامه دارای مهر ویزا مجاز است.
سردار حسین اشتری، فرمانده نیروی انتظامی درباره لزوم اخذ روادید عنوان می کند: زائران حتما باید گذرنامه معتبری برای عبور از مرز داشته باشند، چون بدون گذرنامه نمی توانند به آن سوی مرز تردد کنند.
وی با اشاره به این که پلیس برای انجام مراسم اربعین حسینی تمهیدات ویژه ای در نظر گرفته و گیت های زیادی را در سه مرز مهران، شلمچه و چزابه تدارک دیده است، بیان می کند: در مرز مهران شاهد افزایش پنج برابری گیت ها هستیم تا مدارک زائران با سرعت بررسی شود. اما این درحالی است که هنوز مقامات عراقی سیاست های خود را درباره روادید ابلاغ نکرده اند.
سعید اوحدی، رئیس سازمان حج و زیارت دراین باره به جام جم می گوید:تا امروز عراق سیاست های خود را درزمینه روادید اعلام نکرده، اما درباره هزینه روادید پیشنهادی از طریق ستاد اربعین در عراق ارائه شده که براساس آن هزینه ویزا ۲۰ دلار باشد، اما هنوز به نتیجه قطعی نرسیده ایم و به زودی در این باره اطلاع رسانی خواهیم کرد.

سفر مطمئن با گروه
زائران برای سفری مطمئن تر بهتر است گروه های ده نفره تشکیل دهند؛ گروهی که اعضای آن از قبل برنامه ریزی های لازم را کرده و همزمان از کشور خارج شده و به ایران باز گردند. اوحدی دراین باره توصیه می کند: گروه های ۱۰ نفره تشکیل دهند که رفت و برگشت شان باهم باشد، زیرا به این شکل عبور از مرز و بازگشت نیز برای آنها راحت تر خواهد بود. با توجه به برنامه ریزی صورت گرفته، زائران به صورت گروهی برای اخذ ویزا معرفی می شوند. بعد از اخذ ویزا نیز زائران باید اطلاعیه های ستاد اربعین را رصد کنند تا بتوانند خلوت ترین مرز خروجی را از بین مرز های مهران، شلمچه و چزابه برگزینند.

۸۰ کیلومتر پیاده روی

سال گذشته تعداد بالای خودرو های شخصی در مرز مهران به بحران بدل شد، چون بیش از ۳۵ هزار خودرو وارد شهری ۱۵ هزار نفری شد و گره های ترافیکی زیادی ایجاد کرد، به همین دلیل امسال با هماهنگی استانداران، پلیس راهور و ستاد اربعین در خارج از شهرهای مرزی پارکینگ های مشخصی در نظر گرفته شده است

البته نباید فراموش کرد که زائران برای حضور در راهپیمایی از نجف تا کربلا که بیش از ۸۰ کیلومتر مسافت دارد به شکل طبیعی با سختی هایی روبه رو خواهند شد، زیرا با توجه به کاهش دما زائران باید آمادگی کامل را برای مواجهه با سختی های طبیعی این سفر داشته باشند. این درحالی است که زائران هنگام راهپیمایی نمی توانند لباس گرم به تن کنند، زیرا تعریق بدن بیشتر شده و سنگینی لباس نیز برایشان مزاحمت ایجاد می کند بنابراین باید لباس مناسب و کلاه همراه داشته باشند. همراه داشتن چفیه نیز می تواند به آنها کمک کند.

اقامت کوتاه و تلفن همراه
براساس فتوای تعدادی از مراجع محترم تقلید، ورود به کربلا و سلام دادن به شهدای کربلا به عنوان زیارت اربعین محسوب می شود، بنابراین بهتر است زائران برای اقامت سه تا چهار روزه در کربلا برنامه ریزی نکنند، چون امکاناتی برای اقامت وجود ندارد. داشتن تلفن همراه نیز برای زائران ضروری است، زیرا در صورت لزوم با استفاده از آن می توانند اعضای گروه خود را به موقع پیدا کنند.
رئیس سازمان حج و زیارت درباره خدمات نامناسب اپراتورهای تلفن همراه در اربعین سال گذشته خاطرنشان می کند: جلساتی با مسئولان اپراتور ها داشته ایم و قرار است امسال مشکلی در این زمینه وجود نداشته باشد. این در حالی است که امسال ستاد امداد گمشدگان تشکیل شده و اشخاص می توانند در صورت لزوم به کمیته امداد گمشدگان که چادر مشخصی داشته و پرچم کشورمان نیز در آن نصب شده مراجعه کنند تا مشکلشان برطرف شود. سال گذشته بیش از ۳۰۰۰ نفر از زائران گمشده از طریق راه آهن به مرز شلمچه منتقل شدند.

پارک خودرو در نقاط مشخص
سال گذشته تعداد بالای خودرو های شخصی در مرز مهران به بحران بدل شد، چون بیش از ۳۵ هزار خودرو وارد شهری ۱۵ هزار نفری شد و گره های ترافیکی زیادی ایجاد کرد، به همین دلیل امسال با هماهنگی استانداران، پلیس راهور و ستاد اربعین در خارج از شهرهای مرزی پارکینگ های مشخصی در نظر گرفته شده بنابراین اجازه ورود خودرو به شهرهای اصلی مرزی داده نمی شود، اما زائران می توانند با استفاده از امکانات حمل و نقل عمومی، خود را به نقطه صفر مرزی برسانند.

وبا را جدی بگیرید
به دلیل هشدار هایی که درباره شیوع بیماری وبا مطرح شده، زائران باید این خطر را جدی گرفته و حتما از بطری های پلمب شده آب آشامیدنی استفاده کنند. در این بین افراد سالخورده نیز بهتر است قبل از سفر با پزشک خود درباره خطراتی که ممکن است آنها را تهدید کند، مشورت کنند تا هنگام سفر با مشکل روبه رو نشوند، لازم است این افراد همسفران خوبی برای خود انتخاب کنند.


مطالب پربازدید

نظرات