پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » خواندنی ها » روش پختن شله زرد جاافتاده و خوشمزه

روش پختن شله زرد جاافتاده و خوشمزه

خواندنی ها | 1397-03-28 | ۶۸۷۷ بازدید | نظرات

مواد لازم برای تهیه شله زرد
برنج نیم دانه و خرد شده ۲ لیوان
شکر ۴ پیمانه
آب ۱۲ لیوان
کره گیاهی ۵۰ گرم
زعفران ۱مثقال
گلاب ۱ استکان
روغن مایع ۱ ق غذاخوری
پودر دارچین برای تزیین
خلال بادام به اندازه یک مشت
خلال پسته برای تزیین
شله زرد

عکس, روش پختن شله زرد جاافتاده و خوشمزه

نحوه پخت و آماده سازی شله زرد
نکته مهمی که لازم است در مقدار پیمانه شعله زرد بدانید این است که هر اندازه پیمانه ای که انتخاب میکنید باید با همان پیمانه آب و شکر به نسبت چند برابر برای شعله زرد استفاده کنید. یعنی اگر یک پیمانه برنج میگیرید باید با همان پیمانه ۲ لیوان شکر و ۶ لیوان آب استفاده کنید. این نسبت در مورد درست کردن شعله زرد متداول است.
طرز تهیه شله زرد خوشمزه
ابتدا باید برنج را شسته و به مدت ۱۲ الی ۲۴ ساعت از شب قبل با ۱۲ الی ۱۳ لیوان آب خیس کنید و موقع پخت در ظرف مناسب با حرارت نسبتا زیاد قرار میدهیم و در قابلمه را نیمه بسته قرار میدهیم تا آب برنج بجوش آید. در این مرحله نباید اصلا برنج را هم بزنید. در این مرحله میتوانید زعفران را آب کنید و خلال بادام را با یک استکان گلابی که داشتیم خیس میکنیم تا عطر بادام چند برابرشود.
وقتی برنج شکفته شد و آب را در خود جذب کرد حرارت را کم کنید و در این مرحله باید برنج را هم بزنید.نکته مهم و قابل توجه در این مرحله این است که نباید دیگر به برنجتان آب اضافه کنید چون این کار باعث می شود شله زرد آماده شده شما موقع خوردن و قاشق زدن آب بیندازد.
وقتی برنجتان کاملا شفته شد و به اصطلاح وا رفت باید شکرتان را اضافه کنید و هم بزنید و اصلا نگران نباشید که برنجتان در حال سفت شدن بود چون با اضافه کردن شکر برنج دوباره شل می شود و به هیچ وجه آب به برنجتان اضافه نکنید و همین طور مدام به مدت یک ربع هم بزنید تا ته نگیرد .

بعد از اینکه این زمان طی شد میتوانید خلال بادام و گلابتان را که در هم مخلوط بودند را به مواد شعله زردتان اضافه کنید و به مدت ۵ الی ۱۰ دقیقه اجازه دهید با بقیه مواد بپزد و آرام هم بزنید بعد از این مرحله زعفران دم کشیده شده تان را بریزید و به مدت ۱۰ دقیقه ای هم بزنید.
باید اندازه زعفران تان طوری باشد که شعله زردتان رنگ نارنجی بگیرد بعد از این مرحله کره را اضافه میکنیم و هم میزنیم و بعد برای اینکه شعله زردتان شفاف شود از مقدار روغن مایع گفته شده استفاده میکنیم بعد از ۵ تا ۱۰ دقیقه جوشیدن کره با بقیه مواد در ظرف را میگذاریم تا کاملا دم بکشد و بعد در ظرف مناسب سرو میکنیم و به دلخواه تزیین میکنیم.


مطالب پربازدید

امروز چهارشنبه ۹ فروردین ۱۴۰۲

نظرات