پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » خواندنی ها » روش درست کردن آش جو در خانه

روش درست کردن آش جو در خانه

خواندنی ها | 1397-08-09 | ۱۳۴۲ بازدید | نظرات

مواد لازم جهت تهیه آش جو
برنج نصف پیمانه
جو ۱ پیمانه
لوبیا چیتی ۱ پیمانه
نخود ۱ پیمانه
سبزی آش پاک نکرده ۶۰۰ گرم
کشک ۲ پیمانه
سیر داغ نصف پیمانه
پیاز داغ ۲۰۰ گرم
نعناع داغ ۲ ق غ
نمک ، فلفل به میزان لازم
زردچوبه ۱ قاشق غذاخوری
نخود و لوبیا را قبل از پخت برای اینکه آبش سیاه نشود و نفخ آن گرفته شود و زودتر هم بپزد از ۱۲ الی ۲۴ ساعت قبل با آب گرم خیس میکنیم . و مدام آب آن را عوض میکنیم .و بعد می پزیم.آش جو

جو را هم ۱ الی ۲ ساعت از قبل خیس میکنیم و چرخ میکنیم تا ریز تر شود.

برنج را هم خیس میکنیم .

برای شروع کار ابتدا از یک قابلمه ی بزرگ تر از حدی که میخواهیم غذا درست کنیم انتخاب میکنیم تا راحت تر بتوانیم آش را هم بزنیم . نصف قابلمه را پر از آب میکنیم و برنج و جو را داخل قابلمه میریزیم و اگر با حرارت متوسط تا زمانی که آب داخل قابلمه هنگام پخت به نصف برسد هیچ قاشقی داخل آن برای هم زدن استفاده نکنید به هیچ وجه آش ته نمیگیرد. وقتی برنج و جو پخته شد نخود و لوبیای پخته شده را به آن اضافه میکنیم و چون از جوش میفتد صبر میکنیم تا دوباره به جوش بیاید.

در یک ماهی تابه ای که روی حرارت قرار ندارد حدود ۱ الی ۲ قاشق روغن میریزیم و پیاز داغ ها و سیر داغ ها را میریزیم . البته کمی هم برای تزیین نگه دارید.نمک ، زرد چوبه ، فلفل و همچنین یک قاشق از نعناعی که داشتیم اضافه میکنیم و همه مواد مخلوط شده را روی حرارت قرار میدهیم و مرتب هم میزنیم تا بوی خامی زردچوبه گرفته شود و عطر پیاز و سیر داغ بلند شود.سبزی پاک کرده و خرد شده را داخل قابلمه ی آش در حال جوشیدن اضافه میکنیم .بعد پیاز داغ هایی که روی حرارت به مدت ۱ دقیقه هم زدیم در داخل آش میریزیم .

البته مقدار کمی را هم نگه میداریم برای زمانی که آش پخت و جا افتاد استفاده کنیم و با استفاده کردن آن آش حالت تازگی پیدا کند .بعد از اضافه کردن پیاز داغ ها باید آش را مرتب هم بزنید چون حرارت شعله باید متوسط باشد . هر کجا که دیدیم آب آش کم شده و احتیاج به آب داشت به مقدار کم کم آب جوش اضافه کنید تا آش حالت آبکی پیدا نکند.

تزئین زیبا و خوشمزه آش جو
بعد از ۴۵ دقیقه جوشیدن سبزی ها ، کشک را اضافه میکنیم و اگر آش روی حرارت ملایم باشد و مرتب هم بزنیم حدودا نیم ساعت بعد آش جا میفتتد .در آش جا افتاده پیاز داغ هایی که کنار گذاشته بودیم تا در انتهای پخت داخل آش بریزیم اضافه میکنیم .در نهایت آش را سرو میکنیم و با پیاز و سیر و نعنا داغ و کشک تزیین میکنیم.

عکس, روش درست کردن آش جو در خانه

نکات تکمیلی در مورد آش جو
آش جو جزو آش و حلیم میباشد
زمان آماده سازی مواد اولیه و مایحتاج آن حدودا ۲ ساعت و ۰ دقیقه
و زمان پخت و انتظار آن در حدود ۲ ساعت و ۰ دقیقه میباشد .
آش جو را می توانید در وعده نهار – شام – پیش غذا – سرو کنید .
همچنین میتوان در ماه رمضان به عنوان افطار – میل کرد .
توجه نمایید مقدار مواد اولیه و دستور تهیه برای ۲ نفر مناسب میباشد .


مطالب پربازدید

نظرات