پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » خواندنی ها » روش حذف کلمه طلاق از شناسنامه زنان

روش حذف کلمه طلاق از شناسنامه زنان

خواندنی ها | 1397-03-09 | ۱۰۷۰ بازدید | نظرات

طرح حذف واژه طلاق از شناسنامه زنان مطلقه را باید از همان درمان‌های مقطعی دانست که فقط قرار است تسکینی موقت برای برخی از بانوان مطلقه باشد زیرا هرچند قرار است تصویب این طرح برای بخشی از زنان مفید باشد اما در نگاه کلی به هیچ وجه نمی‌تواند دردی را که جامعه امروز به‌واسطه افزایش طلاق گرفتار آن شده است، مداوا کند.

اما هدف از تدوین این طرح چیست؟ زهرا ساعی در خصوص حذف واژه طلاق از شناسنامه زنان مطلقه، گفته است:«این موضوع در کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس مورد بررسی قرار گرفته و مقرر شده در قالب طرحی در صحن علنی بررسی شود». این نماینده مجلس در مورد هدف از تدوین این طرح خاطرنشان کرده است: «ثبت عنوان طلاق در شناسنامه برای بانوان در بسیاری از فضاها به ویژه عرصه‌های اجتماعی آسیب‌زا شده و مراجعات و مطالبات بسیاری از بانوان برای حذف عنوان طلاق از شناسنامه وجود دارد».

وی با بیان اینکه برای تامین امنیت روانی زنان بهتر است این موضوع در دستور کار قرار گیرد، گفته است:«در برخی موارد دیدگاه‌ها و نگاه‌ها از سوی برخی آقایان به زنان مطلقه مناسب نبوده و به نظر می‌رسد با حذف طلاق از شناسنامه زنان این معضل مدیریت شود و زنان با آرامش روانی بیشتری بتوانند فعالیت کنند».

عکس, روش حذف کلمه طلاق از شناسنامه زنان

تدیون این طرح آن قدر خام و غیرکارشناسانه است که حتی معلوم نیست تکلیف زنانی که دارای فرزند هستند، چه خواهد شد؟ آن طور که بیان شده، هدف از این طرح، حمایت اجتماعی از زنان مطلقه است. این درحالی است که در طرح مذکور تمام زنان مطلقه بدون فرزند فرض شده اند.

برچسبی به نام طلاق

زنان مطلقه سال‌هاست با مشکلات عدیده اجتماعی، اقتصادی و… مواجه هستند و برچسب مطلقه بودن در بسیاری از موارد برای آن‌ها دردسرهایی را ایجاد کرده‌است. برچسبی که به نوعی باعث تضییع برخی از حقوق آن‌ها شده و بسیار اتفاق افتاده که وجود مهرطلاق در شناسنامه این زنان، خرید یا اجاره ملک، یافتن شغل و…را برای آن‌ها دشوار کرده است. زنانی که به دلیل مشکلات اقتصادی نیاز به حمایت جدی دارند و جامعه باید تلاش کند تا آن‌ها بتوانند از این بحران جدی روحی، روانی و اجتماعی عبورکنند و به زندگی دوباره بازگردند. اما نگاه مردسالار جامعه نه تنها این مسیر پر پیچ و خم را برای آن‌ها هموار نکرده بلکه در بسیاری از موارد با ایجاد دست‌انداز‌هایی، مسیری صعب‌العبور را پیش‌روی‌شان قرار داده است.

پس در این زمینه ابتدا لازم است نگاه جامعه به زنان مطلقه تغییر یابد و آن‌ها باید جزیی از بدنه اجتماعی محسوب شوند، نه اینکه با ایجاد مشکلاتی آن‌ها را به انزوا کشانده و به همین دلیل نیز آن‌ها به اعمالی خارج از عرف و شرع روی بیاورند.

اگرچه تصویب طرح حذف واژه طلاق از شناسنامه زنان مطلقه روی کاغذ و به عنوان قانون، بتواند مشکلات این زنان را کاهش دهد اما آیا پاک‌بودن شناسنامه زنانی که درگذشته تجربه تلخ زندگی ناموفق را داشته‌اند، می‌تواند باعث خوشبخت شدن آن‌ها در زندگی بعدی‌شان شود؟ و سوال مهم‌تر اینکه آیاتصویب این قانون باعث بدبینی و بی‌اعتمادی مردان نسبت به تمامی دختران و زنان جامعه نخواهد شد؟ در صورت تصویب این قانون، پسری که برای ازدواج اقدام می‌کند، چگونه می‌تواند به پاک بودن شناسنامه فرد مورد نظر خود اعتماد کند؟

شناسنامه کاغذی کم‌کم منسوخ می‌شود

ژرژیک آبرامیان، عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس درباره چگونگی حذف کلمه طلاق در شناسنامه زنان مطلقه به آفتاب یزد گفته‌است: «در اداره ثبت احوال، سامانه‌ای شروع به کار کرده که همه اطلاعات فردی یک ایرانی متولد شده در ایران از بدو تولد تا آخر زندگی ثبت می‌شود. به‌مرور هم این شناسنامه‌ کاغذی منسوخ می‌شود؛ یعنی نیازی به وجود کتابچه‌ای برای ثبت برخی اطلاعات فردی نیست».

آبرامیان در پاسخ به این سوال که اگر شناسنامه‌ای در کار نخواهد بود،‌ پس چه نیازی به چنین طرحی است که بخواهد حذف شود، تاکید کرده است: «بالاخره تا رسیدن مرحله حذف شناسنامه مشکلاتی مانند کلمه طلاق وجود دارد. در نهایت هم این موضوع به کمیسیون حقوقی و قضایی آمد و اعضا نظر مثبتی نسبت به آن داشتند. هرچند با تصویب این طرح کلمه طلاق هنگام جاری شدن صیغه طلاق در شناسنامه قید نمی‌شود اما یک سامانه کلی وجود دارد که تمام احوالات افراد در آن ثبت می‌شود. یعنی در صورت نیاز به استعلام، از آن سامانه قابل استخراج است».

اما معضل طلاق که امروز نسبت به سال‌های قبل افزایش چشمگیری یافته از موضوعاتی است که باید به ریشه‌ها و علل به‌وجود آمدن آن پرداخته شود. یکی از عوامل مهم در ایجاد اختلاف میان زوجین و به دنبال آن نیز طلاق، عوامل اقتصادی و فقر است که در صورت کاهش مشکلات اقتصادی می‌توان امیدوار بود که آمار طلاق نیز کاهش چشمگیری یابد. پس به نظر می‌رسد نمایندگان مجلس به جای صرف وقت و هزینه برای موضوعاتی این چنین،باید به دنبال تصویب قوانینی باشند تا طلاق و به دنبال آن نیز آثار و تبعات منفی آن در جامعه کاهش یابد.

موضوعات مهم‌تر باید در اولویت قانونگذاری قرار گیرند

غیرت در پاسخ به این سوال که آیا این امر در تسهیل ازدواج مجدد خانم‌ها می‌تواند موثر باشد، خاطرنشان کرد: خیر به هیچ وجه حذف واژه طلاق از شناسنامه نمی‌تواند ازدواج خانم‌های مطلقه را تسهیل کند؛ البته موضوع در مورد دختران دوشیزه و باکره که در دوران عقد مطلقه شده‌اند، به‌طور کامل متفاوت است و حذف طلاق از شناسنامه‌ آن‌ها بسیار مفید خواهد بود. پس تدوین و تصویب چنین طرح‌هایی را نه تنها نمی‌توان خدمت به جامعه زنان دانست بلکه موضوعی بسیار پیش پا افتاده است که در رده ارزشیابی نیز قرار نمی‌گیرد. غیرت در خاتمه تاکید کرد: امروز با این حجم از معضلات و مسائل مهم حقوقی در کشور لازم است موضوعاتی که از اهمیت بیشتری برخوردارند و جامعه به آن‌ها نیاز دارد، مدنظر نمایندگان مجلس قرار گیرد، نه موضوعاتی این چنین که دغدغه بخشی از زنان مطلقه جامعه است. ما با فرض اینکه بیوه بودن زن عوارضی دارد، نمی‌توانیم واژه طلاق را از شناسنامه زنان مطلقه حذف کنیم.

در پایان باید گفت طلاق به لحاظ اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی تبعات جبران‌ناپذیر بسیاری به دنبال دارد. از سوی دیگر طلاق یک عامل بسیار موثر در تولید بسیاری از آسیب‌ها‌ی اجتماعی است که یکی از مهم‌ترین آن‌ها تولید فرزندان طلاق است. بخش عمده‌ای از فرزندان طلاق درگیر انواع مختلفی از آسیب‌های‌اجتماعی مانند اعتیاد، کودکان‌کار، افت‌تحصیلی و کاهش عملکردهای اجتماعی می‌شوند. از سوی دیگر با گسسته شدن بنیان خانواده، زنان قدم در راهی می‌گذارند که بازگشت از آن امکان‌پذیر نیست و دراین راه با مشکلات فراوانی روبه‌رو می‌شوند؛ این در حالی است که قوانین کافی در زمینه حمایت از زنان سرپرست خانوار وجود ندارد. این زنان به دلیل شکست در زندگی زناشویی و نداشتن حامی دچار مشکلات بسیاری از جمله مشکلات اقتصادی و فقر می‌شوند. پس حمایت‌‌ از این زنان بسیار ضروری است تا آن‌ها تسلیم فشارهای جامعه و درگیر آسیب‌های اجتماعی نشوند.


مطالب پربازدید

نظرات