پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » خواندنی ها » روشهای گیاهی موثر برای درمان سریع خارش پوست

روشهای گیاهی موثر برای درمان سریع خارش پوست

خواندنی ها | 1397-07-26 | ۱۰۷۷ بازدید | نظرات

در این مطلب چند روش طبیعی برای درمان سریع خارش پوست ارائه میشود:

۱. دوش آب سرد بگیرید یا با آب سرد حمام کنید
دانشمندان هنوز درباره‌ی مکانیسم دقیق فرایند خارش مطمئن نیستند، اما این امکان وجود دارد که خارش را با استفاده از یک «ضد-محرک» (مانند خاراندن) فرو نشاند. برای تسکین خارش پوست می‌توان به سادگی از آب سرد استفاده کرد.

– دوش آب سرد بگیرید یا با آب سرد حمام کنید. از آنجایی که سرما بسیار موثر است، دوش آب سرد گرفتن و این که اجازه دهید آب خنک به ناحیه‌ی مبتلا به خارش برسد می‌تواند بسیار مفید باشد. اگر حمام کردن را ترجیح می‌دهید، تا آنجا که می‌توانید در یک وان پر از آب سرد دراز بکشید.

– همچنین می‌توانید مقداری روغن معطر به آب وان اضافه کنید چرا که به تسکین پوست و متوقف ساختن حساسیت نسبت به آب حمام کمک می‌کند. ۲-۳ قطره روغن معطر به آب سرد حمام اضافه کنید.

– بابونه تسکین دهنده و ضد التهابی است.

– کندر می‌تواند پوست گر گرفته را تسکین دهد.

– اسطوخودوس می‌تواند به رفع استرس و کاهش خارش کمک کند.

– روغن گل همیشه بهار می‌تواند با افزایش رطوبت پوست‌تان خارش را کاهش دهد.

– از استفاده‌ی این روغن‌ها خودداری کنید چون پوست را تحریک می‌کنند: برگ‌تاج، دارچین، میخک، سنبل هندی، زیره سبز، علف لیمو، به‌لیمو، پونه‌ی کوهی، گل جعفری، و آویشن.

۲. یک کمپرس سرد درست کنید
یک حوله یا پارچه را در آب سرد خیس کنید و بعد آن را روی ناحیه ای از پوست‌تان که می‌خارد قرار دهید تا تسکین پیدا کند. این کار را به مدت ۳۰ دقیقه انجام دهید. این تسکین به خاطر آن اتفاق می‌افتد که پارچه‌ی خیس پوست تحریک شده را نرم (آرام) می‌سازد و به برداشتن پوست مرده‌ی آن ناحیه کمک می‌کند.

– همچنین می‌توانید از بسته‌های یخ یا کیسه‌های یخ زده‌ی نخود و لوبیا بر روی ناحیه‌ی دچار خارش استفاده کنید، هرچند این‌ها را باید قبل از گذاشتن روی پوست در یک حوله یا پارچه پیچید. اقلام یخی را بین ۱۰ تا ۲۰ دقیقه – و نه بیشتر – روی آن بگذارید.

– استفاده از آب داغ یا کمپرس گرم می‌تواند حساسیت پوست را بدتر کند.

۳. حمام جوش شیرین(محلول بی‌کربنات بخیسانید)
مواد لازم: ۱ فنجان جوش شیرین – یک وان آب حمام

دستورالعمل: یک فنجان جوش شیرین را به آب حمام خود اضافه کنید و بگذارید در آن حل شود. خودتان را به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در این آب بخیسانید و بعد پوست‌تان را خشک کنید. می‌توانید این کار را روزی یک بار انجام بدهید.

علت کارساز بودن: جوش شیرین یکی از بهترین درمان‌ها برای رهایی از مشکل خارش بدن است. این ماده حاوی خواص ضد التهابی است که به کاهش التهاب و خارش پوست‌تان کمک می‌کند. ماهیت قلیایی جوش شیرین همچنین به عنوان یک خنثی کننده‌ی اسید طبیعی عمل می‌کند، که می‌تواند به تسکین پوست کمک کند.

۴. سرکه سیب برای درمان خارش بدن
مواد لازم: ۲ فنجان سرکه‌ی سیب – یک وان آب حمام

دستورالعمل: دو فنجان سرکه سیب را به آب حمام‌تان اضافه کنید و به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه خودتان را در آن بخیسانید. با حوله‌ پوست‌تان را خشک کنید. برای رهایی از خارش‌ها به صورت موضعی، می‌توانی یک قاشق سرکه‌ی سیب را با نصف فنجان آب رقیق کنید و آن را با استفاده از پنبه روی ناحیه‌ی مبتلا به خارش بمالید. شما باید این کار را یک بار در روز انجام دهید تا به بهترین نتایج دست پیدا کنید.

علت کارساز بودن: سرکه‌ی سیب حاوی آنزیم‌های خاصی است که می‌تواند به بازیابی تعادل pH پوست کمک کند. خواص ضد التهابی آن علائم خارش بدن را کاهش می‌دهد در حالی که خواص ضد میکروبی آن از عفونت جلوگیری می‌کند.

۵. حمام با بلغور جو دو سر
مواد لازم: ۲ فنجان بلغور جو دو سر – یک وان آب حمام

دستورالعمل: دو فنجان بلغور جو دو سر را به آب وان حمام‌تان اضافه کنید. به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه خودتان را در این آب بخیسانید. به آرامی کمی از بلغورها را روی قسمت‌هایی که دچار خارش هستند بسابید. باید این کار را روزی یک بار انجام بدهید.

علت کارساز بودن: بلغور جو دو سر اثرات آرام بخشی دارد که می‌تواند به تسکین خارش پوست کمک کند. این اثرات به خاطر خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی موجود در آن است.

۶. روغن نارگیل
مواد لازم: روغن نارگیل (به مقدار لازم)

دستورالعمل: بعد از حمام کردن با آب ولرم، خودتان را خشک کنید و روغن نارگیل را روی ناحیه‌ای از بدن که دچار خارش شده است بمالید. اگر هر جایی احساس خارش کردید، ماساژ دادن کل بدن با این روغن هم ایده‌ی بدی نیست. این کار را به صورت روزانه انجام دهید.

علت کارساز بودن: روغن نارگیل حاوی اسیدهای چرب زنجیره‌ی متوسط است که دارای خواص آنتی هیستامینی و ضد التهابی هستند که به تسکین خارش کمک می‌کنند. این روغن همچنین به شدت مرطوب کننده است و می‌تواند به مبارزه با علل اصلی خارش-خشکی پوست کمک کند.

۷. ریحان مقدس
مواد لازم: ۶-۸ برگ ریحان مقدس (تولسی)

دستورالعمل: چند عدد برگ ریحان را آسیاب (خرد) کنید و خمیر به دست آمده را بر روی ناحیه‌ی مبتلا به خارش بگذارید. یا اینکه می‌توانید به آرامی برگ‌ها را مستقیما روی پوست‌تان بکشید. یا کمی چای (دمنوش) ریحان دم کنید و آن را با استفاده از گلوله‌های پنبه روی کل بدن‌تان بمالید. می‌توانید این کار را هر روز انجام دهید تا خارش‌تان به سرعت بر طرف شود.

علت کارساز بودن: ریحان منبعی غنی از اوژنول، تیمول، و کافور است که با خواص ضد میکروبی و ضد التهابی به کاهش التهاب و خارش کمک می‌کند.

۸. روغن دانه‌ی کنجد
مواد لازم: روغن کنجد (به میزان لازم)

دستورالعمل: بعد از دوش گرفتن کمی روغن کنجد را بردارید و آن را روی ناحیه‌ای که می‌خارد بمالید. می‌توانید با این روغن کل بدن‌تان را نیز ماساژ بدهید. هر روز یا یک روز در میان این درمان را تکرار کنید.

علت کارساز بودن: روغن کنجد غنی از آنتی اکسیدان است و از این رو برای پوست‌تان بسیار خوب است. همچنین به خاطر داشتن خواص التهاب کاهی معروف است که همین می‌تواند ثابت کند برای تسکین قرمزی و خارش پوست کاملا مفید است.

۹. نعناع
مواد لازم: یک مشت برگ نعناع – ۵۰۰ میلی لیتر آب – گلوله‌های پنبه

دستورالعمل: یک مشت برگ نعناع را در ۵۰۰ میلی لیتر آب بریزید و آن را در یک قابلمه بجوشانید. روی این محلول را بپوشانید و بگذارید خنک شود. وقتی محلول خنک شد، آن را صاف کنید و گلوله‌های پنبه را داخل آن بزنید. بعد آن را روی تمام نواحی دچار خارش بمالید. شما می‌توانید برای رهایی سریع از خارش پوست این کار را ۱ یا ۲ بار در روز انجام دهید.

علت کارساز بودن: یکی از عناصر اصلی موجود در برگ‌های نعناع منتول است. منتول خواص ضد التهابی و بی‌حس کننده دارد، که در رهایی بخشیدن پوست از خارش و التهاب معجزه می‌کند.

۱۰. لیمو
مواد لازم: ۱ یا ۲ عدد لیمو – پدهای پنبه‌ای

دستورالعمل: آب یک یا دو عدد لیمو را بگیرید. یک پد پنبه‌ای را در عصاره‌ی لیمو فرو کنید و آن را روی ناحیه‌ای که می خارد بگذارید. اجازه بدهید خشک شود. آن را با آب بشویید. اگر پوست‌تان حساس است، آب لیمو را قبل از استفاده با آب رقیق کنید. باید دو بار در روز این عمل را تکرار کنید تا شاهد نتایج اثربخش آن باشید.

علت کارساز بودن: لیمو غنی از اسید سیتریک و آستیک است، که خواص ضد التهابی، ضد حساسیت، و ضد درد دارند و به درمان خارش و التهاب پوست کمک می‌کنند.

۱۱. تخم شنبلیله
مواد لازم: ۱-۲ فنجان تخم شنبلیله

دستورالعمل: تخم شنبلیله‌ها را به مدت یک ساعت در آب بخیسانید. تخم شنبلیله‌های خیس شده را با کمی آب آسیاب کنید تا خمیر غلیظی از آن به دست بیاید. این خمیر را روی کل بدنتان بمالید. در صورتی که خارش موضعی است، آن را فقط روی ناحیه‌ی مبتلا به خارش بدن بمالید. اجازه بدهید خمیر خشک شود، بعد می‌توانید آن را با آب بشویید. باید این درمان را حداقل سه بار در هفته تکرار کنید.

علت کارساز بودن: تخم شنبلیله حاوی خواص ضد التهابی است که می‌تواند خارش و التهاب را حدود بسیار زیادی کاهش دهد. آن‌ها همچنین اثر ضد میکروبی بی‌نظیری دارند که به تسکین راش‌ها و از بین بردن عفونت‌های پوستی که ممکن است باعث خارش پوست‌تان شده باشند کمک می‌کند.

۱۲. روغن بادام
مواد لازم: روغن بادام (به میزان لازم)

دستورالعمل: کمی روغن بادام بردارید و بعد از دوش گرفتن روی کل بدن‌تان (یا قسمت‌ّهایی که می‌خارد) بمالید. می‌توانید این کار را هر روز انجام بدهید.

علت کارساز بودن: روغن بادام پوست را هیدراته نگه می‌دارد و همچنین به کاهش علائم خارش پوست کمک می‌کند. این به خاطر آن است که خواص ضد التهابی و ضد خارشی دارد که می‌تواند سرعت درمان خارش و التهاب پوست را افزایش دهد.

۱۳. عسل
مواد لازم: عسل (به میزان لازم)

دستورالعمل: کمی عسل بردارید و آن را به آرامی گرم کنید. این عسل گرم شده را مستقیما روی ناحیه‌ای که می‌خارد بمالید. بگذارید به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بماند و بعد آن را با آب بشویید. باید این کار را ۱ تا ۲ بار در روز انجام بدهید.

علت کارساز بودن: عسل حاوی خواص روان کننده‌ی طبیعی است که از خشک شدن پوست جلوگیری می‌کند. این، به نوبه‌ی خود، به کاهش خارش کمک می‌کند. عسل همچنین حاوی خواص ضد التهابی و ضد میکروبی است که به کاهش علائم خارش و جلوگیری از عفونت‌های پوستی کمک می‌کند.

عکس, روشهای گیاهی موثر برای درمان سریع خارش پوست

۱۴. کمپرس سرد
مواد لازم: یک بسته یخ

دستورالعمل: یک بسته یخ را بردارید و آن را به مدت چند دقیقه روی قسمتی که به خارش دچار شده است بگذارید. این کار را بر روی تمام نواحی از بدن‌تان که می‌خارند تکرار کنید. شما می‌توانید این درمان را هر روز انجام بدهید تا پوست‌تان به سرعت از خارش خلاص شود.

علت کارساز بودن: دمای سرد و خاصیت ضد التهابی بسته‌ی یخ به آرام‌سازی خارش پوست کمک می‌کند.

۱۵. آلوورا
مواد لازم: ۲ قاشق غذاخوری ژل آلوئه ورا

دستورالعمل: دو قاشق غذاخوری ژل آلوئه ورا را مستقیما روی قسمتی که می‌خارد بمالید. بگذارید به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بماند، بعد می‌توانید آن را با آب بشویید. باید این کار را یک بار در روز انجام بدهید.

علت کارساز بودن: آلوئه ورا به خاطر خواص شفابخش و تسکین دهنده‌ی طبیعی‌اش به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد. این به خاطر آن است که این گیاه حاوی خواص ضد التهابی و ضد میکروبی است. ژل آلوئه ورا همچنین منبع عظیمی از ویتامین E است و از این رو می‌تواند به پیشگیری از خشک شدن و خارش پوست‌تان کمک کند.

۱۶. روغن زیتون
مواد لازم: روغن زیتون (به میزان لازم)

دستورالعمل: بعد از دوش گرفتن کمی روغن زیتون را کف دستان خود بریزید و آن را روی تمام نواحی مبتلا به خارش بمالید. باید این کار را یک بار در روز انجام دهید تا رطوبت را در پوست خود حفظ کنید.

علت کارساز بودن: روغن زیتون، به لطف پلی‌فنول‌هایی که دارد، منبع بی‌نظیر آنتی اکسیدان‌ها است. این پلی‌فنول‌ها حاوی خواص ضد التهابی هستند که می‌توانند خارش را کاهش بدهند. این روغن همچنین یکی از بهترین روغن‌های هیدراته کننده است و از این رو می‌تواند از خشک شدن و خارش پوست‌تان جلوگیری کند.

۱۷. روغن‌های معطر یا عطری
الف. روغن نعناع فلفی
مواد لازم: ۲-۳ قطره روغن نعناع فلفلی – ۱ قاشق غذاخوری از یک روغن حامل (روغن نارگیل یا زیتون)

دستورالعمل: روغن نعناع فلفلی را با یک نوع روغن حامل مخلوط کنید. آن را روی نواحی مبتلا به خارش بمالید. این کار را ۱ تا ۲ بار در روز انجام بدهید.

علت کارساز بودن: روغن نعناع فلفلی حاوی متول است که به خاطر خواص ضد التهابی و ضد درد معروف است، و برای رهایی از خارش بدن و التهاب پوست درمانی مناسب به حساب می‌آید.

ب. روغن درخت چای
مواد لازم: ۲-۳ قطره روغن درخت چای – ۱ قاشق غذاخوری روغن حامل (روغن زیتون یا نارگیل)

دستورالعمل: سه قطره روغن درخت چای را به یک قاشق غذاخوری از یک روغن حامل اضافه و آن را مخلوط کنید. این مخلوط را مستقیما روی قسمتی از پوست‌تان که می‌خارد بگذارید و اجازه بدهید جذب شود. باید این کار را حداقل یک بار در روز انجام بدهید.

علت کارساز بودن: روغن درخت چای روغن معطری است که به طور گسترده از آن برای درمان انواع مختلفی از بیماری‌های پوستی استفاده می‌شود. خواص بی‌حس کنندگی، ضد میکروبی، و ضد التهابی روغن درخت چای آن را به درمان مناسبی برای جوش، زگیل، کورک، و حتی خارش و راش پوست تبدیل می‌کند.

۱۸. سیر
مواد لازم: ۲-۳ حبه سیر – ۱ یا ۲ فنجان روغن زیتون

دستورالعمل: چند حبه سیر را در یک قابلمه ریز ریز کنید و با یک دوم فنجان روغن زیتون مخلوط و گرم کنید. آن را بیش از حد گرم نکنید. بگذارید روغن و سیر یک شب با هم دم بکشند. صبح روز بعد، این روغن را روی تمام نواحی مبتلا به خارش بمالید. اجازه بدهید ۲۰ تا ۳۰ دقیقه بماند و بعد آن را با آب بشویید. باید این عمل را یک بار در روز انجام بدهید.

علت کارساز بودن: سیر، به خاطر خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی، برای درمان بیماری‌های پوستی و سلامتی مختلف من جمله خارش پوست مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده‌ی موضعی از سیر خارش پوست را تسکین می‌دهد. به علاوه، وجود روغن زیتون هیدراته ماندن پوست‌تان را تضمین می‌کند، در نتیجه از خشکی و خارش بیشتر جلوگیری می‌کند.

۱۹. ویتامین‌ها
علاوه بر درمان‌های موضعی، می توانید به استفاده از ویتامین‌هایی که به کاهش علائم خارش معروف هستند نیز فکر کنید. ویتامین‌های A، C، و E می‌توانند به درمان و همچنین پیشگیری از خارش پوست کمک کنند.

ویتامین A پوست شما را سالم نگه می‌دارد و با بهبود تولید و رشد سلول‌های پوستی آن را تغذیه می‌کند. ویتامین C مسئول تولید کلاژن است، پروتئینی که برای درمان پوست شما مفید است. ویتامین C و E نیز خواص آنتی اکسیدانی از خود بروز می‌دهند که می‌تواند پوست‌تان را از آسیب‌های جدی در امان نگه دارد.

از این رو، مهم است که مصرف این ویتامین‌ها را افزایش دهید تا به درمان خارش پوست کمک کنید. شما می‌توانید مکمل‌های این ویتامین‌ها را بعد از مشورت با پزشک مصرف کنید یا مصرف خوراکی‌های سرشار از این سه ویتامین را مانند تخم مرغ، پنیر، شیر، مرکبات، سبزیجات سبز برگ‌دار، و آجیل افزایش دهید.

درمان‌های فوق بی‌شک در تسکین خارش پوست عملکرد خوبی خواهند داشت. اگر ناراحتی پوستی یا راشی دارید که باعث خارش شده است چند توصیه وجود دارد که می‌توانید با انجام آن‌ها از آن جلوگیری و اجتناب کنید.

۲۰. چریش
مواد لازم: برگ‌های چریش (به میزان لازم) – یک وان آب حمام

دستورالعمل: یک دسته از برگ‌های چریش را در آب داغ در حال بخار بگذارید. اجازه بدهید به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه خیس بخورد. وقتی آب ولرم شد، با آن حمام کنید. می‌توانید این کار را یک روز در میان تکرار کنید.

علت کارساز بودن: چریش، یکی دیگر از گیاهانی است که به مبارزه با خارش پوست کمک می‌کند. این گیاه عامل ضد میکروبی و ضد التهابی قدرتمندی است که آن را قادر می‌سازد با خارش بدن مقابله کند.


مطالب پربازدید

نظرات