پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » خواندنی ها » روشهای موثر برای درمان فروفتگی ناخن در گوشت

روشهای موثر برای درمان فروفتگی ناخن در گوشت

خواندنی ها | 1397-05-13 | ۱۰۲۶ بازدید | نظرات

فرو رفتن قسمت از ناخن در گوشت انگشت بسیار دردناک است .درمان‌های خانگی زیادی برای درمان ناخن فرورفته در گوشت انگشت وجود دارد:

روغن کرچک
روغن کرچک می‌تواند گردش خون را افزایش دهد، بنابراین استفاده از آن در ناحیه‌ی آسیب‌دیده پوست را نرم می‌کند و ناخن فرو رفته در گوشت انگشت را تسکین می‌دهد. برای استفاده از این روغن مطابق با مراحل زیر پیش بروید:

– روغن کرچک را روی ناخن آسیب‌دیده استعمال کنید

– یا روغن کرچک را با جوش شیرین مخلوط کنید و ترکیب حاصل را روی منطقه‌ی آسیب‌دیده قرار دهید. چند دقیقه صبر کنید و در نهایت آن را با آب بشویید.

پیاز
گفته می‌شود که ناخن فرورفته در گوشت انگشت می‌تواند با استفاده از پیاز درمان شود. ایده‌آل‌تر از آنی که درست باشد، به نظر می‌رسد، این‌طور نیست؟ با این حال، این ماده به لطف خواص ضد التهابی عالی که دارد، واقعا تاثیرگذار است. پیاز می‌تواند به درمان بیماری‌های متعدد، از جمله ناخن فرورفته در گوشت کمک کند. پیاز همچنین، اگر به طور موضعی به کار برود، می‌تواند مفید باشد.

روش استفاده از پیاز جهت درمان این مشکل به قرار زیر است:

– پیاز را طبخ کنید، سپس آن را بعد از جوشاندن داخل میکسر له کنید

– پیاز له‌شده را در حالی که هنوز گرم است، در یک تکه گاز استریل بگذارید

– آن را روی منطقه‌ی آسیب‌دیده بگذارید و برای پوشش دادن‌اش از یک تکه باند استفاده کنید

– اجازه بدهید به مدت دست کم ۲ ساعت بماند و بعد آن را بردارید.

جوشانده‌ی آویشن
هنگامی که پای داروهای خانگی برای درمان ناخن فرورفته در گوشت انگشت به میان می‌آید، آویشن، یکی از گیاهان دارویی عالی محسوب می‌شود. یکی از مزایای این گیاه دارویی کمک به مبارزه با عفونت، التهاب و تسکین درد است. و به همین دلیل هم است که داروی مناسبی برای درمان ناخن فرورفته در گوشت انگشت محسوب می‌شود. برای استفاده از آویشن جهت درمان این‌ مشکل مراحل زیر را دنبال کنید:

– جوشانده را با ریختن ۲ قاشق غذاخوری آویشن در یک لیوان آب آماده کنید

– این ترکیب را به مدت ۵ دقیقه بجوشانید

– اجازه بدهید کمی بماند تا خنک شود

– ناخن آسیب‌دیده را در این محلول به مدت ۵-۱۰ دقیقه خیس بگذارید

– برای رسیدن به بهترین نتایج ممکن، این روش را چند بار در روز تکرار کنید

زنجبیل
زنجبیل یک محرک عالی جریان خون، ضد التهاب و یک مسکن طبیعی درد است. به منظور درمان ناخن فرورفته در گوشت انگشت، می‌توانید ۱-۲ قاشق چایخوری زنجبیل پودر شده را به وعده‌های غذایی روزانه‌تان اضافه کنید. علاوه بر این، روش‌های دیگری نیز برای استفاده از زنجبیل جهت درمان این مشکل وجود دارد که در زیر می‌بینید:

روش ۱:

– زنجبیل له‌شده را روی انگشت آلوده بگذارید

– برای پوشاندن آن از یک تکه پارچه استفاده کنید و پس از چند ساعت یا صبح روز بعد آن را بردارید

روش ۲:

– ۴ قاشق چایخوری ریشه‌ی زنجبیل را با ۱ قاشق چایخوری فلفل کاین و همین میزان روغن کنجد مخلوط کنید

– با استفاده از یک تکه پنبه ۳-۴ بار در روز، مخلوط را روی انگشت آلوده استعمال کنید

پاها را خیس بگذارید یا بشویید
هنگامی که پای درمان‌های خانگی برای ناخن فرورفته در گوشت انگشت به میان می‌آید، این روش یک گام ابتدایی اما بسیار مهم است. خیس گذاشتن پا در ترکیب صابون و آب گرم می‌تواند برای تمیز و بدون باکتری نگه داشتن پا مفید باشد. شما باید پا را ۳-۴ بار در روز در آب گرم خیس بگذارید. برای به‌دست آوردن بهترین مزایای ممکن، نمک اپسوم هم به آب اضافه کنید تا پوست شما را نرم و لطیف کند و سبب شود که ناخن راحت‌تر از گوشت پا خارج شود.

از صابون کاستیل برای شستشو استفاده کنید
اگر خیساندن پا تاثیر چندانی روی برطرف شدن این اختلال در شما نداشت، می‌توانید منطقه‌ی آسیب‌دیده را دو بار در روز با آب و صابون شستشو دهید. سعی کنید صابون کاستیل را به خاطر ترکیبات خالص و طبیعی که دارد به کار ببرید. حواس‌تان باشد که پا را خشک و تمیز نگه دارید.

سرکه سیب
در میان داروهای خانگی برای درمان ناخن فرورفته در گوشت انگشت، سرکه سیب به علت خواص ضد التهابی و ضدعفونی‌کننده‌اش داروی مؤثری است و می‌تواند علائم را از بین ببرد. علاوه بر این، ماهیت اسیدی خفیف این ماده نیز می‌تواند به جلوگیری از عفونت کمک کند.

بهتر است از روش‌های زیر ۲-۳ بار در روز استفاده کنید تا به نتایج مورد نظرتان برسید:

روش ۱:

– سرکه سیب خام و تصفیه نشده و آب را با نسبت ۱: ۱ مخلوط کنید و آنها را در یک لگن کوچک بریزید.

– ۲۰ تا ۳۰ دقیقه پای آسیب‌دیده را در این مخلوط خیس بگذارید.

– پس از آن، ناخن را به طور کامل خشک کنید.

روش ۲:

– یک تکه پنبه را در سرکه سیب خام و تصفیه‌نشده، خیس کنید.

– آن را روی ناخن آسیب‌دیده قرار دهید و با استفاده از باند آن را ببندید. اجازه بدهید پنبه‌ی آغشته به سرکه چند ساعت بماند و بعد آن را بردارید.

هیدروژن پراکسید
هیدروژن پراکسید به عنوان یک ضدعفونی‌کننده، می‌تواند خطر بالقوه‌ی رخ دادن عفونت را کاهش دهد و التهاب و درد ناشی از ناخن فرورفته در گوشت انگشت را نیز کم کند.

– نصف فنجان هیدروژن پراکسید را در یک لگن کوچک حاوی آب گرم بریزید.

– ناخن آسیب‌دیده را به مدت حدود ۲۰ دقیقه در این محلول خیس کنید

– این روش درمانی را ۱-۲ بار در روز انجام دهید

آب گرم و نمک اپسوم
این یکی از بهترین درمان‌های خانگی برای ناخن فرورفته در گوشت است. تمام کاری که باید انجام دهید این است که کمی آب گرم بردارید و نمک اپسوم را به آن اضافه کنید. پس از انجام این کار، پای آسیب‌دیده را در ترکیب حاصل خیس کنید. این محلول ناخن پا را نرم می‌کند.

پس از آن‌که انگشت‌تان کمی نرم شد ناخن فرورفته را خارج کنید. پس از انجام این کار، انگشت پا را دوباره در محلول آب و نمک اپسوم خیس بگذارید و بعد برای پوشش دادن آن از باند استفاده کنید. این کار نه تنها به رفع التهاب ناشی از ناخن فرو رفته در انگشت کمک می‌کند بلکه سبب می‌شود که در طول چند روز مشکل از بین برود.

لیمو
در میان داروهای خانگی برای فرو رفتن ناخن در گوشت انگشت، این یکی ساده‌ترین مورد است زیرا پیدا کردن آن کاری ندارد و به بهبود التهاب و درد ناشی از این مشکل کمک می‌کند. خواص اسیدی و آنتی پاتوژن لیمو می‌تواند عفونت را درمان کند. در این‌جا دو روش وجود دارد که می‌توانید از لیمو برای درمان ناخن فرو رفته در گوشت انگشت استفاده کنید:

روش ۱:

– لیموی تازه را برش بزنید

– یک قطعه از آن را روی منطقه آسیب‌دیده قرار دهید

– از گاز برای بستن آن استفاده کنید و اجازه بدهید تا صبح روز بعد بماند

– از یک تکه چوب مخصوص که برای ناخن طراحی شده استفاده کنید و ناخن را داخل گوشت خارج کنید.

– سپس یک تکه پنبه را رول کنید و آن را روی منطقه‌ی آسیب‌دیده قرار دهید

روش ۲:

– چند برش لیمو بردارید و آنها را در آب گرم خیس بگذارید

– پای‌تان را در این آب به مدت ۲۰ دقیقه خیس کنید

این روش درمانی به کاهش درد کمک خواهد کرد و مناطق آسیب‌دیده را به شیوه‌ای طبیعی نرم می‌کند.

روغن درخت چای
روغن درخت چای دارای خواص ضدعفونی‌کننده‌ی طبیعی است و بنابراین می‌تواند برای تسکین و درمان انگشتان دست و پا استفاده شود.

یک تکه پنبه‌ی را به این روغن آغشته کنید و آن را ۳-۴ بار در روز روی انگشت آسیب‌دیده قرار بدهید. این روش درمانی کمک خواهد کرد که عفونت ناشی فرو رفتن از ناخن در گوشت انگشت کاهش بیابد.

توجه: شما همچنین می‌توانید روغن نعناع فلفلی یا روغن اسطوخودوس یا روغن معطر پونه را با روغن درخت چای ترکیب کنید تا مشکل را حل کنید.

زردچوبه
زردچوبه با داشتن ترکیب کورکومین که خواص ضد میکروبی، ضدعفونی‌کننده و ضد التهابی دارد، یکی از موارد با ارزش در فهرست داروهای خانگی برای ناخن فرورفته در گوشت انگشت است. این ماده دارای سابقه‌ای طولانی در زمینه‌ی کاربردهای دارویی است، مزایای فراوانی دارد و این مزایا عمدتا به دلیل وجود کورکومین هستند. این ادویه برای کاهش درد و التهاب عالی است و سبب می‌شود که ناخن به درستی رشد کند.

– ۱ قاشق چایخوری پودر زردچوبه را با نصف قاشق چایخوری روغن خردل مخلوط کنید تا یک خمیر صاف و یکدست آماده شود

– خمیر حاصل را روی منطقه‌ی آسیب‌دیده استعمال کنید و آن را با استفاده از باند ببندید

– اجازه بدهید چند ساعت یا یک شب تا صبح بماند

– این روش درمانی را ۲-۳ بار در روز برای درمان این مشکل تکرار کنید.

روش دیگر این است که می‌توانید کرم‌های آنتی‌بیوتیک حاوی کورکومین را در منطقه‌ی آسیب‌دیده استفاده کنید و آن را با باند پوشش بدهید. این روش را دو یا سه بار در روز تکرار کنید.

یا می‌توانید پودر زردچوبه را با شیر مخلوط کنید و برای کاهش عفونت و درد این محلول را ۱-۲ بار در روز بنوشید.

به غیر از استفاده از یکی از نکات ذکر شده در بالا، ایده‌ی خوبی است که به منظور کمک به کاهش تورم و التهاب ناخن فرو رفته در گوشت انگشت زردچوبه را به رژیم غذایی روزانه‌تان اضافه کنید، زیرا ترکیبات قدرتمند آن می‌تواند جریان خون را تحریک کند و در هنگام این‌که درد را کاهش می‌دهد روند بهبودی را تسریع می‌بخشد.

سفیده‌ی تخم‌مرغ
این درمان بسیار مفید و سریع است و در صورت استفاده‌ی منظم می‌تواند نتایج خوبی به بار بیاورد. تمام کاری که باید انجام دهید این است که یک سفیده‌ی تخم‌مرغ را بزنید، سپس آن را روی منطقه‌ی آسیب‌دیده استعمال کنید. چند بار در روز این روش را انجام دهید. سفیده‌ی تخم‌مرغ را می‌توانید به مدت حدود ۳ روز در یخچال نگهداری کنید.

الکل
زمانی که پای داروهای خانگی برای درمان ناخن فرورفته در گوشت انگشت و قارچ به میان می‌آید، آخرین، اما نه کم‌تاثیرترین درمان استفاده از الکل است. این روش درمانی که تاثیر آن اثبات شده‌است، می‌تواند درد و التهاب ناشی از فرو رفتن ناخن در گوشت را به طور موثر درمان کند. شما می‌توانید با استفاده از یک تکه پنبه مقداری الکل را در منطقه‌ی دچار مشکل بمالید. این کار نوحی اطراف ناخن را نرم می‌کند.

. کافور
یکی دیگر از درمان‌های عالی برای ناخن فرورفته در گوشت انگشت استفاده از کافور است. برای انجام این درمان فقط کافی است مقداری کافور را با دارچین یا روغن نارگیل مخلوط کنید، سپس آن را روی ناخن آسیب‌دیده بگذارید و اجازه بدهید شب تا صبح بماند. با استفاده از این روش این مشکل را عرض چند روز رفع خواهید کرد.

پتاسیم پرمنگنات
پتاسیم پرمنگنات، به عنوان یک ماده‌ی ضدعفونی‌کننده، می‌تواند پا و انگشتان پا را تمیز نگه دارد. این ماده همچنین دارای خواص ضدعفونی‌کننده‌ی فوق‌العاده است و مخصوصا برای درمان عفونت‌های قارچی و زخم‌ها استفاده می‌شود. اما، به یاد داشته باشید که مقدار بسیار کمی از این ماده را استفاده کنید.

برای استفاده از پتاسیم پرمنگنات، مقداری کمی از آن را به یک سطل آب، اضافه کنید و سپس پاهای خود را به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در آن خیس بگذارید تا درد و التهاب ناشی از ناخن فرو رفته در گوشت را از بین ببرید.

توجه: این درمان ممکن است به مدت حدود چند هفته یا بیش‌تر رنگ پاهای شما را تغییر بدهد.

روغن گل سفید
این روغن یک شفا‌دهنده‌ی قدیمی است که به طور موثری با درد ناشی از فرو رفتن ناخن در گوشت انگشت مبارزه می‌کند. روغن گل سفید از روغن‌های معطری مانند روغن اوکالیپتوس، روغن اسطوخودوس و روغن نعناع فلفلی تهیه می‌شود.

برای استفاده از این روغن برای درمان ناخن فرو رفته در گوشت انگشت و جلوگیری از پیشرفت آن، می‌توانید آن را در منطقه‌ی آسیب‌دیده استعمال کنید.

– یک تکه پنبه را در این روغن خیس کنید، به آرامی آن را در اطراف ناخن آسیب‌دیده مالش بدهید.

توجه داشته باشید که:

– از به کار بردن آن به طور مستقیم روی انگشت آسیب‌دیده پرهیز کنید.

– این روغن را نخورید زیرا سمی است.

روغن معطر پونه­ی کوهی
در صورتی که روغن‌های معطر متفاوتی را در دسترس ندارید و نمی‌خواهید آنها را بخرید، می‌توانید روغن معطر پونه‌ی کوهی را با یک روغن حامل ترکیب کنید تا یک داروی موثر داشته باشید. پونه‌ی کوهی یک ادویه‌ی رایج است که در بسیاری از غذاها استفاده می‌شود، اما پونه‌ی کوهی با کیفیت می‌تواند خواص آنتی‌بیوتیکی و درمانی عالی داشته باشد و برای اثراتی که روی کشتن باکتری‌ها دارد، شناخته‌شده است. بر اساس تحقیقات صورت گرفته، اثر این گیاه دارویی روی کشتن میکروب‌ها می‌تواند به اندازه‌ی پرکاربردترین آنتی‌بیوتیک‌های تجویزی باشد. این گیاه دارویی همچنین دارای خواص ضد ویروسی، ضدعفونی‌کننده، ضد التهابی، ضد قارچی و ضد درد است.

پونه‌ی کوهی نه تنها برای درمان ناخن فرورفته در گوشت انگشت خاصیت دارد، بلکه می‌توانید از این گیاه دارویی برای از بین بردن دیگر مشکلات ناخن و پا مانند قارچ ناخن استفاده کنید. دو راه برای استفاده از این گیاه دارویی وجود دارد:

روش ۱:

– ۱ قاشق چایخوری روغن زیتون را به یک سطل کوچک آب گرم اضافه کنید

– پای‌تان را در این محلول به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه خیس بگذارید

روش ۲:

– یک قطره روغن پونه‌ی کوهی را با یک قاشق چایخوری روغن زیتون فرابکر مخلوط کنید

– محلول حاصل را روی ناحیه‌ی دچار مشکل قرار دهید و آن را به کمک باند بپوشانید

– پس از چند ساعت آن را از روی ناخن بردارید

ویکس
شما می‌توانید از ویکس به دلیل خواص مرطوب‌کننده و شفابخشی که دارد، به عنوان یکی از داروهای خانگی موثر برای ناخن فرورفته در گوشت انگشت استفاده کنید.

اگر این ماده به طور منظم روی ناخن آسیب‌دیده استفاده شود، می‌تواند به سرعت درد را درمان کند و ناخن را نرم و مرطوب نگه دارد.

چریش
گیاه دارویی چریش دارای خواص کاهش‌دهنده‌ی التهاب و همین‌طور خواص سرکوب‌کننده‌ی درد است و می‌تواند درد، تورم و التهاب ناشی از ناخن فرورفته در گوشت انگشت را کاهش دهد.

این گیاه دارویی حتی به کاهش خطر بروز عفونت کمک می‌کند و روند بهبودی را تسریع می‌بخشد.

– یک مشت برگ چریش بردارید و آنها را به ۴ فنجان آب اضافه کنید

– اجازه بدهید ترکیب بجوشد و بعد آن را صاف کنید

– بعد از آن‌که محلول کمی سرد شد، منطقه‌ی آسیب‌دیده را ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در آن خیس بگذارید

– انگشتان پا را به طور کامل خشک کنید و این محلول را دو بار در روز استفاده کنید

برای رسیدن به نتایج بهتر، قبل از خوابیدن، روغن چریش را در منطقه‌ی آسیب‌دیده استعمال کنید، تا صبح روز بعد صبر کنید و بعد آن را پاک کنید. این روش درمانی را هر روز انجام دهید.

عکس, روشهای موثر برای درمان فروفتگی ناخن در گوشت


مطالب پربازدید

نظرات