پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » سلامت » روشهای مفیدی برای پیشگیری از زانودرد

روشهای مفیدی برای پیشگیری از زانودرد

سلامت | 1395-05-08 | ۶۲۶ بازدید | نظرات

با بالا رفتن سن یا داشتن شیوه زندگی‌ای با تحرک کم‌، زانوها سفت شده و کم‌کم زانودرد گریبان‌تان را خواهد گرفت. یکی از نشانه‌های مشکل زانو تورم و نیز صدایی است که موقع نشستن یا ایستادن از زانو شنیده می‌شود. هم‌چنین آسیب به غضروف یا به لگن همراه با ضعف عضلات پا یا چاقی می‌تواند فشار بیشتری به زانوها وارد کند. در حالی‌که نسل جوان‌تر از شما ممکن است این نشانه‌ها را به عنوان عدم هم‌ترازی ساختاری خفیف بدن تلقی کنند، اما همین علائم می‌تواند طی سال‌ها نشان‌دهنده آرتروز و یا سایر مشکلات مرتبط با زانو باشد. بهترین کار، مراقبت از زانو از سنین جوانی است تا در سنین بالا دچار مشکلات زانو نشوید. در این‌جا به یک‌سری بایدها و نباید‌ها اشاره می‌کنیم که حتما برایتان جالب خواهد بود.
بایدها
۱.پیاده‌روی تند را فراموش نکنید
اگر حین ورزش‌، پیاده‌روی تند هم انجام دهید باعث می‌شود زانوهایتان همواره در وضعیت خوب و سالمی باشد. لازم نیست ساعت‌ها به کش دادن عضلات زانو بپردازید، ۱۵ دقیقه راه رفتن روزانه یا پیاده‌روی تند هم باعث نرم و روان شدن غضروف‌های زانو خواهد شد و کمک‌تان می‌کند تا نرم‌تر و راحت‌تر بدوید.
۲.کاهش التهاب با بسته‌های یخ
اگر زانویتان درد گرفت یا دچار التهاب و تورم شد، بسته‌های یخ بهترین روش درمان آن است. تمام چیزی که نیاز دارید این است که بعد از ورزش، عضلات زانو را شل کرده و یخ را روی آن بگذارید. این کار نه تنها باعث تسکین درد می‌شود، بلکه به کاهش گرفتگی عضلات هم کمک می‌کند.
نبایدها
۱.مکمل‌ها را فراموش نکنید
اکثر افراد از دستوران پزشک برای مصرف مکمل‌ها به منظور حفظ سلامت استخوان‌هایشان پیروی نمی‌کنند. به خاطر داشته باشید که با بالا رفتن سن، توانایی استخوان شما برای عملکرد هم کم می‌شود. به منظور حفظ سلامت استخوان‌ها و بنیه آنها، باید روزانه کلسیم و سایر مواد مغذی‌تان را با دُز مشخص‌شان مصرف کنید.
۲.تنها به خوردن غذاهای سرشار از کلسیم اکتفا نکنید
بله، کلسیم یک ماده معدنی ضروری برای حفظ سلامت استخوان‌هایتان است، اما مواد معدنی دیگری هم هستند که به پیشگری از درد مفاصل کمک می‌کند.کمبود ویتامین C ، D و K در رژیم غذایی شما باعث افزایش خطر زانودرد می‌شود. از آنجا که ویتامین D برای جذب کلسیم در بدن بسیار ضروری بوده و ویتامین K و C در تولید غضروف و بافت‌های استخوانی بسیار مؤثرند، سعی کنید روزانه این ویتامین‌ها را همراه با کلسیم با دزهای مشخص‌شان مصرف کنید.


مطالب پربازدید

امروز یکشنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۱

نظرات